Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Se recupereaza orele lucrate sambata si duminica?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
daca mai sunt si altii care nu stiu/nu inteleg cum se procedeaza, am facut un mic tabel in excel, pentru luna octombrie 2018, varianta in care initiatorul lucreaza 4 ore sambata 13 oct si 4 ore duminica 14 oct.

initiator, in varianta 2, cu timp liber acordat, vezi ca am sters orele din data de 15, aceea este ziua libera (8 ore) la care ai dreptul pentru cele 4+4 ore lucrate sambata si duminica.
norma lunara in octmobrie 2018 este de 184 ore.

daca el lucreaza 8 ore in weekend si nu i se da timp liber, depaseste norma lunara cu 8 ore, asadar acele ore intra in categoria orelor suplimentare efectuate in week-end, necompensate cu timp liber, si sporul pentru plata acestora este de 100%.
daca i se da timp liber pentru cele 8 ore lucrate in week-end, asta inseamna ca nu i se mai plateste nici-un fel de spor, si nu trebuie sa depaseasca norma lunara de ore lucrate FIZIC, este vorba despre prezenta fizica la locul de munca.

asadar, i se da liber in ziua de 15 oct (8 ore), in compensare cu cele 4+4 ore lucrate in week-end. in felul acesta numarul total de ore lucrate de luni pana vineri + numarul total de ore lucrate in week-end trebuie sa fie egal cu norma lunara, adica 176 (pentru ca pe data de 15 are liber 8 ore) + 8 = 184.

Attached Files


Edited by corinadaniela, 31 October 2018 - 12:16.


#20
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 15.05.2010

View Postmichael78, on 31 octombrie 2018 - 11:20, said:

prin timp liber vreau dar dublul orelor efectuate in weekend.Bani nu ma intereseaza.

in aceste conditii nu te incadrezi....tu poti sa ceri si luna, insa o vei primi doar noaptea pe cer.
muncesti 8 ore iti dau 8 ore liber (indiferent ca e in wk)

#21
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,712
  • Înscris: 07.02.2011
@borntolose
Legea da acel numar de ore pentru protectie, sa nu fie depasit, decat in anumie conditii, si cu respectarea timpilor de odihna.
Asta cu norma de 160h, la felul cum ai interpretat-o nu suna bine.

#22
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
legea mai spune si altceva : orele suplimentare nu se pot efectua fara acordul salariatului si numarul acestora nu poate depasi 32 de ore/luna, indiferent ca vorbim despre ore lucrate peste programul normal de lucru sau in week-end/sarbatori legale.

#23
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

View Postcosteld69, on 31 octombrie 2018 - 12:19, said:

@borntolose
Legea da acel numar de ore pentru protectie, sa nu fie depasit, decat in anumie conditii, si cu respectarea timpilor de odihna.
Asta cu norma de 160h, la felul cum ai interpretat-o nu suna bine.
bineinteles, discutia e mult mai complexa - eu explicam doar de ce orele lucrate in weekend nu se pot compensa cu de doua ori mai multe ore libere. pentru simplul motiv ca la sfarsitul lunii nu ti-ai mai indeplini norma de ore lucrate.

#24
michael78

michael78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 07.02.2017

View Postcorinadaniela, on 31 octombrie 2018 - 11:33, said:


in acest caz, nu ai ce face, legea e destul de clara.

nu poti primi liber 8 ore pentru o prezenta fizica de 4 ore. scurt pe doi.

plata dubla a orelor lucrate in week-end reprezinta "recompensa" baneasca pentru deranjul tau de a lucra in week-end, cand altii sunt liberi si se plimba/fac ce doresc.
atentie - daca ti se platesc dublu orele lucrate in week-end, NU mai primesti timp liber in compensare.

insa compensarea cu timp liber a orelor lucrate in week-end se face fix pe fix : lucrezi 4, primesti liber 4; lucrezi 8, primesti liber 8

crede-ma ca stiu ce spun, printre altele ma ocup si cu intocmirea pontajului pentru colegii mei (dar nu e vorba despre o institutie de stat, ci una privata), fix cu genul acesta de situatii ma intalnesc de ani de zile, ore lucrate in week-end sau sarbatori legale, si modul lor de compensare - in bani sau timp liber. si mie mi-a luat ceva timp sa inteleg de ce se procedeaza asa, pentru ca mi se parea usor ilogic. nu intru in detalii, e vorba in primul rand despre norma lunara de ore lucratoare, de zilele de week-end si sarbatori legale existente intr-o luna, etc.

repet, nu confunda modul in care se platesc orele lucrate in week-end/sarbatori legale SI necompensate cu timp liber, si compensarea lor cu timp liber.
sunt doua chestiuni completamente diferite.

de aceea ti-am si spus din start ca iesi mai avantajos dpdv financiar daca primesti bani pentru orele lucrate in week-end, nu zile libere.
cel mai clar raspuns! Multumesc!

#25
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostNaijax, on 31 octombrie 2018 - 11:21, said:

IMPOSIBIL - Nu exista asa ceva
Nu exista in lege dar exista in unele firme. Cine lucreaza in sarbatorile legale primeste doua zile.

#26
michael78

michael78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 07.02.2017
ce vreau eu,aici spune ca se poate...deci?

https://www.avocatne...te-sambata.html

#27
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,719
  • Înscris: 26.02.2010
Daca primesti 2 zile libere pentru pentru o zi lucrata in week-end ar insemna sa nu te mai ponteze o zi. De aceea se da o zi libera si in acelasi timp esti pontat ca nr de ore lucrate.

Vezi ca in link-ul pus de tine, este vorba de 2 zile de repaus consecutive, adica duminica si luni, partial in cazul tau.

#28
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

View Postmichael78, on 31 octombrie 2018 - 13:12, said:

ce vreau eu,aici spune ca se poate...deci?

https://www.avocatne...te-sambata.html

ar trebui sa te uiti mai cu atentie si la ce data se purtau discutiile respective, sunt vechi de 8 ani !!!

asculta-ma, ca nu am nici-un interes sa te mint, ca doar nu esti angajatul meu si nici nu-mi iese vreun avantaj : legal si corect se procedeaza asa cum ti-am explicat eu.

pontajul reprezinta prezenta fizica a angajatului la locul de munca si numarul de ore lucrate.
prin absurd, ce se intampla in cazul in care cineva sta acasa, apare in pontaj ca a lucrat in ziua respectiva si fix atunci i se intampla ceva nasol, un accident, sau face vreo infractiune ? cum iese angajatorul basma-curata si cum justifica (in fata legii, a ITM-ului, a politiei) faptul ca omul acela apare c-ar fi fost la munca, iar in realitate el a stat acasa si a facut cine stie ce tampenie ?

#29
michael78

michael78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 07.02.2017

View Postcorinadaniela, on 31 octombrie 2018 - 13:48, said:


ar trebui sa te uiti mai cu atentie si la ce data se purtau discutiile respective, sunt vechi de 8 ani !!!

asculta-ma, ca nu am nici-un interes sa te mint, ca doar nu esti angajatul meu si nici nu-mi iese vreun avantaj : legal si corect se procedeaza asa cum ti-am explicat eu.

pontajul reprezinta prezenta fizica a angajatului la locul de munca si numarul de ore lucrate.
prin absurd, ce se intampla in cazul in care cineva sta acasa, apare in pontaj ca a lucrat in ziua respectiva si fix atunci i se intampla ceva nasol, un accident, sau face vreo infractiune ? cum iese angajatorul basma-curata si cum justifica (in fata legii, a ITM-ului, a politiei) faptul ca omul acela apare c-ar fi fost la munca, iar in realitate el a stat acasa si a facut cine stie ce tampenie ?
Mersi,Corina.

#30
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

View PostMosotti, on 31 octombrie 2018 - 13:02, said:


Nu exista in lege dar exista in unele firme. Cine lucreaza in sarbatorile legale primeste doua zile.
Pe unde dau eu cu coasa, primești porție dublă și pentru orele suplimentare lucrate noaptea. Alegi cum vrei:  2 x timp liber, 2 x bani, sau combinație.
Cum pun ei asta în pontaj, nu știu.

#31
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
La noi se pune ca invoire. Sint solutii pentru orice, sigur ca mai bine iti spune ca nu se poate :lol:

#32
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Vezi ca la buget e mai complicat ca la privat cu indoirea legii, coruptia e alta mancare de peste :) . Seful de serviciu sau cum dracu se mai numesc la buget nu isi pune pielea in saramura pentru invoiri de astea a la long, ca daca vrea unul sa isi bage o pila il zboara imediat la un control. Majoritatea oricum nu stiu sa faca nimic concret, asa ca normal ca nu vor sa isi bata cuie in talpa. Daca vrei sa ii bagi mortul in casa unuia de la buget, te duci in audienta sa faci reclamatie. Oricand e o pila care isi asteapta randul la ciolan.

Edited by filipxxx, 31 October 2018 - 15:28.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate