Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Probleme cartus nou PG540XL

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
Buna.
Am nevoie de sfatul/ajutorul vostru
Ma uit la tutorialele astea de cum sa pui ciss pe cartuse normale. Pai la ce bun daca dupa 1600 de pagini se arde ??
Am inlocuit vechiul cartus PG540 cu unul XL. In mod normal nu as fi scos 1600 de pagini, dar am avut ceva cursuri de scos
Acum a inceput sa faca figuri, cum am zis dupa 1600 de pagini
Cat dureaza de fapt un cartus ? Care e treaba cu ele ?
Am incercat toate metodele de desfundare cu apa distilata, stampulat pe hartie. Lasat pe o hartie imbibata cu solutie pt desfundat...degeaba

#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Listarea a/n de mare capacitate - cursuri , se realizeaza cu imprimante laser pentru viteza, economie, pret/pagina
1600 te-a tinut bine, ce credeai ca sunt cartuse la vanzare doar asa ? exact, pretul in vanzari se scoate din consumabile .
Imprimantele ciss nu sunt cu sistem cartus all in one, sunt cu print head separat iar cartusele practic sunt niste calimari de cerneala , unele cu cip dar sunt metode de fentare . Cel mai rezistent cap de print la ciss sunt cele de la Epson , ei scot inclusiv ciss a/n si doar a/n , sunt mai scumpe dar in timp isi scot banii . Problema la ciss e alta , trebuie printat la 2-3 zile ceva cu imprimanta altfel se usca cerneala in diuze si ala esti, dai la desfundare pana transpiri si arunci cerneala in pad ink - aici alta belea , cand se umple apare eroarea "waste ink pad error" ce la multe imprimante se poate reseta doar in service, alti bani, alti nervi alta ditractie .
Recomand laser !

Edited by ldpe, 31 October 2018 - 10:45.


#3
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
La 5% acoperire cartusul ala scoate 600 de pagini, nu stiu cum ai stors 1600 de pagini din el.
Daca vrei sa scapi de problema capetelor infundate si sa ai cost cat mai mic per pagina, treci pe laser.

#4
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
CISS'urile sunt facute pentru imprimantele cu cartus separat pentru fiecare culoare in parte. Restul e cancan... Se poate improviza dar vei avea multe batai de cap.

#5
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
Da. De improvizatii spuneam cand ma refeream la ciss. Nu am de gand.
Doar spuneam ca daca se ard atat de repede la ce atata tam tam cu tutoriale pt improvizatii
Am omis sa spun ca l am reincarcat, asa cum am facut cu toate pana acum. Celelalte credeam ca s au ars pt ca nu le.am utilizat atat de des. Asta dimpotriva nu a stat mai deloc
Nu, cam 600 pe original am scos si inca vreo 1000 reincarcat

O sa ma orientez spre laser. Pana una alta ce sa ii mai fac astuia ca am nevoie. Doar de curiozitate...contorizeaza de cate ori il scoti sau ce ? Mi se pare aiurea sa se prajeasca asa repede

Edited by G_DD, 31 October 2018 - 13:45.


#6
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Au un cip contor in ele , te mai lasa 1-2 refiluri si gata , se autodistruge , si la HP este identic . Am avut nevoie de un multifunctional rapid, mic pentru spatiu ingust cu alimentare din fata si doar la HP am gasit, functioneaza cu HP 652 , identic si la acestea 1-2 refil dupa gunoi , sunt cartusele mai ieftine si sa spunem ca merita , pentru foto merg pe Canon IP 3000 si 4000 , sunt imprimante nemaipomenite dar cand se arde capul cam odata la 5-7 ani trebuie sa sapi pana gasesti si mai ieftin si original, din ce in ce mai rar cu ele , pacat.
Ciss montat pe asftel de cartuse sunt ca motoarele diesel pe lupo, matiz, tico etc , o ingramadeala de nedescris , nu se aerisesc cum trebuie , curge cerneala prin ele si pe cand le dai drumul se arde capul - reiei totul Posted Image Desi IP de la Canon permite si inca bine montajul de ciss nu am facut-o , folosesc doar cartuse reancarcabile si cerneala speciala pentru canon IP , e mult mai sigur pentru racirea pastilei cu diuze , nu folosesc modul draft niciodata , doar normal .

Edited by ldpe, 31 October 2018 - 14:04.


#7
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
Ceva fara cip se mai gaseste pe piata ? Pfff....ma incanta laserul, dar am totusi nevoie de multifunctionala pt ca o folosesc 50% pe scanare :(

Edited by G_DD, 31 October 2018 - 17:42.


#8
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
Ma uitam la asa ceva

https://m.emag.ro/mu...rch-Action=view

Si sa ii pun toner compatibil


https://m.emag.ro/dr...0/pd/DTPNY0BBM/

Ce ziceti ?

Ceva pareri pt buget in jur de 400


#9
LucaRares

LucaRares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 09.11.2011
Este ok pentru 400 - 500 de pagini, eu o am si o folosesc pentru diverse proiecte.
Atentie - ai dat acolo un link cu o unitate de imagine nu cu tonerul (cartusul). Acest model are cilindru (unitate de imagine) separat si aceste printeaza in jur de 10000 de pagini, dar cartusul are o capacitate de 1000 - 1500 de pagini.
Mare avantaj al acestui model este pretul extrem de mic pentru cartuse (cel mai ieftin si bun am gasit cu 29Lei)
https://www.alocartu...=&query=1910WE

#10
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
trebuie sa ma hotarasc ce iau repede

am sarit de la laser la astea pt ca as avea si color, la un pret decent, insa...modelele NU se mai fabrica, sunt ultimele pe stoc

cu wifi   https://www.emag.ro/...1/pd/D07TCBBBM/

fara wifi  https://m.emag.ro/mu...1/pd/DM7TCBBBM/

imi plac cartusele ei fff mari, dar din ceea ce citesc in reviewuri cam are probleme ca ia mai multe hartii odata. Ma intereseaza maxim aspectul asta daca sare pagini pt ca asta voi face : fata-verso mereu

vechea mea imprimanta desi cu duplex, nu am stat niciodata pe automat pt ca dura extrem de mult. Asa ca printam paginile pare, le intorceam si printam apoi impare
daca imprimantele acestea de mai sus omit sau iau cate 2 hartii....cam nasol

Posted Image

Edited by G_DD, 06 November 2018 - 18:07.


#11
fiordm

fiordm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.02.2007

View PostG_DD, on 31 octombrie 2018 - 18:30, said:

Ma uitam la asa ceva

https://m.emag.ro/mu...rch-Action=view

Si sa ii pun toner compatibil


https://m.emag.ro/dr...0/pd/DTPNY0BBM/

Ce ziceti ?

Ceva pareri pt buget in jur de 400


1. Tipul de Brother la care te-ai uitat este bun. Nu are chip la cartus (ca mai tote tipurile de BROTHER)  rolul chip-ului a fost preluat de o "parghie", cum i-au zis furnizorii de consumabile imprimante, de fapt un capacel ce se pune in capul cartusului capacel dotat cu o aripioara sau  o forma similara, care la introducerea  in imprimanta cu aripioara respectiva actioneaza o parghie din imprimanta care reseteaza contotorul de pagini la 0. La reincarcarea cartusului se aduce parghia cartusului la pozitia initiala si cartusul este ca nou. Aceasta parghia ti-o livreaza cei care fac reincarcari, prima data eventul o platesti- suma nu este mare- si apoi o folosesti toata viata cartusului. Cateodata mai da rateuri parghia dar se reseteaza si merge. La inlocuirea cilindrului optic se fac niste setari la imprimanta (se deschide capacul de aces la cartus, se apasa un buton sau mai multe…etc depinde de tipul de BROTHER). Din punctul asta de vedere sunt cele mai economice imprimante fapt pentru care au cucerit piata.
2. Faptul ca o imprimanta, indiferent de tip ia mai multe pagini deodata este cauzat de;
a) Daca este noua din cauza hartiei. Toate manualele de expoloatare (dar pe care nimeni nu le citaste niciodata) recomanda ca hartia inainte de a se pune in tavile sau sertarele de alimentare sa se rasfoiasca cat de cat, sa se alinieze etc. Hartia pastreaza margini micro zimtate de la ghilotine si acestea agata alta-altele foaie(foi).
b) daca imprimanta este mai uzata si ia una sau chiar mai multe pagini odata inseamna ca separation pad-ul o piesa care serveste la luarea paginilor una cate una este uzat. Se inlocuieste dar operatia se efectuaza decat de centrele specializate deoarece necesita demontarea imprimnatei.
3. Cartusele CANON PG540 normale sau XL sunt niste cartuse robuste. Am incarcat multe si de multe ori pe fiecare. Se ard fiindca se foloseste o cerneala de slaba calitate care infunda duzele, dar mai ales din cauza uzerul care nu este atent la terminarea cernelei din cartus, duzele nu mai primesc cerneala prin ele, cerneala mai are si rolul de a raci duzele si in lipsa curgerii cernelei se ard. PG 540 este un cartus black. La color este si mai dur deoarece cand o culoare se termina imprimnata incerca sa copleteze culoarea cu o alta, duzele culorii respective se supraincalzes si se ard. Uzerul reincarca cartusul crezand ca s-a terminat cerneala, amprenta pe hartie iese perfect dar in imprimanta cartusul nu pune pe hartie culoarea respectiva. Deci trebuie cumparat alt cartus.  Asta este valabil pentru toate cartusele cu cerneala indiferent de tip sau marca.

Edited by fiordm, 30 March 2019 - 19:03.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate