Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Studiul despre câți bani are nevoie o familie pentru un trai decent

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#19
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007

 Magicwisewolf, on 31 octombrie 2018 - 16:08, said:

In fiecare luna timp de 12 luni/an...

In sezon iti iei si porumb copt, popcorn cu caramel si gogosi inelus uleioase.

#20
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

 bossake, on 31 octombrie 2018 - 16:09, said:

bine stiti cum este, cei care castiga 6000 lei de familie mare parte din ei o sa spuna pe aici, vaiii dar cum va permiteti sa traiti cu sub 6000 lei? ca noi abia ne descurcam din suma asta.

la fel o sa vina ala cu 10.000 lei pe luna, bai deci eu cam atat cred ca e asa...un minim necesar Posted Image)))))

si o sa vina si aia cu 3000 lei sa spuna: bai nu stiu cum de nu am murit, suntem niste eroi ca nu murim de foame cu 3000 lei ai nostri Posted Image)))
Ideea e de trai decent, nu de supravietuire sau la limita...
Da, ca sa ai un trai DECENT, unei familii de 4 persoane, 2 copii + 2 adulti, ii trebuie 10.000 lei / luna. Daca vorbim de supravietuire, merge si un 2500...

#21
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007

 bossake, on 31 octombrie 2018 - 16:09, said:

bine stiti cum este, cei care castiga 6000 lei de familie mare parte din ei o sa spuna pe aici, vaiii dar cum va permiteti sa traiti cu sub 6000 lei? ca noi abia ne descurcam din suma asta.

la fel o sa vina ala cu 10.000 lei pe luna, bai deci eu cam atat cred ca e asa...un minim necesar Posted Image)))))

si o sa vina si aia cu 3000 lei sa spuna: bai nu stiu cum de nu am murit, suntem niste eroi ca nu murim de foame cu 3000 lei ai nostri Posted Image)))

Eu am peste 10.000 lei, dar n-am avut peste noapte, am inceput cu 300 euro. Cam pe la peste 1000 de euro a inceput cat de cat sa semene a trai decent. In Romania ma refer, nu afara. Sigur, te poti descurca si cu  mai putin destul de bine, te adaptezi in functie de cat ai disponibil.

Edited by laffin, 31 October 2018 - 16:16.


#22
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,688
  • Înscris: 22.11.2007

 Magicwisewolf, on 31 octombrie 2018 - 16:11, said:

Ideea e de trai decent, nu de supravietuire sau la limita...
Da, ca sa ai un trai DECENT, unei familii de 4 persoane, 2 copii + 2 adulti, ii trebuie 10.000 lei / luna. Daca vorbim de supravietuire, merge si un 2500...
intelege ca ceea ce pentru tine este trai decent pentru mine poate este supravietuire.

sau ceea ce pentru tine este trai decent pentru mine este lafaiala.

la chestiile astea totul este subiectiv, vine probabil si din copilarie si cum ai fost crescut si asa mai departe. unul care in copilarie manca mezeluri la ocazii si mergea la mare la 5 ani acum daca isi permite sa mearga anual este boier, pentru ca a avansat fata de stilul lui de viata obisnuit. dau doar un exemplu aiurea.

#23
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013
@radu_alexandru19 trai decent inseamna haine noi in fiecare luna? hai ca-i buna asta Posted Image

#24
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016
Mai e un topic pe aproximativ aceeasi tema. Mie mi se pare putin 6000 lei pe luna la 4 persoane. Repet, daca vorbim de trai decent, nu de mancat salam calitatea 2 si paine cu pateu, umblat cu aceiasi adidasi 2-3 ani, si 3 zile pe an la Amara, ca marea e prea scumpa...

https://forum.softpe...un-trai-decent/

#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 diahim, on 31 octombrie 2018 - 15:42, said:

Calculele mi se par un pic cam fortate, gen haine si incaltaminte cumparate lunar,cheltuieli cu casa daca ai rata sau chirie intr-un oras mare.. dotarea locuintei? pai?
Eu n-am inteles ce este locuinta... nu o ai si esti chirias sau ce ?
Imbracaminte si incaltaminte in fiecare luna ?

Edited by andreic, 31 October 2018 - 16:18.


#26
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.08.2016
Am mai scris o data... Asta e părerea mea și mi-o mentin

- 1400 Ron - Rata la apartament/Casa
- 1400 Ron - Rata la autoturism
- 1500 Ron - Mancare (nu este inclusa mancarea de la lucru)
- 600 Ron - Mancare servici (pentru 2 persoane)
- 500 Ron - Utilitati (Apa, gaz, curent, net, TV, telefoane)
- 500 Ron - Benzina
- 500 Ron - diverse autoturism (6000/an unde intra asigurare, rovinieta, mici reparatii, cauciucuri, revizii)
- 500 Ron - Haine (pentru 2 persoane)
- 600 Ron - Bani la saltea pentru concediu (7200/an)
- 500 Ron - electrocasnice (6000/an - se mai strica un TV, un frigider, o masina de spalat, un telefon, etc)
- 1000 Ron - Bani de buzunar (pentru 2 persoane)
- 1000 Ron - Diverse

TOTAL 10000 RON - pe familie, asta inseamna ca fiecare trebuie sa castige cate 5000 RON


Din punctul meu de vedere as cataloga in urmatorul fel veniturile unei familii (ambi membrii salariati):

0 - 3000 RON - Supravieturie
3001 - 4500 RON - Venit foarte prost
4501 - 6000 RON - Venit pros
6001 - 8000 RON -  Venit acceptabil
8001 - 10000 RON - Venit bun
10001 - 15000 RON - Venit foarte bun
peste 15000  RON - Venit extrem de bun

Edited by sgn30, 31 October 2018 - 16:21.


#27
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

 antiqque, on 31 octombrie 2018 - 16:15, said:

@radu_alexandru19 trai decent inseamna haine noi in fiecare luna? hai ca-i buna asta Posted Image
Pai zi-le guvernantilor asta si atunci o sa mai taie din venituri, ca desja ne credem bogatani ca vrei sa iti iei haine in fiecare luna.
Ai copii ? Stii la cat timp trebuie sa iei haine noi ? Stii cat costa hainele de copii ? Si nu ma refer la cele de firma. Un copil nu poti obliga sa poarte aceeasi incaltaminte ani la rand, cum te poti auto obliga ca adult.
DA, trai decent inseamna pentru mine sa imi pot cumpara cele de care am nevoie, cand am nevoie. Nu sa strang juma de an pentru o pereche de adidasi, o pereche de blugi si 2 tricouri si pe alea sa le port 3 ani. Inca o data, nu vorbesc de chestii de firma.

#28
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
De ce au trecut chirie acolo? că majoritatea sunt proprietari.

#29
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

 Magicwisewolf, on 31 octombrie 2018 - 16:15, said:

Mai e un topic pe aproximativ aceeasi tema. Mie mi se pare putin 6000 lei pe luna la 4 persoane. Repet, daca vorbim de trai decent, nu de mancat salam calitatea 2 si paine cu pateu, umblat cu aceiasi adidasi 2-3 ani, si 3 zile pe an la Amara, ca marea e prea scumpa...

https://forum.softpe...un-trai-decent/

"Trai decent" nu e o definitie universala, fiecare are standardele lui pe care si le doreste si pe care le si le permite.
Scopul e sa ne dam cu parerea, nu sa facem misto de cei cu venituri mai mici.
Asa pot si eu sa spun ca esti vai si-amar ca te uiti la telefoane de 500 lei.
Inca o data, fiecare are valorile lui, nu uita asta :)

#30
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

 OPEDI, on 31 octombrie 2018 - 15:50, said:

Eu stau singur cu nevasta,  ( fetita e mare deja, a plecat la facultate) in apartament cu 3 camere.
2.500/ luna sunt suficienti . Mentionez ca nu punem deoparte absolut nimic.
Si consideri ca e o viata decenta ? Fii sincer si nu te raporta le cei care nu au sa manance. Sunt convins ca multi dintre noi nu recunoastem viata decenta pentru ca nu am vazut-o cum arata, ca sa putem compara. Daca ne raportam la facturi, ca nu ramanem restanti de la o luna la alta si avem ce baga in gura luna de luna, avem tendinta sa credem ca e o viata decenta. Si poate asa este, in comparatie cu cei ce cauta prin gunoaie de mancare.

#31
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 laffin, on 31 octombrie 2018 - 15:32, said:

Cum va situati? Pe celalalt topic erau persoane care spuneau ca nu prea e suficient 2000 euro, altii care spuneau ca se ajung cu 2000 lei.

Ne situam cu suspiciune.  In primul rand cheltuielile pentru locuinta la 4 membri sunt suspect de mici (cam 2000 cam e rata 2 camere, lejer) in al doilea rand, copiii aia trebuie imbracati, dotati, dusi la gradi, scoala... (nu prea rezulta in buget acest capitol)..  

nu vad cheltuieli auto (+transport public) pe nicaieri (o mare gaura in bugetul unei familii care e de cca 700 lei pe luna cu toate cheltuielile, taxele incluse, asta presupunand ca detii deja masina, si nu platesti rata la ea).. altfel cam 1500 merge numai la capitolul auto (rata la masina + benzina + toate alea - RCA, ITP, revizii, etc).

nu vad taxele locale (casa, masina, parcare) care si alea sunt ceva bani..  

Cam putin la sanatate .. numai 100 de lei pe luna la 4 persoane ??? (aia n-au fost in viata lor la farmacie)

Recreere si vacanta e cam subtire pai.. 234x12=2808... Pai ai nevoie de 2000 lei numai pentru vacanta principala din vara .. adica 7 nopti pe undeva plus transport si mancare.. Iti mai raman pe luna. 808/12= 70 lei pe luna...  Come on..

iar fondul ala de economii din final e chiar hilar...

Dar.. valoric se cam apropie de 8000-9000 lei care este estimarea mea.

Edited by rosix, 31 October 2018 - 16:30.


#32
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Unele mici aspecte din raportul ala sunt un pic ridicole, de ex. 4 bilete la muzeu la 3 luni...ca si multe muzee sunt in Bucuresti-nu mai zic in orasele mici! Alte produse sunt subestimate, probabil s-a luat ca reper cel mai vandut produs din magazine, dar acelea nu prea sunt dovada unui trai decent. Deasemeni, e un raport standard, pentru persoane comune, normal ca eu unul nu m-as incadra in scenariul ala economic, cu mii de lei cheltuiti anual pe carti rare, nemaivorbind de cheltuieli legate de profesie-tot mii de lei/anual. Posted Image
Depinde acum de fiecare ce considera o viata decenta, pentru unii pot fi suficienti acei 2500 lei/luna, pot trai decent cu banii astia, pentru mine+nevasta ar fi un 8000-9000 lei/luna, am mai putea teoretic taia una-alta, pe aici pe acolo, dar mare economie tot nu cred ca s-ar face.
Iar a lua ca reper un apartament de 66mp, ca locuinta standard pentru o familie cu doi adulti+1 copil, ce sa zic, halal "trai decent" la 66 mp/3 persoane!Posted Image

#33
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

 Magicwisewolf, on 31 octombrie 2018 - 16:19, said:

Pai zi-le guvernantilor asta si atunci o sa mai taie din venituri, ca desja ne credem bogatani ca vrei sa iti iei haine in fiecare luna.
Ai copii ? Stii la cat timp trebuie sa iei haine noi ? Stii cat costa hainele de copii ? Si nu ma refer la cele de firma. Un copil nu poti obliga sa poarte aceeasi incaltaminte ani la rand, cum te poti auto obliga ca adult.
DA, trai decent inseamna pentru mine sa imi pot cumpara cele de care am nevoie, cand am nevoie. Nu sa strang juma de an pentru o pereche de adidasi, o pereche de blugi si 2 tricouri si pe alea sa le port 3 ani. Inca o data, nu vorbesc de chestii de firma.

Tu inca nu ai inteles ca e relativa treaba? Daca eu sunt fericit cu 4000 care e problema? Faptul ca tu vii si imi spui ca defapt nici nu stiu ce inseamna trai decent imi arata doar cat esti de ingust la minte.
Doar pentru ca nu imi cumpar haine in fiecare luna nu inseamna ca nu imi permit, pur si simplu nu sunt o prioritate pentru mine. Cumpar haine atunci cand am nevoie, nu doar de dragul de a avea haine noi.

#34
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,688
  • Înscris: 22.11.2007
pana la urma fiecare este nevoit sa cheltuie atat cat are. comparatiile astea ca e mult, ca e venit extrem de bun, extrem de prost nu le vad rostul.

cat are fiecare este datoria lui sa se gospodareasca din banii aia si sa fie fericit.

stiti cum este? ai bani mananci nu ai bani nu iti este foame.

nu uitati ca traim in tara in care salariul mediu este undeva 3500 lei iar salariul asta mediu este ridicat ffff mult de cei cu venituri uriase, deci in Romania un salariu de 2500 este unul cel putin decent raportat la totalitatea societatii.

sa spui ca 2 salarii x 2500 = venit  prost denota un pic de snobism. dar exact asa e toata lumea., fiecare are ideea ca atat cat castiga el este un minim necesar. probabil ca este ceva psihologic, fiecare are tendinta sa cheltuie toti banii pe care ii castiga si astfel la sfarsitul lunii ramane pe 0 si ajunge la ideea ca venitul sau este unul minim.

Edited by bossake, 31 October 2018 - 16:37.


#35
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

 antiqque, on 31 octombrie 2018 - 16:21, said:


"Trai decent" nu e o definitie universala, fiecare are standardele lui pe care si le doreste si pe care le si le permite.
Scopul e sa ne dam cu parerea, nu sa facem misto de cei cu venituri mai mici.
Asa pot si eu sa spun ca esti vai si-amar ca te uiti la telefoane de 500 lei.
Inca o data, fiecare are valorile lui, nu uita asta Posted Image
In primul rand nu fac misto. Faptul ca vreau mai mult si consider ca inca nu am un trai decent, desi ma descurc binisor, nu e un lucru rau.
Sunt de acord ca fiecare are valorile si standardele lui, dar, poate suntem obisnuiti de prea mult timp cu standarde joase sau, care in alte conditii, in alte tari, pot fi considerate modeste sau la limita supravieturii. Nu zic ca unei familii de 4 persoane ii trebuie 20.000 lei pe luna, dar nici cu 3000-4000 nu imi spune ca o duci "decent". Repet, hai sa nu ne raportam la ce bagam in gura.
Uite, hai sa iti dau alt exemplu. Daca in momentul in care iti vine caldura 700-800 de lei, iei decizia sa mai inchizi un calorifer, ca ti se pare prea mult si cam scartai in buzunare si factura e cu vreo 200 lei peste ce iti permiti consideri ca o duci decent ? Eu la asta ma refer, sa nu iti faci griji daca iti poti permite plata facturilor, daca poti repara imediat ce ti se strica la masina (nu sa strangi bani sau sa te imprumuti), daca esti sigur ca iti vei permite sa pleci la mare anul urmator si sa te simti bine, nu doar sa stai cu ochii pe portofel cum scad banii din el si parca ai mai sta o zi dar nu mai ai cu ce...
D-astea. Nu ma refer la lafaiala sau risipa. Ideea e ca am fost obisnuiti cu prea putin, sa ne multumim cu ce avem pe principiul ca altii o duc mult mai rau. Dar, de ce nu o putem duce mai bine ?

#36
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

 Magicwisewolf, on 31 octombrie 2018 - 16:22, said:


Si consideri ca e o viata decenta ? Fii sincer si nu te raporta le cei care nu au sa manance. Sunt convins ca multi dintre noi nu recunoastem viata decenta pentru ca nu am vazut-o cum arata, ca sa putem compara. Daca ne raportam la facturi, ca nu ramanem restanti de la o luna la alta si avem ce baga in gura luna de luna, avem tendinta sa credem ca e o viata decenta. Si poate asa este, in comparatie cu cei ce cauta prin gunoaie de mancare.

Pai si ce vrei sa faca, daca astea sunt multe dintre salariile din Romania?

Sa il ia de guler pe patron, pe director, pe presedinte?

Gata nene, de acu viata decenta in Romania pleaca doar de la 1500 de coco/membru de familie! Ma intreb daca unii s-au tacanit recent sau asa erau ei, de nu mai stiu in ce tara traiesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate