Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Este Meltenism?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostX41Xu1, on 01 noiembrie 2018 - 23:55, said:

Cred că s-ar cuveni o distincție: purtători de trening Ă®n zona civică comună și purtători de trening Ă®n spații cu caracter sportiv.
Dacă ne referim la prima categorie, nu e bine cu nicio marcă. Dacă ne referim la a doua categorie, ar arăta mai aspectuos o singură marcă.
...Dar, asta nu e o regulă. De gustibus non est disputandum!
Deci daca eu ma duc la fotbal in ghete nike si "treling" puma e lipsa de respect pentru cine?
Pai ce ma nene pe mine ma sponsorizea vreo firma anume ca sa zici ca e lipsa de respect daca mers imbracat in doua firme?

#56
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Postmaccip, on 01 noiembrie 2018 - 17:50, said:

Fara suparare, dar Adidas, Nike, Puma, astea, nu sunt haine, sunt echipamente de sport.
A umbla cu ele pe strada e ca si cum ai umbla cu casca de apicultor sau salopeta de sudor.
Pentru mine aceste haine sunt semnul distinctiv al cocalarului.

Fara suparare, dar esti pe langa total. Si nu vorbim de gust.
Firmele astea fac si altceva decat echipamente sportive. Eu nu port adidasi Nike cu crampoane pe strada.
Ca sunt cocalari care cauta hainele astea in mod expres si cu sigla cat mai mare pe tricou sau pantalon e altceva.
Asa zic si eu ca BMW si Audi sunt masini distinctive pentru cocalari.

Toate marcile astea noi le-am cocalarizat prin purtarea/folosirea lor in mod excesiv si preferential de o anumita etnie.

View Postmaccip, on 01 noiembrie 2018 - 18:10, said:

Pai asa zic si eu, fiecare sa poarte ce vrea.
Dar nu sunt de acord cu chestia ca gusturile nu se discuta.
Iti faci o idee despre om dupa modul in care se imbraca.


Deocamdata vad ca "haine de firma" inseamna automat la noi la romani Adidas, Nike, etc.. Ceea ce mi se pare un pic cam dovada de lipsa de .. inspiratie, sa zic.

Si aici pe softpedia, ori de cate ori se vorbeste despre "haine de firma", inca de la prima postare apare eterna enumerare de "firme", adica Adidas Nike.. alea, le stie toata lumea.

Mai omule, eu daca am 100 lei in buzunar, haine de firma pentru mine sunt Adidas sau H&M. Care e problema?
Nu sunt firme de haine? Hainele de firma trebuie sa fie "necunoscute" pentru publicul larg? Sau neaccesibile dpdv al pretului?

#57
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,220
  • Înscris: 06.01.2007

View Postspe_ripper, on 02 noiembrie 2018 - 08:13, said:

... H&M. Care e problema?
N-am nicio problema cu H&M.
Arati si tu pe strada a om normal, nu a (hai sa zicem) gimnast.

#58
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Dar partea ca firmele astea fac si haine casual de zi cu zi, nu numai echipamente sportive, ai inteles-o?

#59
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,220
  • Înscris: 06.01.2007

View PostTruculMagic, on 01 noiembrie 2018 - 20:10, said:

Nu imi spune ca asa ceva e echipament sport si nu ii poti purta cu o pereche de blugi si o camasa
Pai vorbim despre incaltari sau despre haine?
Poti nene purta orice vrei tu, care-i problema? Eu unul am alte gusturi, dar daca-ti plac tie incaltarile nike, go go go....
Acum de la niste incaltari care-ti plac ca si confort, fie ele si adidasi, sa ajungi echipat pe strada ca un fotbalist e totusi ceva diferenta. Eu ma refeream la haine.

Voi nu ati trait bre prin 1992-1996? N-ati observat ca lumea arata ca si cum ar fi iesit de pe stadion?
Care mai de care, slim, burtos, cefălos, ... toti barbatii se imbracau in treining. Aratau ca plua.
Acum nu mai e chiar asa, lumea a inceput sa se imbrace mai bine, mai natural, dar era o vreme in care oamenii erau imbracati foarte prost, mai ales barbatii.

View Postspe_ripper, on 02 noiembrie 2018 - 08:52, said:

Dar partea ca firmele astea fac si haine casual de zi cu zi, nu numai echipamente sportive, ai inteles-o?
M-am nascut gata echipat cu acest simțământ, n-am ce sa mai inteleg. In acest aspect sunt ca peștele lui Goran Bregovici, peștele care nu gândește, nu trebuie să gândească din cauză ca le știe deja.
Posted Image

LE: Moaama cata lume am suparat ca nu-mi place Adidas! hahahahha

Edited by maccip, 02 November 2018 - 08:59.


#60
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Poti sa porti si ciocate la pantaloni de trening Nike si tricou Adidas, daca in metrou citesti Kafka lumea zice ca esti intelectual, nu meltean.

#61
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
natie rupta in cur care se da in barci cu ce gusturi are in materie de moda (aia care fac apologia imbracatului); daca la firma exista un anume cod vestimentar il respecti ca esti platit sa faci asta, la restaurant daca trebuie sacou il pui ca altfel nu intri, da pe strada de ce mama masii ar trebui sa iti pese de parerea lu nea putza dragutza care crede el ca e specilist in ale gusturilor?

#62
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Attached File  sa-si revina din figuri.jpg   39.97K   3 downloads

#63
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,475
  • Înscris: 15.06.2007

View PostUn-ZeU, on 01 noiembrie 2018 - 15:41, said:

Si cum sunt afon in fashion ,moda ,imbracaminte si tot ce se poarta intreb
Este meltenism sa porti haine sau incaltaminte de la firme diferite?de ex sa
porti trening de la Adidas si incaltaminte de la Nike? Sau bluza Nike si pantaloni
de la Puma?
esti meltean daca porti palarie, sacou, cu vesta de piele, si slapi intre degete.
Am vazut un ţïgan odata imbracat de genu, dar avea ciocate, pe care le purta ca pe şlapi, adica cu calcaiu calcat in interior. Doamne daca ii faceam o poza, m-am astupat de râs.

#64
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Trening pe strada...Prosoape pe dupa git aveti "sportivilor"? Posted Image

#65
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Doar la nunta

#66
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
si la inmormantare (prosoape)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate