Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Mastercard Rewards

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
abacus70

abacus70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 03.06.2009
Am văzut că la câteva bănci există o promoție la cardurile de credit Mastercard prin care primești 1 punct de loialitate la fiecare 2 lei cheltuiți. Cu aceste puncte se pot achiziționa produse dintr-un catalog Mastercard Reward.
N-am găsit nicăieri acest catalog să văd dacă merită sau nu ce-i acolo.

Poate cineva să ofere mai multe detalii despre obiectele pe care poți să le iei ?

Mulțumesc anticipat.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,909
  • Înscris: 07.11.2006
De ce nu intrebi direct la acele banci?

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,043
  • Înscris: 22.05.2003
Au fost doar cateva banci in sistem - Alpha bank, CEC si OTP
https://www.masterca...rd-rewards.html

Punctele le foloseai aici

Quote

Începând cu 1 Aprilie 2018, programul Mastercard Rewards la Alpha Bank se va închide.


#4
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Bună seara!

Știu trei bănci care operează în România și sunt înrolate în programul Mastercard Rewards: CEC, Alpha și OTP. Uită-te pe siteul băncii care a eliberat cardul.

Eu mă loghez pe platforma băncii și am acolo catalog. Conținutul catalogului depinde de operator, de obicei găsești vouchere de călătorie, reduceri și upgradeuri pentru bilete de avion, reduceri la magazinele de cosmetice și lucruri utile într-o călătorie. De exemplu, anul trecut am consumat punctele pe două seturi de trollere Samsonite. De asemenea pot să plătesc cu puncte la cafenele și restaurante. Starbucks acceptă, unele pizzerii de asemenea.

Edited by A10Warthog, 01 November 2018 - 19:10.


#5
abacus70

abacus70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 03.06.2009
Am văzut site-ul Mastercard, dar acolo nu se găsește niciun catalog.

 A10Warthog, on 01 noiembrie 2018 - 19:06, said:

Bună seara!

Știu trei bănci care operează Ă®n România și sunt Ă®nrolate Ă®n programul Mastercard Rewards: CEC, Alpha și OTP. Uită-te pe siteul băncii care a eliberat cardul.

Eu mă loghez pe platforma băncii și am acolo catalog. Anul trecut am consumat punctele pe două seturi de trollere Samsonite. De asemenea pot să plătesc cu puncte la cafenele și restaurante. Starbucks acceptă, unele pizzerii de asemenea.

Poți să-mi dai, te rog, niște exemple. Ce se mai găsește acolo și la ce preț ?

#6
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Nu pe site-ul Mastercard, ci pe site-ul băncii care ți-a dat cardul.

Pot să-ți zic ce e în catalog, dar e pentru o bancă din Germania. Găsești smartwatchuri și brățări de sport, trollere, perne de călătorie, brichete Zippo, chestii pentru grădină. În mare parte sunt vouchere de cumpărături. Intră și produse de sezon, acum au lumini de pus în brad și pe casă, decorațiuni și dulciuri.

Am căutat acum trollerele pe care le-am luat pe puncte. Un set costă 1.170 de euro (primul preț găsit). Echivalentul în puncte a fost de aproximativ 1.100 de euro, cu transport prin curier inclus.

#7
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
cauta un card cash back si nu rewards.

la un card cash back, depinde de banci si tari etc, iei undeva intre 1-3% la orice cheltui.

la rewards e in felul urmator.
- nu conteaza ce puncte si cate primesti. la sfarsit, dupa ce revendici punctele, te va scoate in zona 0.4-0.5% cashback. adica daca in loc de puncte ai fi primit cashback, cam acolo ieseai.
tu primesti puncte ca rewards si raspcumperi cu ele niste produse ce sunt vandute la market price sau chair pana la 25% in plus (extrem de rar am vazut ceva promotii, adica daca ieri era 20000 de puncte, azi e promo la 15000). cand calculezi cat costa acele prodiuse sa le cumperi la liber si vezi asta in raport cu cat ai cheltuit tu pe card ca sa obtii acele puncte, iesi acolo unde am spus 0.5%

https://cavaleria.ro...a-castigi-bani/

Edited by argentum, 01 November 2018 - 21:26.


#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu stiu pe cineva sa fi castigat ceva in aceasta viata de la firmele de carduri.

#9
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Știu eu, pe mine, care niște ani buni luam cele mai noi telefoane mobile pe puncte cu cardul Raiffeisen-vodafone, plătind doar taxa de administrare de 45 lei/an și având grija sa rambursez toate cheltuielile în cele maxim 56 zile (adică pana pe 25 ale lunii următoare efectuării cheltuielilor). Eu am ieșit pe plus, pe de alta parte au fost alți 99 de oameni care plateau dobânzi (26% la cardul de credit). Cu mine banca a pierdut multe sute de euro, dar a recuperat din alta parte.

#10
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,364
  • Înscris: 21.06.2016

 rosix, on 01 noiembrie 2018 - 21:44, said:

Nu stiu pe cineva sa fi castigat ceva in aceasta viata de la firmele de carduri.

Ma stii pe mine acum. Am facut chestia asta serios numai de vreo 3 ani si pina acum am folosit peste 10,000 $ exchivalent si inca am niste sute de mii de mile.

#11
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 09.04.2008

 rosix, on 01 noiembrie 2018 - 21:44, said:

Nu stiu pe cineva sa fi castigat ceva in aceasta viata de la firmele de carduri.
Cam 15000 de lei până acum... S-a terminat din păcate distracția.

On topic: cardul de la otp e varză. Dă 1 punct la 40 de lei cheltuiți. Mastercard rewards a început să fie decent cam anul trecut când au băgat card emag cu 12000 de puncte. Și era 4 lei 1 punct. După care au schimbat calculele.

#12
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 nepot, on 01 noiembrie 2018 - 21:52, said:

Știu eu, pe mine, care niște ani buni luam cele mai noi telefoane mobile pe puncte cu cardul Raiffeisen-vodafone, plătind doar taxa de administrare de 45 lei/an și având grija sa rambursez toate cheltuielile în cele maxim 56 zile (adică pana pe 25 ale lunii următoare efectuării cheltuielilor). Eu am ieșit pe plus, pe de alta parte au fost alți 99 de oameni care plateau dobânzi (26% la cardul de credit). Cu mine banca a pierdut multe sute de euro, dar a recuperat din alta parte.

Nu a pierdut deloc. Pt fiecatre leu ce il rulezi prin cardul de credit, bancii emitente ii raman vreo 2-4 bani
Adica cam 2-4%. Banii astia se impart si pe mai departe, dar stai fara grija, ca banca nu a pierdur nimic.astia nu sunt in afaceri sa piarda bani si nici fapte caritabile nu fac.
Au platit tot din banii tai, dar avantajul tau e ca tu tot atata ai fi avut de plata oricum.
Stiu un comerciant ce are un pret pt card de debit si altul cu 2% in plus pt cel de credit. (E vorba de un comision de plata de fapt, dar e tarifat diferit in functie ce ce alegi sa platesti)

 VM777, on 02 noiembrie 2018 - 00:16, said:


Cu ce care de credit?
Vreau și eu...

Vrajitoru e american

#13
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,364
  • Înscris: 21.06.2016

 VM777, on 02 noiembrie 2018 - 00:16, said:

Cu ce care de credit?
Vreau și eu...


Nu in Romania.
A fost un contraexemplu pentru o afirmatie prea generala. Se poate cistiga (chiar binisor uneori) din cardurile de credit daca esti organizat si nu ai tedinta tembela sa cheltui mai mult ca "nu-s banii tai" si sa nu platesti la loc la termenul scadent.

Edited by vrajitoruldinoz, 02 November 2018 - 08:30.


#14
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005

 blotunga, on 02 noiembrie 2018 - 01:07, said:

Cam 15000 de lei până acum... S-a terminat din păcate distracția.

On topic: cardul de la otp e varză. Dă 1 punct la 40 de lei cheltuiți. Mastercard rewards a început să fie decent cam anul trecut când au băgat card emag cu 12000 de puncte. Și era 4 lei 1 punct. După care au schimbat calculele.
Asa fac probabil toti, dupa un timp schimba modalitatea de acordare a punctelor. La raiffeisen ”castigam” 40 euro la 10.000 lei rulati prin card, apoi au injumatatit punctele acordate.

#15
daxvent

daxvent

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.11.2018

 blotunga, on 02 noiembrie 2018 - 01:07, said:

Cam 15000 de lei până acum... S-a terminat din păcate distracția.

On topic: cardul de la otp e varză. Dă 1 punct la 40 de lei cheltuiți. Mastercard rewards a început să fie decent cam anul trecut când au băgat card emag cu 12000 de puncte. Și era 4 lei 1 punct. După care au schimbat calculele.

La ce te referi ca au schimbat calculele. Din ce stiu eu cardul emag e inca o optiune, tot cu 4 lei punctul.

#16
daxvent

daxvent

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.11.2018
Un exemplu de ce gsasesti in Mastercard Rewards de la CEC. Sunt mai multe categorii cu diverse produse din care majoritatea low-end si la un "pret" in lei transformat din puncte mai mare decat ce gasesti normal pe Emag de exemplu.

Attached Files



#17
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,571
  • Înscris: 26.06.2010

 daxvent, on 19 noiembrie 2018 - 22:28, said:

Un exemplu de ce gsasesti in Mastercard Rewards de la CEC. Sunt mai multe categorii cu diverse produse din care majoritatea low-end si la un "pret" in lei transformat din puncte mai mare decat ce gasesti normal pe Emag de exemplu.

Deci pentru un mouse trebuie sa faci cumpărături de 25000 lei. :)))

#18
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 09.04.2008

 andupustiu, on 20 noiembrie 2018 - 19:42, said:



Deci pentru un mouse trebuie sa faci cumpărături de 25000 lei. :)))
Eh, se poate mai rău. La OTP trebuie să faci de 500000 de lei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate