Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Înlocuire motor vw polo

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
dar ce a avut vechiul motor.s-a spart in bucati sau ai vrut un moft sa ai motor mai puternic?nu urmaresti si tu pe tv cei care modifica puterea unei masini modifica si discuri de frana si evacuare si admisie etc.

#38
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Nu  e chestie de mofturi sau taninuri. ...vechiul pierde ulei pe cilindru nr 1 ,pe evacuare.Motorul. La del nu scoate fum doar o perioada după mers la ralanti. ...Are implicit și o pierdere de putere care se simte mai ales la depășiri. Acum mă gândeam sa-la desfac și sa remediez problema dar am luat Ă®n calcul și schimbarea motorului (gandindu-mă ca fiind piesa de schimb nu implica prea multe bătăi de cap)M-am gândit ca 1.4 ar aduce  un minim de putere suplimentara Ă®n situații  minim necesare.Nu am urmărit alte scopuri...Acum după cele expuse în răspunsuri voi analiza costurile cu RAR ul și omologarea sau repararea celui actual și în cel mai rău caz pierd cei 500 lei pe care i-am dat pe motor....Taxa pe prostie ce da faci!

Edited by softaipan, 01 November 2018 - 13:28.


#39
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Eu l-as desface pe cel vechi si as estima niste costuri. Daca nu sunt si alte probleme majore as merge pe ideea reparatie.

#40
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Pai ăsta o sa fac...Doar ca nu prea am timp.O sa-l demontez sa văd ce problema are.

#41
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

View Postsoftaipan, on 02 noiembrie 2018 - 10:24, said:

Pai ăsta o sa fac...Doar ca nu prea am timp.O sa-l demontez sa văd ce problema are.
Mai bine mai dai vreo mie de lei pe un alt motor identic cu al tau. Iar pe cel de 1.4 poate gasesti pe cineva sa i-l vinzi.

#42
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Am avut lupo ALL. E euro 2, alte mufe, alte kkturi mai simple. Ce ai pus tu este euro 4, are nevoie de sonda lambda de dupa catalizator + clar alt ECU, alt cablaj. Daca vroiai sa faci o afacere luai motor + cutie + electronica necesara. Adica....aprox. o treime de masina iti trebuia.

Motorul ALL are o cutie cu raporate ff scurte. Mergea in a 5.a lejer cu 70 Km/h. A trebuit sa o schimb si am gasit doar de 1.4 (e nevoie de cutie pe cabluri si nu tije si sunt fff rare) iar treapta 5 este MUUUULTTTT mai lunga. la 3200 rpm aveam 140 Km/h.

Edited by ct03nut, 06 November 2018 - 08:32.


#43
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Ehee ei bine in final dupa ce am incercat cu calculatorul motorului de 1.4,imobilizator schimbat....merge de trazneste cu calculatorul masinii si implicit sl motorului de 1 l ALL
Fara diagnoze,recunoasteri sau alte chestii,fara alte setari doar cu avansul putin marit!
Practic am pus motorul de 1.4 in locul celui de 1.l si am marit putin avansul.
Sapatamana viitoare ma duc cu el la RAR si-l omologhez si am rezolvatCutia originala a masinii,cu tije,si cu un spor vizibil de putere si motorul mai putin turat intra cincea.

#44
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
sa pui si un total cu costurile dupa ce faci omologarea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate