Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Probleme cu vechiul loc de munca

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012
Buna ziua. Am lucrat inainte la o firma mica cu aproximativ 3-4 angajati.

Cand am discutat la interviu mi s-a zis ca la inceput o sa am 2000 in mana si apoi dupa cateva luni creste la 2500. Ok, am zis ca accept. Dupa o saptamana si ceva doua cand m-am uitat in contract m-am trezit ca este trecut 2000 brut.
La discutia cu el mi-a zis ca tot 2000 imi da in mana. Eu nu m-am asteptat la asta. Am mai lucrat si la alte firme si cand mi-au zis 2000 in mana, in cartea de munca brutul era 3450. De asta nici nu mi-a trecut prin cap sa intreb sau sa ma uit.

Dupa 3 saptamani mi-am dat demisia, undeva pe data de 8 octombrie. Pe 10 era ziua de salar si a zis ca nu are sa imi dea si am zis ca mai astept. Ca il inteleg, nu il stresez acuma, dar nici pana azi nu mi-a dat. Pe 10 luna asta trebuia sa iau si restul din salar. Marti am fost la birou la el sa discutam si a inceput sa-mi zica ca el a platit 10 mil la stat si ca mie ce ar trebui sa imi mai dea? Ca a mai dat 150 de lei pt medicina muncii, etc.

Tare cred ca astept degeaba pana pe 10 (luna aceasta). Si cred ca degeaba imi fac sperante sa imi dea cat ne-am inteles si nu cat era in contract.
Ma gandeam sa trimil un mail pe firma si sa le spun ca urmeaza sa fac plangere la ITM, poate cumva se rezolva. Chiar nu stiu cum sa procedez.

#2
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Si nu puteai sa stai macar 2 luni ? macar vedeai ce salariu iti dadea pe luna intreaga.
Daca nu ai stat luna intreaga nu are cum sa iti dea salariu pe luna intreaga....

Edited by diegodanny, 02 November 2018 - 10:21.


#3
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012

View Postdiegodanny, on 02 noiembrie 2018 - 10:19, said:

Si nu puteai sa stai macar 2 luni ? macar vedeai ce salariu iti dadea pe luna intreaga.

Am preferat sa nu. Si insista o firma de proiectare sa ma duc la ei. Plus ca m-a mintit oarecum ocolind adevarul.

#4
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Direct la ITM! Astia nu trebuie iertati.

#5
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postopsy091, on 02 noiembrie 2018 - 10:22, said:

Am preferat sa nu. Si insista o firma de proiectare sa ma duc la ei. Plus ca m-a mintit oarecum ocolind adevarul.
Ma refeream sa fi stat pana la ziua de salariu si daca nu erai multumit puteai sa iti dai demisia...
Dute si la itm.

Edited by diegodanny, 02 November 2018 - 10:23.


#6
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Intotdeauna hartiile vorbesc !

Scuze, dar ai semnat "ca primaru' ".

Asa se acumuleaza lectiile de viata.

Edited by ncu, 02 November 2018 - 10:28.


#7
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Daca nu faci nimic, il incurajezi sa mai faca si cu altul cum a facut cu tine...depune plangere la ITM, fa taraboi, nu sta ca fraierul, jegosul ala rade de tine, e timpul sa reactionezi!

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Daca ti-ai dat demisia dupa doar 3 saptamani, o sa-ti dea exact ce este trecut pe contract - sper ca ai semnat un contract nu-i asa ?
Scrie acolo 1 leu - vei primi 1 leu - nici mai mult, nici mai putin.

Intelegerea este DOAR VERBALA si poti sa uiti de ea

Daca pe data de 10 nu vezi leul ala (sau cat este restul de salariu TRECUT PE CONTRACT) , faci sesizare la ITM

Cam asta e - vorbim pe 11 Posted Image

#9
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012

View PostH6D-100c, on 02 noiembrie 2018 - 10:35, said:

Daca nu faci nimic, il incurajezi sa mai faca si cu altul cum a facut cu tine...depune plangere la ITM, fa taraboi, nu sta ca fraierul, jegosul ala rade de tine, e timpul sa reactionezi!
Culmea ca colegii dinainte si restul care mai sunt au fost deacord cu situatia. Sa aiba alta suma in contract si altceva in mana

View PostNaijax, on 02 noiembrie 2018 - 10:37, said:

Daca ti-ai dat demisia dupa doar 3 saptamani, o sa-ti dea exact ce este trecut pe contract - sper ca ai semnat un contract nu-i asa ?


Este semnat contract, dar e trecut cu 2000 brutul. Cand el mi-a zis ca e 2000 netul. Oricum asta e.
Eu speram sa ma inteleg cu el.

Edited by opsy091, 02 November 2018 - 10:47.


#10
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
O sa iti dea cat scrie in contract, calculat la 3 saptamani. Oricum reclama-l la ITM daca nu iti da.
Si poti sa zici in reclamtie ca verbal a zis ca iti da la negru mai mult decat scrie in contract. Nu ai cum sa demonstrezi, e cuvantul tau contra al lui, dar poate fac aia o investigatia mai amanuntita cu angajatii ramasi.

#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View Postopsy091, on 02 noiembrie 2018 - 10:45, said:

Culmea ca colegii dinainte si restul care mai sunt au fost deacord cu situatia. Sa aiba alta suma in contract si altceva in mana

Diferenta fata de contract se numeste SALARIU LA NEGRU si este aproape imposibil de recuperat.
Uita de banii aia iar pe viitor evita astfel de ilegalitati.

View Postopsy091, on 02 noiembrie 2018 - 10:45, said:

Este semnat contract, dar e trecut cu 2000 brutul. Cand el mi-a zis ca e 2000 netul. Oricum asta e.
Eu speram sa ma inteleg cu el.

Este singura solutie - sa te intelegi cu el.
Daca vrea sa-ti dea ce ti-a promis - e OK
Daca nu vrea - NU ai ce sa-i faci

#12
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,106
  • Înscris: 17.01.2012
proiectare? pe minim/economie???

du-te bre la noul loc de muncă și uită de prostiile pe care le-ai făcut!!!
dar acolo, poate, caști ochii sau urechile și te vinzi pe bani normali...

#13
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Daca ti-a trecut 2000 lei brut, salariul net este undeva la 1200 lei net....astia sunt banii pe care tii da pe luna daca ai in contract 2000 lei brut.
Trebuia sa citesti contractul inainte sa il semnezi....ala cred ca te-a mintit ca iti 2000 in mana sa te angajezi la el....
Daca nu iti plateste zilele lucrate dute la itm.

Edited by diegodanny, 02 November 2018 - 11:09.


#14
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012

View Postgushpi, on 02 noiembrie 2018 - 10:53, said:

proiectare? pe minim/economie???

du-te bre la noul loc de muncă și uită de prostiile pe care le-ai făcut!!!
dar acolo, poate, caști ochii sau urechile și te vinzi pe bani normali...

Sunt la noul loc de muncă și am avut în vedere să discutăm de salarul net.



View Postdiegodanny, on 02 noiembrie 2018 - 11:05, said:

Daca ti-a trecut 2000 lei brut, salariul net este undeva la 1200 lei net....astia sunt banii pe care tii da pe luna daca ai in contract 2000 lei brut.
Trebuia sa citesti contractul inainte sa il semnezi....ala cred ca te-a mintit ca iti 2000 in mana sa te angajezi la el....
Daca nu iti plateste zilele lucrate dute la itm.
Cel mai probabil. Eu atunci având și în alta parte o ofertă.
Trebuia pe data de 10 a lunii octombrie sa imi dea o parte din bani care au fost pe septembrie

Edited by althea, 02 November 2018 - 12:08.
citat + răspuns la un mesaj sters


#15
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View Postopsy091, on 02 noiembrie 2018 - 10:45, said:

Culmea ca colegii dinainte si restul care mai sunt au fost deacord cu situatia. Sa aiba alta suma in contract si altceva in mana
Este semnat contract, dar e trecut cu 2000 brutul. Cand el mi-a zis ca e 2000 netul. Oricum asta e.
Eu speram sa ma inteleg cu el.
Colegii is multumiti, e problema lor, mai rau o sa fie pe cand se ajunge la pensie da nu au ei mari asteptari in privinta asta asa ca prefera banii in mana la negru. In privinta intelegerii nu ai cum, din moment ce ai plecat fara sa respecti macar preavizul sau cam asta inteleg eu din ce ai scris. Din moment ce tu nu ai tratat corect angajatorul nici el nu iti va da nimic in plus fata de ce ai semnat.

View Postopsy091, on 02 noiembrie 2018 - 11:25, said:

Noi am vazut de acord si din următoarea zi am fost la muncă la el. A durat cam 4-5 zile până să semnez contractul. S-a miscat mai greu fata aia.
Nu prea exista asa ceva. In REVISAL trebuie sa operezi cu 24 de ore inainte de intrarea in vigoare a contractului. Asta inseamna ca la momentul cand ai semnat tu deja contractul tau era inregistrat de cateva zile cu suma corespunzatoare, sau ca ti-a facut angajarea la cateva zile DUPA ce ai inceput sa lucrezi. Oricum daca lucrezi in proiectare mare lucru sa ai salarul doar de 2500 in mana...Da asta e alta discutie nu ma bag.

Edited by arsmundis, 02 November 2018 - 11:48.


#16
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View Postopsy091, on 02 noiembrie 2018 - 10:13, said:

Buna ziua. Am lucrat inainte la o firma mica cu aproximativ 3-4 angajati.

Cand am discutat la interviu mi s-a zis ca la inceput o sa am 2000 in mana si apoi dupa cateva luni creste la 2500. Ok, am zis ca accept. Dupa o saptamana si ceva doua cand m-am uitat in contract m-am trezit ca este trecut 2000 brut.
La discutia cu el mi-a zis ca tot 2000 imi da in mana. Eu nu m-am asteptat la asta. Am mai lucrat si la alte firme si cand mi-au zis 2000 in mana, in cartea de munca brutul era 3450. De asta nici nu mi-a trecut prin cap sa intreb sau sa ma uit.

Dupa 3 saptamani mi-am dat demisia, undeva pe data de 8 octombrie. Pe 10 era ziua de salar si a zis ca nu are sa imi dea si am zis ca mai astept. Ca il inteleg, nu il stresez acuma, dar nici pana azi nu mi-a dat. Pe 10 luna asta trebuia sa iau si restul din salar. Marti am fost la birou la el sa discutam si a inceput sa-mi zica ca el a platit 10 mil la stat si ca mie ce ar trebui sa imi mai dea? Ca a mai dat 150 de lei pt medicina muncii, etc.

Tare cred ca astept degeaba pana pe 10 (luna aceasta). Si cred ca degeaba imi fac sperante sa imi dea cat ne-am inteles si nu cat era in contract.
Ma gandeam sa trimil un mail pe firma si sa le spun ca urmeaza sa fac plangere la ITM, poate cumva se rezolva. Chiar nu stiu cum sa procedez.
Nu ai ce face la itm, daca ai semnat contractul cu 2000 brut, si tia dat net cat trebuie, nu poti merge la itm sa te plangi ca vati inteles la negru.Asta e, data viitoare, te uiti la brut cand semnezi.

#17
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012

View Postarsmundis, on 02 noiembrie 2018 - 11:48, said:

Colegii is multumiti, e problema lor, mai rau o sa fie pe cand se ajunge la pensie da nu au ei mari asteptari in privinta asta asa ca prefera banii in mana la negru. In privinta intelegerii nu ai cum, din moment ce ai plecat fara sa respecti macar preavizul sau cam asta inteleg eu din ce ai scris. Din moment ce tu nu ai tratat corect angajatorul nici el nu iti va da nimic in plus fata de ce ai semnat.

Nu este preaviz. Acuma 90 de zile esti in perioada de proba

View Postfqx, on 02 noiembrie 2018 - 11:50, said:

Nu ai ce face la itm, daca ai semnat contractul cu 2000 brut, si tia dat net cat trebuie, nu poti merge la itm sa te plangi ca vati inteles la negru.Asta e, data viitoare, te uiti la brut cand semnezi.
Mie nu mi-a dat niciun ban. Nici cei de pe contract macar si ma tot amana ca cica nu are.

#18
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View Postopsy091, on 02 noiembrie 2018 - 11:55, said:

Nu este preaviz. Acuma 90 de zile esti in perioada de proba


Mie nu mi-a dat niciun ban. Nici cei de pe contract macar si ma tot amana ca cica nu are.
pentru cei din contract, poti face plangere la itm.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate