Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Acord vecin pentru un gard in curtea mea ?

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
b.iulian

b.iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.05.2007
Salut, intrucat gardul din spatele proprietatii este foarte degradat si nu poate fi reparat pentru ca vecinul are demisolul ridicat si sunt infiltratii din partea lui, am solicitat la primarie sa-mi fac un gard in interiorul proprietatii, din lemn, avand scop principal sa plachez mizeria. M-am oferit sa ii platesc hidroizolatia la vecin dar nu accepta, nici pe partea mea ca e gard comun si sa nu ma ating de el. Dupa 3 luni de asteptari la Primarie si dupa ce mi-au cerut aviz de la ministerul Culturii, sa platesc 500 lei transport deseuri, aviz mediu....bla,bla,bla...acum imi trimit solicitare sa obtin acordul vecinului, care oricum este un dezaxat si eu daca primeam prin urbanism sa cer acordul vecinilor, nu inaintam pentru autorizatie pentru ca stiam ca nu il primesc. Imi fac trimitere la Legea 50/1991 art.612 cc. pai cum sa fac gardul la 60 de cm de celalalt ? Sunt blocat, arhitecta si-a luat banii si-mi spune ca nu are timp ca are un proiect mare. Ce sa fac ?
PS Ca sa nu mai zic ca vecinul a avut o nesimtire maxima si a construit balcoanele in consola 3 m si tot ce arunca pe ferestra cad in curtea mea. I-am cerut mai demult acordul batandu-i un apropo ca si el nu este in neregula cu balcoanele si mi-a zis sa il reclam ca l-a mai reclamat celalalt vecin si la control a reiesit ca are acte. Se mai poate reclama oare acum dupa 19 ani daca le are intabulate si inscrise in cadastru in forma asta ? Oare lui cum i-a dat aviz ?

Mie intr-o discutie libera o dna de la urbanism mi-a spus ca gardul meu ii va lua lumina vecinului ca el la parter nu are lumina.
Dar eu am trimis foto ca lumina e pierduta din cauza balcoanelor lui care fiind in consola ii ia lumina, dar ei sustin ca gardul meu daca il fac din lemn ii obturez lumina de tot, lui neavand ce ii face acum.

Attached Files


Edited by b.iulian, 31 October 2018 - 16:40.


#2
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
Ce are gardul bre?
Eu as pune poliester de izolatie , plasa metalica si ciment si as ruga un artist sa bage un grafitti supper meserias. Cu curatenia din curtea ta tre sa fii responsabil indiferent ce arunca vecinul in curtea ta, le aduni si i le pui in saci la poarta periodic pana pricepe.

#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,520
  • Înscris: 30.08.2017
Infige niste stalpi de metal in pamant, ia niste plasa de-aia verde de 4m inaltime si intinde-o pe stalpii aia, apoi lasa-l pe el sa se streseze.

#4
b.iulian

b.iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.05.2007
Sincer chiar iti place gardul ? Plachez partea de jos, dar tablele sunt mancate de rugina si deasupra a pus sarma ghimpata ca la Jilava. Tu chiar ai iesi pe mica terasa pe care o am in spate sa-ti bei cafeaua si sa stai cu ochii la gardul ala.
PS Te rog nu-mi raspunde sa stau cu spatele la el ca chiar nu-mi arde de glume dupa ce am platit peste 1000 euro proiect, taxe...si acum imi spune Primaria ca daca in 30 zile nu duc acordul imi anuleaza solicitarea de autorizare Posted Image

George-Nu am pamant ca si eu am terasa deasupra unui demisol si am hidroizolatie jos, si in plus ce spui tu e penal, necesita autorizatie. Tu nu citesti...eu nu am voie sa fac un gard din lemn !!!!!!!!!!!!!!

Edited by b.iulian, 31 October 2018 - 16:49.


#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,520
  • Înscris: 30.08.2017
Caz penal pentru o plasa trasa la tine in curte? Ma indoiesc. Iar plasa aia nu arata rau, daca iei una de calitate si o intinzi calumea, va fi mult peste mizeria de terasa a vecinului.

O alta varianta e sa iei arbusti tuia si sa-i insirui de-alungul terasei lui. Sa nu-mi spui ca si aia arata urat.

#6
b.iulian

b.iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.05.2007
Da, e caz penal, am discutat la primarie, este o constructie si necesita autorizare. In plus nu poti face ce inaltime vrei tu, e o lege in acest sens, nu stiu 2 m. Tuia am pus ani la rand, dar asa cum am spus nu am pamant si ii aveam in ghivece iar iarna degerau si nu am unde ii duce.
Astept poate imi face trimitere cineva la un articol de lege sa contraatac acordul cerut de primarie. Solutiile de decorare le-am depasit daca am hotarat sa fac cheltuiala asta cu autorizarea

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Iedera. Planteaza iedera pe langa peretele lui si-n cativa ani, n-o sa se mai vada nimic.Mai ales ca iedera isi va face radacini tocmai in peretele lui.
Attached File  IMG_20181031_170029.jpg   369.07K   179 downloads

#8
b.iulian

b.iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.05.2007
Nu accepta, am avut iedera si a smuls-o, spunand ca ii aduce ganganii si ii face mizerie in curte ca iarna mai cadeau frunze in plus eu o tundeam pe partea mea iar pe partea lui cadea in jos si se intindea. Revin cu rugamintea sa nu mai primesc sfaturi de decorare. Doar daca cunoaste cineva un aspect legal privind solicitarea primariei. Am plecat pe un drum si astept sfaturi pentru aceasta problema

#9
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014

View Postmyshyk, on 31 octombrie 2018 - 17:04, said:

Iedera. Planteaza iedera pe langa peretele lui si-n cativa ani, n-o sa se mai vada nimic.Mai ales ca iedera isi va face radacini tocmai in peretele lui.
Attachment IMG_20181031_170029.jpg

Ideea chiar nu e rea. Frumos, elegant, natural.
Doar că nu știi ce idee i-o veni și vecinului când o vedea ditamai iedera peste gard. Cu niște motorină la rădăcină, se duce iedera în câteva zile.

#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Codul Civil

Prezumția de coproprietate asupra despărțiturilor comune
Art. 660
(1) Zidul, șanțul, precum și orice altă despărțitură între două fonduri sunt prezumate a fi în proprietatea comună a vecinilor, dacă nu rezultă contrariul din titlul de proprietate, dintr-un semn de necomunitate ori dacă proprietatea comună nu a devenit proprietate exclusivă prin uzucapiune, în condițiile legii.

Obligația de construire a despărțiturilor comune
Art. 662
(1) Oricare dintre vecini îi poate obliga pe proprietarii fondurilor învecinate să contribuie la construirea unei despărțituri comune.
(2) În lipsa unor dispoziții legale, a regulilor de urbanism sau a obiceiului locului, înălțimea zidului comun se stabilește de părți, dar fără a depăși 2 metri, socotindu-se și coama zidului.

Cheltuielile de întreținere și reparare a despărțiturilor comune
Art. 663
(1) Coproprietarii sunt ținuți să suporte cheltuielile ocazionate de întreținerea și repararea despărțiturii comune, proporțional cu dreptul fiecăruia.
(2) Cu toate acestea, fiecare coproprietar poate să nu participe la cheltuielile de întreținere și reparare, renunțând la dreptul său de proprietate asupra despărțiturii comune, dispozițiile în materie de carte funciară fiind aplicabile. Coproprietarul nu va putea fi apărat de a participa la cheltuieli, în cazul în care are o construcție sprijinită de zidul comun ori în cazul în care trage un alt folos din exploatarea despărțiturii comune.


Spune-i vecinului - ELEGANT - ca a cam sosit timpul sa reparati gardul.
Invita-l la o bere, un mic, o cafea, etc.
Daca nu te intelegi cu el, urmatorul pas ar fi un proces in instanta - va fi cam lung

Nu exista nimic cu care sa contraataci acordul cerut de primarie

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostpexCom, on 31 octombrie 2018 - 17:12, said:

Ideea chiar nu e rea. Frumos, elegant, natural.
Doar că nu știi ce idee i-o veni și vecinului când o vedea ditamai iedera peste gard. Cu niște motorină la rădăcină, se duce iedera în câteva zile.
Nu trebuie sa treaca peste gard. O mentii la inaltimea peretelui. Cat despre gandaci, sunt in curtea ta si faci ce vrei cu ei. Vecinul n-are ca sa caute la radacinile plantelor in curtea ta.

Edited by myshyk, 31 October 2018 - 17:20.


#12
salcudean99

salcudean99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 09.03.2016
Aduna gunoaiele pe care le arunca la tine in curte si cand se umple sacul cu gunoaie i-l arunci pe balcon.Nu este frumos,dar trebuie sa procedezi ca romanii,pentru ca altfel nu se invata minte.Daca nu este batran tare il poti atentiona si cu un mic "capac" la ureche.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cu vecini de genul asta mai bine vinzi si te muti...

#14
b.iulian

b.iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.05.2007
Nu pot ajunge la nicio intelegere cu el, va rog sa intelegeti ca am incercat toate posibilitatile in ultimii 10 ani. Stiam varianta cu procesul dar nu sunt de acord cu ea. Ma gandesc daca schimb proiectul si fac gardul 60 cm mai incoace....care este viziunea Primariei ? Ce obtine in sensul ca fac asa cum cer ei ? Cine face curatenie in cei 60cm daca sunt dupa gard, sa fac poarta sa intru in cusca aia ? Doamne da-mi putere sa inteleg logica ?

#15
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Iulian
Repara gardul existent si cu asta basta
Intelege ca nu poti construi altul fara acordul vecinului

Actele de conservare
Art. 640
Fiecare coproprietar poate să facă acte de conservare cu privire la bunul comun fără acordul celorlalți coproprietari.

Deci, poti repara partea ta de zid fara acordul lui

Practic ai 3 variante
1 - te intelegi cu vecinul / asta cade
2 - il dai in judecata / nu vrei
3 - repari gardul existent

In rest, daca-ti face placere, putem discuta inca 100 de pagini ca tot nu vei gasi o rezolvare

#16
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
Crede-ma ,stiu ce insemna sa nu te intelegi cu vecinii mai ales cand eu sunt strainul infiltrat intre casele lor. Cu cel din stanga am un gard de lemn vechi si crapacios N-a vrut sa-l schimb(eu plateam) si am fost nevoit sa-l frec si sa-l vopsesc(bineinteles doar pe partea mea). Cu cel din spate am un gard de tuia inalt de 4 m si pe partea mea vechiul prroprietar a pus si unul de plasa de 1,2m sa nu-i iasa javra.Iam zis sa punem sa taiem tuia ca ajunge la firele de telefon, mi-a spus ca e al meu si sa fac bine sa-l tund eu daca vreau. Asa ce ma manca mana sa-l pun jos si sa-mi maresc curtea cu 1m. Dar trebuia sa-l vad la fata asa ca am taiat eu tuia, cerandu-i si voie sa intru pe la el cu conditia sa adun tot ce tai.
Te pui cu ei ,te costa la buzunar si nici nu stii daca iesi la liman.
Vecinul tau are sigur o hartie semnata cu vechiul proprietar si actele sunt in regula, daca nu cade pe tine sau pe copii tai cand se joaca nu prea poti sa ceri ceva in instanta.

Edited by aaddyy2005, 31 October 2018 - 18:00.


#17
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
Plantezi niste nuci acolo

#18
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postb.iulian, on 31 octombrie 2018 - 17:11, said:

Revin cu rugamintea sa nu mai primesc sfaturi de decorare. Doar daca cunoaste cineva un aspect legal privind solicitarea primariei. Am plecat pe un drum si astept sfaturi pentru aceasta problema

View Postb.iulian, on 31 octombrie 2018 - 17:36, said:

Nu pot ajunge la nicio intelegere cu el, va rog sa intelegeti ca am incercat toate posibilitatile in ultimii 10 ani. Stiam varianta cu procesul dar nu sunt de acord cu ea.
1. Te judeci cu vecinul sa reusesti sa faci ce trebuie sa fie bine pt. tine si pt. vecin.
2. Apelezi la un avocat sa iti gaseasca o solutiel daca exista sigur o gaseste !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate