Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Acord vecin pentru un gard in curtea mea ?

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#19
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ideea cu nucii e foarte buna, doar ca trec cel putin 10-12 ani pana sa-i mute radacinile nucilor fundatia acsei.....

Edited by myshyk, 31 October 2018 - 18:13.


#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 b.iulian, on 31 octombrie 2018 - 17:36, said:

Nu pot ajunge la nicio intelegere cu el, va rog sa intelegeti ca am incercat toate posibilitatile in ultimii 10 ani.
Atunci nu mai arunca cu bani pe proiecte stiind ca ala oricum nu-si da acordul.
De ce nu bagi o vopsea si-l faci stas, trebuie autorizatie si la aia ? Posted Image

Vrei sa stai la terasa langa gard... fixeaza in stalpi mobili o rogojina calume ca la Bamboo sau cum era la Player pe vremuri, niste lumini smechere si gata Posted Image Iti trebuie un exterior designer/peisagist nu arhitect.

Edited by andreic, 31 October 2018 - 19:49.


#21
b.iulian

b.iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.05.2007

 Naijax, on 31 octombrie 2018 - 17:44, said:

Iulian
Repara gardul existent si cu asta basta
Intelege ca nu poti construi altul fara acordul vecinului

Actele de conservare
Art. 640
Fiecare coproprietar poate să facă acte de conservare cu privire la bunul comun fără acordul celorlalți coproprietari.

Deci, poti repara partea ta de zid fara acordul lui

Practic ai 3 variante
1 - te intelegi cu vecinul / asta cade
2 - il dai in judecata / nu vrei
3 - repari gardul existent

In rest, daca-ti face placere, putem discuta inca 100 de pagini ca tot nu vei gasi o rezolvare
Nu ca nu vreau sa accept, ca nu sunt absurd. Dar ce nu inteleg, este ca inainte de a face toate demersurile legale, proiectare, avizari, taxe....am cerut Urbanismul, am fost in audienta la un arhitect de la Primarie si mi-au confirmat verbal ca nu am nevoie de acord pentru construirea gardului in curtea mea. A iesit Urbanismul, si acolo sunt bifate cerintele.....dar nu este bifat ACORDUL VECINILOR. Asta nu inteleg, daca nu mi s-a cerut prin URBANISM de ce il cer acum ? Era simplu daca il cereau atunci....ma opream si nu mai investeam timp si bani. Atasez C.U. cu mentiunea ca am pus intrebare daca eu ma incadrez cu sau fara acordul vecinilor si raspunsul a fost ca nu este necesar.
#Andreic Ce bani sa nu mai arunc, ca am platit tot ce se putea plati....mai aveam o mica taxa cand iesea autorizatia, in rest proiectul si toate taxele ti le cer dinainte, iar chiar daca nu vreau sa stau langa gard, tot voi sta ca nu am incotro. Terasa are 3 m latime Posted Image

Attached Files


Edited by b.iulian, 31 October 2018 - 18:20.


#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 dan1980_25, on 31 octombrie 2018 - 17:59, said:

Plantezi niste nuci acolo
Ca sa faca ce... sa se trazeasca ca e arbore protejat si ii trebuie autorizatie pentru orice cand o sa-i dea cu crengile in casa ? Posted Image Trebuie sa nu fii lucid sa plantezi nuci la curte la oras... e ceva ce niciun gradinar nu ar face. Nu mai zic toxicitatea in sol si sub el... ala e pentru cand ai teren mare la tara si n-ai ce face cu el ca e in panta, pui nuci si scoti productie etc...

Edited by andreic, 31 October 2018 - 18:20.


#23
b.iulian

b.iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.05.2007

 andreic, on 31 octombrie 2018 - 18:16, said:

Ca sa faca ce... sa se trazeasca ca e arbore protejat si ii trebuie autorizatie pentru orice cand o sa-i dea cu crengile in casa ? Posted Image Trebuie sa nu fii lucid sa plantezi nuci la curte la oras... e ceva ce niciun gradinar nu ar face. Nu mai zic toxicitatea in sol si sub el... ala e pentru cand ai teren mare la tara si n-ai ce face cu el ca e in panta, pui nuci si scoti productie etc...
Am gresie pe jos si sub ea placa de beton.........nu pot planta nimic :)

#24
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 andreic, on 31 octombrie 2018 - 18:16, said:


Ca sa faca ce... sa se trazeasca ca e arbore protejat si ii trebuie autorizatie pentru orice cand o sa-i dea cu crengile in casa ?
Asta e si ideea. Daca vecinul ala e smardoi, pac-bum-plm.... Ia de aici fisura la fundatie si crengi in balcon si in tigla.

#25
zut1

zut1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 18.02.2018
Vecinu ala al tau e alcolist, s-au are  simptome ale diferitelor boli psihice precum depresia majoră, tulburările bipolare, depresia post-partum, persoanelor care suferă de depresie sunt şi anxioase si nu sant de acord cu vecini.

#26
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
Deci tu ai inceput sa faci demersuri la statu(hotz) roman inainte sa vezi ce si cum cu vecinu?
Pai verbal si eu iti dau dreptate cat platesti ?
Ai fost facut de statul roman si ti-ai mai pus si vecinul perpendicular pt ca sigur cineva de la stat l-a avizat ca cineva planuieste ceva.
Pune un brad si baga un laser sa dea bine de sarbatori si vezi la primavara ce mai e de facut. Poate te abordeaza vecinul ca-l deranjeaza lumina si te impaci cu el de sarbatori.

#27
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 b.iulian, on 31 octombrie 2018 - 18:15, said:

Nu ca nu vreau sa accept, ca nu sunt absurd. Dar ce nu inteleg, este ca inainte de a face toate demersurile legale, proiectare, avizari, taxe....am cerut Urbanismul, am fost in audienta la un arhitect de la Primarie si mi-au confirmat verbal ca nu am nevoie de acord pentru construirea gardului in curtea mea. A iesit Urbanismul, si acolo sunt bifate cerintele.....dar nu este bifat ACORDUL VECINILOR. Asta nu inteleg, daca nu mi s-a cerut prin URBANISM de ce il cer acum ? Era simplu daca il cereau atunci....ma opream si nu mai investeam timp si bani. Atasez C.U. cu mentiunea ca am pus intrebare daca eu ma incadrez cu sau fara acordul vecinilor si raspunsul a fost ca nu este necesar.
#Andreic Ce bani sa nu mai arunc, ca am platit tot ce se putea plati....mai aveam o mica taxa cand iesea autorizatia, in rest proiectul si toate taxele ti le cer dinainte, iar chiar daca nu vreau sa stau langa gard, tot voi sta ca nu am incotro. Terasa are 3 m latime Posted Image
De aici eu inteleg ca cineva de la Primarie te-a pus sa "investesti" bani cu scopul de a intra in posesia lor legal.
Acuma ca trebuie si acordul vecinului sa faco/repari gardul iar el nu si-l da, e treaba ta.

Singur solutie ce-mi vine in cap e sa apelezi la un avocat specializat in problema ta.
Toate celelalte solutii sunt ilegale sau imorale  :)

#28
b.iulian

b.iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.05.2007

 super8, on 31 octombrie 2018 - 18:54, said:

De aici eu inteleg ca cineva de la Primarie te-a pus sa "investesti" bani cu scopul de a intra in posesia lor legal.
Acuma ca trebuie si acordul vecinului sa faco/repari gardul iar el nu si-l da, e treaba ta.

Singur solutie ce-mi vine in cap e sa apelezi la un avocat specializat in problema ta.,
Toate celelalte solutii sunt ilegale sau imorale  Posted Image
Nu cred ca exista avocat in astfel de specializari. Teoretic orice avocat s-ar documenta gaseste raspunsul. Cel mai in masura cred ca ar fi un arhitect, dar a mea, careia i-am platit tot si nu mai are nimic de luat, nu mai imi acorda nicio atentie. Ba mint, mi-a zis sa ii amintesc peste 9-10 zile sa vada daca gaseste timp sa se documenteze

#aaddyy nu am facut demersuri la stat fara sa stiu parerea vecinului. Dimpotriva stiam pozitia lui si Primaria prin Urbanism, care nu m-a costat decat 1 luna de timp pierduta, mi-a confirmat ce-mi spusese verbal, anume ca nu imi trebuie acordul vecinilor pentru gardul solicitat

Attached Files


Edited by b.iulian, 31 October 2018 - 19:45.


#29
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://cdn1.shopmania.biz/files/s9/438595266/p/l/2/plasa-mascare-gard-obiective-2x50x-80-grad-umbrire~82.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Poti executa un gard din plasa impletita din sarma peste care pui plasa de umbrire exact ca in imagine.

[ https://images2.imgbox.com/c4/c3/twKYhas5_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Langa gard plantezi un gard viu sau cativa arbusti tip thuia. Succes!Posted Image
*Sau faci doar un gard viu din arbusti thuia.

Edited by xmanyacs77, 31 October 2018 - 19:49.


#30
b.iulian

b.iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.05.2007

 xmanyacs77, on 31 octombrie 2018 - 19:41, said:

[ https://cdn1.shopmania.biz/files/s9/438595266/p/l/2/plasa-mascare-gard-obiective-2x50x-80-grad-umbrire~82.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Poti executa un gard din plasa impletita din sarma peste care pui plasa de umbrire exact ca in imagine.
Langa gard plantezi un gard viu sau cativa arbusti tip thuia. Succes!Posted Image

Frumos, dar de ce oare nu intelegeti ca din punct de vedere legal, acestea sunt considerate constructii si necesita autorizare, deci se ajunge in situatia in care sunt. De ce crezi ca solicitarea mea de un gardulet de lemn ar fi mai constructie decat acea plasa metalica. In plus nu ai voie sa modifici gardul initial, forma lui, fara autorizatie. Le poti face si fara autorizatie daca nu esti reclamat. Iar eu nu pot planta nimic ca am beton pardoseala iar in ghivece ingheata iarna, am incercat

Edited by b.iulian, 31 October 2018 - 19:51.


#31
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

 b.iulian, on 31 octombrie 2018 - 19:49, said:

Frumos, dar de ce oare nu intelegeti ca din punct de vedere legal, acestea sunt considerate constructii si necesita autorizare, deci se ajunge in situatia in care sunt. De ce crezi ca solicitarea mea de un gardulet de lemn ar fi mai constructie decat acea plasa metalica. In plus nu ai voie sa modifici gardul initial, forma lui, fara autorizatie. Le poti face si fara autorizatie daca nu esti reclamat. Iar eu nu pot planta nimic ca am beton pardoseala iar in ghivece ingheata iarna, am incercat
Care este suprafata arabila dinspre gardul vecinului?
1 metru sau mai putin?Posted Image

Poti sa pui o poza cu suprafata de la baza zidului.

Edited by xmanyacs77, 31 October 2018 - 20:01.


#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 b.iulian, on 31 octombrie 2018 - 19:49, said:

Frumos, dar de ce oare nu intelegeti ca din punct de vedere legal, acestea sunt considerate constructii si necesita autorizare
Daca n-au fundatie, nu necesita.

Edited by andreic, 31 October 2018 - 19:59.


#33
b.iulian

b.iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.05.2007

 andreic, on 31 octombrie 2018 - 19:58, said:

Daca n-au fundatie, nu necesita.
Asta este un mit pe care recomand sa nu il mai propagati. Am vorbit acelasi lucru la Primarie cand am dorit sa-mi fac un umbrar, gen foisor dar mai mic , ca un cubulet de lemn, pus pe gresie, fara fundatie fara nimic, se monta ca un lego. Raspunsul Primariei care mi-a fost confirmat de arhitecta : NECESITA AUTORIZATIE, vezi legea 50/1991

Edited by b.iulian, 31 October 2018 - 20:42.


#34
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,527
  • Înscris: 30.08.2017
Din pacate orice gard necesita autorizatie, cu exceptia celui din arbusti si a celor din panouri mobile, care sunt considerate temporare, dar arata ca dracu. Daca n-ai fundatie la zona placata cu beton, poti sa o scoti pentru a pune thuia.

Mai poti cauta un arhitect care are conexiuni la primarie si care iti poate obtine autorizatia pentru gard.

#35
b.iulian

b.iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.05.2007
#George, multumesc de sfaturi, dar daca urmaresti prima postare a mea vei afla ca am si arhitect, si autorizatia in curs de eliberare. Problema este ca m-am impotmolit si trag speranta ca se uita vreun arhitect pe aici si ne lumineaza.

#36
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 b.iulian, on 31 octombrie 2018 - 20:35, said:

Asta este un mit pe care recomand sa nu il mai propagati. Am vorbit acelasi lucru la Primarie cand am dorit sa-mi fac un umbrar, gen foisor dar mai mic , ca un cubulet de lemn, pus pe gresie, fara fundatie fara nimic, se monta ca un lego. Raspunsul Primariei care mi-a fost confirmat de arhitecta : NECESITA AUTORIZATIE, vezi legea 50/1991
Citeste bine legea ca scrie excact. Vezi ca a fost modificata in 2018. "De asemenea, nu aveți nevoie de autorizatie nici dacă faceți reparații la împrejmuiri, acoperișuri, învelitori sau terase, atunci când nu se schimbă forma acestora și materialele din care sunt executate."
https://www.avocatne...construire.html

Aici e discutia din 2016 pentru modificarile aute in vedere in 2018: https://www.arenacon...de-autorizatie/
"Ca să reducă durata de obținere a autorizațiilor de construire și certificatelor de urbanism, Guvernul pregătește modificarea și completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii. Astfel, urmează să fie exceptate de la autorizare categoriile de lucrări de construcții care nu modifică structura de rezistență, caracteristicile inițiale ale construcțiilor sau aspectul arhitectural al acestora

Edited by andreic, 31 October 2018 - 21:01.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate