Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

BBC top 100 cele mai bune filme straine (in alta limba)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
http://www.bbc.com/c...-language-films

Bbc 100 greatest foreign language films.

Mungiu un foarte onorabil
Ce spun foarte onorabil, spun jos palaria maestre
loc 47

Pe o lista cu nume uriase

Bravo

#2
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
4 Months, 3 Weeks and 2 Days (2007) este o drama si o mizerie tipic romaneasca. Genul de film care te face sa urasti filmele romanesti aparute in ultimii ani. Incepe, se termina si actorii joaca prost.

Revenind la lista, cum pana mea sa nu aiba Luc Beson cel putin un film in lista aia? In schimb am observat ca sunt foarte multe filme clasice. Aiurea.

#3
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
As mai fi trecut : Moscova nu crede in lacrimi, Pedar (Tatal) 1996, Turtles can fly, A time for drunken horses, Osama, The return (2003)... Sunt foarte multe filme de care nu s-a auzit pana acum prea mult. In cinematografia americana, orice idiot are puteri incredibile. Suficient sa privesti primele minute dintr-un film american si sa iti dai seama ca sub camasa sau fusta unui caracter, sta ditamai viteza, ditamai pumnul sau un toiag fermecat cu care salveaza planeta. Cinematografia americana a incetat sa existe.

#4
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Gusturile nu se discută  :)

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

View Postargentum, on 31 octombrie 2018 - 04:03, said:

Mungiu un foarte onorabil
Ce spun foarte onorabil, spun jos palaria maestre
loc 47
E clar ca astia de la BBC nu au apucat sa vizioneze Nea Marin miliardar. Sigur prindea Top 10.

#6
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Clasamentul e făcut în urma voturilor a 209 critici din 43 de țări. Au fost și 2 din România, dar care nu au votat nici un film românesc.
Lista e clar că a ieșit mai mare, fiecare critic a făcut un top de10 filme. BBC le-a compilat și le-a ales pe primele 100.
Din ce am văzut la repezeală, 12 critici l-au pus pe Mungiu între preferințele lor (11 cu 4, 3, 2 și 1 cu Bacalaureat). Cel mai sus a fost pe lista unui american, pe locul 3.
Am găsit și 4 critici care au băgat Moartea domnului Lăzărescu (Puiu) în topul lor, dar per total nu s-a clasat în primele 100.
S-o mai fi votat și alt film românesc, dar nu am răbdare să citesc 209 liste de cîte 10 filme ca să caut.

#7
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,409
  • Înscris: 20.02.2008

View PostPuferiu_, on 31 octombrie 2018 - 06:07, said:

4 Months, 3 Weeks and 2 Days (2007) este o drama si o mizerie tipic romaneasca. Genul de film care te face sa urasti filmele romanesti aparute in ultimii ani. Incepe, se termina si actorii joaca prost.

Revenind la lista, cum pana mea sa nu aiba Luc Beson cel putin un film in lista aia? In schimb am observat ca sunt foarte multe filme clasice. Aiurea.
E o drama greu de digerat. Da. Dar sa spui ca e o mizerie... doar pentru ca e romaneasca si unora din noi le put chiar si putinele lucruri bune ce ies din tara asta...
Despre Pianistul ce parere ai? Mie mi se pare o drama si o mizerie...

#8
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
E surprinzator ca nu apare nicaier Der Untergang(Downfall) - in opinia mea unul dintre cele mai bune filme a tuturor timpurilor, indiferent de limba. Un singur critic(din palestina) din cei 209 l-a mentionat. Idem cu Das Boot, tot o mentiune. Probabil ca lipsesc si alte nume grele de la alte limbi. Cel mai probabil criticii si-au adus aminte de filme de la diverse festivaluri, sau ce topuri mai alcatuiesc ei prin revistele sau pe site-urile de "cultura" cinematografica hipstereasca.

View Postabancor, on 31 octombrie 2018 - 08:26, said:

Clasamentul e făcut în urma voturilor a 209 critici din 43 de țări. Au fost și 2 din România, dar care nu au votat nici un film românesc.
E o aiureala modalitatea alcatuirii clasamentului. Au pus 209 critici din nu stiu cate tari, sa faca o lista cu ce filme vor ei, care sa aiba ca limba predominanta alta decat engleza. Pai asa nici eu, chiar daca sunt roman, nu cred ca as pune in top 10 vreun film romanesc - daca am de ales din toata cinematografia planetei in afara de filmele predominant in engleza.

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Le Samourai ???
Das Boot ???
The Cranes Are Flying ???

Asta doar asa la prima vedere
Cat despre filmele romanesti - sunt facute de romani, cu romani si pentru romani
Un film romanesc "adanc" este inteles doar de o parte din romani

Filmul lui Mungiu nu este inteles de tot romanul iar strainii se uita cam ... in dunga

Probabil ca cele mai bun filme romanesti ar fi;
Mihai Viteazul - Nicolaescu chiar a stiut cum sa dispuna camerele si sa indrume figurantii /  e copiat si acum
Padurea Spanzuratilor - Pacat ca Liviu Ciulei nu a apucat sa faca mai multe filme. De profesie arhitect, stia exact cum sa aranjeze decorurile si sa puna camera pe ele. Genial

#10
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Astea-s filmele care le-au placut lor. Ajung pana la acum 90 de ani.

#11
Arader

Arader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 16.01.2011
Sunt cateva filme germane despre al doilea razboi mondial care sunt mult peste orice a produs vreodata Hollywood-ul referitor la acest subiect.

Imi vin in minte: Unsere Mütter, unsere Väter (Generation War) care poate sta oricand langa Band of Brothers, Leibstandarte (My Honor was Loyalty), Sophie Scholl – Die letzten Tage (Sophie Scholl – The Final Days) si ar mai fi multe alte filme bune facute de nemti.

#12
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Sa mai zic si eu un film strain care ar fi trebuit sa fie in lista: Viy (1967). Rusesc, clasic, de vazut noaptea, cu lumina stinsa. Dar cum producatorii nu sunt nume cunoscute, normal ca nu a aparut in lista aia.

Nici Alejandro Amenábar (unul dintre regizorii mei preferati) nu apare in lista. Cel putin apare Pedro Almodóvar. Apropo, ati gasit nume de femei?

Numai, gata, ca imi fac nervi cu lista lor.

Edited by Puferiu_, 31 October 2018 - 11:35.


#13
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,794
  • Înscris: 17.01.2012
Le salaire de la peur nu-i pe-acolo...

4 luni... este pe locul 15 in topul celor mai bune filme din sec XXI. Le-a plăcut filmul străinezilor, ce să mai vorbim.

Nici topul comediilor nu mi se pare prea grozav. It's a Mad Mad Mad World, Midnight Run, As Good as It Gets meritau un loc. Mă rog, chestie de gustibus.

View PostPuferiu_, on 31 octombrie 2018 - 11:34, said:

Apropo, ati gasit nume de femei?
If there’s anything disappointing about the final list, it’s the paucity of films directed or co-directed by women. There are just four out of 100. But we made sure to contact as many female critics as male ones; of those who responded, 94 (45 per cent) were women.
Să nu creadă lumea că...

#14
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View PostPuferiu_, on 31 octombrie 2018 - 06:07, said:

4 Months, 3 Weeks and 2 Days (2007) este o drama si o mizerie tipic romaneasca. Genul de film care te face sa urasti filmele romanesti aparute in ultimii ani. Incepe, se termina si actorii joaca prost.

Revenind la lista, cum pana mea sa nu aiba Luc Beson cel putin un film in lista aia? In schimb am observat ca sunt foarte multe filme clasice. Aiurea.

Mizerie romaneasca la fel ca si miseriile italiene a lu sica, nu?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate