Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Acord vecin pentru un gard in curtea mea ?

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#37
b.iulian

b.iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.05.2007

 andreic, on 31 octombrie 2018 - 20:55, said:

Citeste bine legea ca scrie excact. Vezi ca a fost modificata in 2018. "De asemenea, nu aveți nevoie de autorizatie nici dacă faceți reparații la împrejmuiri, acoperișuri, învelitori sau terase, atunci când nu se schimbă forma acestora și materialele din care sunt executate."
https://www.avocatne...construire.html
Pai daca ai facut trimitere acolo de ce citesti printre randuri, cand se refera la lucrari care nu modifica structura de rezistenta, se refera la ce scrie acolo, zugraveli, termopane, acoperis...terase, dar se refera la pardoseala, gresie, dar si acolo trebuie sa pui tot gresie nu mozaic, trebuie sa pastrezi acelasi material, etc. Toate celelalte, respectiv foisor, gard, se refera la modificarea gradului de ocupare....POT, CUT, cam greu sa explic eu care nu sunt in masura, doar ca m-am lovit de acest aspect, al autorizarii fara fundatie.

Edited by b.iulian, 31 October 2018 - 21:10.


#38
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,536
  • Înscris: 07.02.2003

 george_alexandru, on 31 octombrie 2018 - 20:43, said:

Din pacate orice gard necesita autorizatie, cu exceptia celui din arbusti si a celor din panouri mobile, care sunt considerate temporare,
Asta e si ideea, sa aibe caracter temporar.

 b.iulian, on 31 octombrie 2018 - 21:02, said:

POT, CUT, cam greu sa explic eu care nu sunt in masura, doar ca m-am lovit de acest aspect, al autorizarii fara fundatie.
Nu-mi spune ca iti cer autorizatie pentru niste suporti metalici ce stau in picioare si in care pui decoratiuni... e ca si cum ti-ar cere autorizare pentru o casuta de copii de plastic :)

Edited by andreic, 31 October 2018 - 21:11.


#39
b.iulian

b.iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.05.2007
Pai este complicat, nu orice constructie ii poti da tu destinatia de constructie temporara. Eu am incercat acest lucru cu un foisor, care venea panouri si il monta, putand fi demontat oricand. Dar tu nu ai voie sa ocupi decat o anumita suprafata din curte si modifici procentul, fapt ce te obliga la autorizare. Daca ai curtea mare primesti ok, daca ai construit la maxim cat permite PUZ-ul nu mai poti pune nici un foisor de 1x1 mp. Vorbesc in cauza

 andreic, on 31 octombrie 2018 - 21:10, said:

Asta e si ideea, sa aibe caracter temporar.


Nu-mi spune ca iti cer autorizatie pentru niste suporti metalici ce stau in picioare si in care pui decoratiuni... e ca si cum ti-ar cere autorizare pentru o casuta de copii de plastic Posted Image
Acei suporti modifica forma gardului si se considera constructie. E clar ca cele mai multe garduri nu au autorizatie, dar daca te reclama cineva si vine inspectia, vei plati amenda pentru modificarea celor 2 tevi. Vorbim strict de lege nu de practica. sigur ca unii construiesc blocuri fara autorizatie, dar asta este alta discutie. Cand esti intr-un "rahat" ca mine si te astepti sa fi reclamat oricand, nu-ti permiti niciun risc

#40
a_adam21

a_adam21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 31.10.2018
Pune mana si cere autorizatie de construire si fa gard pe terenul tau.

Nu ai nevoie de acordul vecinului pentru constructii pe terenul tau.

Balcoanele vecinului in fuctie de PUZ sunt ilegale la sub 3m de limita de proprietate;  poti cere demolarea lor dupa caz.

#41
b.iulian

b.iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.05.2007

 a_adam21, on 31 octombrie 2018 - 21:41, said:

Pune mana si cere autorizatie de construire si fa gard pe terenul tau.

Nu ai nevoie de acordul vecinului pentru constructii pe terenul tau.

Balcoanele vecinului in fuctie de PUZ sunt ilegale la sub 3m de limita de proprietate;  poti cere demolarea lor dupa caz.
Pai tocmai asta am scris azi toata ziua, ca am cerut autorizatie pentru gard in curtea mea, pastrandu-l pe cel vechi, si dupa 3 luni in care am platit taxe si am obtinut tot ce mi s-a cerut ca avize, imi cer ACUM, printr-o recomandata, acordul vecinului care nu mi-a fost solicitat prin urbanism.

Edited by b.iulian, 31 October 2018 - 21:45.


#42
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 01.05.2006
iulian, eu nu pot sa cred ca o plasa de umbrire legata pe 2 tevi batute in pamant si in interiorul proprietatii tale poate fi considerata constructie
n-are cum, nici macar in ro.

cauta dupa "plasa de umbrire", n-arata rau, nu trebuie fundatie, nu e f. scumpa, si chiar daca o schimbi odata la cativa ani macar n-ai nici o bataie de cap cu intretinerea unui gard de lemn, sau de orice.

si nu inteleg, daca vecinul e un asemenea specimen de cocalar de ce nu-l dai tu in tribunal? balconul ala nu e construit legal, niciodata, nici macar pt. Romania!

#43
a_adam21

a_adam21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 31.10.2018
in ce sector esti? acordul vecinului se cere de catre primarie, nu de catre tine

fa plangere ca balcoanele sunt la sub 3m de proprietetea ta in cazul in care PUZ ul interzice asta

#44
b.iulian

b.iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.05.2007

 a_adam21, on 31 octombrie 2018 - 21:56, said:

in ce sector esti? acordul vecinului se cere de catre primarie, nu de catre tine

Pai tu ce ai inteles ca vreau eu sa ii cer acordul vecinului ??????????????????

Attached Files



#45
a_adam21

a_adam21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 31.10.2018
este ilegal sa iti ceara acordul vecinului cat timp nu este specificat in CU, plus ca nu este specificat in vreo lege.

interventia pe terenul tau daca presupune afectarea constructiilor vecine, poate fi subiectul unei cereri de a fotografia constructiile vecine din incinta curtii vecine; insa refuzul vecinului de a permite fotografierea aduce doar riscuri pentru acesta in cazul afectarii constructiei lui.

pai daca tot spun ei ca fundatia gardului tau va afecta structura gardului lui, sa ii ceara acordul.

Refuzul nejustificat este simplu de atacat, insa nu cunosc procedura eu; el nu poate justifica refuzul oricum, din proiectul gardului nu vor reiesi riscuri la gardul lui.

eu am avut in PUD si CU acelasi punct la o constructie pe calcan, insa nu am avut subzidiri; vecinul de altfel fiind idiot nu a raspuns la cererea de fotografiere a calcanului lui, fapt care nu a contat.

am revazut poza, este balconul pana la limita de proprietate? ce deschidere la strada ai? balconul pare construit ilegal, fa o plangere urgent sa fie demolat

#46
b.iulian

b.iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.05.2007
Ei au 70 de ani si eu 55 de ani, ce sa le mai demolez acum ? Ei au 1000mp, eu 200 cu tot cu casa si am respectat toate retragerile. Stg calcan, spate 3m, dreapta 3m, fata 2 m. Deschidere 13m.
Balcoanele lor cad in curtea mea de 19 ani si nu am reclamat niciodata si ei acum cand am inceput sa fac o pergola au reclamat imediat. Eu nu stiam ca trebuie autorizare pt 10 lemne agatate de casa ta, fara a afecta vecinii sau fundatie. Si daca tot am depus de pergola am cerut si gard. Ma duc maine la Primarie ca in CU scrie acord doar daca e pe hotar si eu nu pot fi pe hotar daca pastrez gardul vechi si ma retrag 20 cm in curte. Gardul si pergola sunt pe structura proprie de lemn fara a afecta proprietatea lui.
Scrie clar in CU, am dat declaratie notariala depusa, de ce revin cu modificari dupa 3 luni nu inteleg

Attached Files


Edited by b.iulian, 31 October 2018 - 22:29.


#47
a_adam21

a_adam21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 31.10.2018
de aia nu are ursul coada, degeaba au 70 de ani daca sunt niste comunisti imputiti;

zi le ca te vad de la balcon cand stai in curte, si asta nu e voie, sa il astupe sau ii dai in judecata sa le demoleze, dar e riscul sa faca infarct.

#48
b.iulian

b.iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.05.2007

 a_adam21, on 31 octombrie 2018 - 22:29, said:

de aia nu are ursul coada, degeaba au 70 de ani daca sunt niste comunisti imputiti;

zi le ca te vad de la balcon cand stai in curte, si asta nu e voie, sa il astupe sau ii dai in judecata sa le demoleze, dar e riscul sa faca infarct.
Asta le-am facut-o, si au spus sa ii reclam ca i-a mai reclamat un alt vecin de pe o laterala si nu stiu ce acte au dar au iesit bine in urma controlului

#49
a_adam21

a_adam21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 31.10.2018
probabil ca fiind cladire veche nu ai ce sa le faci la jigodiile astea arogante si ipocrite; ramane sa faci gardul pe terenul tau langa cel de pe hotar, la inaltimea maxima de 2m cred

Edited by a_adam21, 31 October 2018 - 22:43.


#50
b.iulian

b.iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.05.2007
Pai asta imi doresc si pentru asta am solicitat autorizatie, dar astia imi cer acordul lui si daca nu este pe hotar gardul, si-mi spun ca pana la 60 cm am nevoie de acord. Imi baga pe gat art.612 din legea 50/91. Pai daca mai las 60 cm din putinul meu....ma lipsesc de tot, inclusiv peste 1000 de euro proiect si taxe platite

Edited by b.iulian, 31 October 2018 - 22:59.


#51
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Daca omul e retardat si majoritatea mosilor comunisti sunt asa, trebuie sa ii fortezi un pic mana. Fa-i reclamatie pentr balcon si pune-l pe drumuri, poate ii vine mintea si apoi va intelegeti. Nu conteaza cine i-a facut si cand i-a facut reclamatie, poate mosul cand era mai pe val, cunostea in primarie, pe langa primarie sau pur si simplu a dat o spaga atunci. Nu ai nici o garantie ca va fi la fel daca maine o ia de la capat cu reclamatiile. Intre timp baga niste rectangulara la 2 metri inaltime la jumatate de metru distanta de gardul actual, cu un pic de sarma intre ele si plantezi iedera. Cu putin noroc mosul va avea activitate tot restul anului sa aiba grija sa nu ii intre iedera in curte, iar tu vei avea un perete verde tot timpul anului. Cu genul asta de vecini nu te poti intelege cu binele, ma asteptam ca la 55 de ani ai invatat deja Posted Image
P.S. Nici o primarie din lume asta nu iti poate interzice sa platezi o planta decorativa in curtea ta. Iedera e buriana, nu e copac sa trebuiasca distanta de gard.

Edited by filipxxx, 31 October 2018 - 23:30.


#52
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,139
  • Înscris: 15.05.2008
mosu are pe cineva, de ti se cere altceva fata de CU
nu e prea normal ,dar
scoti autorizatie pt renovare,fara sa schimbi aspectul,etc
bagi un dorel si ala pune gardul la pamant,neatentie,accident tra la

#53
a_adam21

a_adam21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 31.10.2018
Fa-i neaparat reclamatie scrisa cu nr de inregistrare pentru balcoane, sa vedem exact motivul pt care are balcon la curtea ta.

Cei 60 cm erau in legislatia veche si in plus aici e vorba de imprejmuire; gardul e al lui? nu stiu in ce masura poti cere demolarea lui daca este intre hotare, si sa il faci tu integral.

Daca iti refuza acordul faci o plangere in secunda 2, onorariul pt avocat este cred vreo 1000 ron; nu cred ca se va prezenta la tribunal, dureaza cateva luni dar iarna nu poti construi oricum.

Pana la vara poate or sa vada ca nu i-a cacat ceausescu deasupra legii.

Miroase a familie de securisti imputiti si functionar care te duce cu vorba si care il protejaza.

In ziua de azi daca faci niste poze la balconul ala si dai niste detalii la hotnews sau in presa la alte siteuri sa vezi ce mumu isi iau functionarii aia.

Pe internet cu javrele astea !

Edited by a_adam21, 01 November 2018 - 00:48.


#54
a_adam21

a_adam21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 31.10.2018
Afla numele functionarului corupt.

Inteleg ca gardul este pe hotar, adica intre curti.

Rezulta ca gardul este al amandurora, asa ca este si proprietatea ta.

E aberant, nu ai nevoie de niciun acord, zi le sa o suga.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate