Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

AI vs alte forme de cazare / vacanta

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postgushpi, on 31 octombrie 2018 - 10:58, said:

dacă ai fi fost, nu mai făceai toată lista aia!!!
cu alte cuvinte, turcia oferă cel mai mișto sistem AI, la prețuri de basm



Gushpi, nu toata lumea vrea AI.

Eu personal nu as merge in Turcia la AI nici daca ar fi gratis.

Asa ca lista aia este extrem de folositoare.Arata ca exista si altceva.

#2
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012

View Postsomething00, on 31 octombrie 2018 - 11:25, said:

Gushpi, nu toata lumea vrea AI.

mey, ce să zic...?
53 de săptămâni alerg ca un ogar, măcar una să nu mă gândesc: unde mănânc azi, unde fac plajă azi, CĂT COSTĂ țuica...
singura grijă: să nimeresc camera mea!!! (pt cele 4 ore obligatorii de somn, recomandate de medic :P )

#3
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postgushpi, on 31 octombrie 2018 - 11:58, said:


mey, ce să zic...?
53 de săptămâni alerg ca un ogar, măcar una să nu mă gândesc: unde mănânc azi, unde fac plajă azi, CĂT COSTĂ țuica...
singura grijă: să nimeresc camera mea!!! (pt cele 4 ore obligatorii de somn, recomandate de medic Posted Image )

Fiecare alege ce vrea pentru vacanta. Pentru unii Ai este vacanta ideala; Pentru altii nu.

Insa altceva decat AI nu inseamna neaparat stres. Pentru mine ar fi stresant sa stau inchisa la tarc cu sute (daca nu mii) de alti oameni.

Daca stres inseamna sa alegi intre restaurantul X si restaurantul Y atunci numai de stres din asta sa am parte :)

#4
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postgushpi, on 31 octombrie 2018 - 11:58, said:


mey, ce să zic...?
53 de săptămâni alerg ca un ogar, măcar una să nu mă gândesc: unde mănânc azi, unde fac plajă azi, CĂT COSTĂ țuica...
singura grijă: să nimeresc camera mea!!! (pt cele 4 ore obligatorii de somn, recomandate de medic Posted Image )

pentru mine de exemplu una dintre cele mai interesante parti dintr-un concediu este alegerea restaurantelor potrivite pentru servit masa. Vreau mereu sa reusesc sa gust cat mai mult din bucataria locului. De asemenea, imi place sa incerc chestii regionale indiferent cat de ciudate ar fi, dar si lucruri mai fancy, restaurante recomandate in ghidurile gastronomice locale , internationale si restaurante istorice. Toate lucrurile astea nu trebuie sa fie extrem de scumpe, daca stii ce si unde sa cauti aterizezi la niste locatii absolut fabuloase unde preturile sunt extrem de mici, mai mici decat in Romania, insa trebuie sa te feresti de tourist trap. (nu pot sa uit Pizzeria da Michele din Napoli, poate cea mai buna pizza mancata vreodata de mine la un pret de 4€).
Al doilea motiv pentru care AI nu e pe placul meu e ala ca imi ingradeste posibilitatile de a explora, de a vedea lucruri noi, de a observa cum traiesc oamenii in locurile respective. Nu ma urc pe munti, nu fac drumetii de dimineata pana seara si nici cine stie ce chestii extreme, pur si simplu imi place sa invat din fiecare concediu cate ceva, si sa raman in minte cu lucruri care ma marcheaza.

Probabil mai sunt oameni care gandesc asa ca mine :)

#5
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postgiuliani, on 31 octombrie 2018 - 12:31, said:



Probabil mai sunt oameni care gandesc asa ca mine Posted Image

Eu te inteleg perfect.
Am fost in vreo 60 de tari. Pe toate cele7 continente. Am fost de doua ori cu AI. Acum 15 ani in Egipt. Si acum 2 ani in Antarctica.
In afara de Antarctica nu as mai merge nicaieri cu AI. Dar Antarctica nu prea e o destinatie normala deci e mai greu de folosit in argumentatie :) Nu prea ai de unde alege restaurante pe acolo :) Si nici experimenta cum traiesc oamenii locului :)

Dar ii inteleg si pe cei care vor AI. Nu suntem toti identici. Fiecare cu placerile lui.

#6
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 16.04.2007

View Postgiuliani, on 31 octombrie 2018 - 12:31, said:

Al doilea motiv pentru care AI nu e pe placul meu e ala ca imi ingradeste posibilitatile de a explora, de a vedea lucruri noi, de a observa cum traiesc oamenii in locurile respective. Nu ma urc pe munti, nu fac drumetii de dimineata pana seara si nici cine stie ce chestii extreme, pur si simplu imi place sa invat din fiecare concediu cate ceva, si sa raman in minte cu lucruri care ma marcheaza.
Cum iti ingradeste AI posibilitatea de a explora ?!
Poti foarte bine sa iei micul dejun, dupa care sa pleci sa explorezi toata ziua. Iar seara sa te bucuri de AI sau de un a la carte.

On-topic: @initiator, Grecia sau Turcia cred ca sunt cele mai bune optiuni pentru voi. Atat doar ca trebuie sa cauti oferte care sa se muleze pe cerintele voastre.

#7
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postcristiany, on 31 octombrie 2018 - 12:41, said:

Cum iti ingradeste AI posibilitatea de a explora ?!
Poti foarte bine sa iei micul dejun, dupa care sa pleci sa explorezi toata ziua. Iar seara sa te bucuri de AI sau de un a la carte.

On-topic: @initiator, Grecia sau Turcia cred ca sunt cele mai bune optiuni pentru voi. Atat doar ca trebuie sa cauti oferte care sa se muleze pe cerintele voastre.

AI imi ingradeste posibilitatile de explorare prin simplul fapt ca nu-s doresc sa platesc o suma de bani pentru un concediu AI pentru ca la fata locului sa merg sa mananc prin alte locuri. Eu asta inteleg din All Inclusive.
O fi o varianta cat de cat ok pentru locatii mai putin sigure, o varianta mai ieftina pentru locatii mai indepartate unde ajungi mult mai usor cu o agentie (desi momentan poti gasi zboruri din Germania, Spania, Uk, Italia, Franta spre aproape orice locatie exotica- gasisem de ex acum vreo cateva luni o oferta de zbor din Milano spre o locatie din Caraibe la vreo 300 si ceva) sau prin vreo tara unde riscul de a nu te intelege cu oamenii de rand e mai mare datorita barierei limbii.
De asemenea e comod pentru cine nu vrea sa investeasca timp batandu-si capul cu ce va gasi la destinatie; pentru mine e o placere sa studiez dinainte ce ma asteapta acolo.

@something00: da, stiu ca tu ai fost prin multe locatii, am citit pe aici o gramada de impresii de la tine :)

Edited by giuliani, 31 October 2018 - 14:05.


#8
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 16.04.2007
Inteleg ce spui si iti dau partial dreptate.
Doar ca ce explicatie poti gasi la faptul ca sunt multe agentii locale de turism care organizeaza diverse circuite / excursii / croaziere pentru 1 zi ?
In acest context, nu era firesc sa dea faliment, deoarece turistii care sunt la UAI / AI nu sunt dispusi sa cheltuie bani in plus ?
Iata ca nu dau faliment, deoarece sunt multi care imbina AI cu explorarea.

Faptul ca tu ( si recunosc, nici eu ) nu esti dispus sa faci acest " mix ", nu inseamna ca altii refuza acest stil de vacanta.

#9
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012

View Postcristiany, on 31 octombrie 2018 - 12:21, said:

20 de cocktailuri pe zi ? Cam mult.
Daca ziceai 20 de beri, mai intelegeam, dar asa ... Posted Image


Deh, 20 x 150/200 ml = 4 litri amestec de 30% alcool cu 70% suc (4 litri x 70% suc = cam 2 litri de apă, ceea ce recomandă medicina modernă - a muncii :) :P )
20 beri x 500 ml = 10 litri amestec de 2/3% alcool cu 97/98% drojdie

zici că e mai ușor de îngurgitat berea?
io doar in primul AI am umflat burta cu bere, apoi NUMAI cu alcoale rafinate (cât de cât!)

#10
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postcristiany, on 31 octombrie 2018 - 15:08, said:


Iata ca nu dau faliment, deoarece sunt multi care imbina AI cu explorarea.


Sa te ia agentia de la hotel, sa te plimbe nitel in grup organizat - 2 cate 2 de manutza va rugam, si sa te aduca inapoi dupa cateva ore, nu se prea numeste explorare :)

Iar agentiile respective nu dau faliment tocmai pentru c cei ce merg la AI nu sunt adeptii explorarii.

#11
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012

View Postgiuliani, on 31 octombrie 2018 - 12:31, said:

...Al doilea motiv pentru care AI nu e pe placul meu e ala ca imi ingradeste posibilitatile de a explora, de a vedea lucruri noi, de a observa cum traiesc oamenii in locurile respective. ...
Probabil mai sunt oameni care gandesc asa ca mine Posted Image

nene, ăla nu e CO..., e muncă în toată regula!!!
CO e atunci când mintea se lipește într-un colț (de cap pătrat!), nu procesează nimic ȘI DOARME!!!

odihna activă a fost inventată de asupritorii muncitorilor!!!

#12
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 16.04.2007

View Postsomething00, on 31 octombrie 2018 - 15:16, said:

Sa te ia agentia de la hotel, sa te plimbe nitel in grup organizat - 2 cate 2 de manutza va rugam, si sa te aduca inapoi dupa cateva ore, nu se prea numeste explorare Posted Image

Iar agentiile respective nu dau faliment tocmai pentru c cei ce merg la AI nu sunt adeptii explorarii.
Pentru unii, acest stil de " 2 cate 2 " inseamna explorare, pentru altii ( printre care ne numaram si noi ) inseamna pierdere de timp si bani. Deh, nu toti suntem la fel ...
Uite, spre ex. pentru giuliani partea cea mai interesanta dintr-o vacanta este alegerea restaurantelor. Pentru mine si sotia mea, mancarea este cam ultimul lucru interesant intr-o vacanta. Mergem pentru apa ( daca este vorba de mare ), soare, peisaje si locuri noi de descoperit.
Asa ca nu e corect sa-i criticam pe altii. Vorba aia de gustibus ...

View Postgushpi, on 31 octombrie 2018 - 15:14, said:

Deh, 20 x 150/200 ml = 4 litri amestec de 30% alcool cu 70% suc (4 litri x 70% suc = cam 2 litri de apă, ceea ce recomandă medicina modernă - a muncii Posted Image Posted Image )
20 beri x 500 ml = 10 litri amestec de 2/3% alcool cu 97/98% drojdie
zici că e mai ușor de îngurgitat berea?
io doar in primul AI am umflat burta cu bere, apoi NUMAI cu alcoale rafinate (cât de cât!)
Ne mai radem si noi, evident ca nu poti bea 20 de beri intr-o zi.
Sau se poate ? Posted Image

#13
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postcristiany, on 31 octombrie 2018 - 15:45, said:

Pentru unii, acest stil de " 2 cate 2 " inseamna explorare, pentru altii ( printre care ne numaram si noi ) inseamna pierdere de timp si bani. Deh, nu toti suntem la fel ...
Uite, spre ex. pentru giuliani partea cea mai interesanta dintr-o vacanta este alegerea restaurantelor. Pentru mine si sotia mea, mancarea este cam ultimul lucru interesant intr-o vacanta. Mergem pentru apa ( daca este vorba de mare ), soare, peisaje si locuri noi de descoperit.
Asa ca nu e corect sa-i criticam pe altii. Vorba aia de gustibus ...


Daca te uiti la ultimele mele posturi o sa vezi ca in nici un caz nu critic.

Dimpotriva: ii inteleg si pe unii si pe altii.

Insa nu sunt de acord cu a cataloga drept spirit explorator iesitul din tarcul AI cu grup cu ghid pentru o mica plimbare.

Si cum ziceam: tocmai pentru ca lipseste spiritul explorator, firmele care ofera excursii celor din AI nu dau faliment.

Nu e critica. Este fapt :)

#14
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Prefer oricand calatoriile organizate pe cont propriu,iti ofera libertate de miscare si placerea de a-ti planifica singur totul.Insa,din cand in cand, e bun si un AI.

#15
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 24.04.2007

View Postgushpi, on 31 octombrie 2018 - 15:16, said:


nene, ăla nu e CO..., e muncă în toată regula!!!
CO e atunci când mintea se lipește într-un colț (de cap pătrat!), nu procesează nimic ȘI DOARME!!!

odihna activă a fost inventată de asupritorii muncitorilor!!!
Concediul asta poti sa-l faci linistit acasa, iti faci provizii de bautura si mincare, te inchizi in camera si te odihnesti, nu e nevoie sa te duci pina-n Turcia.

#16
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012

View Postblue74lion, on 31 octombrie 2018 - 17:14, said:

Concediul asta poti sa-l faci linistit acasa, iti faci provizii de bautura si mincare, te inchizi in camera si te odihnesti, nu e nevoie sa te duci pina-n Turcia.

oare?
-dimineața latră câinele și tre să-i dai de mâncare
-tre să-ți pregătești cele 3 mese, apoi să speli vesela
-sună maică-ta: mă duci și pe mine la market că mă doare varicele
-sună taică-tu: s-a rupt balamaua la beci și nu pot singur
-țipă vecinu că câinele tău aleargă găina lui prin curtea ta
-du gunoiul

dacă tu zici că te poți odihni AI acasă -  te fericesc!

#17
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 24.04.2007
Pai eu nu ma duc in concediu sa maninc si sa beau, ma duc sa vad locuri noi, sa cunosc alte culturi, alti oameni si sa ma distrez, distractia neinsemnind sa beau 20 cocteiluri pe zi.

#18
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018

View Postgushpi, on 31 octombrie 2018 - 10:28, said:



omu vrea in concediu, nu la muncă!!!
UFFF, cum naiba să mergi în CO și să gătești, să faci piața, să speli....
Depinde ce intelegi prin concediu.
La tine concediu=stau 7 zile pe sezlong si mananc cat incape?Pai asta faci si la tine acasa, nu e nevoie sa dai bani pe altceva.
Concediul e in mare parte pentru odihnirea mintii, ca fizic esti ok si dupa 2 zile.

Pe langa asta, ce ti se pare asa greu in a merge la supermarket sa iei ceva de mancare si sa gatesc 20 minute?Aici vorbind de varianta mai ieftina,
Poti la fel de bine sa mergi la restaurant, dar e mai scump.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate