Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Semnele ca a doua venire este iminenta si va avea loc in Romania

* * - - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
350 replies to this topic

#19
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostKokoshmare, on 30 octombrie 2018 - 12:12, said:

Cumpara-ti un glob pamantesc si roteste-l . Ai sa vezi ca mai sunt si altii care impartasesc paralela 45 cu noi

Prima dovadă a faptului că locul este România:

”De la o margine a cerului, la cealaltă” arată că se va afla între Nord si Sud iar ”de la răsărit la apus” arată de la sine că este între Apus și Răsărit. Și țara noatră este singura care îndeplinește aceste criterii.

Edited by Dorel666, 30 October 2018 - 12:37.


#20
slavyk

slavyk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 18.04.2006

View PostDorel666, on 30 octombrie 2018 - 12:05, said:

De mult mi-am propus sa fac un studiu complet despre aceasta, dar pana acum nu am reusit și nici nu stiu cand voi reusi. De aceea am ales azi sa deschid acest topic si sa trec toate informatiile aici, pe masura ce le voi descoperi...


  PRIMA DOVADA

Voi începe cu ceea ce a spus Insusi Hristos:



Venirea Fiului omului
22 Şi a zis ucenicilor: „Vor* veni zile când veţi dori să vedeţi una din zilele Fiului omului, şi n-o veţi vedea.
23 Vi* se va zice: ‘Iată-L aici, iată-L acolo!’ Să nu vă duceţi, nici să nu-i urmaţi.
24 Căci* , cum iese fulgerul şi luminează de la o margine a cerului până la cealaltă, aşa va fi şi Fiul omului în ziua Sa. (Luca, 17)


Astfel, înaintea venirii Sale, vor fi multi oameni care se vor da drept reincarnarea lui IIsus Hristos. Si pana in zilele  noastre nu au fost astfel de oameni, dar acum au apărut:

https://www.antena3....-se-436503.html

https://a1.ro/news/i...e-id406123.html

https://adevarul.ro/...51c8/index.html

Despre toti acesti ”hristosi” stiu doar o mica parte din oameni, unii ii cred, altii in contesta. Dar Hristos a spus ca, la a doua lui venire, toata lumea va sti si nu va mai exista dubiu. Oricum, faptul ca acesti oameni traiesc in zilele noastre este un semn biblic ca a doua venire, cea in slava, s-a apropiat, este la usi!

Aceasta-i prima dovada pe care o prezint. Pe celelalte, in postarile viitoare, inclusiv dovada ca venirea Lui va fi in Romania. Si, unde v-ati astapta sa fie in alta parte, de vreme ce Romania este in centrul lumii si El doar in centrul lumii poate aparea, ca să fie văzut ”de la apus la răsărit”, ”de la o margine a cerului, la cealaltă”!
Cristos, hretștine, Cristos!

#21
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View PostDorel666, on 30 octombrie 2018 - 12:36, said:

Prima dovadă a faptului că locul este România:

”De la o margine a cerului, la cealaltă” arată că se va afla între Nord si Sud iar ”de la răsărit la apus” arată de la sine că este între Apus și Răsărit. Și țara noatră este singura care îndeplinește aceste criterii.
Eu cred ca mai degraba este rusia, este tara cu cel mai mare teritoriu si cred ca singura care indeplineste conditiile scrise de tine si poate ar mai fi sua.

Edited by diegodanny, 30 October 2018 - 12:44.


#22
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
A doua dovadă a venirii iminente:

Matei 17:23 Ei Îl vor omorî, dar a treia zi va învia.” Ucenicii s-au întristat foarte mult.

Adevarat, acest verset vorbeste despre invierea de acum doua mii de ani. Dar nu numai...
Pentru că este scris ”o zi la Dumnezeu este ca o mie de ani”. Adică, în timp ce la Dumnezeu trece o zi, in lumea oamenilor trece o mie de ani. Ceea ce inseamna ca a doua venire a lui Hristos, care este tot o inviere din moarte (că de aceea este scris ”moartea mea vestiti pana voi veni din nou”) va fi ”a treia zi”. Dar nu a treia zi omenească, pentru că Hristos nu a ramas pe pamant, ci ”s-a inaltat la ceruri si sta de-a dreapta Tatalui”. A doua venire va fi, deci, dupa ce Hristos va petrece doua zile in Impărătia Tatalui, adica exact după doua mii de ani omenesti. Care inca nu au trecut! Pentru ca acesti doua mii de ani trebuiesc socotiti de la moartea Sa, nu de la  nașterea Sa. Adica... taman in anul 2033!
Și vi se pare ca mai este mult pana atunci?!

Edited by Dorel666, 30 October 2018 - 12:47.


#23
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017
Ok, deci Tipul si-a planificat calatoria cu 2000 de ani in urma. Probabil si-a facut rezervari nerambursabile ca era mai ieftin si acum n-are de ales decat sa aterizeze la noi. Pare plauzibil.

#24
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View PostDorel666, on 30 octombrie 2018 - 12:45, said:

A doua dovadă a venirii iminente:

Matei 17:23 Ei Îl vor omorî, dar a treia zi va învia.” Ucenicii s-au întristat foarte mult.

Adevarat, acest verset vorbeste despre invierea de acum doua mii de ani. Dar nu numai...
Pentru că este scris ”o zi la Dumnezeu este ca o mie de ani”. Adică, în timp ce la Dumnezeu trece o zi, in lumea oamenilor trece o mie de ani. Ceea ce inseamna ca a doua venire a lui Hristos, care este tot o inviere din moarte (că de aceea este scris ”moartea mea vestiti pana voi veni din nou”) va fi ”a treia zi”. Dar nu a treia zi omenească, pentru că Hristos nu a ramas pe pamant, ci ”s-a inaltat la ceruri si sta de-a dreapta Tatalui”. A doua venire va fi, deci, dupa ce Hristos va petrece doua zile in Impărătia Tatalui, adica exact după doua mii de ani omenesti. Care inca nu au trecut! Pentru ca acesti doua mii de ani trebuiesc socotiti de la moartea Sa, nu de la  nașterea Sa. Adica... taman in anul 2033!
Și vi se pare ca mai este mult pana atunci?!
De fapt cred ca va fi in anul 3000 , o zi inseamna 1000 ani si daca vine in a treia zi inseamna ca anul va fi in jur de 3000.

Edited by diegodanny, 30 October 2018 - 12:52.


#25
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdiegodanny, on 30 octombrie 2018 - 12:42, said:

Eu cred ca mai degraba este rusia, este tara cu cel mai mare teritoriu si cred ca singura care indeplineste conditiile scrise de tine si poate ar mai fi sua.

Rusia este Răsăritul, iar SUA este Apusul. Niciuna dintre el nu este ”intre Rasarit și Apus. Doar Romania este, cel mult ar putea fi si Bulgaria.

#26
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostMarianG, on 30 octombrie 2018 - 12:15, said:

Tare imi e ca o sa vina din Ploiesti

Posted Image

Incepi si tu?

#27
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View PostDorel666, on 30 octombrie 2018 - 12:55, said:


Rusia este Răsăritul, iar SUA este Apusul. Niciuna dintre el nu este ”intre Rasarit și Apus. Doar Romania este, cel mult ar putea fi si Bulgaria.
Pamantul este rotund....daca te uiti la harta rusiei ai sa vezi ca ea indeplineste conditiile, poti verifica cu google maps:
https://www.google.c...0.5246474,4.04z

#28
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdiegodanny, on 30 octombrie 2018 - 12:50, said:

De fapt cred ca va fi in anul 3000 , o zi inseamna 1000 ani si daca vine in a treia zi inseamna ca anul va fi in jur de 3000.

Ai facut o confuzie: anul 2001 este începutul celei de ”a treia zi”, iar anul 3000 este sfarsitul celei de a treia zi, nicidecum  inceputul.

View Postdiegodanny, on 30 octombrie 2018 - 12:57, said:

Pamantul este rotund....daca te uiti la harta rusiei ai sa vezi ca ea indeplineste conditiile, poti verifica cu google maps:
https://www.google.c...0.5246474,4.04z

Dumnezeu a scris Scriptura pentru oameni si despre oameni. De aceea nu-i vorba de intersectia meridianului 0 cu paralela 0, ci de intersectia dintre Apusul politic cu Rasaritul politic și Nordul politic cu Sudul politic.

Edited by Dorel666, 30 October 2018 - 13:00.


#29
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,420
  • Înscris: 10.08.2005

View PostJammalan-the-Prophet, on 30 octombrie 2018 - 12:57, said:

Incepi si tu?
pai zi si tu acuma, ce alte semne s-au vazut pe forum ?

#30
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostMarianG, on 30 octombrie 2018 - 13:00, said:

pai zi si tu acuma, ce alte semne s-au vazut pe forum ?

Hm....macar hai sa lasam fiara apocalispsei sa vina de la Galati!!!!

#31
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,690
  • Înscris: 23.04.2007

View PostKokoshmare, on 30 octombrie 2018 - 12:09, said:

Pe 25 noiembrie vine patriarhul Constantinopolului la Bucuresti.. Daca vine si Gizas cu el facem discount serios , sa stii

View PostMarianG, on 30 octombrie 2018 - 12:10, said:

Sa vina ca am ceva de discutat cu El, fata in fata.
Cu cine ai de discutat ... cu "patriarhul Constantinopolului" sau cu "Gizas" ?

#32
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View PostDorel666, on 30 octombrie 2018 - 12:59, said:

Ai facut o confuzie: anul 2001 este începutul celei de ”a treia zi”, iar anul 3000 este sfarsitul celei de a treia zi, nicidecum  inceputul.

Cum poate fi inceputul celei de a treia zi ? anul cand s-a nascut hristos a fost anul 1 iar in anul 1000 a trecut o zi in 2000 a inceput a doua si in 3000 incepe a treia.

#33
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
nu stii tu sigur cand si unde va fii

#34
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View Postdiegodanny, on 30 octombrie 2018 - 12:13, said:

de existat o exista un creator dar denumirea lui s-a pierdut in timp.
In cele mai vechi manuscrise ale Bibliei, numele Dumnezeului crestin e trecut cu literele YHWH (in forma lor ebraica). Nimeni nu mai stie cum era rostit, fiindca inainte ca Isus sa fi venit pe pamant preotii evrei au interzis folosirea numelui divin.
Pana si BOR folosea la un moment dat traducerile lui Nitulescu sau Cornilescu, ce contin numele lui Dumnezeu sub forma de "Iehova" (Jehovah in engleza, Jehova in germana, Geova in italiana, etc.). Dar ca sa pastreze traditia orto, au scos ce nu le conveneau.

Cat despre venirea lui Isus, ea e simbolica si nimeni nu o va vedea cu ochii fizici. De fapt nimeni nu cunoaste nici cand anume va fi, in afara de Dumnezeu.

Edited by Hider141, 30 October 2018 - 13:08.


#35
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
A TREIA DOVADA A VENIRII IMINENTE:

Matei 24:30 Atunci se va arăta în cer semnul Fiului omului, toate seminţiile pământului se vor boci şi vor vedea pe Fiul omului venind pe norii cerului cu putere şi cu o mare slavă.

Care este ”semnul fiului omului”? Crucea. Când s-a arătat prima oară pe cer ”crucea” la ”toate semințiile pământului”? In timpul celui de al doilea Razboi mondial, cand avioanele descarcau bombe peste civili. Motiv suficient ca ”toate semintiile pamantului” sa se boceasca. Si, intr-adevar, cu putere si mare slava s-a aratat ”fiul omului” in aceste aparate! Dar ele erau doar un semn ca venirea Crucii, ca sa pedepseasca toate semintiile pamantului, este aproape, aproape, aproape.

#36
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View PostMarianG, on 30 octombrie 2018 - 12:10, said:

Sa vina ca am ceva de discutat cu El, fata in fata.

Me too!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate