Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Revelion la munte fun inclus

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View PostPSC, on 30 octombrie 2018 - 12:47, said:

Nu am spus-o la mişto. La Băile Tuşnad chiar în asemenea condiţii am stat: într-o mansardă construită peste o casă veche. Soba avea scăpări de gaze, în "baie" nu intra decât o singură persoană, iar podeaua tremura sub paşii noştri.
Condiţiile oribile de cazare au fost compensate, oarecum, de amabilitatea gazdelor, o familie de unguri. Doamna nu ştia deloc româneşte, traducea soţul, dar am plătit foarte puţin pe noapte, vreo 40 sau 50 de lei, parcă.


Cu siguranta nu-i la misto. Am stat si eu in tot felul de improvizatii din astea, mai peste tot fiind un miros specific de vechi (intr-o buna masura venind de la lemnaria veche).

Genul asta de locuri nu merita nici cei 17-20 de euro ceruti in mod uzual in timpul anului, daramite sumele uriase vehiculate de Revelion.

#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Am rămas cu gândul la Tirol şi cu întrebarea: cum mama mă-sii (adică bunica) pot ăia să se organizeze în aşa hal, încât casele lor să pară că sunt plantate acolo, nu construite? Şi cum naiba de iarba aceea se menţine verde de zici că ai Photoshop instalat în ochi? Şi cum de au fost în stare să toarne asfalt până la baza gheţarului? Şi cum... atâtea altele...

#39
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View PostPSC, on 30 octombrie 2018 - 12:53, said:

Am rămas cu gândul la Tirol şi cu întrebarea: cum mama mă-sii (adică bunica) pot ăia să se organizeze în aşa hal, încât casele lor să pară că sunt plantate acolo, nu construite? Şi cum naiba de iarba aceea se menţine verde de zici că ai Photoshop instalat în ochi? Şi cum de au fost în stare să toarne asfalt până la baza gheţarului? Şi cum... atâtea altele...

Acum bine, nici prea mult grad de artificial nu e placut ochiului sa vada.
Daca totul arata ca un Lego (daca totul pare "pus cu mana" in peisaj), marturisesc, eu unul, ca nu-mi place.

Edited by cattavencu, 30 October 2018 - 12:57.


#40
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
PSC-ule...eu am fost...e superb...au alei asfaltate peste tot, drumuri bune, doar 2 benzi...casele sint vechi, in afara de hoteluri noi cu spa,..din piatra din munti, ce sa se beleasca?...

Incerc sa pun citeva poze...

#41
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostAranzazu, on 30 octombrie 2018 - 11:50, said:

Pentru ca Revelionul se tine intr-o incapere cu usi bine inchise sa nu intre gerul, de ce trebuie mers departe pentru o noapte de betie?  sint de parere ca este inutil in cel mai instabil timp din an cand poate apare o furtuna de zapada sau altceva si viata devine un peisaj mort.  
Nu-i asa.
In zonele de munte nu sunt furtuni de zapada, alea is numa' la campie, gen baragan.
Ii fain in noaptea de revelion, daca nu ninge, sa faci si un gratar afara, sa faci cerc in jurul focului cu o tuica fiarta / vin fiert, fiecare cum ii place.
Iar daca ai si peisaj monta imprejur, ii fain de doua ori.

Apoi, a doua zi daca ai o piscina incalzita / spa / sauna sa te refaci, plus o drumetie prin padure, pe sub cetina de brad, sa faci pofta de mancare, sa mai poti duce inca o palinka / friptura /sarmale / cozonaci... iarasi ii bine. :)

#42
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View PostPSC, on 30 octombrie 2018 - 12:53, said:

Am rămas cu gândul la Tirol şi cu ĂŽntrebarea: cum mama mă-sii (adică bunica) pot ăia să se organizeze ĂŽn aşa hal, ĂŽncât casele lor să pară că sunt plantate acolo, nu construite? Şi cum naiba de iarba aceea se menţine verde de zici că ai Photoshop instalat ĂŽn ochi? Şi cum de au fost ĂŽn stare să toarne asfalt până la baza gheţarului? Şi cum... atâtea altele...
He, he, sa ma fi vazut pe mine cum mi-au iesit ochii ca la melc cand am vazut drum asfaltat prin lanul de porumb.Nu ducea nicaieri, era strict pentru culesul porumbului si se afla pe langa St. Johann in Tirol.

#43
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Mai ieftin e sa faci revelionul acasa iar mai apoi sa mergi sa il faci pe ala pe rit vechi la preturi civilizate. Dupa ceva bautura chiar nu mai conteaza data din calendar.

#44
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostFreddy12, on 30 octombrie 2018 - 13:05, said:

He, he, sa ma fi vazut pe mine cum mi-au iesit ochii ca la melc cand am vazut drum asfaltat prin lanul de porumb.Nu ducea nicaieri, era strict pentru culesul porumbului si se afla pe langa St. Johann in Tirol.
Ala exista si in Ungaria, nu-i nevoie sa bati drumul pana in Tirol.

View PostdreaQ, on 30 octombrie 2018 - 13:07, said:

Mai ieftin e sa faci revelionul acasa iar mai apoi sa mergi sa il faci pe ala pe rit vechi la preturi civilizate.
Adevarat. Si sa mananci ce-o ramas de la 1 Ianuarie, si-or bagat la congelator sa nu se strice.

Edited by Hunor_66, 30 October 2018 - 13:20.


#45
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,251
  • Înscris: 24.01.2008
Poate reusiti sa ramaneti, totusi, la subiect, si sa (incercati sa) ajutati initiatorul cu ceva idei / informatii.

Multumesc !

#46
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Barboso, ai perfecta dreptate...da de decit scump si prost...chit ca nu faci mare lucru o noapte...

Ceva poze..

In orice aventura de gen este bine sa deschizi oamenilor ochii sa vada si altceva...nu este off-topic...
Poate anul viitor se vor gindii mai bine la organizarea bugetului si o amintire de neuitat....

Attached Files



#47
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Arata foarte bine, vederea spre lac e tare faina:

https://www.turistin...iu-c107142.html

Imaginati-va cum arata toti versantii inzapeziti :)

Edited by cattavencu, 30 October 2018 - 13:58.


#48
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015

View Postcattavencu, on 30 octombrie 2018 - 12:53, said:

mai peste tot fiind un miros specific de vechi (intr-o buna masura venind de la lemnaria veche).


Pentru cunostinta ta generala nu de la lemnul vechi vine mirosul...ci de la faptul ca pe timp de iarna isi faceau nevoile fiziologice in casa si dimineata aruncau mizeria in fundul curtii...
Ce sa miroasa lemnul...sa fim seriosi...

#49
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Post_Dadi_, on 30 octombrie 2018 - 12:31, said:

Serios, cind ai facut rezervarea, in martie?...

Eu m-am uitat ieri si la Kitzbuhel e ocupata toata statiunea in perioada sarbatorilor...
Serios?Eu acum am gasit 1.139 de locatii in Austria

Attached Files



#50
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,818
  • Înscris: 18.12.2007
Pentru 16 persoane ce oferte gasesti?

#51
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostAlexEn, on 30 octombrie 2018 - 15:20, said:

Pentru 16 persoane ce oferte gasesti?
Destule

Attached Files



#52
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Degeaba cautati pe perioada aia, initiatorul vrea sa mearga de revelion, insa si asa am gasit ceva la vreo 110€/pers pe toata perioada aia. Deci variante se gasesc, e pution mai peste mana pentru ca ai de condus pana acolo, insa se gaseste cu siguranta si cazare mai ieftina ca in Romania.
Cunosc pe cineva care acum 1-2 ani a facut revelionul in Slovacia, la jumatate de pret fata de Romania.

Edited by giuliani, 30 October 2018 - 16:17.


#53
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009
Nu inteleg ce vreti sa demonstrati...
1. Omul vrea de revelion, nu de Craciun;
2. Cauta pe Valea Prahovei, nu in Austria.

Ok, costa mai mult in Romania? Pai si ce, fratilor, pleaca pe banii vostri?

---
@Eduardika28
https://www.turistin...el-c102221.html - Busteni, 8064 RON
https://www.turistin...flo-c84142.html - Bran, 6160 RON
https://www.turistin...ada-c64105.html - Rucar-Bran, 8100 RON
https://www.turistin...ona-c23931.html - Rasnov, 7800 RON
etc.

Edited by alekz31, 30 October 2018 - 19:02.


#54
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 15.09.2009
Initiator, eu zic sa cauti pe aici

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate