Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

VUNK feat. Feli - Toti Demonii Mei

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018
O piesa cu influente sataniste, care a pus pe jar tot Internetul.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/E9fqO9sAagI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
încerc să deslușesc influențele sataniste... nu prea le găsesc...

#3
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostAldulescu, on 30 octombrie 2018 - 18:37, said:

O piesa cu influente sataniste, care a pus pe jar tot Internetul.
Ar fi prima cu influenţe sataniste sau de ce ?

#4
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018

View PosttEo, on 30 octombrie 2018 - 18:57, said:

încerc să deslușesc influențele sataniste... nu prea le găsesc...
Odă adusă dracilor.

Clipul și piesa făcute de acești doi artiști întrec orice bun simț și respect față de credința creștină și mă mir că preoții/pastorii tac. Poate spuneți: “Ce treabă avem noi cu ei?” Avem treabă cu ei pentru că din păcate sunt modele pentru unii dintre copiii noștri, ai românilor, ai enoriașilor din țara aceasta 98% creștină. Copii care îi ascultă zilnic.
Piesa aceasta va rula o vreme bună pe toate radiourile și vom fi intoxicați cu versurile următoare:
“Mă cheamă acasă toți demonii mei
Tu m-ai ținut departe de ei
Mă-ntorc mereu la demonii mei
Când tu nu mă mai vrei
Mă-ntorc mereu la demonii mei
Poate-o să mă vindece ei!”
Nu știu cine v-a făcut versurile și regia clipului, dar sunt blasfemiatoare. Dragilor, vi s-a terminat inspirația? Nu mai găsiți versuri despre sex, bani, scandal, despărțiri și altele de vă legați de Biserică? Și dacă doreați o temă inspirată din credința creștină de ce cântați despre draci și nu despre Hristos care alungă dracii?
Faptul că Feli te trimite cu gândul la fecioara Maria e și acest aspect total nepotrivit. Am avut un respect deosebit pentru ea datorită cântecului “Două inimi”, dar oare ce a făcut-o să accepte o astfel de colaborare?
La un moment dat ei bagă și un “Amin” prin versuri așa cel puțin la derută. Un cuvânt sacru folosit nepotrivit pentru că e cool să te legi de Biserică. Și austriecii au făcut un clip despre donarea de organe în care soldații romani încearcă să-l convingă pe Hristos de pe cruce să semneze că le va dona Pe ale lui după moarte. Deci să fie și românii în acest trend blasfemiator.
Mă întorc la versuri, faptul că el este chemat “acasă” de demoni e iarăși cumva reprezentativ pentru muzica românească. “Casa” e dominată de demoni. Nici în glumă nu aș spune că am casă comună cu niște draci. Se merge și mai departe cu închinarea adusă acestora prin versul: “…poate să mă vindece ei!”. Nu, demonii nu au vindecat niciodată pe nimeni. Ei doar omoară oamenii prin patimile și păcatele lor.
Nu uitați că Avicii de curând a murit de depresie, tăindu-și venele cu cioburile unei sticle de tărie pe care tocmai o băuse, băiatul acesta era deja distrus la 28 de ani de alcool, droguri, femei și faimă, care i-au luat mințile. Demonii nu l-au vindecat. Apoi, din păcate, demonii au mai făcut o victimă, pe solistul de la Linkin Park, care vorbea adesea despre demonii din mintea lui de care nu mai scăpa. Până la urmă s-a sinucis și acesta.
Trist este că oamenii tind să creadă mai mult în demoni decât în Hristos. De aceea vă zic, aveți grijă că demonii chiar aud și vin la astfel de chemări insistente. Vă mirați apoi de divorțuri, depresii, patimi scârboase, dependențe de alcool, droguri, boli, boicoturi împotriva familiei, etc…
Vă întreb cu durere în inimă, realizați că Satana își face publicitate prin voi și chiar îi aduceți osanale? Alegeți cui vreți să slujiți pentru că în funcție de asta veți culege roadele!

https://crestintotal...adusa-dracilor/

#5
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Ăştia de substrat au auzit ?

#6
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
deci de-aia e satanist, că așa zice un site!
apăi scuză-mă, da' nu-i suficient...
mie nu mi se pare a fi o odă adusă dracilor, iar aceștia, chiar dacă sunt pomeniți, sunt pomeniți metaforic. dacă vrei, asociază-i poate cu "problemele", "necazurile", "treburile neterminate" de acasă.
tu ai auzit de metaforă, nu? eu bine, cei de la creștintotal, chiar dacă au auzit (sau nu), preferă să exagerezi și să găsească înțelesuri ascunse acolo unde nu e rostul.

blasfemiatoare nu mi se par versurile. cel mult decorul bisericesc si costumele. insa intorcându-mă la metafora de mai sus, le pot accepta fără pic de probleme.



apropo... clipul ăsta cum ți se pare? și oare cum l-ar comenta cei de pe creștintotal?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Mfxzzp8E4C0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

(am aflat despre el tot aici  pe SP, și-mi pare bine de asta.)

Edited by tEo, 30 October 2018 - 19:55.


#7
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Alea două e satane ? :D

#8
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
astea?

Attached File  Clipboarddddddddd.jpg   169.99K   23 downloads

cu siguranțã!

#9
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PosttEo, on 30 octombrie 2018 - 20:06, said:

cu siguranță!
Atunci doamnele ajută !

#10
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
Satanista, nesatanista... e o puscarie de melodie. Bleah.
Videoclipul, penibil.

#11
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
ca mai toate, de-o vreme încoace. și asta se vede nu numai la melodiile/clipurile românești...


LE

uite, dupa parerea mea, o exceptie:


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eexmYusoQ3o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tEo, 30 October 2018 - 21:57.


#12
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
articolele alea sunt facute ca sa aiba si trupa vunk mai multa notorietate... eu sincer n-am mai auzit de trupa asta de cand cu piesa aia animata denumita "1000".

vreau sa vad si eu un exemplu grafic la expresia aia "internetul pus pe jar", caci vad ca internetul nu da doua basini pe piesa asta.

Edited by zyppster, 31 October 2018 - 16:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate