Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Telefon ~1300 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#19
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Degeaba sunt puternice daca nu poti face o plata prin NFC, degeaba scoate puncte daca ma prinde o ploaie si moare telefonul. Nu zic, sunt mai performante, dar e irelevant daca nu poti face chestii de zi cu zi cu telefonul. Si mie mi se parea inutil NFC-ul, pana compania de transport local a ales sa foloseasca modalitatea asta de plata. La fel, cand banca cu care lucrez a decis ca platile cu telefonul sunt o idee buna. Sunt chestii pe care le faci zi de zi, de mai multe ori. Performanta aia in plus nu te ajuta decat in jocuri. In rest nu exsta aplicatii care sa ingenuncheze un flagship de anul trecut. Nici nu vor exista in urmatorii 2 ani.

#20
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View PostExtinct, on 02 noiembrie 2018 - 15:43, said:

...In rest nu exsta aplicatii care sa ingenuncheze un flagship de anul trecut. Nici nu vor exista in urmatorii 2 ani.
Nu-i pune la incercare pe cei de la Facebook ori Samsung. Posted Image

#21
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,012
  • Înscris: 29.06.2011
Pai ce telefon nu are NFC ? Si Nokia 3 are NFC..........

#22
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostCGDBZ, on 02 noiembrie 2018 - 15:50, said:

Pai ce telefon nu are NFC ? Si Nokia 3 are NFC..........

MiA1, MiA2, Pocophone, si cam toate din seria Note de la Xiaomi. Nokia 3 e un caz fericit, ca nu s-au zgarcit nici macar la giroscop.

View PostHider141, on 02 noiembrie 2018 - 15:48, said:

Nu-i pune la incercare pe cei de la Facebook ori Samsung. Posted Image


Ai fi surprins, dar pe un S4 inca imi merge bine si Toucwizz si Facebook. Samsung a rezolvat o gramada de probleme.

#23
crisadi75

crisadi75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.10.2017

View PostExtinct, on 02 noiembrie 2018 - 15:43, said:

Degeaba sunt puternice daca nu poti face o plata prin NFC, degeaba scoate puncte daca ma prinde o ploaie si moare telefonul. Nu zic, sunt mai performante, dar e irelevant daca nu poti face chestii de zi cu zi cu telefonul. Si mie mi se parea inutil NFC-ul, pana compania de transport local a ales sa foloseasca modalitatea asta de plata. La fel, cand banca cu care lucrez a decis ca platile cu telefonul sunt o idee buna. Sunt chestii pe care le faci zi de zi, de mai multe ori. Performanta aia in plus nu te ajuta decat in jocuri. In rest nu exsta aplicatii care sa ingenuncheze un flagship de anul trecut. Nici nu vor exista in urmatorii 2 ani.
Încă o data.. Astea sunt chestii ce te interesează pe tine.. Nu toți oamenii le folosesc. Eu am nfc și nu l am folosit niciodata. La fel și cu ip68... Am husa și nu stau cu el în ploaie. În schimb un modem mai nou contează...


#24
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
la ce, daca retelele noastre nu suporta vitezele alea (care oricum sunt mai mari decat majoritatea retelelor wi-fi)?

La fel putem spune si despre tine, ca esti caz particular pe care il intereseaza benchmark-urile si puterea de procesare. In realitate, puterea aia de procesare (sau diferenta de cateva puncte intr-un benchmark) nu te ajuta la nimic util, iar smartphone-urile au fost inventate, in primul rand, ca sa fie utile.

Da, nici eu nu gaseam util NFC-ul, pana am vazut ca se inmultesc chestiile pe care le pot face cu tehnologia asta. Si culmea, sunt la indemana tuturor.

Edited by Extinct, 02 November 2018 - 18:36.


#25
crisadi75

crisadi75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.10.2017

View PostExtinct, on 02 noiembrie 2018 - 18:31, said:

la ce, daca retelele noastre nu suporta vitezele alea (care oricum sunt mai mari decat majoritatea retelelor wi-fi)?

La fel putem spune si despre tine, ca esti caz particular pe care il intereseaza benchmark-urile si puterea de procesare. In realitate, puterea aia de procesare (sau diferenta de cateva puncte intr-un benchmark) nu te ajuta la nimic util, iar smartphone-urile au fost inventate, in primul rand, ca sa fie utile.

Da, nici eu nu gaseam util NFC-ul, pana am vazut ca se inmultesc chestiile pe care le pot face cu tehnologia asta. Si culmea, sunt la indemana tuturor.
Eu cred ca nu ai inteles raspunsul meu. Eu i-am raspuns celui de mai sus care zicea ca lg g6 este peste telefoanele midrange din ziua de azi. Si nu este .
Nu sunt interesat de puterea de procesare in mod special ...dar 32 gb mi se pare putin in ziua de azi.
La fel si cu acel procesor ..mi se pare invechit si prost din punct de vedere al consumului de curent.
Procesoarele mai noi au si alte avantaje pe langa viteza sporita .

#26
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Atata timp cat tine de dimineata pana seara folosit in mod intens, e OK. Iar G6 chiar tine. 32 GB de storage sunt putini daca nu folosesti conexiunea la internet sau ai trafic putin sau nu folosesti servicii de cloud. In rest, sunt suficienti pentru 99% dintre utilizatori.

Edited by Extinct, 02 November 2018 - 19:37.


#27
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View Postcrisadi75, on 02 noiembrie 2018 - 18:16, said:

Eu am nfc și nu l am folosit niciodata. La fel și cu ip68... Am husa și nu stau cu el în ploaie. În schimb un modem mai nou contează...
Si eu am NFC si il folosesc aproape zilnic la cumparaturi mici.
Iar daca telefonul meu avea si IP67 sau chiar IP68 eram extrem de bucuros, fiindca ies niste poze foarte interesante facute cu telefonul sub apa.

Edited by Hider141, 02 November 2018 - 19:44.


#28
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
LG G6 e o semi-pocnitoare ... o panarama scumpa si atat.
Si cu spatiul ala de 32GB ... e jalnic rau de tot, pentru anul in care traim.
Ca maine-poimaine citesti p-aici ca se comporta ca P9 lite, ca nu mai poti face o actualizare de aplicatii, din lipsa de spatiu ...!!!
Am un coleg de servciu care si s-a luat ... il tine in sertar, foloseste un Xiaomi Mi Max 2.
Cand l-a cumparat, in prima zi, ne-am intalnit la Carrefour Vulcan.
Cu Mate10Pro aveam semnal full, cu G6 abia prindea 2 liniute, maxim 3 cand si cand ...
Inca din ziua aia ii venea sa dea cu el de pamant.
Nu mai zic de meniu, care este unul patetic.

Edited by shymano, 02 November 2018 - 23:34.


#29
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
1. Numara valorile semnalului, nu liniutele.
2. Vezi ca “patetic” nu inseamna ce crezi tu.
3. Daca nu te descurci cu 32gb, inseamna ca nu prea stii ce inseamna smartphone si cum se foloseste.

#30
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 30.06.2011
fixed it.

View PostExtinct, on 03 noiembrie 2018 - 01:09, said:

3. Daca nu te descurci cu 32gb, inseamna ca nu prea stii ce inseamna smartphone si cum nu se foloseste.


#31
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
De ce, serviciile de cloud sunt asa greu de folisit de trwbuie sa tii totul pe telefon?

#32
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010

View PostExtinct, on 03 noiembrie 2018 - 01:09, said:

1. Numara valorile semnalului, nu liniutele.
2. Vezi ca “patetic” nu inseamna ce crezi tu.
3. Daca nu te descurci cu 32gb, inseamna ca nu prea stii ce inseamna smartphone si cum se foloseste.
Lasa ca stii tu cum se foloseste, cand nu poti instala nici macar vreo aplicatie de cativa Mb ...
Numai ingineri p-aici.
Cand n-ai semnal, numeri toti Dumnezeii mamii lui de telefon, nu doar liniute sau valori.
Intai pune mana pe unul, si apoi lauda-l ... daca ai ce lauda.
Hai sa revenim la telefoanele cu butoane, ca si alea erau utilizabile.
Laudati toate petardele, doar ca sa va aflati in treaba ...
Si, da, e patetic la semnal ... te impresioneaza pana la lacrimi (nu zic acum care lacrimi ...)

Edited by shymano, 03 November 2018 - 09:50.


#33
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Culmea e că am pus și g6, pentru 1300 de lei e un telefon excelent, la fel cum e și s7 pentru 1500


La 32 gb nu poti instala aplicatii!?!

Edited by Extinct, 03 November 2018 - 10:17.


#34
crisadi75

crisadi75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.10.2017

View PostExtinct, on 03 noiembrie 2018 - 10:16, said:

Culmea e că am pus și g6, pentru 1300 de lei e un telefon excelent, la fel cum e și s7 pentru 1500


La 32 gb nu poti instala aplicatii!?!
Sunt telefoane vechi deja, cu soc învechit. Cei care sunt interesati de tehnologie știu deja asta și nu mai recomanda asa ceva. Tu ești liber sa îți iei orice telefon vrei.
Atat g6 cât și s7 au preturi foarte mari pt ceea ce oferă hardware mai ales ca în ziua de azi exista variante mai bune și mai ieftine.
32 GB este extrem de puțin pt nevoile unui user normal mai ales ca din cei 32gb se scad aproximativ 10gb (sistemul de operare).

#35
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Exact, e foarte putin.
La 16GB telefonul devine inutilizabil dupa cateva luni (vezi toate topicurile acestor telefoane, unde posesorii se plang de asta; am avut si stiu ce inseamna, prea bine).
Cum zice si colegul, sistemul a ajuns sa ocupe aproape 10GB, daca nu si mai mult, in anumite cazuri.
Mai pui cache-uri, mai pui update-uri (astea inlocuiesc datele vechi, dar de cele mai multe ori au si dimensiuni mai mari) si o sa afli in cateva luni ca esti la limita ...

#36
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,012
  • Înscris: 29.06.2011
Am telefon(Nokia 5) cu 16GB care functioneaza perfect dupa un an, daca era dual-sim nici nu ma gandeam sa-l schimb. Ceea ce este valabail pentru tine nu inseamna ca este universal, din contra.
Si eu caut un telefon, undeva la maxim 1000Lei, speram sa prind ceva de vinerea neagra in pretul asta dar ce vreau eu(un Nokia 5.1 Plus sau 6.1 Plus sau poate un Nokia 7.1) sunt slabe sanse.
Ma tenteaza Nokia 6.1, la 799Lei cat este acum la oferta cred ca este foarte bun.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate