Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Probleme cu vechiul loc de munca

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Ups, sa descoperit apa calda. Pai in toata Romania se practica asta la pvt. Minim pe economie in contract si salariul poate fi si triplu, depinde de intelegere, pt evitarea impozitelor. Ai pus problema de parca nu ai mai auzit in viata ta de asa ceva. Asta e Romania.

#20
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
măi copii... vedeți ce se-ntâmplă când părinții îți spun:
-mai lasă maică jocurile alea, că nu te învață nimic bun!
iar tu:
-bine măi, că esti tu deșteaptă...

...și continuai cu MoD, LoL, CS, tot ce-i în Steam și pălavrăgești cu căștile pe urechi în Discord

cum drakku să te duci la încheiere de contract de muncă și să semnezi ce n-ai citit???!!!??? :o

de-aia îți zic: lasă naibii 21 de zile de la tine - să-ț' fie învățătură de minte, iar la noul loc de muncă: citește de 3x, întreabă de 10x și semnează o dată!!!

#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015
Nu inteleg cu ce-au minitit cand au zis ca-ti da in mana?
Nu s-a trecut plata asigurarilor si impozitului la angajat?

Daca te duci la ITM si te plangi ca aia n-au facut o ilegalitate, poate mergi si la puscarie, :lol:

Scrie o recomandata cu semnatura de primire in care intrebi cand ti se platesc banii pe munca prestata.
Le dai 30 de zile sa-ti raspunda
Inainte de asta citesti contractul. Poate scrie acolo niste chestii pe care tu nu le-ai respectat si-ti va diminua si ceea ce ai de luat legal.
Si bine ti-ar face

#22
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017

View Postopsy091, on 02 noiembrie 2018 - 10:13, said:

Dupa 3 saptamani mi-am dat demisia


Gresit, Nu ti-ai dat nicio demisie. Erai in perioada de proba. Vrei sa zici ca ai plecat pur si simplu. Ce ai facut tu nu este demisie.

Ti-au facut macar vreun instructaj SSM/PSI la angajare > Daca nici macar atat nu au facut, direct la ITM cu plangere. Merge facuta si direct pe site.  Bafta

#23
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 12.02.2012

View PostTaTa_RzV, on 02 noiembrie 2018 - 12:02, said:

Ups, sa descoperit apa calda. Pai in toata Romania se practica asta la pvt. Minim pe economie in contract si salariul poate fi si triplu, depinde de intelegere, pt evitarea impozitelor. Ai pus problema de parca nu ai mai auzit in viata ta de asa ceva. Asta e Romania.
Am mai avut 3 locuri de munca inainte si la niciunul nu m-am lovit de o asa problema. Poate de asta nici nu am bagat de seama

View Postgushpi, on 02 noiembrie 2018 - 12:58, said:

măi copii... vedeți ce se-ntâmplă când părinții îți spun:
-mai lasă maică jocurile alea, că nu te învață nimic bun!
iar tu:
-bine măi, că esti tu deșteaptă...

...și continuai cu MoD, LoL, CS, tot ce-i în Steam și pălavrăgești cu căștile pe urechi în Discord

cum drakku să te duci la încheiere de contract de muncă și să semnezi ce n-ai citit???!!!??? Posted Image

de-aia îți zic: lasă naibii 21 de zile de la tine - să-ț' fie învățătură de minte, iar la noul loc de muncă: citește de 3x, întreabă de 10x și semnează o dată!!!

De ce sa las de la mine? El incepe cu scuze si se face ca ploua si tot eu sa las?
Am gresit ca n-am citit, dar cum am zis, la celalalte locuri de munca nu m-am lovit de asa ceva. De asta nici nu m-am asteptat sa faca asta.

#24
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Dar pana la urma tot nu am inteles. Cati bani ti-a dat pt cele 3 sapt. lucrate? Daca ti-a dat cat scrie in contract nu ai ce plangere sa faci. Te duci la itm si spui domne m-am inteles la 2000 de ron in mana? Nu merge asa.

#25
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 12.02.2012

View PostTaTa_RzV, on 02 noiembrie 2018 - 13:50, said:

Dar pana la urma tot nu am inteles. Cati bani ti-a dat pt cele 3 sapt. lucrate? Daca ti-a dat cat scrie in contract nu ai ce plangere sa faci. Te duci la itm si spui domne m-am inteles la 2000 de ron in mana? Nu merge asa.

Nu mi-a dat nimic pana acuma. Trebuia pe 10 octombrie sa imi dea pt 2 saptamani din septembrie. Si acuma pe 10 noiembrie ce a mai ramas pe octombrie.

#26
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 12.02.2012

View Postncu, on 02 noiembrie 2018 - 20:08, said:

Ai scris cuvantul magic - AM GRESIT ! Nu vad ce mai este de discutat. Daca aveai impresia ca lumea asta e roz unde toti oamenii se tin de manuta si-si trimit bezele si inimioare, te-ai inselat, si cred ca acum ai priceput cum stau niste lucruri.

Legal ai de primit fix cat se ...

Nu am zis ca tin neaparat sa primesc suma stabilita verbal. Doar am zis ca nu cred ca are rost sa ma astept la ea. Atata tot!
Unii dintre voi ati citit printre randuri sau comentariile celorlalti.

#27
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Nu mai intorc postarile dar asa retin ca initial erai foarte frustrat ca intr-un fel ati convenit si altfel a reiesit cu salariul lunar. Ulterior ai inceput sa pui accent tot mai mare pe faptul ca nu ti-ai primit banii. Si da, scuze, poate din viteza n-am remarcat ca tu de fapt n-ai primit NICIUN BAN, indiferent ca aveai dreptul legal la el sau era asteptat din intelegerea verbala.

Peste toate cred ca ai invatat ceva din asta. Incearca pe viitor sa "citesti" persoana din fata ta si nu te lasa pacalit de promisiuni. Cauta pareri despre angajator, nu te grabi la acceptat locul de munca, studiaza ce vezi in jurul tau. Oricum am inteles ca intre timp lucrezi in alta parte ...nah, vezi ce mai poti recupera de la vechiul loc de munca si pe ce cai.

Bafta ! Posted Image

#28
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017
Oricum eo bizarerie totala cazul lui.  Eu cand schimb locul de munca am din prima zi contractul semnat si fisa postului atasata. Acolo e trecut tot. Sumele brute si nete, alocatiile in caz de deplasari in tara si strainatate (UE , respectiv non- UE) , perioada de concediu, absolut tot.

Eu nu stiu cum naiba te poti prezenta undeva si incepe sa lucrezi fara sa ai aceste documente. Treziti-va fratilor ca nu traim in Africa totusi. Nu fabricam caramizi uscate la soare.....

#29
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
Am si eu o speta asemanatoare. Salariu minim pe hartie, mai mult in mana, si primeste asa cateva luni.
Daca angajatul are probe si sesizeaza treaba asta, ce poate sa pateasca ? si ce pateste firma ?
Problema se pune in sensul in care salariatul sesizeaza institutiile statului cu privire la eludarea taxelor de catre angajator. Poate sa se intoarca impotriva salariatului ?

Edited by OmulLLORT, 18 December 2018 - 17:55.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate