Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Oameni si animale stabilite pe terenul meu...pozitive si negative !?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View PostMikeSpike, on 31 octombrie 2018 - 13:40, said:

Separat de subiect.  Auzisem ca daca un strain intra pe proprietatea cuiva si trec >10 ani poate avea pretentii pe proprietate.  Sau confund tarile prin care am peregrinat.
Doar în anumite condiții.

Art. 930
Uzucapiunea extratabulară
(1) Dreptul de proprietate asupra unui imobil şi dezmembrămintele sale pot fi înscrise în cartea funciară, în temeiul uzucapiunii, în folosul celui care l-a posedat timp de 10 ani, dacă:
a) proprietarul înscris în cartea funciară a decedat ori, după caz, şi-a încetat existenţa;
b) a fost înscrisă în cartea funciară declaraţia de renunţare la proprietate;
c) imobilul nu era înscris în nicio carte funciară.
(2) În toate cazurile, uzucapantul poate dobândi dreptul numai dacă şi-a înregistrat cererea de înscriere în cartea funciară înainte ca o terţă persoană să îşi fi înregistrat propria cerere de înscriere a dreptului în folosul său, pe baza unei cauze legitime, în cursul sau chiar după împlinirea termenului de uzucapiune.

Detalii: https://legeaz.net/n...ectele-posesiei

View PostMagicwisewolf, on 31 octombrie 2018 - 13:52, said:

Cred ca faceti confuzie cu asta, dar nu e chiar asa :
Acel articol se referă la situațiile în care posesia a început când era în vigoare vechiul cod civil. La inițiator s-ar aplica noul cod civil.

#20
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,051
  • Înscris: 29.01.2016

View Postalthea, on 31 octombrie 2018 - 13:57, said:

Doar în anumite condiții.

Art. 930
Uzucapiunea extratabulară
(1) Dreptul de proprietate asupra unui imobil şi dezmembrămintele sale pot fi înscrise în cartea funciară, în temeiul uzucapiunii, în folosul celui care l-a posedat timp de 10 ani, dacă:
a) proprietarul înscris în cartea funciară a decedat ori, după caz, şi-a încetat existenţa;
b) a fost înscrisă în cartea funciară declaraţia de renunţare la proprietate;
c) imobilul nu era înscris în nicio carte funciară.
(2) În toate cazurile, uzucapantul poate dobândi dreptul numai dacă şi-a înregistrat cererea de înscriere în cartea funciară înainte ca o terţă persoană să îşi fi înregistrat propria cerere de înscriere a dreptului în folosul său, pe baza unei cauze legitime, în cursul sau chiar după împlinirea termenului de uzucapiune.

Detalii: https://legeaz.net/n...ectele-posesiei


Acel articol se referă la situațiile în care posesia a început când era în vigoare vechiul cod civil. La inițiator s-ar aplica noul cod civil.
Adica si mai greu de realizat decat pe vechiul cod civil, se pare.

#21
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Da, acum nu mai poți rămâne fără proprietate dacă e întabulată și nu dai cu anii pe-acolo.

#22
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,149
  • Înscris: 30.08.2017
Ziceai ceva de gard electric...nefiind terenul lor, sigur l-au facut fara autorizatie. In caz de accident, ghici cine va face drumuri prin tara.

#23
goldstreing

goldstreing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 04.10.2018
Terminați cu ce scrieți mai sus. Ăia trebuie dați afară rapid de pe teren și cât mai repede și adus terenul la starea inițială, adică dărâmat tot ce au construit ăia, dacă au construit.

#24
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Sau de Veghe in lanul de porumb. Horror movie! Cu variate animale reale.

Da mai Gold,da tu auzi ca peste timp  vrea sa faca evacuarea cu vorba buna.  CA INTRE VECINI!

#25
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postsirgoofy, on 31 octombrie 2018 - 13:51, said:

Pe mine ma amuza cum cred unii ca la batranete se muta la sat/ camp... stii ce e aia camp ?
Te apuci sa cari lemne sa bagi in soba ? Dupa ce le spargi intai.. la 70 de ani iti vin puterile Posted Image
Te duci in miez de noapte la wc-ul din fundul curtii dupa ce o viata ai avut wc in casa ? Prin noroaie, zapada, -20 grade ?
Te lupti cu cainii/ ursu care in tra in gradina ta ?.. sau in acest caz ciobanii ? Posted Image
etc etc
Daca n-ai nici curent .. Posted Image

Cum s-a zis vinde terenul.
Socrii mei s-au mutat la tara cand au iesit la pensie. Am si un var care in momentul de fata e ocupat cu transferul tot la tara. Are 67 de ani. Pentru lemne sunt tot felul de masinarii de taiat si spart.

#26
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,377
  • Înscris: 16.03.2007

View PostMagicwisewolf, on 31 octombrie 2018 - 13:52, said:

1. De ce ii tot ziceti sa vina in tara - nu reiese de nicaieri (cel putin din cate am citit eu) ca e plecat din tara. Eu am inteles ca e in alta parte fata de locul unde este terenul.

https://forum.softpe.../#entry22699134


Quote

Nu locuiesc in Romania dar sunt Roman.


#27
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,051
  • Înscris: 29.01.2016
Am inteles acum. Deci din alt topic. Ca din cel curent nu reiesea asta.

Edited by Magicwisewolf, 31 October 2018 - 14:51.


#28
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002
de unde este nu poate face o reclamatie la politie? macar imputernici pe cineva?

#29
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007

View Postgeorge_alexandru, on 31 octombrie 2018 - 14:08, said:

Ziceai ceva de gard electric...nefiind terenul lor, sigur l-au facut fara autorizatie. In caz de accident, ghici cine va face drumuri prin tara.
domnilor...ati impins pianul pe scari de i-au sarit toate clapele
gard electric inseamna 4 tarusi in pamant si un fir subtire conectat la un pastor electric cu o baterie de masina ....in interiorul lui stau animalele si pasc ...gardul se muta cand nu mai au ce paste
voi deja turnati fundatii si autorizatii

#30
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Pt. astfel de cazuri s-au inventat puşca şi dobermanul.

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostPaz, on 31 octombrie 2018 - 14:29, said:

Socrii mei s-au mutat la tara cand au iesit la pensie. Am si un var care in momentul de fata e ocupat cu transferul tot la tara. Are 67 de ani. Pentru lemne sunt tot felul de masinarii de taiat si spart.

Viata la tara a fost si va fi grea. Bineinteles daca esti un nabab care ii munceste pe altii e foarte ok .....

#32
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
De obicei animalele nu reclama gardu  electric,  ceilalti da.

#33
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View PostPaz, on 31 octombrie 2018 - 14:29, said:

Socrii mei s-au mutat la tara cand au iesit la pensie. Am si un var care in momentul de fata e ocupat cu transferul tot la tara. Are 67 de ani. Pentru lemne sunt tot felul de masinarii de taiat si spart.
Sau bricheti din rumegus pentru foc Posted Image  , nici nu mai trebuie sa spargi lemne :)

#34
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012
1.n-ai zis unde-i terenul: pe lângă sat sau la mama drakku-n praznic?
2. de-i lângă sat atunci vino, împușcă-i și făți gard!
3. de-i în vârful dealului, lasă-i în pace, că tu oricum nu mai faci nik acolo!

#35
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 31.03.2018
Multumesc de raspunsuri si de timpul acordat.
Scuze de deranj si apreciez raspunsurile... ne-am panicat cand am auzit asa ceva !

Am organisat o vizita acasa la luna aceasta si voi vedea atunci.
Am toate actele pe teren,totul este inscris in toate hartiile si GPS si verificat online pe acel portal si cadastrial si funciar.
Terenul nu se va vinde,noi avem planuri de retragere acasa cand ne invinge system-ul pe aici.
Nimeni nu il poate muta...sper !??

In principal nu voi ataca sau folosit pusti sau politia.
Ei sunt de prin partea locului (banuiesc) si se bucura de un teren pentru a adaposti animalele peste iarna.
Eu fiind "musafir" si un nou locatar in zona,treba sa intru in cercul lor de locali.
Ma bucur ca este pascut si sunt exaltat ca este fertilizat de animale,intr-un mod organic si gratis.

Eu ma simt ca un intruder / outsider in patria mea.
Voi face tot posibilul sa vorbesc cu ei si sa ajungem la o concluzie comuna si numai una.
Eu sunt proprietar si ei au voie sa stea acolo intr-un mod decent pana cand le dau eu voie.
Daca ies scantei,bag tractorul cu ierbicid a doua zi si ... este alegerea lor.

Multa bafta

PS
Am cautat pe mr google maps sa vad daca s-a construit ceva pe acolo dar arata anul 2018 si este inca verde.
Stie cineva cum se afla la ce data a fost luata imaginea de pe satelit !?
Multam

Edited by EmeraldCountryHouse, 01 November 2018 - 19:50.


#36
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Imaginile din satelit sunt de obicei cele actuale.
Insa nu acelasi lucru se poate spune si despre Google Streetview unde imaginile pot fi si din 2012 cum sunt cele din afara locuintei.
Oricum ma indoiesc ca au trecut cei cu masina de pozat prin alte sate decat cele de pe DN-uri

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate