Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Tutorial programare pentru incepatori pe You Tube

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View Postprogrammer08, on 30 octombrie 2018 - 20:52, said:

Ce bani mai exact aduc firmei?
Ca doar ma angajez intr-o firma de IT/programare, nu de vanzari.

Sunt multi sociopati in domeniul asta si care lucreaza singuri acasa!
1. Pai daca nu aduci bani, de ce te-ar angaja?
2. Da dar nu e cazul tau. Aia stiu meserie de asta pot lucra asa.

#20
programmer08

programmer08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.10.2018
Asta-i  bun?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lAvIuQIhbOQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 11.08.2003
Cauta niste tutoriale, parcurge-le si vezi care ti se pare mai interesant. Apoi aprofundezi aia, inveti sa creezi ceva util, cauti proiecte pe siteuri de freelancing, stai in cur pe scaun acasa si vin banii. Aaa, si apoi mori ca esti batran. :)

#22
programmer08

programmer08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.10.2018

View Postjm2010, on 30 octombrie 2018 - 20:53, said:

1. Pai daca nu aduci bani, de ce te-ar angaja?
2. Da dar nu e cazul tau. Aia stiu meserie de asta pot lucra asa.
Sa fiu pregatit pentru asta si voi vedea care companie ar angaja un incepator instruit acasa din tutoriale de pe YT.

#23
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
Poti sa te apuci sa inveti C++ perfect in 21 de zile: https://www.reddit.c...ing_in_21_days/

#24
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Din experienta proprie, poti spune oricate tampenii la interviu, important este sa fii foarte bun in ce stii sa faci. La actuala slujba am fost intrebat ceva de genul 'si de ce ati ales compania noastra?'. Raspunsul meu a fost ceva de genul 'nu v-am ales, imi depun CV-ul la toate companiile ale caror posturi corespund competentelor mele'. Dupa care mi s-a cerut sa arat ultimul proiect la care am lucrat. Dupa care am fost intrebat cand pot incepe. Sunt o gramada de cursuri pe Youtube si online, dar eu am cumparat carti si am stat pe capul unui prieten care era deja guru in Java. Cel mai bine este sa-ti cauti un mentor, ajuta enorm, progesezi repede si esti eficient de la inceput.
N-o sa inveti nimic perfect in 21 zile, dar poti sa te descurci suficient de bine pentru a fi angajat, la foamea de softisti care este acum pe piata.

#25
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 11.08.2003
Iar, daca vrei mai multa liniste decat in IT si sa mai lucrezi si de acasa,...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/auyhZ6PW5rk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014

View Postprogrammer08, on 30 octombrie 2018 - 20:41, said:


Pentru bani evident,  fac si eu bani, faci si tu bani !  


Pe tine dacă cineva te întreabă de ce ai ales sa mănânci sarmale la prânz, răspunzi 'ca să trăiesc'?

#27
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016

View Postprogrammer08, on 30 octombrie 2018 - 20:50, said:

Deprimanta atmosfera intr-adevar, niciunul care sa lucreze cu pasiune....dar isi fac treaba stiind ca isi vor lua banii si in timpul liber se vor distra mai bine decat un ...somer cu facultate umanista terminata.
De unde ai tras tu concluzia asta?
Repet: ca să ai succes într-un domeniu trebuie în primul rând să-ți placă. Dacă tu vezi acțiunea de a scrie cod deprimantă, n-o să faci nici o brânză! De ce? Pentru că o să-ți vină să te lași la cea mai mică problemă întâmpinată. Și problemele de care o să te lovești nu sunt deloc puține.

Faptul că urmărești niște tutoriale pe Youtube și citești niște cărți în silă doar ca să ajungi să ai un salariu mare n-o să te ajute să progresezi. Trebuie să scrii cod, să greșești, să cauți soluții pentru a repara greșelile, să înveți din ele și tot așa. Nu poți face asta dacă nu ești pasionat de programare. O să ți se pară că pierzi timpul aiurea.

Există oameni care scriu cod de plăcere, inclusiv în timpul lor liber. Ți-am dat mai sus un exemplu.

Edited by red46, 30 October 2018 - 21:18.


#28
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postprogrammer08, on 30 octombrie 2018 - 20:41, said:

Pentru bani evident,  fac si eu bani, faci si tu bani !  
Pai si atunci de ce nu ai ales alta meserie ? Nu stii ca exista si alte meserii unde poti face multi bani ?
Ma uit in jur si vaz prea multa mediocritate si prea putina excelenta, prea mult oportunism si prea putina pasiune.
Este normal sa primesti bani pentru munca ta, dar nu este normal ca banii sa fie scopul. Banii sunt consecinta, scopul ar trebui sa fie pasiunea.
In general, oamenii prefera sa plateasca mai mult pentru servicii/produse de calitate - dar acestea se fac in timp. Daca nu te pasioneaza programarea, mai bine fa ceva ce te pasioneaza chiar daca vei castiga mai putin. Va fi un chin sa lucrezi 40h/saptamana ceva ce nu iti place.

Edited by PlatonX, 30 October 2018 - 21:44.


#29
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
se gasesc multe cursuri pe lynda ,udemy...

Edited by cristirg, 30 October 2018 - 21:32.


#30
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

View Postjm2010, on 30 octombrie 2018 - 20:53, said:

1. Pai daca nu aduci bani, de ce te-ar angaja?

Pai daca omul ar stii sa faca el banii, nu ar avea nevoie sa se mai angajeze. :)

El face programarea, e treaba firmei sa faca banii cu munca lui.

#31
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007

View Postprogrammer08, on 30 octombrie 2018 - 20:52, said:

Dar ce  bani  aduc firmei mai exact?
Ca doar ma angajez intr-o firma de IT/programare, nu de vanzari.
Daca ceea ce faci se (poate) vinde firma scoate bani de pe urma ta. Daca risca sa piarda X oameni care nu mai vor sa lucreze cu tine/proiectul/clientul, oricat de bun ai fi, firma "pierde" bani de pe urma ta si atunci vei face cunostinta cu usa (dupa 1-2-3 incercari de re-integrare nereusite).

Cunosc multi sociopati din domeniul asta si care lucreaza singuri acasa,fara echipa.
Eu am facut un experiment la un moment dat pe treaba asta. Am quantificat 2 factori,
Am lucrat de acasa vreo 2 saptamani:
A) Cat sunt eu de cautat de ceilalti din echipa? Cati depind de tine (cat de des?) sa le dai solutii tehnice sau sa le explici ce sa faca si "pe unde sa o ia" in continuare?
B) Cat depinzi tu de ceilalti?

Daca A/B este pe undeva la 0.9 atunci by all means, go ahead, fa-te sociopat. Poti sa lucrezi singur, esti "tare" tehnic, toti 'or sa te vrea (macar pana cand ceilalti o sa te injure pe la colturi).
Daca in general tu depinzi de ceilalti, atunci ciocul mic si mergi pe burta. Nu inseamna ca nu esti bun, dar inseamna ca esti below average ca si productivitate in acel moment (nu ai terminat de facut ramp-up sau ceilalti sunt mult mai familiari cu proiectul sau cu tech/metodele de lucru in proiect).

Ca incepator entry-level pe piata muncii lucrezi in echipa, dar pe masura ce avansezi, trebuie sa inveti sa te descurci singur pe cont proprius.
Ca incepator, ceea ce o sa fii daca treci prin tutoriale mai temeinic decat gasca prin apa si daca te duce capul (macar un pic), iti sugerez sa nu te faci anti-social si sa inveti sa lucrezi in echipa.
Cand/daca ajungi la stadiul de avansat, mai vezi cum stau lucrurile, dar pana atunci ... you know ...

Bottomline: macar pana te accepta unii "sa sugi la tzatza cunoasterii lor" fii social si arata-te dornic de a invata.
For what is worth to you, din experienta mea, cei mai tari oameni tehnici pe care i-am cunoscut erau aia care invatau din placere si care plecau seara acasa cu o problema si veneau a doua zi radiind de fericire ca au rezolvat-o si erau dornici sa le explice celorlalti (nu neaparat ca sa se dea ei mari, cred, dar pentru ca le placea sa descopere lucuri noi si sa gaseasca rezolvari la probleme).

Bafta mare la tutoriale!!!

#32
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postprogrammer08, on 30 octombrie 2018 - 20:58, said:

Sa fiu pregatit pentru asta si voi vedea care companie ar angaja un incepator instruit acasa din tutoriale de pe YT.
Cauta-ti un mentor. Cu cartile in brate iti trebuie de vreo 5x mai mult, adica in loc sa iti ia 2 ani, iti ia 10. De ce? Pentru ca mergi mult in zig-zag, nu ai o directie coerenta, gresesti mult fara sa stii si dureaza pana iti dezvolti capacitatea de a iti analiza propriile abordari + sa te dezveti de obiceiurile proaste auto-dobandite.

Deci da, cu un mentor, de la zero, poti deveni angajabil in 2 ani daca esti bun si muncitor.

Cu matematica cum stai? Ce olimpiade ai castigat in scoala?

A, si uita de bani. Banii nu te motiveaza suficient pentru a rezista in industrie 20-30-40 de ani.

#33
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View PostPhobos, on 30 octombrie 2018 - 23:09, said:

Pai daca omul ar stii sa faca el banii, nu ar avea nevoie sa se mai angajeze. Posted Image

El face programarea, e treaba firmei sa faca banii cu munca lui.
Pai da, dar pentru asta trebuie sa stie ceva ca sa "produca". O firma il angajeaza daca poate vinde ceea ce stie sa faca. Deocamdata el ii la zero la capitolul asta. Deci firma nu are ce vinde.

Edited by jm2010, 30 October 2018 - 23:52.


#34
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postprogrammer08, on 30 octombrie 2018 - 20:56, said:

Asta-i  bun?
Din toate vei invata ceva, din toate vei avea neintelegeri. Tutorialul tutorialurilor ori cartea cartilor nu exista. Doar munca ta exista punand cap la cap surse diverse de informare, analizand, tragand concluzii.

Edited by neagu_laurentiu, 31 October 2018 - 04:11.


#35
mamaie112

mamaie112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 23.10.2018

View Postred46, on 30 octombrie 2018 - 21:14, said:

Dacă tu vezi acțiunea de a scrie cod deprimantă, n-o să faci nici o brânză! De ce? Pentru că o să-ți vină să te lași la cea mai mică problemă întâmpinată.
Ai mare dreptate! Pentru ca tot insiști să subliniezi "pasiunea" pentru programare a celor din lumea open-source  și cât de motivati pot fi cei care prestează gratis în folosul comunitătii - ca o confirmare aceea ce ai scris mai sus - iată un exemplu care poate demonstra din plin adevărul acestei afirmații, adică un program abandonat la primele complicații apărute:
https://forum.softpe...rame-tv-online/

Edited by mamaie112, 31 October 2018 - 04:34.


#36
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Dar ai si cazuri opuse celui exemplificat.

Edited by neagu_laurentiu, 31 October 2018 - 05:43.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate