Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Freelance - site-uri serioase

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
mcelbmag

mcelbmag

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 15.07.2018
Salut.

As vrea sa aflu parerea voastra despre Toptal si CodementorX.
Eu am incercat pe PeoplePerHour si Upwork. Si acum serios: pe aici majoritatea proiectelor sunt task-uri revandute de indieni, teme de studenti. Pe PeoplePerHour am vazut si ca ultimul care liciteaza e fortat sa puna minim media celor dinaintea sa. Si nu in ultimul rand, o multime de indieni care nici nu stiu pe ce planeta traiesc!!!

Asa ca am dat search si am aflat de Toptal si CodementorX.

Intrebari:
Exista utilizatori ai Softpedia ce sunt membri pe aceste site-uri de freelance?
Daca da: cum a fost procesul de recrutare? nu ma intereseaza problemele, ci doar cum vi s-a parut in general.
Sunteti multumiti de proiecte, plata? Nemultumiti de ce?
Daca nu ati intrat care ar fi cauza?De exemplu, sunt mai stricti cu romanii?

Pe net sunt cam putine review-uri, si as vrea sa stiu si cum sunt romanii vazuti. Si ca sa imi bat capul, o luna-o luna jumatate din ce am citit, si la final sa dau iar de indieni, mai bine intreb intai si stau degeaba.

A, si sa nu uit: am vazut ca ei au si hour based, project based. Cum functioneaza? Adica la hour based pot sa aleg intervalul orar cand pot?

#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 01.11.2005
Cred ca am cont pe Freelancer.com . Nu mai stiu exact.
Nu am activat niciodata ca freelancer desi as putea-o face foarte lejer...doar ca mai lejer decat jobul actual nu prea vad cum ar fi, asa ca prefer jobul.
Legat de site-urile de freelancer, intr-adevar am vazut si eu ca activeaza multi indieni la greu pe niste preturi derizorii. Nu stiu calitatea muncii lor dar posibil atata timp cat este ieftin pentru initiator, nu conteaza ca este indian sau roman. Important este sa iasa treaba.
Din ce stiu indienii sunt destul de isteti, nu toti intr-adevar, dar majoritatea da.
Asa ca din pacate concurenta e acerba si rar prinzi taskuri care sa te multumeasca din punct de vedere material.
Legat de intrebarea ta, hour-based esti platit in functie de cate ore ai estimat tu pentru terminarea unui task. La project based esti platit la final cand temini proiectul.
Oricum ar fi la hour based cred ca exista o limita ...ca atlfel o lalai tare de tot.

Edited by tehnics, 31 October 2018 - 23:20.


#3
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Posttehnics, on 31 octombrie 2018 - 23:19, said:

Din ce stiu indienii sunt destul de isteti, nu toti intr-adevar, dar majoritatea da.

Indienii sint niste dobitoci supraevaluati, scoliti intr-o tara care nu dispune deloc de tehnologie. Fac ceva treaba pina la urma, dar cu cu mult suport din partea clientului.
Diferenta intre plata la ora si plata la proiect se intilneste in mai toate domeniile. In varianta la ora Dorel iti povesteste ca nu stie cit dureaza sa-ti construiasca instalatia. Daca dureaza o ora, atunci platesti o ora. Daca dureaza o zi, atunci il platesti pentru orele insumate in ziua respectiva. In varianta "project based" estimarea este problema ofertantului. El iti ofera un pret fix pentru o lucrare. Daca se descurca, atunci a avut noroc. Daca nu, atunci lucreaza pina cind finalizeaza lucrarea.

@Initiator, ai nevoie de contacte pentru vitamina "C" de la "cunostinte", ai nevoie de prezentare pe saituri consacrate gen "linkedin", "facebook", ai nevoie de portofolii, trebuie sa convingi, de ce esti tu fix persoana, de care are nevoie clientul....Toate astea pot fi de bine sau de rau. Daca nu esti cunoscut, vei intra foarte greu sau chiar deloc in joc

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postmcelbmag, on 31 octombrie 2018 - 22:57, said:

Salut.

As vrea sa aflu parerea voastra despre Toptal si CodementorX.
Eu am incercat pe PeoplePerHour si Upwork. Si acum serios: pe aici majoritatea proiectelor sunt task-uri revandute de indieni, teme de studenti. Pe PeoplePerHour am vazut si ca ultimul care liciteaza e fortat sa puna minim media celor dinaintea sa. Si nu in ultimul rand, o multime de indieni care nici nu stiu pe ce planeta traiesc!!!

Asa ca am dat search si am aflat de Toptal si CodementorX.

Intrebari:
Exista utilizatori ai Softpedia ce sunt membri pe aceste site-uri de freelance?
Daca da: cum a fost procesul de recrutare? nu ma intereseaza problemele, ci doar cum vi s-a parut in general.
Sunteti multumiti de proiecte, plata? Nemultumiti de ce?
Daca nu ati intrat care ar fi cauza?De exemplu, sunt mai stricti cu romanii?

Pe net sunt cam putine review-uri, si as vrea sa stiu si cum sunt romanii vazuti. Si ca sa imi bat capul, o luna-o luna jumatate din ce am citit, si la final sa dau iar de indieni, mai bine intreb intai si stau degeaba.

A, si sa nu uit: am vazut ca ei au si hour based, project based. Cum functioneaza? Adica la hour based pot sa aleg intervalul orar cand pot?
Toptal e bun, in special daca vrei sa devii consultant si sa iti cresti reteaua.

CodementorX se straduieste, dar acolo conteaza mai mult sa fii cat mai ieftin, nu sa fii bun. Au taxa lor mai mica, dar si proiecte mai putine.

In toptal nu intra orisicine.

Edited by OriginalCopy, 01 November 2018 - 00:18.


#5
mcelbmag

mcelbmag

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 15.07.2018
@vata_pa_batz si @tehnics: cam stiu ce inseamna plata cu ora pe upwork, dar astia spun ca au clienti mari, firme mega cunoscute. Daca, as ajunge sa lucrez cu ei, doar presupunem, as fi constrans sa lucrez pe intervalul orar specific tarii lor, sau eu imi rezolv task-ul cand am eu timp, dar pana la deadline. spre exemplu am 20 de ore cu un client. Eu vreau sa lucrez 12 sambata si 8 duminica. Stiti mai exista un site/firma crossover parca, care iti impune, mai bine zis are o conditie ca tu sa nu ai job full time.

@vata_pa_batz: cand aud ca trebuie sa am rating bun stackoverflow, sa ai cont pe linkedin, turbez. acum sa stau sa mai dau raspuns la o intrebare pe stack, care a mai fost pusa de 10001 ori mi se pare aberant. Inteleg linkedin, trebuie sa stii sa te vinzi bla bla. Mai important ar fi daca eu as putea rezolva/implementa o cerinta, nu un HR sa citeasca siteurile unde am cont. Am vazut si in Romania moda asta, si chiar mi se pare total aberant.

#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
.

View Postmcelbmag, on 01 noiembrie 2018 - 00:18, said:

Eu vreau sa lucrez 12 sambata si 8 duminica.
Poti stabili asta cu clientul, depinde de natura proiectului. In general, e un semnal de alarma si posibilii clienti te evita. Munca in ritm constant inseamna seriozitate.

Daca eu te-as intervieva pentru un job si ai veni cu dorinta asta, ai fi din start pe ultimul loc.

Edited by OriginalCopy, 01 November 2018 - 00:23.


#7
mcelbmag

mcelbmag

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 15.07.2018

View PostOriginalCopy, on 01 noiembrie 2018 - 00:17, said:

Toptal e bun, in special daca vrei sa devii consultant si sa iti cresti reteaua.

CodementorX se straduieste, dar acolo conteaza mai mult sa fii cat mai ieftin, nu sa fii bun. Au taxa lor mai mica, dar si proiecte mai putine.

In toptal nu intra orisicine.
Sa inteleg ca esti membru pe amandoua?
Cum spunea cinava mai sus, daca nu esti cunoscut pe undeva nu iti acorda nici o sansa?

pentru codementor am vizionat https://youtu.be/057Rs6CgJnY
si nu am fost impresionat.

#8
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postmcelbmag, on 01 noiembrie 2018 - 00:22, said:

Cum spunea cinava mai sus, daca nu esti cunoscut pe undeva nu iti acorda nici o sansa?
E atat de mult de munca incat nu ai nevoie de sanse, esti o resursa pe care ei incearca sa o vanda. Dar trebuie sa stii sa te vinzi la interviu, chiar daca la interviu cu clientul ei (toptal) trimit doar 2-3 deodata (deci nu ai concurenta mare).

Am intervievat programatori din toptal pentru clienti, si toti sunt buni la nivel tehnic, dar tot e multa plebe pe acolo la soft skills, de exemplu printese care nu vor sa munceasca zilnic, chiar daca mai putin.

Nu ti-as recomanda sa faci freelancing la inceput de cariera. Mergi la o firma angajat cativa ani, ca sa iti dezvolti soft skills.

Edited by OriginalCopy, 01 November 2018 - 00:31.


#9
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Intervalele de timp de lucru depind si de natura proiectului, dar si de momentele cind se schimba informatii, spre exemplu prezentarea statusului. In general clientii vor flexibilitate din partea ta, sau altfel formulat tu trebuie sa te adaptezi, nu clientul.

Ti se pare aberanta chestia cu prezentarea. Ma rog, este parerea ta, dar cam asa functioneaza lucrurile si asta nu doar in Romania. Daca esti doar un nume intr-un sait de oferte si nu gasesc nimic altceva legat de persoana ta, atunci nu te contactez. E ca la mincare. De la ambalaj pina la prezentare ochiul "maninca" si el. Ti-o spun de pe partea cealalta a gardului. Eu caut oameni, nu ofer servicii de freelancer ;)

#10
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
În calitate de dezvoltator care se descurcă ok-ish (am scris sute de aplicații de la zero, am rescris o grămadă de alte aplicații construite la mișto - numai vara asta am lucrat 4 luni să scot o aplicație la mal, o aplicație de care toți și-au bătut joc - chiar și în ziua lansării au modificat ceva și nu a mai mers, și tot ce e folosit azi merge foarte bine; engleza mi-e foarte bună, mi-a luat mereu mai puțin de 2 săptămâni să învăț o tehnologie nouă, întâlniri cu clienții față în față prin Europa, etc.), eu nu am prea văzut „căutarea” asta de oameni.

Am primit ceva oferte de râsul curcilor, de genul 100 de euro pe lună, $20 pe 4 ore sau 13 000 de euro pe an (fac vreo 36 000 de dolari pe an momentan), dar rar și foarte timid („Poate... Uhm... Dacă ai vrea... O discuție la o cafea... Mi-e frică să zic mai multe...”).

Poate ce fac nu e bine (adică scriu cod, definesc arhitecturi, învăț colegii). Poate ar trebui să scriu mai degrabă blog-uri, să fac 100 de repo-uri pe Github cu lucruri inutile și să fac un vblog pe Youtube despre ce înseamnă să fii programator.

Anyway, cea mai tare întrebare la un interviu a fost: Da' tu ai lucrat cu Javascript? Bitch, please. Lucram cu Javascript înainte să fi apărut jQuery.

Edited by RedDev, 01 November 2018 - 09:55.


#11
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Cât despre indieni, am lucrat cu ei, de la cei plătiți cu $400 pe lună la cei plătiți cu $4000 pe lună. Mai mult mi-a plăcut să lucrez cu cei prost plătiți, nu că o categorie sau alta ar ști mai multe, ci că cei care sunt „începători” nu-ți comentează că ei știu mai bine și apoi fac rahatul praf ca să dea vina pe tine/altul la sfârșit. Doamne câte ifose au „seniorii”. Literalmente unul mi-a zis „Fă-o tu dacă te crezi așa deștept că eu am alte lucruri mai bune de făcut”. Și clienții, ghici ce, mai degrabă ar păstra indienii decât pe mine. Faptul că le ia câte o săptămână pentru ceva simplu, că mereu bagă scuze, niciodată nu sunt prezenți la meeting-uri, niciodată nu vin cu vreo recomandare, le explici cum funcționează ceva și la sfârșit îți aruncă un „Știam asta” (atunci de ce m-ai pus să vorbesc 30 de minute?), niciodată nu termină implementarea la ceva - mereu e ceva caz de utilizare care nu a fost acoperit (nu verifică datele niciodată așa că dacă totul nu merge perfect, pe codul lor, vei primi 100 de avertizări că variabilele nu au fost definite/nu există).

Dar când eu zic că fac ceva, e gata în 4 ore și merge din prima, meh, whatever.

Edited by RedDev, 01 November 2018 - 10:24.


#12
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011

View PostRedDev, on 01 noiembrie 2018 - 09:50, said:

Poate ce fac nu e bine (adică scriu cod, definesc arhitecturi, învăț colegii). Poate ar trebui să scriu mai degrabă blog-uri, să fac 100 de repo-uri pe Github cu lucruri inutile și să fac un vblog pe Youtube despre ce înseamnă să fii programator.

Sint un pic curios: ai spus ca ai facut sute de programe - ce fel de programe faci? Desktop? Ai incercat sa faci niste programe si sa incerci sa le vinzi? Cunosc cateva persoane care au facut niste programele pentru desktop in C/C++/MFC/Api si toti fac 30-40.000 euro/an cu un singur program scos la vanzare. Lucreaza singuri, fara angajati, fara echipa de marketing, etc. Am si eu niste programe incepute, dar de lene nu le-am mai terminat.

#13
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Toate aplicațiile făcute sunt in-house. Am plecat de la americani, mai am access la contul de bitbucket, dar tot codul e până la urmă privat. Nu e ca și cum mă pot duce în fața unui alt client și uite, mă autentific pe bitbucket.org și iată 100 de repo-uri la care am lucrat. Total imoral.

Cât despre aplicații vândute, depinde să-ți găsești cerere. Am avut o tentativă pentru o aplicație, după 10 răspunsuri negative, am plecat să-mi ocup timpul cu ceva mai bănos.

Edited by RedDev, 01 November 2018 - 13:41.


#14
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
Si eu am cativa prieteni care vand programe si castiga cateva milioane de euro pe luna. Evidenta anecdotica, cea mai tare evidenta.

#15
mcelbmag

mcelbmag

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 15.07.2018
@OriginalCopy
Mai am o intrebare pentru tine, vad ca le cunosti: daca decid sa aplic pentru codementorx(sa inteleg ca este sub toptal si relativ mai accesibil) conteaza numarul de skill-uri,
adica pentru mine cel mai la indemana ar fi sa pun urmatoarea lista: HTML5, CSS3, Javascript, NodeJS, Mongo, MySQL/Postgres, Bash, ???ChromeExtensions.

Consider ca pe PHP cu atatea framework uri sau Java cu Spring, EE, sunt mai avansate si mai 'grele'.

Ar 'stramba din nas' la skill urile respective? Si mie mi se par cam subtirele...

#16
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postmcelbmag, on 05 noiembrie 2018 - 12:18, said:

@OriginalCopy
Mai am o intrebare pentru tine, vad ca le cunosti: daca decid sa aplic pentru codementorx(sa inteleg ca este sub toptal si relativ mai accesibil) conteaza numarul de skill-uri,
adica pentru mine cel mai la indemana ar fi sa pun urmatoarea lista: HTML5, CSS3, Javascript, NodeJS, Mongo, MySQL/Postgres, Bash, ???ChromeExtensions.

Consider ca pe PHP cu atatea framework uri sau Java cu Spring, EE, sunt mai avansate si mai 'grele'.

Ar 'stramba din nas' la skill urile respective? Si mie mi se par cam subtirele...
Autoevaluarea ta e corectă.

Nimeni nu strâmbă din nas, doar că nu te iau clienții doar cu acele lucruri.

Sfatul meu e să lucrezi la o firmă din apropierea ta câțiva ani, să crești lista.

Alternativa e să concurezi cu indienii, lucru care nu e sustenabil dacă țintești sus sau măcar cât de cât sus.

#17
mcelbmag

mcelbmag

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 15.07.2018
... pai cred ca pana aici a fost topicul... am sa citesc / lucrez la un portofoliu pe diferite tehnologii anul asta, si cred ca in ianuarie vad cum stau pe codementorx.

Cu firmele din RO , la mine am vazut cum se formeaza echipa de 6 din care 2 sunt 'cunostinte' care stau degeaba. Ce sa inveti ca junior? Ala senior nu are timp si de intrebarile mele. Si ma mai enerveaza acum la anunturi, un PHP dev trebuie sa stie Photoshop spre exemplu. Nu imi place deloc. Poate or fi si firme serioase unde poti invata/lucra in mod constant, dar unde sunt eu nu este cazul.

Si totusi , full stack dev - cu node nu impresioneaza? parca uber, paypal asta foloseste, sau poate ma insel.

#18
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View Postparabellum, on 01 noiembrie 2018 - 14:09, said:

Si eu am cativa prieteni care vand programe si castiga cateva milioane de euro pe luna. Evidenta anecdotica, cea mai tare evidenta.
Pai atunci probabil lucreaza in domenii de nisa, cercetare privata, si pe langa ingineri de software mai sunt si cercetatori stiintifici grad 1 in alte domenii.Adica sunt multi-licentiati.

View Postmcelbmag, on 05 noiembrie 2018 - 12:44, said:

Si totusi , full stack dev - cu node nu impresioneaza? parca uber, paypal asta foloseste, sau poate ma insel.
Impresioneaza full stack dev pe tehnologiile java. Un framework de js poate fi maine schimbate cu alt framework de js si tot asa.
Asa cum si framworkuri de backend pot fi schimbate  repede.Azi un framework de backend maine altul.

Plus ca pe freelancer tu ai concura cu firme de indieni care lucreaza 24/24 la mai multe proiecte simultan. Cand unul doarme celalalt lucreaza si altul se roaga la vaca.Si la ce preturi au nu poti face concurenta din moment ce cer cat o cana cu lapte.

Edited by BraviaAmpero, 05 November 2018 - 13:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate