Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Studiul despre câți bani are nevoie o familie pentru un trai decent

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#181
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 carturarulobosit, on 12 noiembrie 2018 - 18:58, said:

Prea ii subestimati pe cei de la tara.
Cu o bucata de pamant poti face multe.Cresti o gaina, un porc, o vaca, mai ai niste legume cultivate si te-ai scos.
Evident, nu au bani de vacante dar ei nici nu sunt obisnuiti cu asta, deci nu se simte.
"Te-ai scos"? Nu stiu daca realizezi, dar asta e agricultura de subzistenta. Cam asa se traia in evul mediu.

#182
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 Cristi_E, on 12 noiembrie 2018 - 19:47, said:

Pai si eu am fost intr-un oras foarte mare al tarii, Bucuresti pe nume, si arata cam asa. Deci?
N-ai fost tu acolo, aia e exceptia si trebuie sa o cauti cu radarul prin cartiere unde nu prea ai ce cauta daca nu esti deja de-a locului(si nici nu cred ca mai e de actualitate, s-au facut niste poze mai demult care tot circula pe net)

Canalizarea, apa curenta, macar un salariu minim sau venit echivalent - sunt in schimb exceptii la tara.

Edited by TruthHurts, 13 November 2018 - 11:39.


#183
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Ce a arata colegul cu gunoaiele alea din bucuresti, il anunt ca asemenea gunoaie sunt peste tot. Si la paris, londra, roma etc. Stai linistit. :)

#184
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,095
  • Înscris: 29.01.2016
Hai ca s-a plecat de la ceva si s-a ajuns la altceva. La conditiile din mediul rural, la gaini, la porci, la legume...
Am ajuns de la un trai decent la un trai de subzistenta. Din nou. Facem ce facem si ne invartim in acelasi rahat. E bine asa...
Revin. Din pc meu de vedere, 10-11.000 lei / luna pentru o familie cu 2 copii, 8.000 lei pentru una cu 1 copil si vreo 6500 lei pentru o familie de 2 persoane.

Edited by Magicwisewolf, 13 November 2018 - 16:17.


#185
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,038
  • Înscris: 31.03.2015

 TruthHurts, on 13 noiembrie 2018 - 11:39, said:

N-ai fost tu acolo, aia e exceptia si trebuie sa o cauti cu radarul prin cartiere unde nu prea ai ce cauta daca nu esti deja de-a locului(si nici nu cred ca mai e de actualitate, s-au facut niste poze mai demult care tot circula pe net)

Canalizarea, apa curenta, macar un salariu minim sau venit echivalent - sunt in schimb exceptii la tara.

Eu am fost in comune din astea cum ar fi Ciorani, Gherghita, Draganesti Prahova, Balta Doamnei, Potigrafu, Valea Calugareasca, Dâmbu, Corlatesti, Râfov, si n-am vazut saracia de care vorbesti tu. Toti au case bune, relativ noi. In schimb, in Bucuresti am vazut saracie crunta, mizerie de te ustura ochii, plus ca vara pute tot timpul a veceu, iar dimineata prin parcuri miroase groaznic a cacat de caine.

Edited by Cristi_E, 13 November 2018 - 19:19.


#186
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Uimeste-ma... balega din Potigrafu miroase a parfum de roze, nu ?   :D
Ce ti-e si cu strugurii astia acri...

#187
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,033
  • Înscris: 30.11.2017

 ionutzitaly, on 13 noiembrie 2018 - 00:39, said:

Jesus, intra in topul celor mai urate locuri de pe pamant.

Nu exista autoritati acolo, nimeni nu ridica gunoiul?
cine să plătească ridicarea gunoiului? In alte zone oamenii sunt gospodari isi fac curat singuri incă. Iar animalele alea au pretentia sa le faca curat gratis cineva?
Să zică mersi că nu-s demolate cutiile alea si relocati cu forţa.

Uitati-va numai cati puradei sunt acolo pe scara blocului incontinuu.

#188
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018

 TaTa_RzV, on 13 noiembrie 2018 - 15:39, said:

Ce a arata colegul cu gunoaiele alea din bucuresti, il anunt ca asemenea gunoaie sunt peste tot. Si la paris, londra, roma etc. Stai linistit. :)

Pai doar la gunoaie ne mai putem compara cu altii. Ca in nr  statii de metrou sa ne batem e mai greu.

#189
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,513
  • Înscris: 20.10.2006
Sunt si care nu au metrou deloc, deci ne putem compara si acolo.

#190
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,038
  • Înscris: 31.03.2015

 Barboso, on 13 noiembrie 2018 - 20:03, said:

Uimeste-ma... balega din Potigrafu miroase a parfum de roze, nu ?   Posted Image
Ce ti-e si cu strugurii astia acri...

Unde vezi tu balega in Potigrafu? Posted Image
In Bucuresti sunt pline parcurile de balega de caine. Sa nu mai vorbesc de saracia oribila din orasele mari ale tarii; cand castigi minimul pe economie si traiesti intr-un oras mare, n-ai cum altfel decat sa faci foamea la greu, sa traiesti cu teama ca maine n-o sa ai ce manca. Posted Image

Attached Files


Edited by Cristi_E, 14 November 2018 - 07:47.


#191
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 Cristi_E, on 14 noiembrie 2018 - 07:46, said:

Unde vezi tu balega in Potigrafu? Posted Image
Nu stiu.  Din fericire nu traiesc in acelasi mediu balegos ca tine (nici macar in Bucuresti, unde sunt, n-am ajuns vreodata in ghetoul pe care zici tu ca l-ai frecventat), dar nu ma poti convinge nici ca vaca lui tanti Lenuta isi face nevoile la toaleta, nici ca tanti Lenuta strange dupa ea (vaca) atunci cand le da drumu' pe ulita.

Edited by Barboso, 14 November 2018 - 12:29.


#192
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

 Cristi_E, on 14 noiembrie 2018 - 07:46, said:

In Bucuresti sunt pline parcurile de balega de caine.
In sect 1 nu sunt, au pungute.

 Cristi_E, on 14 noiembrie 2018 - 07:46, said:

Unde vezi tu balega in Potigrafu? Posted Image
Ala e DN-ul, arata secundarele :)

#193
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,038
  • Înscris: 31.03.2015

 Barboso, on 14 noiembrie 2018 - 12:25, said:


Nu stiu.  Din fericire nu traiesc in acelasi mediu balegos ca tine (nici macar in Bucuresti, unde sunt, n-am ajuns vreodata in ghetoul pe care zici tu ca l-ai frecventat), dar nu ma poti convinge nici ca vaca lui tanti Lenuta isi face nevoile la toaleta, nici ca tanti Lenuta strange dupa ea (vaca) atunci cand le da drumu' pe ulita.
Inteleg ce spui tu acolo, numai ca întreg bucureștiul arata ca un ghetou. Blocurile alea comuniste, afumate, cu cămăruțe cat debaraua lu nea Gică, pe casa scării miroase a tocăniță, a ceapă, a chestii de la tanti Rodica. Apoi, mirosul ala insuportabil de veceu, murdărie, balega de caine... Toate astea te fac sa nu vrei sa trăiești intr- un oras mare din Romania. In orice caz, momentan ma plimb pe afara ca ma plictiseam in tara. ;)

#194
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,513
  • Înscris: 20.10.2006

 Cristi_E, on 14 noiembrie 2018 - 07:46, said:

Sa nu mai vorbesc de saracia oribila din orasele mari ale tarii; cand castigi minimul pe economie si traiesti intr-un oras mare, n-ai cum altfel decat sa faci foamea la greu, sa traiesti cu teama ca maine n-o sa ai ce manca. Posted Image
Totusi minimul pe economie e infinit mai mult decat 0! La tara ai mai mari sanse de 0 sau supravietuire decat de macar minim pe economie. Si munca bagi cat incape, si nu in cele mai bune conditii. Ce saracie oribila in marile orase? E plin de lume la mall, masini scumpe, cluburi, etc. de chestii banale gen mancare nici nu se mai pune problema sa lipseasca.

Edited by LunaCrystal, 14 November 2018 - 22:29.


#195
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,038
  • Înscris: 31.03.2015
Crystale, esti baiat tanar, istet, pune mana si iesi in lume, nu te inchide in orasul ala al tau, crezand ca traiesti in buricul universului.
Lumea evolueaza, se transforma... Habar n-am despre ce balega, salariu 0, saracie lucie, mizerie, munca cat incape, vorbesti tu acoalea!
Tu te-ai luat dupa tocilarii aia frustrati, care isi spun *open mind*, si care se cred super norocosi ca s-au nascut la oras, spre deosebire de taranii care nu au club in satele lor si traiesc in cotete de chirpici. Posted Image  Hai sa fac eu un efort sa vedem cam care e situatia actuala pe la sate. Na, ti le arat si eu pe alea pe unde am avut treaba.


 andreic, on 14 noiembrie 2018 - 14:40, said:

Ala e DN-ul, arata secundarele Posted Image
Ok.  Poze. https://www.facebook...isti.meltiade.3

#196
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,513
  • Înscris: 20.10.2006
Calatoresc destul in rural cu al meu cort. Si cunosc destui oameni de la tara, ba chiar am avut si eu pana in 2013 casa la tara. Singurele comune/sate care o duc bine sunt cele in care e activitate turistica puternica si cele care sunt foarte aproape de orasele mari deoarece multi lucreaza la oras/fac afaceri in acel oras mare, in rest bani fac/au maxim 5-10 persoane din sat, nici macar carciumarul/magazinul satesc nu castiga bine comparat cu un venit de la oras, mare parte din vanzari le are ,,pe caiet,,. Sa mai zic de cei care nu au nici macar curent in mediul rural?

Edited by LunaCrystal, 15 November 2018 - 08:46.


#197
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,038
  • Înscris: 31.03.2015
Man, pai eu ce ti-am arătat acolo? Sunt peste 50 de poze din cel puțin 5 comune. Eu iti dau argumente, tu  vorbesti de cazuri izolate. Păi asa iti arat si eu oameni din bucuresti, care nu au gaze, apa  calda, curent, haleala.

#198
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,513
  • Înscris: 20.10.2006
Izolate sunt cazurile de oameni ce au trai num la tara, nu ce zic eu. Ca tot ai zis de gaze si apa, in Bucuresti acoperirea sigur e peste 90% de gaze si apa, in rural nu cred ca e nici 50-60%. Ca idee uite, doar 50% in mediul rural au si calculator, internet si/sau laptop si mai putini probabil: https://www.zf.ro/bu...mputer-16930185

Din statisca vezi 51,9% au calculator in rural, 75,9 in urban.

Trecem la apa rece, potabila (nu calda!!!) in casa, chiuveta: doar 28,7% din locuitorii mediului rural au asa ceva, in urban 93,8% in urba, iata statistica: https://www.gandul.i...lizare-15751203

Unde o duce lumea bine in rural? Daca nu erau in categoria rural si localitati gen Costinesti si Vama Veche procentul era si mai mic. E cazul sa trec la alte chestii mai soft?

Edited by LunaCrystal, 15 November 2018 - 17:28.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate