Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

White Astra J 2018

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Prin mai anu asta m-am gandit sa imi iau o masina.
Initial m-am dus la Hyundai pentru a vedea I20, intr-o sambata, unde o fata draguta mi-a prezentat "NIMIC" pentru ca nu avea niciuna, ei cum nimic, mi-a prezentat o masina cu botul lovit adusa la reparatie pe acolo. Nu prea am pus mana pe masini la viata mea, asa ca am fost usor impresionabil, mi-a placut, asa ca gata am dat avansul doar ca vream sa prind si rabla, si cum era femeia draguta a zis ca asteptam si rabla care tocmai se terminase. Zis si facut, dupa o luna mor de asteptare, si citind diverse pareri contra lui I20 (motor mic si slabut, turcisme, consum ulei etc), ma duc si iau banii de la cucoana.
A inceput apoi distractia, m-am dus la Ford unde un fiesta era 14000 euro, apoi la Suzuki unde un swift era 11000 ? cu un plastic pe usi de credeam ca Dacia e lux, ca tot veni vorba de dacia, m-am dus si la Renault, unde a incercat unu sa ma pacaleasca cu o vechitura din 2017 tinuta prin parcarea lor prafuita, am incercat si cu dacia unde mi s-a cerut 12000 pe un sandera stepway cu un motor neimpresionant. Am condus si un Duster care mi-a placut numai ca era 19000 euro. Pana una alta vream si eu un motor mai de doamne ajuta, macar un 200Nm. Asa ca in cautarile mele disperate am ajuns si la Opel care in prima faza a fost o dezamagire, mi s-a ofertat un corsa nasol cu 12000 euro wtf. Asa ca am aflat si de Astra J modelul vechi de x ani care are motor turbo de 200Nm si o aud pe Dancila ca se suplimenteaza rabla.
A doua zi eram la un cu totul alt dealer decat primul (cel care imi oferta corsa) si i-am zis clar ca vreau Astra J 140CP rapid pana nu pierd rabla. Prima reactie a fost ca "Nu e domne nicio rabla", dupa multiple incercari de convingere, suna femeia pe altii sa se informeze si in aceeasi zi dau avansul, masina de pe stoc ca nu se mai fabrica.
Si iata ca a venit si rabla si pe 25 septembrie am luat masina. Alba, enjoy, cd600, 1.4T 200Nm.

Foarte multumit pana acum (1333km am cu ea). 11500 pret final cu rabla.

#2
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,385
  • Înscris: 24.03.2007
Felicitari pentru achizitie, se dovedeste ca o masina nu e pentru toti, fiecare vrea altceva de la o masina si e foarte important ca ai avut curaj sa iei ce ti-a placut.

Vrem poze! Sincer nu tin minte sa fi vazut vreodata un Astra J alb.

2500 euro in plus, e normal sa fie mai mare si motor mai potent si masina mai mare (si mai grea) decat un i20.

Edited by lula_canci, 02 November 2018 - 08:47.


#3
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,121
  • Înscris: 02.07.2006
poze poze poze

On: sa o stapanesti sanatos

#4
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
S-o stapanesti cu placere si...fara evenimente!...si nu vorbi urat de Corsa,eu am una din 1994,care inca merge fara probleme,motiv pentru care am mai luat tot un Opel (Astra H-2006) Posted Image...ambele S/H,benzina 1.4
PS: si Astra G este o masina reusita,dar e depasita "moral"...deh,alta perioada,alte functii/dotari.

Edited by danpet, 02 November 2018 - 08:55.


#5
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
Felicitari, ai facut cea mai buna alegere la bugetul ala!

#6
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Marule, pune poze! Vreau sa vad si eu o Astra J alba.

Drumuri bune fara cuie iti doresc!

#7
invest20042001

invest20042001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 04.02.2008
Astre albe....... Posted Image

Attached Files



#8
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Poze.
Pana una alta, am reusit sa ii fac si o mica zgarietura în parcare pe bara fata chiar în stanga numarului, nu se vede si am fost asigurat că iese la polis.

Attached Files



#9
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

View Post_-AppleS-_, on 02 noiembrie 2018 - 09:56, said:

Poze.
Pana una alta, am reusit sa ii fac si o mica zgarietura în parcare pe bara fata chiar în stanga numarului, nu se vede si am fost asigurat că iese la polis.
Orice masina se boteaza asa!Posted Image Stiu...doare!

Sa o stapanesti sanatos!

Edited by arab, 02 November 2018 - 10:09.


#10
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Dacia diesel de 90cp are 220 Nm.
Iar din octombrie chiar 240Nm.
Felicitari si fara evenimente.

#11
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 28.08.2008

View Post_-AppleS-_, on 02 noiembrie 2018 - 08:33, said:

masina de pe stoc ca nu se mai fabrica.
Si iata ca a venit si rabla si pe 25 septembrie am luat masina. Alba, enjoy, cd600, 1.4T 200Nm.

Foarte multumit pana acum (1333km am cu ea). 11500 pret final cu rabla.

Inca se fabrica, astept si eu una. Dealerul a zis ca a mea o sa se fabrice in saptamana 17-21 decembrie.

#12
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postwb626ek, on 02 noiembrie 2018 - 10:18, said:

Dacia diesel de 90cp are 220 Nm.
Iar din octombrie chiar 240Nm.
Felicitari si fara evenimente.
Dar si cutie de diesel deci cuplul la roata e cat zice cutia. Nu se face comparatie directa diesel-benzina pt ca cutiile sunt destul de diferite.

#13
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,950
  • Înscris: 17.01.2012
dom'ne, io-s fan opelici după ce o vectra SH mi-a murit după 15 ani și o casă construită, urmată de o astra h care face și ea 11 ani acuș...
io consider că marca asta face parte cu brio din categoria „face toți banii”!
(adik nu dai bani pe firmă, dar nici amortizoare reglabile în funcție de „alcolemie” :P nu ai...)

bine, io aș fi ales hatch, dar fiecare cu nevoile sale
în schimb, DA!!! ALBĂĂĂĂ!!! e cea mai miștoc culoare (mai ales că are rolul de a face partenerii din trafic (pe cei de pe sensul opus) să încetinezeze) :)

acum ia-ți detector de radar și stație CB, telefonul să aibă waze - CĂ de-aia ai vrut motor bun: SĂ ALERGI!!!

#14
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View Postwb626ek, on 02 noiembrie 2018 - 10:18, said:

Dacia diesel de 90cp are 220 Nm.
Iar din octombrie chiar 240Nm.
Da, am pierdut și navigatia de pe Sandero stepway. Totusi nu simt ca am pierdut prea multe.

View Postcristyz, on 02 noiembrie 2018 - 10:45, said:



Inca se fabrica, astept si eu una. Dealerul a zis ca a mea o sa se fabrice in saptamana 17-21 decembrie.
Am notat. Deci dealerul m-a păcălit...

Prin mare atenție și răbdare am obținut consum de 7.9 litri în orașul Bucuresti. Dacă te dai la ea începe să mănânce pielea de pe tine cu consum de 14l/100 oras.
Consum combinat pe ultimii 1300 km am 6.1 l/100km.

Notez și unele minusuri:
Mașina lungă si foarte greu de parcat, manevrat prin oras, din pacate nu am și nu prea am de gand sa imi iau senzori de parcare.
Cauciucuri de suv: 215/60 r16, pret dublu față de cele cu dimensiuni mai răspândite.


#15
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

View Post_-AppleS-_, on 02 noiembrie 2018 - 14:00, said:

Cauciucuri de suv: 215/60 r16, pret dublu față de cele cu dimensiuni mai răspândite.

215? :eek: Pfui...

#16
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,905
  • Înscris: 28.09.2017

View Post_-AppleS-_, on 02 noiembrie 2018 - 14:00, said:


Cauciucuri de suv: 215/60 r16, pret dublu față de cele cu dimensiuni mai răspândite.
Hai că nu sunt așa de scumpe, eu mi-am luat cu 400ron/buc.
Scut de protecție ți-ai pus?

Edited by A-ONE, 02 November 2018 - 15:31.


#17
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Scut de protectie mi-am luat dar inca nu l-am pus.Am luat cauciucuri Falken Euroallseason AS210, mie mi se par mai bune ca alea originale, parca se misca mai bine masina cu ele si sunt mai confortabile desi sunt umflate la 2.50 bar.

Directia mi se pare cam ciudata cate o data, mai ales cand fac parcarea laterala si iau maxim stanga, desi incerc sa nu-i dau maxim stanga ca asa stiu de la un instructor ca se strica directia sau ceva pe acolo, totusi ori uit ori chiar trebuie sa-i dau maxim ca asta e viata, si mi se pare cateodata ca ori atinge balonul anvelopei de ceva (cumva chiar de masina ? ) si maximul directiei e cumva moale si mi-e teama sa mai trag de volan ca am senzatia ca anvelopa atinge de ceva (de ex: bordura). Nu sunt chiar sigur ce se intampla acolo, oricum de volan se trage destul de greu chiar si pe loc, nu e deloc usoara servodirectia.
Alta tampenie care sunt nevoit sa o fac pentru ca ... Bucuresti, e sa plec destul de rapid (nu cu scart dar totusi) de pe loc cu rotile virate maxim, si asta e o tampenie pe care sunt cumva nevoit sa o fac ca sa ies din parcarea laterala pe unde o parchez drept in strada principala. Mi s-a parut cateodata in multiplele manevre si schimbari de directie pe loc, ca directia e cam sensibila la treburi din astea, parca mai pocneste ceva, si volanul daca merge greu ti-e teama ca poate se rupe ceva. Posted Image Sper ca nu am distrus directia sau ceva cu skillurile mele de parcagiu in devenire.

Edited by _-AppleS-_, 02 November 2018 - 20:44.


#18
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Partea de audio, desi am CD600 si la optionale scria ca am sistem de 6 boxe premium, mie nu prea mi se pare premium (bine nu aveam cine stie ce asteptari dar..). In fine i-am mai reglat eu basii (initial inexistenti), acum duduie mai bine (cred ca i-am dat preset de rock), dar inaltele au ramas uscate si chinuitoare cateodata, n-au pic de finete, cred ca tweterele din bord sunt cam praf.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate