Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Achizitie prima masina

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Narcis108

Narcis108

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.11.2018
Salut. Vreau sa imi cumpar prima masina si as dori sa va cer un sfat.
Buget : 6000 euro
Numar kilometrii anuali: 10.000-15.000
Combustibil: preferabil benzina pentru ca nu fac multi kilometrii si diesel-ul am inteles ca e mai dificil de intretinut.
Nu sunt pretentios, atat timp cat are dotari de bun simt e ok. Nu as dori nici sa aiba intretinerea foarte scumpa. Multumesc.

#2
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Alfa romeo giulietta, alfa mito sau Fiat 500 Posted Image pentru incepator recomand hatchback Posted Image
https://www.olx.ro/a...float_price:asc
https://www.olx.ro/a...float_price:asc
https://www.olx.ro/a...float_price:asc

Edited by diegodanny, 02 November 2018 - 14:29.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Ia una noua
Oferte se gasesc daca ai rabdare sa cauti
Uite un exemplu - este foarte buna ca prima masina Posted Image
http://radacini.ro/o...cp-oferta-stoc/

Dai avans aia 6.000 si ai facut o afacere buna

#4
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Dacia Logan. Fiind cea mai ieftina masina noua din piata, evident o gasesti second hand cu cel mai recent an si cei mai putini kilometri.

#5
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 01.07.2007
Si eu recomand Corsa noua dar cu motor de 1.4, cred ca gasesti in jur de 9.000 euro. Daca te multumeste spatiul, e cea mai buna alegere in banii astia, bineinteles ca implica si un mic imprumut.

#6
dizzy1000

dizzy1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 17.01.2012
Cam ce nevoi ai de spatiu interior, dimensiuni exterioare, cam ce vrei sa faci cu ea?

#7
Narcis108

Narcis108

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.11.2018
Corsa e putin cam mica, nu sunt inca foarte convins de achizitia unui autovehicul nou si cu atat mai putin de un imprumut. Spatiul interior as vrea sa fie mai mare, nu o sa car atat de multe bagaje, deci portbagajul poate fi orice dimensiune. Ma gandeam la un Kia Ceed sau un Hyundai i30. Si Golf imi place.

#8
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View PostNaijax, on 02 noiembrie 2018 - 14:30, said:

Ia una noua
Oferte se gasesc daca ai rabdare sa cauti
Uite un exemplu - este foarte buna ca prima masina Posted Image
http://radacini.ro/o...cp-oferta-stoc/

Dai avans aia 6.000 si ai facut o afacere buna
Exact...fix una noua, cand la prima masina inseamna cam zero experienta si e posibil sa o julesti sau sa ii infunzi spatele. Buna gandire.

Prima masina a nevestei de exemplu a fost o gioarsa de Scoka felicia din 1995 parca pe care am dat cam 600 de euro incluzand un sistem audio care ulterior l-am vandut cu acelasi pret ca al masinii. Acea masina a fost de sacrificiu si pe acea masina nevasta-mea a deprins vre-un an tainele condusului...
Apoi masina s-a upgradat constant o data la 2-3 ani, acum avand un Ford Mondeo break din 2009.

Parerea mea ca nemtestile sunt supra evaluate la pret. Frantuzestile sunt confortabile dar cam scumpicele la piese, Japonezele ar fi tocmai bune pentrru tine ( Mazda de exemplu ).
Chiar si o suedeza ar fi buna (Volvo).

Edited by tehnics, 02 November 2018 - 15:25.


#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View Posttehnics, on 02 noiembrie 2018 - 15:19, said:

Exact...fix una noua, cand la prima masina inseamna cam zero experienta si e posibil sa o julesti sau sa ii infunzi spatele. Buna gandire.

Mergand pe rationamentul tau, ar trebui sa-si ia una de max. 500EUR pentru ca, nu-i asa, nu are experienta si oricum o loveste si o zgarie pe toate partile.
Un Tico ar fi numai bun Posted Image

#10
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View PostNaijax, on 02 noiembrie 2018 - 15:24, said:

Mergand pe rationamentul tau, ar trebui sa-si ia una de max. 500EUR pentru ca, nu-i asa, nu are experienta si oricum o loveste si o zgarie pe toate partile.
Un Tico ar fi numai bun Posted Image
Nu e vorba de rationament. E vorba ca daca dai 6000 de coco pe o masina la prima conducere posibil sa il doara sufletul cand atinge aripa, portiera sau chiar nu vede vre-un stalp aparut peste noapte in spate.
La urma urmei fiecare isi cumpara ce doreste. Eu am spus cum am procedat in cazul sotiei. In cazul meu a fost un golf 3 din 1996 care l-am avut vre-o un an jumate - doi ani ...si care clar am acostat un container cu spatele care a venit spre mine. Dar nu mi-a parut rau, a fost masina de sacrificiu. Pretul masinii a fost cam tot pe acolo, vre-o 500-600 de euro.

Stiu, tentatia de a avea masina cat mai noua, mai puternica, mai smechera, etc, este foarte mare. Dar de multe ori lipsa de experienta isi spune cuvantul mai ales in orasele Romaniei.

Edited by tehnics, 02 November 2018 - 15:30.


#11
Narcis108

Narcis108

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.11.2018
Din ce m-am interesat, intradevar, japonezele sunt destul de recomandate. Mazda imi place, Honda la fel. Inca odata, nu sunt interesat de o masina noua fiind prima masina.

#12
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Posttehnics, on 02 noiembrie 2018 - 15:19, said:

Exact...fix una noua, cand la prima masina inseamna cam zero experienta si e posibil sa o julesti sau sa ii infunzi spatele. Buna gandire.

Prima masina a nevestei de exemplu a fost o gioarsa de Scoka felicia din 1995 parca pe care am dat cam 600 de euro incluzand un sistem audio care ulterior l-am vandut cu acelasi pret ca al masinii. Acea masina a fost de sacrificiu si pe acea masina nevasta-mea a deprins vre-un an tainele condusului...
Apoi masina s-a upgradat constant o data la 2-3 ani, acum avand un Ford Mondeo break din 2009.

Parerea mea ca nemtestile sunt supra evaluate la pret. Frantuzestile sunt confortabile dar cam scumpicele la piese, Japonezele ar fi tocmai bune pentrru tine ( Mazda de exemplu ).
Chiar si o suedeza ar fi buna (Volvo).


Si de cate ori te-a sunat nevasta-ta ca a ramas in drum cu cazanul de 600 euro? Sau mergea o data pe luna cu el?
Oricum e o mare tampenie sa gandesti ca oricum lovesti masina si de asta sa iti iei ultimul cazan.


PS: se vede ca scrii rar

View PostNarcis108, on 02 noiembrie 2018 - 15:31, said:

Din ce m-am interesat, intradevar, japonezele sunt destul de recomandate. Mazda imi place, Honda la fel. Inca odata, nu sunt interesat de o masina noua fiind prima masina.


Mazda 3, penultimul model.

#13
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016

View PostNarcis108, on 02 noiembrie 2018 - 15:31, said:

azda imi place, Honda la fel.
Mazda 3/ Honda Civic pana la 4000e.


@tehnics: Eu inca mai am masina de sacrifiu. Un Megane din 1999 pe care am dat acum 8 ani 1500e Posted Image
O singura observatie, la sigurantanu te joci!

#14
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View Postspe_ripper, on 02 noiembrie 2018 - 15:34, said:

Si de cate ori te-a sunat nevasta-ta ca a ramas in drum cu cazanul de 600 euro? Sau mergea o data pe luna cu el?
Oricum e o mare tampenie sa gandesti ca oricum lovesti masina si de asta sa iti iei ultimul cazan.

Niciodata. Oricum aveam asistenta rutiera platita asa ca ma durea undeva. Odata s-a blocat termostartul pe inchis la urmatoarea masina, Polo. Am sunat, au venit, au luat masina si mi-au dus-o acasa. Schimbat termostat si gata.
Tampenie sau nu, acumularea de experienta fiecare o face cum doreste pe banii lui.
Am vazut multi care si-au luat bimmer ursuleti si au nenorocit pe altii...oare aia cum se numeste ?

View Postelbjorn, on 02 noiembrie 2018 - 15:35, said:

@tehnics: Eu inca mai am masina de sacrifiu. Un Megane din 1999 pe care am dat acum 8 ani 1500e Posted Image
O singura observatie, la sigurantanu te joci!
Siguranta iti este asigurata de ITP. Oricum eu mereu cand schimb cauciucurile iarna/vara verific si sistemele de frana, pivoti, rulmenti, bucse. Nu imi ia mai mult de 5 minute/roata sa verific astea.
Am vrut acum vre-o 2 saptamani sa cumpar o astfel de masina de sacrificiu, un Laguna 2 din 2003 cu 300 de euro. Arata impecabil pe exterior...dar am renuntat la idee pentrru ca deja ar fi a treia masina si nu am loc de parcare asa mare.

View Postspe_ripper, on 02 noiembrie 2018 - 15:34, said:

PS: se vede ca scrii rar
PS. Se vede ca nu stii de unde scriu...

Edited by tehnics, 02 November 2018 - 16:04.


#15
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postdiegodanny, on 02 noiembrie 2018 - 14:19, said:

Alfa romeo giulietta, alfa mito sau Fiat 500 Posted Image pentru incepator recomand hatchback Posted Image
La ce abundenta de masini e pe piata tre sa fii intr-un anume fel sda-ti iei o gioarsa italieneasca :). Tu ai o obsesie cu italience ca numa de astea vad ca recomanzi? :)

#16
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018

View Posttehnics, on 02 noiembrie 2018 - 15:19, said:

Chiar si o suedeza ar fi buna (Volvo).

Uite un user grijuliu. A indicat ce marca de suedeza ca sa nu isi cumpere omul vreo Scania sau mai grav, vreun Koenigsegg.

#17
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016

View Postabac, on 02 noiembrie 2018 - 16:27, said:

Uite un user grijuliu. A indicat ce marca de suedeza ca sa nu isi cumpere omul vreo Scania sau mai grav, vreun Koenigsegg.
Sau un SAAB ? Cu aripi, fara aripi, tot suedeze au fost!


View Posttehnics, on 02 noiembrie 2018 - 16:05, said:

Siguranta iti este asigurata de ITP. Oricum eu mereu cand schimb cauciucurile iarna/vara verific si sistemele de frana, pivoti, rulmenti, bucse. Nu imi ia mai mult de 5 minute/roata sa verific astea.
Cu siguranta si asta contribuie. Eu ma refeream insa si la dotarile de siguranta ale masinii.

Edited by elbjorn, 02 November 2018 - 16:35.


#18
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Cauta Kia Ceed sau Hyundai i30. Sunt masini decente si cu kilometri putini la SH, nu se preteaza pe taxi sau alte nebunii ca motoarele benzina consuma destul de mult. Sunt masini care au venit cu 7 ani garantie, slabe sanse sa se apuce sa pice tot pe ea acum ca ai luat-o tu. Ca sfat nu lua frantuzeasca sau italiana ca prima masina, ca s-ar putea sa iti lase un gust foarte amar drumurile prin service. La prima masina vrei sa mergi mult, dar nu in service

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate