Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Yahoo Mail - de evitat!

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmikaell, on 01 noiembrie 2018 - 14:35, said:

tin minte ca inainte nu erau asa de penibili dar cu 2 baze de date sparte la activ, au devenit paranoici
in orice caz eu mi-am mutat toate emailurile pe gmail iar yahoo il mai folosesc din cand in cand in amintirea zilelor bune de odinioara
Nu văd logica pentru care eu, utilizator, să plătesc oalele lor sparte de hackeri, ei neştiind să-şi securizeze serverele. Sau nedorind...
La fel ca tine procedez şi eu, doar că eu voi fi radical cu contul meu şi-l voi şterge de tot... dacă nu cumva îl am ca adresă de recuperare pentru Gmail (chiar nu mai ştiu, tre' să mă uit).
Dar repet a treia oară: n-am răspuns la nicio întrebare în 2001, când mi-am creat contul.
Soţia poate că o fi răspuns ulterior (deşi ea zice că nu), odată cu actualizarea politicii de securitate.
Dacă v-aţi uitat bine pe pagina privind acceptul cookie-urilor, veţi vedea că Oath vă cere să vă daţi acceptul tocmai pentru a fi bombardaţi cu reclame. Chiar aşa şi spun: "să ştim ce reclame să vă trimitem".
Este ca şi când l-aş întreba pe prietenul meu cum îi place să facă sex cu nevastă-sa, ca să ştiu ce mărci de lenjerie să-i recomand.

Nu vi se pare o măgărie? Mie da.

View Postmihaicozac, on 01 noiembrie 2018 - 14:39, said:

Şi când îţi sparge câte unul contul te enervezi că ce securitate de rahat are Yahoo...
Stai liniştit, că doar ce se revoltară angajaţii de la Google. Este un moment scurt în care li se rupe de companie, deci şi de securitatea conturilor.

https://www.capital....u-revoltat.html
https://adevarul.ro/...99b5/index.html

Edited by PSC, 01 November 2018 - 14:50.


#20
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,888
  • Înscris: 24.12.2010
nu dupa mult timp dupa ce Oath a preluat yahoo, am plecat de la ei. era si un topic pe tema asta acu ceva luni.
tin minte ca pe langa cadrele cu anumite imagini, urmau si 3 intrebari de securitate. din ce-mi aduc aminte era ceva cu numele mamei, pet-ul preferat si autorul preferat. contul era vechi undeva prin 2005
eu n-am plecat de la ei pentru mocirla in care te baga cand vroiai sa-ti recuperezi contul. pur si simplu n-am mai avut incredere dupa ce le-a fost terfelita baza de date de 2 ori. putea s-o preia si microsoft ca eu tot plecam.

Edited by mikaell, 01 November 2018 - 14:55.


#21
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 21.10.2006
PSC - trebuie sa intrii in contact cu o persoana de la yahoo.
Contact yahoo - by chat or by email.
Si ti se va rezolva problema.


In rest eu folosesc zilnic yahoo mail, si sunt multumit de yahoo mail.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
@mikaell
Ei, iată că asta e o altă greşeală de-a mea. N-am dat importanţă preluării Yahoo de către Oath. Acum, când mi-a sărit în faţă fraza "ca să ştim ce reclame să îţi trimitem", mă gândesc să-ţi urmez exemplul.

#23
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,888
  • Înscris: 24.12.2010
o alta companie implica alta mancare de peste, alte politici alte magarii. daca n-a mai fost yahoo asa cum am fost obisnuit timp de peste 10 ani, mi s-a cam luat de ei :)

#24
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
De obicei erau niste intrebari de genul ala dar ai uitat tu.
Treaba cu semafoarele e folosita de diverse softuri de recunoscut "diverse". Toti folosim acele softuri dar nu stim, incepand cu banalele aplicatii pt camere din telefon si pana la reverse image search.
Intr-un timp erau fragmente de text greu lizibile pt un robot. Alea erau de fapt fragmente de text nerecunoscute fix de softul cu care se digitalizau cartile din mari librarii de pe glob. A mers o perioada pt ca stiau sigur ca nu sunt citite corect de softuri, si in acelasi timp fiecare dintre noi a contribuit la digitalizarea acelor carti. Dupa aia softurile alea s-au imbunatatit si a picat chestia cu textul si in acelasi timp nici nu a mai fost nevoie de oameni pt a face treaba softurilor.

Atitudinea ta e una "in ciuda". Nu iese nimic bun din asta.

Edited by underb, 01 November 2018 - 15:03.


#25
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
clar nu stiai ca yahoo mail e folosit doar pentru spam si spammeri...

iar acele intrebari de securitate si pe mine m-au obligat sa le pun cand mi-am creat pentru prima oara cont...

dar eu fac un lucru simplu si demn de urmat: imi salvez intrebarile si raspunsurile impreuna cu parolele intr-un loc sigur.

Edited by zyppster, 01 November 2018 - 15:15.


#26
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009
Alea sunt intrebari de siguranta pe care tu le-ai ales si ai raspuns la ele!raspunsurile pot fi false atata timp cat tu i-ti aduci aminte ce ai raspuns!la numele mamei puteai pune si sharon stone!

#27
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
acu e mult mai simplu - primesc SMS cu cod de activare in caz ca uit parola
ps. Posted Image

Attached Files



#28
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostPSC, on 01 noiembrie 2018 - 13:21, said:

.....
Singura mea greşeală a fost aceea că am uitat parola.


Evitaţi, deci, Yahoo cât puteţi de mult.
Daca ti-ai uitat parola , gata , e de evitat yahoo Posted Image . Mai ai si alte dume in program ?!

#29
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postalx42, on 01 noiembrie 2018 - 13:37, said:

stai linistit ca si la google e la fel.
e o chestie generala.
de cativa ani calitatea a scazut foarte mult in randul programatorilor si asta e rezultatul.
semafoarele alea ce le-ai bifat sunt de la recaptcha a lui google, care are in spate un algoritm imbecil care nu face altceva decat sa enerveze oamenii, pt ca robotii is abonati la servicii de rezolvare si trec bine mersi in 10 secunde. daca esti pe un ip des alocat de provider stai si 5 minute sa tot completezi captchauri Posted Image

asta-i problema arhitectilor si celor ce proiecteaza. programatorul este un robot ce scrie cod pe baza documentatiei/instructiunilor primite.
apoi vine testerul si pe baza instructiunilor primite face si el ceva, nu de capul lui.
apoi vine system testing, UAT si de obicei gata.
deci programatorul este muncitorul tocmai calificat, nou calificat.
mic acolo, pierdut undeva in ierarhie.

#30
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View PostPSC, on 01 noiembrie 2018 - 13:21, said:

De ce să mă întrebe Yahoo chestiile astea? Poate, din cauza similitudinii numelui Yahoo cu Yahve?

Cu Gmail nu am avut niciodată nicio problemă, nici când am uitat parola. N-am fost întrebat ce număr port la pantofi şi la ce oră am tras apa ultima dată.

Gmail-ul nu te mai intreaba pentru ca ala deja stie tot. :D

#31
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009

View PostPSC, on 01 noiembrie 2018 - 13:21, said:

Nu ştiu dacă degradarea serviciilor de la Yahoo a început odată cu preluarea de către Oath, sau mai înainte.
Cert este că nu recomand nimănui să mai folosească Yahoo Mail.
Azi am încercat să recuperez parola contului de mail al soţiei, făcut la aceştia într-un moment în care Gmail era o apariţie nouă în poşta electronică.
...
Daca zici ca era un cont vechi, nefolosit de mai multi ani, s-a sters. Nu mai e al tau. A fost deja alocat catre alta persoana si tu ai raspuns la intrebarile alese de acea persoana. Dupa cat timp te asteptai sa-ti mai recuperezi tu contul? Nu e vina lui yahoo, e a ta.

Edited by Petrecristi, 01 November 2018 - 16:56.


#32
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View PostPSC, on 01 noiembrie 2018 - 13:33, said:

Dacă ea le-a furnizat, e altceva - deşi nu cred.
Ba da, ea le-a furnizat, alea-s intrebari "de siguranta" - pe care combinat(adica raspunsurile la ambele intrebari) teoretic ar trebui sa le stie doar cel care a creea email-ul(e ca si cum ar fi 2 parole) - cu genul asta de intrebari asa zisii "hackeri" sparg adesea conturi, dupa ce obtin diverse informatii despre persoana in cauza

#33
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
folosesc multumit total de ani buni YAHOO MAIL ! ... dinainte sa se nasca unii useri de Softpedia sau Google sau Gmail ! ...
era in a.d. 1995 ! ...
este e-mailul meu principal ! ... d´aia nu-mi cere numele mamei inainte de casatorie si nr de la pantofi !
asadar terminati cu tampeniile ! ... nu va dati cu parerea despre servicii pe care nu le cunoasteti !

Edited by realduc, 01 November 2018 - 17:15.


#34
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
De cat timp nu mai folosise acel cont?

#35
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
http://www.ziare.com...e-email-1240843

#36
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,807
  • Înscris: 16.05.2015
YahooMail e praf iar Gmail e varza. Am un cont de Gmail pe care nu mai pot sa-l accesez deoarece Google imi spune ca nu recunoaste device-ul. Asta in timp ce intru de pe acelasi laptop/IP de ani de zile. Am incercat de mai multe ori sa-mi recuperez contul si degeaba. Cred ca o sa-mi bag picioarele in Verizon Yahoo si BigBrother Google si o sa migrez pe ProtonMail.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate