Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Intrus în rețeaua domestică

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006

View PostMembruAnonim, on 30 octombrie 2018 - 14:00, said:

You sure?
Da. De aceea ma intreb intrustii astia rau intentionati de ce nu or folosi retele neparolate din locuri publice, se chinuie cu routere casnice.

#38
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012

View PostLunaCrystal, on 30 octombrie 2018 - 14:14, said:

Da. De aceea ma intreb intrustii astia rau intentionati de ce nu or folosi retele neparolate din locuri publice, se chinuie cu routere casnice.

alea nu au destulă bandă pt traficul de care au nevoie!

#39
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
sau fac prostii pe net si vor sa le faca de pe ip-ul altcuiva.

#40
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostFane, on 30 octombrie 2018 - 14:58, said:

sau fac prostii pe net si vor sa le faca de pe ip-ul altcuiva.
Degeaba le fac de pe IP-ul altcuiva. Daca faci prostioare esti gasit in 3 secunde.

#41
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005
nu discutam exact despre 'ce prostioare si cum'

#42
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu as fi prea sigur.
Fa ceva de pe un wi-fi public de la o terasa foarte mare si aglomerata sau aeroport si o sa te gaseasca la sfantu asteapta.

#43
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006
stati linistiti ca vrea doar sa se laude cu casa :)
vezi daca era umbrela aia stransa si cand iti aparea conectat intrusul :)
pune filtre pe adrese si gata, nu cred ca ai vreun snowden vecin sa care sa vrea sa stea moca pe netul tau

#44
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
Pt initiator: cauta pe cineva mai priceput cu retelele si spune-i sa activeze filtrarea pe MAC si sa dea acces numai dispozitivelor tale, asa cum ti-au recomandat colegii.

#45
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Filtrarea pe MAC e aproape frectie.
Iti cloneaza un MAC eligibil din reteaua ta in cateva secunde.

#46
Nexxus2

Nexxus2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 16.08.2008
Deactiveaza WPS, seteaza WPA2 cu o parola de cel putin 15-20 de caractere si pentru un timp nu va mai intra nimeni in reteaua ta...

#47
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012

View PostNexxus2, on 30 octombrie 2018 - 19:31, said:

Deactiveaza WPS, seteaza WPA2 cu o parola de cel putin 15-20 de caractere si pentru un timp nu va mai intra nimeni in reteaua ta...

schimbat parola
cât despre trafic ia priviți poza: nu e nimic deosebit, deci mă speri degeaba!

Attached Files



#48
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

View Postgeo123, on 30 octombrie 2018 - 18:09, said:

Filtrarea pe MAC e aproape frectie.
Iti cloneaza un MAC eligibil din reteaua ta in cateva secunde.
de la 'fix' la 'aproape' e cale lunga,
daca intrusul avea ganduri si cunostine trecea la fapte, eventual fara a fi sezisat.


#49
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Jumatate zi si 3 pagini pentru a concluziona ca nu s-antamplat nimic deosebit.
Cum am mai spus, device-urile mobile (si nu numai chiar: de ex un TV) apar in folderul network ca “rogue devices” din cauza:
1. windows connect now (activ pe calculatorul unde ai vazut tu un mac “suspect”)
2. WPS activ pe router (asta trimite datele catre windows connect now:
X-ulescu, un telefon mobil, trece prin zona, prin preajma retelei tale wifi, scanand in stanga si in dreapta dupa retele wifi (ca asta face un telefon cu wifi activat: scaneaza) routerul tau il vede (oricat de secure ar fi routerul tau inclusiv WPA2, mac layer si physical layer nu sunt protejate (ai nevoie totusi de mac pt a accesa un AP) si il intreaba: “sefu’ n-ai un mac si pt mine?”
La care x-ulescu zice “cum sa nu: poftiti va rog”
La care wps-u (copilu’ ala mic si obraznic din routerul tau) mai departe zice catre windows connect now: “nenea windows, l-am vazut pe x-ulescu prin zona si avea mac-u asta” la care windows zice “o, super, sigur e din reteaua mea” - cu toate ca x-ulescu ala nici macar nu este tehnic parte in aceeasi retea cu router-ul si windows-ul tau). E un discovery protocol, mai pe scurt.

Tot ce ai de facut este sa inchizi WPS activat pe router, care este oricum o implementatare proasta: comoditate (apasarea unui buton) in defavoarea securitatii, si sa opresti serviciul de windows mentionat mai sus: nici una, nici alta nu te ajuta.

Dar ati facut din tantar armasar!

Si apropo, una e sa-i vezi mac-ul datorita unui “feature” din win8/10 in folderul network si alta e sa fie/aiba acces la tine-n retea.
Daca pe viitor mai ai dileme d-astea cu baieti rai, poti verifica:
1) logurile serverului tau de dhcp
2) iar daca e hacer mai citit si si-a pus ip static inafara pool-ului dhcp-ului, il vor da de gol arp-request-urile catre gateway-ul tau.

Asadar, mult zgomot pentru nimic.










#50
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Wow ! Panica la New York !
     Probabil e un vecin care a vazut ca e wi-fi disponibil si a incercat sa se conecteze dar nu a reusit.
     Ca orice prastie de router retine in lista toate deviceurile care s-au conectat cu sau fara succes.
      Eu de exemplu am trecut pe langa o biblioteca cu wi-fi free. Am incercat sa ma conectez dar era free doar pentru abonati.
De atunci ori de cate ori trec prin zona telefonul ma anunta ca e wi-fi disponibil si nu am reusit sa-l fac sa uite reteaua dar nici nu mi-am batut capul.
     Asa ca, daca vecinul tau are inca in memoria telefonului reteaua ta de wifi, in fiecare dimineata cand trece pe langa casa ta, telefonul lui incearca sa se conecteze. Si uite-asa apare in log.
     In ce priveste flood-ul e clar ca nu poti sa faci flood de pe un prapadit de telefon. Cel mai probabil ai un virus in computer. Cu antivirusu ala peimit cadou de Mos Craciun nu te vad bine.

#51
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
mulțumesc fraților mai mari și mai școliți - în domeniul ista!

View Postcspot, on 30 octombrie 2018 - 23:05, said:

...Cu antivirusu ala peimit cadou de Mos Craciun nu te vad bine.

ăăă... bitdefenderul ăla l-am plătit, cash!
zici că-i praștie? nu de alta, dar se apropie data scadenței la reînnoire șiii: S-O FAC?

#52
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Munca ta, banii tai, nu fi dăncilă și ia o decizie singur!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate