Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Semnele ca a doua venire este iminenta si va avea loc in Romania

* * - - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
350 replies to this topic

#271
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostDorel666, on 11 noiembrie 2018 - 14:39, said:



Atunci lasa lucrurile asa cum sunt si, la momentul potrivit, cand va voi Dumnezeu, iti va arata.
OK.

#272
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,514
  • Înscris: 29.10.2017

View PostDorel666, on 11 noiembrie 2018 - 14:39, said:


Atunci lasa lucrurile asa cum sunt si, la momentul potrivit, cand va voi Dumnezeu, iti va arata.
Pai lasa-le si matale.

#273
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Asa cum Moise a venit ca sa conduca poporul Israel spre pamantul fagaduintei, tot asa cea de a doua venire are acelasi scop. Doar ca, de data aceasta, lumea crestina este cea care va fi condusa spre pamantul fagaduintei. Pentru aceasta trebuie sa existe un pamant al fagaduintei in care ”sa curga laptele si mierea” (criteri indeplinit de Romania), dar si un nou ”Moise”. Adica un om ”scos din apa” si pus conducator al intregii crestinatati, dupa ce va fi refuzat mai  intai sa fie ”fiul fiicei lui Faraon”. Si, așa cum Moise a venit pe lume intr-o vreme de control al nașterilor, așa si acest al doilea Moise va veni. Si iata ca isteria mondiala a controlului populatiei a inceput din anii 1960-1970, ceea ce inseamna ca omul care va pune intreaga lume crestina ”asternut picioarelor lui Hristos” s-a nascut deja in aceasta  perioada si a scapat ca prin minune acestei politici. Și minunea a fost decretul lui Ceausescu contra avorturilor, care a dat nastere ”decreteilor”.

http://www.culturavi...pra-populatiei/

Edited by Dorel666, 17 November 2018 - 14:37.


#274
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018
Deci cine vine pana la urma, moise?

#275
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,514
  • Înscris: 29.10.2017
Nu vine nimeni, stai calm.

#276
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008
De unde stii Dorele, sau esti profet?

#277
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostBebePanda, on 17 noiembrie 2018 - 16:45, said:

Deci cine vine pana la urma, moise?

View Postrixthina, on 17 noiembrie 2018 - 17:12, said:

Nu vine nimeni, stai calm.

Cine este ”closca” Ierusalimului? Hristos, si scrie aici:

Luca 13:34 Ierusalime , Ierusalime, care omori pe proroci şi ucizi cu pietre pe cei trimişi la tine; de câte ori am vrut să strâng pe fiii tăi cum îşi strânge găina puii sub aripi, şi n-aţi vrut!

Deci, cum credeti voi ca putea Ierusalimul sa-si stranga puii sub aripi, daca ”closca” nu ar fi fost deja renascuta?! Sa fiti siguri ca, in 1967, cand Israelul a renascut ca stat, in acel an s-a nascut și Unsul pe care il asteapta ei! Si abia dupa ce Unsul va pune pe toti dusmanii lui Hristos ”asternut picioarelor Lui”, abia apoi va veni si Hristos in slava Sa.

View Postdulgherul, on 17 noiembrie 2018 - 19:23, said:

De unde stii Dorele, sau esti profet?

Vezi mai sus!

#278
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018
Deci vine moise, ca iisus e ocupat cu maica-sa.

#279
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostDorel666, on 17 noiembrie 2018 - 19:27, said:





Cine este ”closca” Ierusalimului? Hristos, si scrie aici:

Luca 13:34 Ierusalime , Ierusalime, care omori pe proroci şi ucizi cu pietre pe cei trimişi la tine; de câte ori am vrut să strâng pe fiii tăi cum ĂŽşi strânge găina puii sub aripi, şi n-aţi vrut!

Deci, cum credeti voi ca putea Ierusalimul sa-si stranga puii sub aripi, daca ”closca” nu ar fi fost deja renascuta?! Sa fiti siguri ca, in 1967, cand Israelul a renascut ca stat, in acel an s-a nascut și Unsul pe care il asteapta ei! Si abia dupa ce Unsul va pune pe toti dusmanii lui Hristos ”asternut picioarelor Lui”, abia apoi va veni si Hristos in slava Sa.




Din cite stiu eu Israelul a renascut la 14 mai 1948!

#280
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdulgherul, on 17 noiembrie 2018 - 20:18, said:

Din cite stiu eu Israelul a renascut la 14 mai 1948!

”Războiul de Şase Zile (5-10 iunie 1967) reprezintă un moment de referinţă pentru Orientul Mijlociu şi nu numai. Aflat în căutarea securităţii, tânărul stat Israel a atacat preventiv şi şi-a zdrobit vecinii. Rând pe rând, Cisiordania, Ierusalimul de Est, Peninsula Sinai şi Platoul Golan s-au transformat în trofee ale israelienilor şi în răni ale palestinienilor, iordanienilor, egiptenilor, sirienilor şi întregii lumi arabe.”

https://adevarul.ro/...5138/index.html

Dupa cum se vede, abia in 1967 Ierusalimul a intrat in totalitate sub controlul noului stat Israel. Deci conteaza data cand Ierusalimul a devenit apt sa-si stranga puii sub aripi, nu data cand a fost reinfiintat statul Israel. Plus ca, adevarat ca din 1948 a fost infiintat noul stat, dar abia din 1967 a putut sta pe propriile picioare, in urma razboiului de sase zile.

Edited by Dorel666, 17 November 2018 - 21:16.


#281
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
https://citateimpres...htmt0lGnjj5-uAo

#282
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,514
  • Înscris: 29.10.2017
Vine la Catedrala?

#283
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postrixthina, on 23 noiembrie 2018 - 01:52, said:

Vine la Catedrala?

Templul lui Solomon era mai maret ca toate templele din vremea lui si a fost construit din aurul lui David, provenit din jafuri si omoruri. Cu toate acestea, Dumnezeu a coborat in el. Deci, cu atat mai mult va cobori in templul acesta construit din banul vaduvei!

Edited by Dorel666, 23 November 2018 - 13:19.


#284
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,514
  • Înscris: 29.10.2017
Ok, consideram ca e deja acolo.Posted Image

1) Il va vedea vreun fraier?Posted Image
2) Cum vor fi folositi banii incasati de la pelerini (enoriasi)"? In buzunarul cui intra? Ca ban public a fost investit; cum se intoarceacel ban catre comunitate?
3) Suntem un popor inclinat spre a construi cladiri megalitice? Indeamna in Scriptura Dumnezeu sa construiesti astfel de monstri imobiliari?
(Scriptura e ca si legile unei tari, facuta de cei ce se ocupa cu astfel de scrieri, fiecare om trebuie sa faca ceva...)

Si intrebarile ar putea continua.

Edited by rixthina, 23 November 2018 - 17:23.


#285
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postrixthina, on 23 noiembrie 2018 - 17:16, said:

Ok, consideram ca e deja acolo.Posted Image

1) Il va vedea vreun fraier?Posted Image
2) Cum vor fi folositi banii incasati de la pelerini (enoriasi)"? In buzunarul cui intra? Ca ban public a fost investit; cum se intoarceacel ban catre comunitate?
3) Suntem un popor inclinat spre a construi cladiri megalitice? Indeamna in Scriptura Dumnezeu sa construiesti astfel de monstri imobiliari?
(Scriptura e ca si legile unei tari, facuta de cei ce se ocupa cu astfel de scrieri, fiecare om trebuie sa faca ceva...)

Si intrebarile ar putea continua.

Nu romanii zidesc case pentru preoti, ci Dumnezeu!


1 Samuel 2:35 Eu Îmi voi pune un preot credincios, care va lucra după inima Mea şi după sufletul Meu; îi voi zidi o casă stătătoare şi va umbla totdeauna înaintea Unsului Meu.

Adevarat ca Dumnezeu nu are nevoie de case pentru El, dar are nevoie pentru alesii Sai:

1 Cronici 17:14 Îl voi aşeza pentru totdeauna în Casa Mea, şi în Împărăţia Mea scaunul lui de domnie va fi întărit pe vecie.’”

Pai, cum sa-l aseze Dumnezeu pe David in Casa Sa, daca nu ar avea construita o casa mai  intai?! O casa construita de oameni, ca doar nu ati vrea sa ne trimita ingerii pentru aceasta!

Si ori de cate ori se zideste o biserica, mica sau mare, doar Duhul lui Dumnezeu face aceasta. Deci, cei care vorbesc impotriva unor astfel de constructii, mai bine sa taca pentru ca vorbesc impotriva Duhului Sfant si nu li se va ierta!

Ezra 1:5 Capii de familie din Iuda şi Beniamin, preoţii şi leviţii, şi anume toţi aceia al căror duh l-a trezit Dumnezeu, s-au sculat să meargă să zidească la Ierusalim Casa Domnului.


Si sunt o gramada de alte versete care arata ca Dumnezeu are  nevoie de case, in care sa locuiasca alesii Sai, dintre care mai dau doar doua:

Isaia 56:5 le voi da în Casa Mea şi înăuntrul zidurilor Mele un loc şi un nume mai bun decât fii şi fiice; le voi da un nume veşnic, care nu se va stinge.

Isaia 56:7 îi voi aduce la muntele Meu cel sfânt şi-i voi umple de veselie în Casa Mea de rugăciune. Arderile-de-tot şi jertfele lor vor fi primite pe altarul Meu, căci Casa Mea se va numi o casă de rugăciune pentru toate popoarele.”

Cat priveste banii care intra in Casa Domnului, Dumnezeu Insusi a poruncit sa fie adusi!

Maleahi 3:10 Aduceţi însă la casa vistieriei toate zeciuielile, ca să fie hrană în Casa Mea; puneţi-Mă astfel la încercare”, zice Domnul oştirilor, „şi veţi vedea dacă nu vă voi deschide zăgazurile cerurilor şi dacă nu voi turna peste voi belşug de binecuvântare.

Si iarasi Dumnezeu nu cere pentru sine, ci pentru preoti si pentru saracii Sai! Iar daca ochiul vostru este rau ca este Casa Domnului bogata si indestulata si chiar  luxoasa, atunci mai bine vi-l scoateti!

Edited by Dorel666, 23 November 2018 - 22:46.


#286
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018

View PostDorel666, on 23 noiembrie 2018 - 22:38, said:

Nu romanii zidesc case pentru preoti, ci Dumnezeu!




Deci catedrala neamului  nu e pentru popi.

#287
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostBebePanda, on 23 noiembrie 2018 - 22:55, said:

Deci catedrala neamului  nu e pentru popi.
Dumneata, astfel ai crezut?

#288
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostBebePanda, on 23 noiembrie 2018 - 22:55, said:


Deci catedrala neamului  nu e pentru popi.

Este pentru preoti si credinciosi. Popi gasesti doar la septica si la poker.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate