Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Banca Transilvania trimite clientilor Bancpost noile carduri:

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 02.02.2009

 twins1, on 03 noiembrie 2018 - 22:08, said:

Oferta este facuta la misto, nu tin cont de tipul cardului avut (ai mastercard iti ofera visa elecron), pentru acelasi tip de card de debit, acelasi angajator fac oferte diferite... concluzia mea e una singura - vor sa scape de clientii BP. Eu nu am sa-i dezamagesc :D - deja am ajuns cu selectia la alte doua banci...ma voi decide in curand.

Te contrazic.
Am Mastercard de la Bancpost și voi primi Mastercard Mondo de la BT.
La fel și ceilalți colegi.
În plus voi primi IB, MB și SMS alert gratuit Pina la 21.12.2019.

#20
alin1974

alin1974

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.08.2009
Salut, si cum ti-au dat Mastercard,ai solicitat tu sau ti-au dat automat. Eu am la BP,Mastercard Taifun din 2001, si acum vor sa-mi dea Visa Electron. Am deschis un intreg razboiul cu ei si spun ca pentru Mastercardul de la BP  echivalent la ei este Visa Electron. Eu Visa Electron de la ei nu am sa ridic. Ma duc si la ASF cu ei.

Edited by alin1974, 04 November 2018 - 14:28.


#21
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Le poți cere pe amândouă, visa electron și MasterCard Mondo.

Ambele sunt gratuite dar au comisioane diferite.

Într-adevăr, Visa Electron la ei e echivalentul fiind varianta fără comisioane (sau aproape fără) și dat in 90% din cazuri la conturile de debit.



#22
alin1974

alin1974

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.08.2009
Ca si client BP, nu ai comosion la nici la Visa Electron si nici la Mastercard Mondo(la administrare si retragere numerar la ATM-ul lor), daca este cardul oferit echivalent.Asa scrie in brosura primita de la ei. La solicitarea altui tip de card,ai comision conform grilei de comisioane.

Edited by alin1974, 04 November 2018 - 17:17.


#23
twins1

twins1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 24.01.2007

 eumorocanosul, on 04 noiembrie 2018 - 10:18, said:

Te contrazic.
Am Mastercard de la Bancpost și voi primi Mastercard Mondo de la BT.
La fel și ceilalți colegi.
În plus voi primi IB, MB și SMS alert gratuit Pina la 21.12.2019.
Mai citeste o data ce am scris eu.... partea aia in care spuneam ca suntem doi colegi de serviciu, ambii cu card de salar taifun bancpost - mie mi-au oferit visa electron - colegului mastercard mondo.
Asta inainte sa ma contrazici.
Iar daca un card visa electron e echivalent unui mastercard... e ca si cand ai spune ca unui mercedes ii este echivalent un ford.

Iar faptul ca pentru acelasi tip de card ei ofera, in mod arbitrar, doua carduri diferite - ti se pare fair play.

 alin1974, on 04 noiembrie 2018 - 14:22, said:

Salut, si cum ti-au dat Mastercard,ai solicitat tu sau ti-au dat automat. Eu am la BP,Mastercard Taifun din 2001, si acum vor sa-mi dea Visa Electron. Am deschis un intreg razboiul cu ei si spun ca pentru Mastercardul de la BP  echivalent la ei este Visa Electron. Eu Visa Electron de la ei nu am sa ridic. Ma duc si la ASF cu ei.
Foarte bine - daca vei ajunge la dispute juridice cu ei - poti usor sa demonstrezi ca pentru acelasi card au facut oferte diferite.

Edited by twins1, 04 November 2018 - 20:01.


#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Cei de la BP care ati fost chemati si vi s-au oferit cardurile BT, puteti folosi in continuare si in paralel cardul de la BP?

#25
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

 MembruAnonim, on 04 noiembrie 2018 - 20:21, said:

Cei de la BP care ati fost chemati si vi s-au oferit cardurile BT, puteti folosi in continuare si in paralel cardul de la BP?
cardul BT poate fi folosit abia de pe 03.01.2019. Pana atunci doar cardul BP.

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Da, dar ciudat este ca m-au chemat de cateva zile dupa card.
Incerc sa mai aman luna asta. Sper ca imi vor oferi Mastercard si nu Visa.

#27
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 05.11.2005
In scrisoarea primită scrie clar:
-pana la 31.12.2018 BP
- de la 01.01.2019 BT.
Nu va functiona nimic in paralel.
Este ciudat dar justifică asta prin modificarea numărului de cont.

#28
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

 MembruAnonim, on 04 noiembrie 2018 - 20:24, said:

Da, dar ciudat este ca m-au chemat de cateva zile dupa card.
Incerc sa mai aman luna asta. Sper ca imi vor oferi Mastercard si nu Visa.
Citeam undeva ca trebuie sa schimbe 440000 de carduri. Daca lasi pe luna viitoare, s-ar putea sa stai la niste cozi infernale. La fiecare client i se verifica datele si i se printeaza contractiul, se semneaza cateva documente, se activeaza cardul si asta dureaza.

#29
alin1974

alin1974

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.08.2009
Pot sa tipareasca cate carduri vor sau au nevoie. Eu le-am spus ca nu ma intereseaza cardul Visa Electron si pot sa-l ridic si dupa 10.01, dar Mastercard cu comisioane zero. Cu Mastercardul Taifun de la BP , am platit pe oriunde era un terminal, in mare parte din Rusia,prin toate cotloanele Turciei, pe toate autostrazile din Europa( nu EU) si ei vin acum a-mi bage pe gat un Visa Electron, ca cica este fara comisioane. Pai fara este si Mastercard Mondo in aceleasi conditii cu Visa Electron. Sunt locuri in Europa unde nu accepta Mastercard. De VisaElectron nu se mai pune problema. Si asta in Austria.

#30
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 02.02.2009

 alin1974, on 04 noiembrie 2018 - 14:22, said:

Salut, si cum ti-au dat Mastercard,ai solicitat tu sau ti-au dat automat. Eu am la BP,Mastercard Taifun din 2001, si acum vor sa-mi dea Visa Electron. Am deschis un intreg razboiul cu ei si spun ca pentru Mastercardul de la BP  echivalent la ei este Visa Electron. Eu Visa Electron de la ei nu am sa ridic. Ma duc si la ASF cu ei.

Automat. Am primit vineri un plic de la ei.
11 pagini prin care au venit cu lămuriri legate de trecerea de la Bancpost la BT.
În una din pagini era trecut cardul și contul pe care le am la Bancpost și de asemenea cardul și contul pe care le voi avea la BT începând cu 03.01.2019.
Totodată mi-au comunicat ca pot ridica cardul de la sucursala BT din Iași.

#31
alin1974

alin1974

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.08.2009
Multumesc pentru răspuns. Acelasi plic l-am primit si eu, dar mi-au comunicat ca am alocat un card Visa Electron.

#32
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

 eumorocanosul, on 05 noiembrie 2018 - 09:21, said:

Automat. Am primit vineri un plic de la ei.
Si ti-au zis in plic ca o sa primesti mastercard? mondo?

#33
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 31.07.2006
Semnarea de primire a acelui plic înseamnă implicit acceptarea condițiilor BT?
Spun asta pentru că mă gândesc să renunț la Bancpost înainte de migrare. Și nu vreau cumva să se considere că am acceptat să fiu clientul BT odată cu acceptarea plicului.

#34
alin1974

alin1974

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.08.2009
Nu inseamna nimic. Este un plic simplu ce o sa-l regasesti in cutia de scrisori. Nu semnezi pentru primirea lui. Culmea iti comunica printre altele ca daca nu esti multumit de ei( de oferta facuta) sa le comunici. Eu am facut-o si deocamdata nu vor. Mai au timp 12 zile sa-mi raspunda.

#35
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 02.02.2009

 menaloty, on 05 noiembrie 2018 - 10:35, said:


Si ti-au zis in plic ca o sa primesti mastercard? mondo?

Da.

#36
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
Înafară de niște cifre și litere embosate, mai are ceva în plus cardul MasterCard față de cardul VISA Electron?
(și ca produs bancar, nu doar ca obiect)


Între timp au apărut instrumentele acelea de plată pe care le visam eu acum aproape 4 ani, cele care au chipul contactless dar nu au niciun însemn al vechilor carduri și sunt ceasuri, brățări, inele și dispozitive atașate telefonului mobil (nu prea le simpatizez, dar cel puțin fac inutilă existența chipului contactless în cardul clasic).

Cred că și cardurile clasice ar trebui simplificate, pentru a reduce portițele prin care o persoană ar putea să fie furată.

Edited by Koal, 08 November 2018 - 22:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate