Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Rețea de toată jena

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
Fiind în afara țării, am aflat în cele din urmă că trebuie să activez manual roaming-ul pe cartela Orange prepay (în ce secol suntem?).

Bun, am activat roaming-ul, m-am dus pe site-ul Orange să iau credit ca să bag opțiune cu roaming, am dat click să pun credit, că mai aveam credit, mă duce la detalii, plătesc, primesc mesaj cu opțiune fără roaming. N-am înțeles mai nimic, mă întorc pe site, repet operațiunea, același rezultat. Apoi mi-a picat fisa, nicăieri nu m-a întrebat ce vreau, era selectată implicit opțiunea de 7 euro, când dădeam click că vreau credit mă trimitea la detaliile cardului, nici nu vedeam unde trebuia să pun suma. Până la urmă i-am dat de capăt dar e cel mai prost site pe care l-am văzut (pe Vodafone e foarte ușor).

Bun, am activat opțiunea și roaming pe 13 septembrie, știam că pot folosi opțiunea asta 4 luni. Pe 28 octombrie cineva a greșit numărul la reîncărcare și am primit opțiune de 5 euro, am primit și mesaj cum că am folosit roaming de 4 luni, deși n-au trecut nici 2 luni (13 septembrie - 1 noiembrie). Deci eu plătesc opțiune de 10 euro și mă trezesc cu opțiune de 5 euro că cineva a greșit numărul? Nu mai înțeleg nimic.

Nu m-a deranjat atât de mult că am pierdut 14 euro, dar e aberant să aibă opțiune implicită pe site. Apoi, care e faza cu opțiunile? N-am mai văzut nicăieri să cumperi direct opțiune, normal e să cumperi credit și cu el să bagi opțiunea dorită. Ce sistem retardat are Orange de crede că așa e normal și ok?

Eu sunt utilizator Vodafone, nevasta e pe Orange, aventura asta a fost cu cartela ei.

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Roag-o sa schimbe cartela Orange cu Vodafone si problemele se vor incheia.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Trebuia sa te informezi corect si complet inainte de a iesi din tara si a activa orice oferta. Roaming-ul nu mai ''intra'' automat daca nu ai o optiune compatibila, toti operatorii ofera posibilitatea sa incarci fie cu credit, fie direct cu optiune ca-i mai simplu. Nu cred ca foloseste nimeni serviciile la tarifele standard sa aiba nevoie doar de credit.

Cat despre treaba cu 4 luni aia e maximul definit ca o utilizare ocazionala - accesul ti se taie si mai repede daca folosesti serviciile preponderent in roaming fata de ce foloseai in tara pe cartela SIM respectiva.

#4
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postsuper8, on 01 noiembrie 2018 - 12:19, said:

Roag-o sa schimbe cartela Orange cu Vodafone si problemele se vor incheia.
Dacă trimiți o cartelă prepay Vodafone în străinătate, o schimb cu drag. A mea nu o mai pot folosi, am depășit 4 luni de roaming.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce înseamnă consum majoritar în roaming și ce trebuie să știu

Noile reglementări europene specifică faptul că poți să folosești resursele naționale în roaming SEE doar pentru călătorii ocazionale, de scurtă durată – vacanțe, călătorii de afaceri, city breaks, etc.

Acest lucru înseamnă că, dacă într-un interval de 120 de zile ai utilizat SIM-ul mai mult în roaming decât național, vei ieși de sub incidența avantajelor pe care le oferă noile reglementări  europene și vei fi tarifat  pentru folosirea serviciilor de voce, SMS și internet în roaming în SEE.

Înainte cu 24 de ore de împlinirea celor 120 de zile, dacă te afli în această situație, noi îți trimitem un SMS în care menționăm acest aspect și tarifele care se vor aplica până când cartela va fi folosită majoritar în România.


https://www.orange.r...buie-s-tiu-7648

#6
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostMembruAnonim, on 01 noiembrie 2018 - 12:19, said:

Trebuia sa te informezi corect si complet inainte de a iesi din tara si a activa orice oferta.
M-am informat.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai si atunci de ce ai ajuns la situatia actuala? :) Daca aveai abonament si erai tot in situatia de a folosi mai mult resursele in roaming decat national deja erai pe cost suplimentar.

Nu mi se pare greu de folosit site-ul deloc, la niciun operator.

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,593
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMr_nobody_, on 01 noiembrie 2018 - 12:11, said:

Fiind în afara țării, am aflat în cele din urmă că trebuie să activez manual roaming-ul pe cartela Orange prepay (în ce secol suntem?).
Bun, am activat roaming-ul, m-am dus pe site-ul Orange să iau credit ca să bag opțiune cu roaming, am dat click să pun credit, că mai aveam credit, mă duce la detalii, plătesc, primesc mesaj cu opțiune fără roaming. N-am înțeles mai nimic,
Pai s-a terminat cu roamingul automat la prepay de cand cu roaming like at home, trebuie sa pregatesti setarile inainte sa pleci sau sa ai abonament Posted Image
Optiunile cu roaming incep de la 10€ parca, e pe site exact ce si cum. Se face direct incarcare cu roaming nu pui credit separat ca nu faci nimic...

Edited by andreic, 01 November 2018 - 12:27.


#9
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Pai in primul rand ce cauti cu cartela? Lucrurile se simplifica cu abonament.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,593
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsuper8, on 01 noiembrie 2018 - 12:19, said:

Roag-o sa schimbe cartela Orange cu Vodafone si problemele se vor incheia.
Nu se incheie, incep din nou si e chiar mai rau:
https://www.vodafone...index.htm#tab-1

Tot ai nevoie sa activezi optiune cu roaming. Companiile vor bani sa-si recupereze paguba cu roaming like at home.

Edited by andreic, 01 November 2018 - 12:32.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La cartela Vodafone e mai naspa decat la Orange, pentru ca odata activata o optiune cu roaming, cea cu resurse nationale se pierde, macar la Orange se cumuleaza resursele atat nationale, cat si cele de roaming. :)

#12
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postsuper8, on 01 noiembrie 2018 - 12:19, said:

Roag-o sa schimbe cartela Orange cu Vodafone si problemele se vor incheia.

View PostMr_nobody_, on 01 noiembrie 2018 - 12:20, said:

Dacă trimiți o cartelă prepay Vodafone în străinătate, o schimb cu drag. A mea nu o mai pot folosi, am depășit 4 luni de roaming.
Si platesti tu coletul ? ca te ajut sa obti o cartela PrepPay Vodafone din Romania.
Dar nu ai familie, prieteni, cunoscuti etc. sa faca asta ?

#13
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostMr_nobody_, on 01 noiembrie 2018 - 12:11, said:

Bun, am activat roaming-ul, m-am dus pe site-ul Orange să iau credit
Say no more!
Ai luat si lumina de Paste?


Pai vezi, din cauza asta nu-ti merge!

Edited by gumball3000, 01 November 2018 - 12:42.


#14
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postandreic, on 01 noiembrie 2018 - 12:29, said:

Nu se incheie, incep din nou si e chiar mai rau:
https://www.vodafone...index.htm#tab-1

Tot ai nevoie sa activezi optiune cu roaming. Companiile vor bani sa-si recupereze paguba cu roaming like at home.
Am folosit roaming pe Vodafone 4 luni, e mult mai ușor de activat/folosit/reîncărcat.

Uite despre ce vorbesc:
Serviciul roaming nu este activ în mod automat la activarea unei cartele SIM PrePay.
https://www.orange.r...a-mea-prepay-65

#15
danutz06

danutz06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 27.10.2018

View PostMr_nobody_, on 01 noiembrie 2018 - 12:11, said:

Nu m-a deranjat atât de mult că am pierdut 14 euro
Pai daca nu te-a deranjat asta o data, de ce te-ar deranja in continuare?

View Postspe_ripper, on 01 noiembrie 2018 - 12:28, said:

Pai in primul rand ce cauti cu cartela? Lucrurile se simplifica cu abonament.
Se simplifica, da, scoti mai usor banul din buzunar.

Se simplifica cu alt operator care iti ofera roaming la 3 euro la cartela.
Nu cu orange, nu cu abonament.

Da' presupun ca daca a fost greu sa activeze roamingul manual, portarea nici nu intra in discutie.

Edited by danutz06, 01 November 2018 - 12:56.


#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu e activat la niciun operator in mod automat. :) Trebuie sa ai optiune compatibila pe cont si atunci abia se va activa.

#17
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Stii ce e frumos? Sa fii la granita cu alt stat, sa iti amintesti ca ai nevoie de roaming si nu il ai pe cartela si trebuie sa cumperi optiuni d-astea sau cum se cheama si nu ai cum ca tie iti intra deja reteaua din tara vecina si evident nu ai roaming! :))))
Totul pe la 1 noaptea. Ce faci? Apelezi la tovarasii cu abonament care ii doare la banana, si pot sa incarce si cartelele celor fara roaming pe barba lor.

#18
danutz06

danutz06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 27.10.2018
In cazul asta, cartela nu e pentru tine.
Pentru cine isi aminteste ca are nevoie de roaming abia dupa ce a iesit din tara va fi foarte greu sa se descurce cu toate operatiunile de la cartela.
Asa ca mai bine marca banul la abonament si uita de activari/dezactivari, innoiri, reincarcari si toate metehnele astea de la cartela.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate