Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Oportunitati de afaceri in Spania

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Marc_ro

Marc_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.11.2012
Salutare,
La 56 de ani, cu doar 8 ani munciti la shaiba, din care jumatate in Belgia, iar restul inainte de asa zisa revolutie, m-as incumeta  chiar si trabajador o perioada, daca altfel nu se poate.
Vorbesc cateva limbi straine, inclusiv ceva olandeza. Cu gramatica in limba spaniola ma descurc, desi n-am vizitat niciodata Spania.
Am facut bisnita in anii studentiei, iar apoi in afara anilor de "auslander" am facut bani in Romania noastra in diferite moduri, sperand de fiecare data ca lucrurile se vor schimba. Totul bazat pe cinste si corectitudine si niciodata cu statul.
In ultimii ani m-am 'ingropat" in productie, iar criza romaneasca de meseriasi mi-a dat imboldul sa...
Multe si marunte mai sunt motivele pentru care am luat in calcul inclusiv New Zealand. Din pacate varsta ma face neeligibil pentru o emigrare adevarata. Am ales Spania pentru clima, limba, cultura, si distanta relativa de "casa". Inca mai sper ca pensia sa ma prinda intors in Romania, dar cat mai departe de Bucuresti.

Sotia la +50 ani  renuntand la un moment dat, fara regrete, la un post de management in domeniul bancar, e partenerul meu de bussines. Vrem sa lasam jungla romanesca pentru o afacere mica, de famile, in care sa-i implic mai tarziu pentru ucenicia in afaceri pe copiii mei ce au acum 8 si 10 ani.

Ce oportunitati sunt?

  • Comunitatile locale iti ofera spijin informational pentru planul de bussines?
  • Caror altor entitati ma pot adresa pentru cercetarea de piata?
  • Primariile rurale ofera cumva concesiuni de terenuri pentru investitii mici si medii?
  • Sunt shroturi de utilaje in Spania? Cred ca-i preferabil relocarii utilajelor de la 3000 km.
  • Exista linii de finantare UE pentru economic in Spania rurala?
  • Comunitatea romaneasca este organizata cumva?
  • Cum e scoala spaniola? Se invata si engleza/franceza?

Edited by Marc_ro, 30 October 2018 - 19:22.


#2
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
eu iti pot spune doar ca am avut 2 clienti anul acesta de varste diferite, din zone diferite ale spaniei, cu calificari diferite. amandoi 2 plangeau ca e jale acolo. salarii f mici si locuri de munca proaste

#3
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
daca vrei bani usori si multi singura solutie este Romania, nu o sa te incurajeze nimeni, este un curent mai nou, tocmai de aia, orice faci la un standard relativ peste medie o sa-ti aduca profit, incearca si o sa te convingi. De exemplu ca instalator nu ai cum sa castigi sub 300 de euro/zi in zona Bucuresti - Ilfov

#4
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postzile_san, on 30 octombrie 2018 - 19:35, said:

eu iti pot spune doar ca am avut 2 clienti anul acesta de varste diferite, din zone diferite ale spaniei, cu calificari diferite. amandoi 2 plangeau ca e jale acolo. salarii f mici si locuri de munca proaste
afara, daca te "misti" intre romani, ai murit "in fasa" ! ...
In Spania,  am salar de cca 1400 EUR net, am 10 ani munciti cu contract din 13 posibili ! ...
am muncit si eu ca prostu prin Astria, Anglia, Germania ! ... fara sa am vreun drept la pensie ! ...
la mine pe insula sunt o gramada de romani care au afaceri de succes, incepand de la trafic de droguri pana la proprietari de hoteluri ! ...
mediul de afaceri si societatea spaniola sunt cu mult mai normale decat in Romania ! ...
asadar, haideti aici ! ... ca doar traiti o singura data ! ... nu merita sa-ti irosesti viata in Romania ! ...
sa ramana ei  ... Dragnea si Comp. ! ... Posted Image
cunosc romani care si-au cumparat cateva apartamente cu 35-40.000 EUR bucata ! ... sunt inchiriate toate la 4-500 EUR ! ...
nu platesti nimic la Stat deoarece suntem Zona Limitrofa a UE ! ... un pachet de Rothmans costa 2 EUR ! ...
un litru de benzina 0,8 EUR ! ... s.a.m.d. ! ...
onde mai pui faptul ca aici vin sa moara mai toti milionarii lumii civilizate ! ... din cauza climei !  ... 18-26 grade TOT ANUL ! ...
nici macar nu ai nevoie de casa ! ... Posted Image
"cei care gandesc in mii sau sute, nu vor fi milionari niciodata" ... proverb spaniol !

Edited by realduc, 30 October 2018 - 23:44.


#5
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postalexpet, on 30 octombrie 2018 - 22:48, said:

daca vrei bani usori si multi singura solutie este Romania, nu o sa te incurajeze nimeni, este un curent mai nou, tocmai de aia, orice faci la un standard relativ peste medie o sa-ti aduca profit, incearca si o sa te convingi. De exemplu ca instalator nu ai cum sa castigi sub 300 de euro/zi in zona Bucuresti - Ilfov
tare asta ! ... Posted Image

problema romanilor din Spania sunt drogurile ! ... stiu, suna crunt ! ... dar este adevarat !
eu la 60 de ani am scapat ! ... dar majoritatea celor tineri sunt prinsi in labirintul fara iesire ! ...
chiar si fica-mea ! ...

Edited by realduc, 30 October 2018 - 23:53.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMarc_ro, on 30 octombrie 2018 - 19:19, said:


Ce oportunitati sunt?

  • Comunitatile locale iti ofera spijin informational pentru planul de bussines?
  • Caror altor entitati ma pot adresa pentru cercetarea de piata?
  • Primariile rurale ofera cumva concesiuni de terenuri pentru investitii mici si medii?
  • Sunt shroturi de utilaje in Spania? Cred ca-i preferabil relocarii utilajelor de la 3000 km.
  • Exista linii de finantare UE pentru economic in Spania rurala?
  • Comunitatea romaneasca este organizata cumva?
  • Cum e scoala spaniola? Se invata si engleza/franceza?

Comunitatile locale iti ofera spijin informational pentru planul de bussines?

Iti ofera statul sau administratia locala provinciala. Sa nu te gandesti ca iti ofera comunitatile de romani.

Caror altor entitati ma pot adresa pentru cercetarea de piata?

Detaliaza.

Primariile rurale ofera cumva concesiuni de terenuri pentru investitii mici si medii?

Da, si nu. Depinde daca indeplinesti conditiile.

Sunt shroturi de utilaje in Spania? Cred ca-i preferabil relocarii utilajelor de la 3000 km.

Sunt. Insa nu in toate zonele, iar Spania e mare.

Exista linii de finantare UE pentru economic in Spania rurala?

Exista. Nu se califica toata lumea si nu merge cu participare 0% de fiecare data. Daca esti eligibil ai sanse.

Comunitatea romaneasca este organizata cumva?

Comunitatea nu este organizata nici la ea in Romania, deci nu.

Cum e scoala spaniola? Se invata si engleza/franceza?

Se invata. Depinde de scoala, depinde de regiune.

Edited by MembruAnonim, 31 October 2018 - 01:37.


#7
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
Ce afacere ai?

#8
Cristiann70

Cristiann70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 18.03.2018
Zona Alicante /Murcia/Almeria    sunt foarte multi germani si englezi dar traiesc cu pensia din statul lor de origine ,in rest ca afacere e plin de chinezi toti fac fruterii.....si articulos de regalo ..etc cam tot ce pot vinde ,au avantajul ca 5 ani nu platesc impozit pe profit, acord statul spaniol cu cel chinez dar .......

#9
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postrealduc, on 30 octombrie 2018 - 23:28, said:

  ... 18-26 grade TOT ANUL ! ...
Cat e impozitul pe chirii? Dar pe afaceri?
Canare?

#10
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 13.04.2006
"asadar, haideti aici ! ... ca doar traiti o singura data ! ... nu merita sa-ti irosesti viata in Romania ! ...
sa ramana ei  ... Dragnea si Comp. ! ..


Ne spui si noua unde curege lapte si miere ?

#11
sorinviz

sorinviz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 10.04.2007
Nu te sfatuiesc sa incepi o afacere din prima, "patroneala" din Romania, da-mi voie sa-i zic asa, nu are nici un  fel de legatura cu ceea ce se intampla  prin Spania. Daca ai o anumita specializare in constructii, da, ai sanse sa castigi bani frumosi ca Autonomo, e un fel de persoana fizica autorizata de pe la noi. Ceva mai bine vazut, in Spania, comparand cu Romania, ai un statut mult mai ok. Bani nu vei primi de la banci, nici de la comunitatile autonome, atata timp cat esti strain. Cel putin nu din prima. Nu stiu ce fel de afacere vrei sa faci, ti-as detalia mai clar. Eu traiesc in Madrid de 6 ani si am tot incercat pana am gasit in final ceva de care sa ma leg, dar e greu, mai ales daca nu ai bani si daca esti strain. Te sfatuiesc sa lucrezi in prima faza, apoi sa incerci ceva pe cont propriu, altfel sunt sanse mari sa-ti pierzi banii.

#12
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015
Salut,

cat de usor e sa deschizi un SRL in Spania ? de ce acte ai nevoie ca nou venit ?

#13
sorinviz

sorinviz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 10.04.2007

View PostMohombi, on 05 octombrie 2019 - 17:20, said:

Salut,

cat de usor e sa deschizi un SRL in Spania ? de ce acte ai nevoie ca nou venit ?

Salut. E usor de deschis, o idee mai greu decat in Romania dar in principiu relativ usor. Problema e alta, faptul ca piata spaniola e total diferita de cea din Romania, trebuie sa ai un plan foarte exact despre ceea ce vrei sa faci si sa studiezi bine piata, daca nu vrei sa-ti pierzi banii. As recomanda sa incepi prin a te angaja o perioada, apoi sa incerci ceva pe cont propriu.

Daca o faci doar pentru bani, afla ca in Romania, in ciuda legilor schimbatoare, controalelor etc, se castiga bani mult mai usor decat in Spania.

Exista si exceptii, desigur, daca de exemplu esti priceput in constructii sau derivate - zugrav, instalator, electrician etc, poti sa castigi bani frumosi in Spania. Poti sa castigi, repet, simplu nu va fi.

Alta chestie, in Spania functioneaza foarte bine asa numitii Autónomo, e persoana fizica autorizata de la noi, in zona serviciilor foarte multi functioneaza asa. Poti sa te infiintezi singur, ca sa zic asa, faci o declaratie online la fiscul spaniol si la seguridad social iar contabilitatea ti-o poate face un gestor cu 50-75 euro pe luna. Conditia de baza e sa ai acel NIE, care atesta ca esti rezident aici. In cazul SL trebuie sa ai in plus acel capital social, care e minim 3100 euro plus alte cateva sute pentru cheltuieli conexe - notar, care iti face  Escritura - statutul firmei, etc.

Mai multe info interesante poti gasi aici: http://www.investins...t/es/index.html

Edited by sorinviz, 07 October 2019 - 00:49.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate