Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Upgrade PC

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
VladaNy

VladaNy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.08.2014
Salut.
Am urmatoarea configuratie:
procesor: amd fx-4300 3,8ghz
placa de baza: GA-78LMT-USB3
placa video: sapphire radeon rx 550 pulse 4gb
ram: 4gb ddr3

As vrea sa fac un upgrade(sa pun un procesor mai bun si inca 4 gb ram), si aici va cer si voua ajutorul.. bugetul meu este de 350-400 lei, m am gandit sa cumpar ceva de pe olx, un amd fx 8300, 8350, si inca 1 placuta de 4 gb, insa din cate am vazut nu ar ajuta foarte tare, si mult mai bun ar fii un ryzen, insa daca trec la ryzen automat trebuie cumparata si alta placa de baza si memorii.. am gasit pe olx un 'kit', procesor+placa de baza, (i5 2400+Intel DQ67SW)
Ce ma sfatuiti sa fac? Eu am cautat mai multe informatii despre acest i5 de generatie veche, si pare destul de ok, dar totusi imi e frica sa nu fac vreo greseala.
Deci, credeti ca este ok sa cumpar acest i5 2400 cu tot cu placa de baza, pastrez placuta mea de 4gb ddr3, si mai cumpar inca una tot 4gb ddr3.
E o configuratie buna? i5 2400, rx 550 pulse 4gb, 8gb ram/ ma intereseaza sa rulez majoritatea jocurilor pe setari cat mai mari

Edited by VladaNy, 01 November 2018 - 00:01.


#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Să faci upgrade de la Piledriver la Sandy bridge e un sidegrade, adică mergi de-a latul.Ce te nemulțumește la sistemul actual? Oricum , la un piledriver mai „greu” vei fi limitat de placa video.
https://www.olx.ro/o...html#124161686c Un fx 8350 la 300 de lei, nu îl vei overclocka fiindcă placa ta de bază are un VRM subțirel.

#3
VladaNy

VladaNy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.08.2014

View Postxeleron, on 01 noiembrie 2018 - 00:05, said:

Să faci upgrade de la Piledriver la Sandy bridge e un sidegrade, adică mergi de-a latul.Ce te nemulțumește la sistemul actual? Oricum , la un piledriver mai „greu” vei fi limitat de placa video.
https://www.olx.ro/o...html#124161686c Un fx 8350 la 300 de lei, nu îl vei overclocka fiindcă placa ta de bază are un VRM subțirel.




Nu sunt multumit de faptul ca nu pot sa rulez ultimile jocuri macar pe low. De-asta am facut topicul ca sa nu imi iau 'teapa', pe cpuboss, am gasit total altceva, despre i5 2400, fx 8350:
[ https://i.imgur.com/2zvtf77.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Deci sa inteleg ca pe cpuboss, nu-i un site de incredere. Si in alta ordine de idei, sa raman cu placa mea de baza si la seria FX, sa iau un 8350 si inca o placuta ram de 4gb este sfatul tau?

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu poti sa le rulezi ok deoarece nu ai ram . Daca tot iei ram, atunci ia o placuta de 8gb ca sa stii o treaba, sa nu mai ai nevoie si peste vreo 2 ani sa mai pui ram. La ddr3 diferentele nu sunt asa mari la pret, gasesti o gramada ieftine, chiar si la resigilate emag sau garaj.
Apoi iei cel mai puternic procesor pe care il suporta placa ta de baza.

Edited by TruculMagic, 01 November 2018 - 01:10.


#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View PostVladaNy, on 01 noiembrie 2018 - 00:17, said:

Nu sunt multumit de faptul ca nu pot sa rulez ultimile jocuri macar pe low. De-asta am facut topicul ca sa nu imi iau 'teapa', pe cpuboss, am gasit total altceva, despre i5 2400, fx 8350:
Deci sa inteleg ca pe cpuboss, nu-i un site de incredere. Si in alta ordine de idei, sa raman cu placa mea de baza si la seria FX, sa iau un 8350 si inca o placuta ram de 4gb este sfatul tau?
Site-ul ala tine cont, daca te uiti atent, si de valori ce nu au sens pentru tine (pret, grafica integrata, performanta/Watt).
In rest, la multicore performance (ce conteaza in jocuri) e mai bun FX8350 si doar la single-core e mai slab (asta conteaza in AutoCAD sau alte programe de tip CAD la anumite operatiuni).
Cum ti s-a spus deja, iti recomand si eu ca prima data sa iei inca 8GB ram (sa ai 12GB in sistem), fiindca multe jocuri deja cer minim 8GB.
Iar pe urma folosesti MSI Afterburner ca sa vezi in timpul jocurilor daca iti sta procesorul 100%, si daca e asa atunci poti lua lejer si FX8350.

Edited by Hider141, 01 November 2018 - 09:12.


#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
8gb de ram ddr3 ( nu lua de 4 gb ) costa in jur de 100 de lei pe olx, cumpara din aia.

Apoi procesorul o fi el slab, dar si placa aia video rx550 e foarte slaba

#7
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostVladaNy, on 01 noiembrie 2018 - 00:17, said:

Nu sunt multumit de faptul ca nu pot sa rulez ultimile jocuri macar pe low. De-asta am facut topicul ca sa nu imi iau 'teapa', pe cpuboss, am gasit total altceva, despre i5 2400, fx 8350:
Deci sa inteleg ca pe cpuboss, nu-i un site de incredere. Si in alta ordine de idei, sa raman cu placa mea de baza si la seria FX, sa iau un 8350 si inca o placuta ram de 4gb este sfatul tau?
Jocurile se bazeaza, in special, pe placa video.
Apoi pe procesor, ram....
Cpuboss e foarte bun, doar sa stii sa citesti.
Nu iei nota finala, acolo baga multe alte chestii la gramada (consuma de curent etc.)
Le iei pe alea cu performance, primele 2: 8350 e ceva mai bun.
Dupa aia cauti si alte site-uri din astea, sint doar o tona: scrii direct pe google CPU xxx vs CPU yyy

#8
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Vinde tot sistemul si iei ceva mai nou, nu merita nimic din ce ii acolo de facut upgrade.
Procesoarele FX de la AMD au fost un esec total care au tinut compania la 2 metri sub pamant din 2010-2011 pana la Ryzen. FX a fost o arhitectura esuata cu un consum stupid de mare. Prima mare prostie a fost sa mergi pe platforma FX. La nici un punct de pret nu a meritat vreodata FX pt jocuri. Aveau performanta in jocuri FX-urile grele ca Intel G sau Pentium sau cum se cheama alea ieftine sub i3.
Placa video e slaba nu e gandita pt jocuri, e o placa folosita la birouri cand nu exista placa video integrata sau sunt probleme cu aia. De abia rtx 570 sa zicem ca ar avea legatura cu jocurile.
Fiind bugetul limitat personal zic sa vinzi tot pc-ul odata si sa iei ceva mai rasarit de pe olx.
i5 2400 asa antic cum e inca se descurca ok, la vremea lui era ani lumina peste concurenta de la AMD. Sa nu crezi ca is fanboy Intel, daca ar fi sa iau acum in momentul asta placa de baza noua, as merge categoric pe Ryzen, dar FX a fost dezastru si nu merita sa te scufunzi in dezastrul ala. Plus ca FX-urile consuma serios. Trebuie sursa buna.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zrKFPTgs32I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
FX8350 e pur si simplu dezastru in jocuri.

#9
VladaNy

VladaNy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.08.2014
Deci sa iau fx 8350 si inca o placuta de 8gb ram ddr3

#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Dacă poți da.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate