Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

White Astra J 2018

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 28.08.2008

View Post_-AppleS-_, on 02 noiembrie 2018 - 14:00, said:

Da, am pierdut și navigatia de pe Sandero stepway. Totusi nu simt ca am pierdut prea multe.


Am notat. Deci dealerul m-a păcălit...

Prin mare atenție și răbdare am obținut consum de 7.9 litri în orașul Bucuresti. Dacă te dai la ea începe să mănânce pielea de pe tine cu consum de 14l/100 oras.
Consum combinat pe ultimii 1300 km am 6.1 l/100km.

Notez și unele minusuri:
Mașina lungă si foarte greu de parcat, manevrat prin oras, din pacate nu am și nu prea am de gand sa imi iau senzori de parcare.
Cauciucuri de suv: 215/60 r16, pret dublu față de cele cu dimensiuni mai răspândite.



Eu am pus optiune enjoy care include si senzori de parcare. Am mai pus frana de mana electrica si faruri automate.
Are anvelope de suv din cauza ca cele pe 17 nu se incadreaza la rabla.
Mi-am cumparat deja scutul pentru motorPosted Image

#20
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
La mine enjoy nu includea si senzorii. Oricum, ma bazez pe feeling cand parchez, nu imi trebuie senzori.

#21
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 28.08.2008
A mea e modelul 2019, sunt putin diferite optionalele.

#22
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Mie sincer plasticele de pe Astra J mi s-au parut mai calitative decat pe Astra K, dupa parerea mea au scutit 300 kg pe elementele acestea care se vad.
Astra J este o masina de aproape 1500kg, mi se pare ca la vale frana de motor cateodata nu tine destul de bine, fiind obligat sa folosesti frana. Imi place bordul care se imbina frumos cu usile, putine masini au aceasta continuitate.
Pe de alta parte, nu prea imi plac oglinzile laterale care sunt asezate putin cam in spate, astfel incat trebuie sa intorci tot gatul ca sa vezi oglinda, dar parca nu te mai orbeste asa tare noaptea.
Butoanele de pe consola centrala mi se pare ca se murdaresc destul de repede, adica raman urme de degete pe ele si trebuie sterse.
Ecranul de pe CD600 e folositor doar ca element decorativ. Atat in stanga cat si in dreapta soferului ai cate un gemulet mic prin care nu vezi nimic, l-am gasit folositor pentru a pune telefonul acolo, desi zboara deseori la o accelerare brusca, poate daca cumperi un lipitor din ala care se topeste la caldura, sa stea bine telefonul.

Am primit sfaturi sa verific uleiul si celelalte lichide, totul pare ok, nu consuma nimic.
Nu am vazut problema relantiului, care apare pe celelalte topicuri, la mine sta la 750 sau cat o fi, nu tremura. In cartea tehnica scrie sa bag benzina fara aditivi metalici altfel se strica motorul. Nu stiu exact daca am reusit sa fac asta. Trebuie sa mentionez ca in primii 1000km am menajat-o destul de mult, astfel incat la un moment dat chiar se simtea puturoasa sau infundata (poate am bagat si benzina fara aditivi suficienti), am inceput sa o mai turez peste 2000 rpm si incepe usor sa se desfunde. Mersul la consum, 1800 rpm, o face sa se simta puturoasa.
Interesant ca dupa 2000rpm se aude usor un suierat de turbina, mai ales la acceleratie brutala, speram ca nu sunt probleme (apreciez ca se aude usor).

Edited by _-AppleS-_, 02 November 2018 - 23:44.


#23
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,925
  • Înscris: 28.09.2017
Unele au venit cu relantiul undeva la 650 - 670 rpm și se simțea un tremurat mai agresiv la motor.
În ceea ce privește consumul de ulei sunt povești, la a mea este la fel ca-n Aprilie când am ridicat-o de la dealer.
Benzină am folosit de la 98 în sus, doar în primii 2000 de km am folosit combinată 95/100. Așa m-au sfătuit cei de la reprezentanță.

Edited by A-ONE, 03 November 2018 - 00:25.


#24
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,961
  • Înscris: 06.04.2007
Sa te poarte sanatos!
Pret bun pt o compacta de 140cp.
Ca dotari ce poti sa spui? Nu gasesc mare lucru pe net.

#25
boggy20

boggy20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 05.05.2012
Preț bun și într adevăr este frumoasă foc. Îmi place mai mult varianta sedan decât hatchback. Să vă plimbați sănătoși!

#26
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Sa o stapanesti sanatos. Ai dat totusi o multime de bani pentru o masina grea, cu motor problematic turbo care o sa te rupa in oras la consum. Nu te tenta mai mult o benzinara cu motor aspirat fara moarte in traficul bucurestean? Pe forumul Opel sunt muuuuult mai multe probleme la Astra J cu motorizarea aia (cele mai mari probleme dintre toate motorizarile de la Opel) decat o sa gasesti la orice Hyundai. My 5 cents...

Edited by edi10000, 03 November 2018 - 11:11.


#27
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,925
  • Înscris: 28.09.2017
Unde ai văzut ca băieții de pe forumul respectiv au probleme la motor pe 1.4 turbo?
Consumul nu e deloc exagerat, eu de exemplu în oraș am maxim 7,8.
Pe aspirat tot 1.4 aveam 8,8/9.


#28
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View Postedi10000, on 03 noiembrie 2018 - 10:45, said:

Nu te tenta mai mult o benzinara cu motor aspirat fara moarte in traficul bucurestean?
Nu ma tenta, am deja si o aspirata pe care trebuie sa o tin in 4000 turatii ca sa simt vreo putere, ma doare capul si urechile de la huruit de motor, consum si mai mare.

View Postedi10000, on 03 noiembrie 2018 - 10:45, said:

Pe forumul Opel sunt muuuuult mai multe probleme la Astra J cu motorizarea aia (cele mai mari probleme dintre toate motorizarile de la Opel) decat o sa gasesti la orice Hyundai. My 5 cents...
Poti da si exemple de probleme ? Eu nu prea am gasit...

View PostOctavian___, on 03 noiembrie 2018 - 10:37, said:

Sa te poarte sanatos!
Pret bun pt o compacta de 140cp.
Ca dotari ce poti sa spui? Nu gasesc mare lucru pe net.
Climatronic dual zone
Proiectoare ceata
Volan piele ornamente argintii, schimbator piele cu ornamente argintii.
Sistem audio Premium cu ecran color 7" WVGA + 6 difuzoare, bluetooth, aux in.
Tempomat, comenzi audio volan.
Computer bord
Geamuri electrice fata+spate.
Oglinzi electrice.
Cotiera centrala piele
Airbag frontale, laterale, cortina
OnStar pe telefon care iti spune unde e masina daca ai uitat unde ai pus-o (practic e urmarita prin GPS), detectie furt, detectie pana, te anunta prin MAIL daca exista suspiciunea ca masina a fost furata sau are pana. Detalii legate de cantitatea combustibil, km ramasi, presiune pneuri, consum, inchidere de la distanta, totul pe telefon.
Roata de rezerva de dimensiuni normale.
Plafoniera spate, se vede bine noaptea in masina daca ai ceva de cautat, lumini peste tot care se aprind singure, inclusiv cand deschizi portbagajul se aprinde lumina de la numarul spate ca sa nu te impiedici de ceva. Lumina din interior se aprinde daca nu nimeresti gaura cheii sau daca ai scos cheia din gaura.

Edited by _-AppleS-_, 03 November 2018 - 13:54.


#29
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007
Sa o stapanesti sanatos si fara probleme. Cred ca e primul sedan alb pe care il vad.
Un sfat iti dau, sa nu-l mai bagi in seama pe saracu ala de guster care tot face prezenta cand e vorba de Astra J ca habar n-are de viata lui...
Stai linistit ca e cea mai buna masina care se poate cumpara in banii aia.

#30
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,150
  • Înscris: 13.11.2017
Felicitari si s-o stapanesti sanatos. In banii astia e un bestbuy. Si eu cand caut masina ma uit dupa cel mai puternic motor intr-un anumit buget. Ma doare mintea cand ii aud pe altii ca iau plastice bune si optionale multe dar motorizare slaba si masina n-are putere cand ai nevoie. Oricum ai ce-ti trebuie : clima automata si tempomat. La un Sedan e bun sa ai si camera sau senzori dar aia se pot pune ieftin si aftermarket.
Un sfat : pana pe la 3-4000 km tine-o sub 3000 rpm dar nu la 1800. Regimul ei optim chiar si pentru consum este intre 2400 -3000. Eu de mult dau ignore la modul de schimbare afisat in ecran.

#31
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018
Felicitari si s-o stapinesti sanatos! Bun pretul, superbune optionalele!

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Post_-AppleS-_, on 03 noiembrie 2018 - 13:51, said:

Poti da si exemple de probleme ? Eu nu prea am gasit...

Nu-ti bate capul.
Din gura individului respectiv iese doar Toyota; orice alta marca are 'muuuuult mai multe probleme' si 'o sa te rupa in oras la consum'.

Edited by MembruAnonim, 03 November 2018 - 18:45.


#33
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 12.09.2013

View PostA-ONE, on 03 noiembrie 2018 - 12:33, said:

Unde ai văzut ca băieții de pe forumul respectiv au probleme la motor pe 1.4 turbo?
Consumul nu e deloc exagerat, eu de exemplu în oraș am maxim 7,8.
Pe aspirat tot 1.4 aveam 8,8/9.
In ce oras ai tu maxim 7,8 consum?Poate intr-un orășel de munte să mergi numai la vale....
Cu o masina de 1400 kg si conceptie de acum 10 ani nu prea cred!

Edited by raducut123, 03 November 2018 - 19:11.


#34
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,925
  • Înscris: 28.09.2017
@raducut123....pentru tine.
Cât o mie de cuvinte...

Attached Files


Edited by A-ONE, 03 November 2018 - 19:17.


#35
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 12.09.2013
Zi-ne orasul!Aveti 3 semafoare?

#36
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Screenshot cu consumul combinat, cred ca am 40% oras Bucuresti acolo Attached File  Screenshot_20181103-192406.jpg   139.34K   68 downloads

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate