Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Primul job in Franta - nr securite sociale?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Urmez a ma angaja in Franta cu contract CDI.

Pt a mi obtine nr de securite sociale, angajatorul mi a dat acest document sa l completez si sa merg cu el la CPAM unde sa ma inregistrez.

Vad ca trebui sa mi dau si IBAN-ul, care il am din Romania, pt "versement de vos prestations"

In propriul meu cont imi vor fi trimise contributiile care in viitor imi vor folosi la pensie?

Asta e procedura?

Multumesc

Attached Files



#2
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postallah2, on 31 octombrie 2018 - 11:53, said:

In propriul meu cont imi vor fi trimise contributiile care in viitor imi vor folosi la pensie?
Posted Image

Pe cont iti vor varsa salariu si alte drepturi, eventual ajutoare sociale. Cred ca-ti convine sa-ti faci unul acolo.

#3
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
In propriul cont imi vor fi trimise contributiile care ...vor fi folosite la pensie. Aici ceva nu inteleg!   Dezvolta, te rog!

#4
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

Quote

pt "versement de vos prestations"

...adică „salarul”

#5
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Nu Paz,in cont si fluturash apare ce incasezi cash pe perioada prestata+cat se varsa la asig medicale,sociale,pensie.  Baneii aia nu-I vezi pe loc ca angajat .  Cand esti freelancer e alt discurs. Sau ai firma si colaborezi cu firma mama!  Mai era ceva cum ca/ca roman dupa ani lucrati afara nu mai vrei sa astepti varsta de pensionare,pleci din tara respective si vrei banii cotizati.  Nici acolo nu-I iei exact cat ai varsat.

Insh,Allah   Allah2!   Asta  ca postare aiurea,recunosc!

#6
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostMikeSpike, on 31 octombrie 2018 - 12:12, said:

Nu Paz,in cont si fluturash apare ce incasezi cash pe perioada prestata+cat se varsa la asig medicale,sociale,pensie.  Baneii aia nu-I vezi pe loc ca angajat .  Cand esti freelancer e alt discurs. Sau ai firma si colaborezi cu firma mama!  Mai era ceva cum ca/ca roman dupa ani lucrati afara nu mai vrei sa astepti varsta de pensionare,pleci din tara respective si vrei banii cotizati.  Nici acolo nu-I iei exact cat ai varsat.

Insh,Allah   Allah2!   Asta  ca postare aiurea,recunosc!
Si cine zice ca nu ar fi asa ? Eu nu te contrazic. :)

#7
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Nu in contul tau vor fi trimise contributiile alea. Dar vei vedea lunar cat ai contribuit! Cand vine vremea, se vor calcula anii facuti afara+anii din tara>rezulta pensia.  Sau golania e 0 contributii in Ro.>iei minima(nu stiu cat e,si oricum la varsta corespunzatoare)+pensia din alta tara(cat ai varsat si varsta).    Caz concret: maicamea pensionara de drept-varsta si ani de munca,a prestat 10 ani+3 luni de siguranta in It.  Pe langa pensia de drept din tara ia si de acolo!    Annual primeste plicu de la IMPS sa confirme ca mai e in viata! Si duce,ca e Basarabeanca!

#8
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostMikeSpike, on 31 octombrie 2018 - 12:35, said:

Dar vei vedea lunar cat ai contribuit!
Da, dar nu pe contul bancar. Ca el de asta vorbea. Pe de alta parte, banuiesc ca in Franta e altfel decat in Italia.

#9
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Paz'ule,si la Uk e la fel. Iei cat trebuie pt. ce faci si apar voci la fluturas'  medical,social,pensii.   Da e treaba interesanta la briti.  La pensie private daca contribui cu 5% lunar din salar firma pune si ea 5%.Dupa ani de continuitate,vechime se ajunge eu 5% firma 5 %.minim de la agajare    Chiar am in fata pragurile5,    10,13,15,17 %  .  Lunar!  Aka iau 1000 pe luna ar veni 50 eu si 50 firma care merg la pensia mea.  A,SAPTAMANAL!   Faci 10 ani si vezi!  Oricum tre sa intru pe ceva org.uk sa vad amanunte cu varsta.  Si da,nu in cont vezi ci pe pay,slip!

#10
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 01.05.2006
Sistemul UK e total diferit de sistemul francez, sunt incomparabile deci n-are rost sa va pierdeti vremea.

@initiator: "versement de vos prestations" inseamna pur si simplu SALARUL (asa cum spunea si (@Kaffir2018)
si  tu ca angajat n-ai nici o treaba cu celelalte contributii gen pensie, somaj, etc.

Deci tie doar salarul NET iti va fi varsat in cont.

Angajatorii apeleaza la firme de experti contabili specializati in calcularea contributiilor si editarea fluturasilor de salar, adica "bulletin de paie" in franceza (da e chiar atat de complicat in franta!).

Acele buletine salar sunt foarte bine facute, detaliaza foarte clar cat e brutul cat e netul si unde se duce fiecare euro, impozite, contributii sociale etc.
E o mare diferenta fata de fluturasii din Ro care sunt absolut ridicoli.

Inca o data, in contul tau vei primii doar salarul net.

Apoi daca vei avea nevoie de somaj tu te duci la somaj si te gasesc ei si iti vor spune exact care sunt drepturile tale.
La fel si pentru pensie, cand va veni momentul.

#11
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Am inteles, mersi de raspunsuri.

Mi s-a parut doar ciudat ca trebuie sa-mi dau contul, unde imi va fi pus salariul, institutiei care imi da nr de sécurité sociale.
Adica... angajatorul are nevoie de contul meu sa-mi dea salariul, nu inteleg de ce si CPAM (assurance maladie)...

#12
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Angajatorul are nevoie de contul tau, altfel nu stie unde sa-ti verse salariul.

#13
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

View Postallah2, on 31 octombrie 2018 - 21:44, said:

Am inteles, mersi de raspunsuri.

Mi s-a parut doar ciudat ca trebuie sa-mi dau contul, unde imi va fi pus salariul, institutiei care imi da nr de sécurité sociale.
Adica... angajatorul are nevoie de contul meu sa-mi dea salariul, nu inteleg de ce si CPAM (assurance maladie)...
Pentru că dacă ești bolnav și te duci la medic și plătești consultația, CPAM ul de unde să știe în ce cont să ramburseze partea ei?

Îți explică in primele 2 rânduri, de fapt.

CPAM înseamnă Caisse Primaire d'Assurance Maladie, CNAV este Caisse Nationale d'Assurance Vieillesse (casa de pensii, cum ar veni).

View Postdanaciu, on 31 octombrie 2018 - 15:57, said:

Sistemul UK e total diferit de sistemul francez, sunt incomparabile deci n-are rost sa va pierdeti vremea.

@initiator: "versement de vos prestations" inseamna pur si simplu SALARUL (asa cum spunea si (@Kaffir2018)
si  tu ca angajat n-ai nici o treaba cu celelalte contributii gen pensie, somaj, etc.

Deci tie doar salarul NET iti va fi varsat in cont.

Angajatorii apeleaza la firme de experti contabili specializati in calcularea contributiilor si editarea fluturasilor de salar, adica "bulletin de paie" in franceza (da e chiar atat de complicat in franta!).

Acele buletine salar sunt foarte bine facute, detaliaza foarte clar cat e brutul cat e netul si unde se duce fiecare euro, impozite, contributii sociale etc.
E o mare diferenta fata de fluturasii din Ro care sunt absolut ridicoli.

Inca o data, in contul tau vei primii doar salarul net.

Apoi daca vei avea nevoie de somaj tu te duci la somaj si te gasesc ei si iti vor spune exact care sunt drepturile tale.
La fel si pentru pensie, cand va veni momentul.
Versement des prestations NU înseamnă salariul ! Ați locuit / lucrat în Franța, știți cât de cât franceză?!?

View PostKaffir2018, on 31 octombrie 2018 - 12:06, said:



...adică „salarul”
Poate doar dacă lucrează la CPAM...

Edited by EMotanuIO, 31 October 2018 - 23:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate