Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Revelion la munte fun inclus

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Uite aici e mai ieftin
https://www.lapensiu...-si-cazare.html

#20
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Nu stiu de ce e boala asta pe Valea Prahovei.Eu mi-am gasit in Alpii austrieci din 23 dec-27 dec,3 adulti si un copil pensiuni cu preturi intre 1100 si 1700 ron.De revelion preturile urca cu maxim 100 E,deci cam 2000 ron.La 14 persoane posibil sa fie in jur de 6000-7000 ron,cu mic dejun.

Edited by daniMMM, 30 October 2018 - 11:21.


#21
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

 Naijax, on 30 octombrie 2018 - 11:13, said:

O fi
Dar daca te prinde un viscol iesi de acolo doar cu elicopterul
Daca te prinde viscolul prin Bărăgan, e la fel. Sa stea acasa, sa nu-i prindă viscolul.

#22
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009
Eu am inchiriat la inceputul acestei luni o vila in Busteni, la vreo 15 min. de mers pe jos de Kalinderu. 7700 RON - 4 nopti, capacitate 19 persoane, noi suntem 17.
Cauta pe turistinfo, noi am rupt site-ul in doua pana am gasit. Trebuie sa va grabiti, insa, deja e cam tarziu.

Sfat: Intreaba-i pe proprietari in avans daca aveti voie sa ascultati muzica, sa faceti gratar noaptea, sa dati artificii etc. Am dat de unii care aveau pretentia ca la 12-1 sa se dea stingerea ca sa nu deranjam vecinii, de parca faceam concert in curte.

Edited by alekz31, 30 October 2018 - 11:29.


#23
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
incearca sa intrebi aici daca au disponibilitate pentru revelion:
http://www.locatiica...iunea-iordache/

#24
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Uite una draguta la Voineasa:

https://www.turistin...125.html#tarife

Dar cu ce vreti sa ajungeti la munte, ca n-ai precizat.
Aveti masini? Sau va bazati pe tren / autocar?

 Eduardika28, on 30 octombrie 2018 - 10:44, said:

Deci, sunteti de parere ca 560 este rezonabil? Este primul revelion la munte pentru mine si pentru majoritatea dintre noi, fiind studenti.


Dupa mine absolut nici un pret nu e rezonabil in perioada Revelionului. Mai totul e "la rupere", o ecuatie care nu prea e win-win, bazata mai ales pe partea emotionala - "momente unice", "irepetabil", "nu ratati", de parca timpul n-ar curge si dupe 1 ianuarie incolo.

Mai castigati sunt cei care-l fac pe stil vechi, prin respectica defazare calendaristica Posted Image

Edited by cattavencu, 30 October 2018 - 11:52.


#25
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 alekz31, on 30 octombrie 2018 - 11:21, said:

Eu am inchiriat la inceputul acestei luni o vila in Busteni, la vreo 15 min. de mers pe jos de Kalinderu. 7700 RON - 4 nopti, capacitate 19 persoane, noi suntem 17.
Cauta pe turistinfo, noi am rupt site-ul in doua pana am gasit. Trebuie sa va grabiti, insa, deja e cam tarziu.

Sfat: Intreaba-i pe proprietari in avans daca aveti voie sa ascultati muzica, sa faceti gratar noaptea, sa dati artificii etc. Am dat de unii care aveau pretentia ca la 12-1 sa se dea stingerea ca sa nu deranjam vecinii, de parca faceam concert in curte.

Am stat eu odata la o pensiune prin Maramures.. stii cum se auzea "Pusca si curaua lata" la 3 dimineata, din pensiunea vecina...? Vai de mine...
Si erau in interior, nu erau afara... si nu era revelion.. era joi noapte.

#26
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018
Pentru ca Revelionul se tine intr-o incapere cu usi bine inchise sa nu intre gerul, de ce trebuie mers departe pentru o noapte de betie?  sint de parere ca este inutil in cel mai instabil timp din an cand poate apare o furtuna de zapada sau altceva si viata devine un peisaj mort.  Si de la cel mai apropiat sat ar fi o problema de revenit in capitala dupa Revelion daca nu poate circula nimic decat tancul militar.

#27
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Eduardika28, on 30 octombrie 2018 - 10:25, said:

Salutare,

Dupa ceva cautari intense, m-am lasat pagubas si sunt nevoit sa intreb pe acest forum cu oameni dragi pentru a gasi o solutie.
Ideea este in felul urmator: suntem un grup de 12-16 persoane si cautam sa facem revelionul acesta undeva la munte, 3-4 nopti fiind intervalul. Avand in vedere
ca mai sunt 2 luni pana la data respectiva, consider ca timpul de cautare este destul de limitat si trebuie gasit rapid.
Ne intereseaza atat locatia (sa fie una nu neaparat cu locuri de vizitat, cat sa-ti ofere o priveliste clasica de munte, locuri de facut gratare, aer curat), dar si
locul unde vom fi cazati (cel mai mult), distractia fiind garantata de noi. Fie ca este vorba de o casa, vila ori pensiune, noi suntem deschisi la oferte. Problema care apare sunt banii.
Suntem dispusi sa platim undeva pe la 7000-7500 de lei (3-4 nopti) pe cazare pentru a rezerva integral o casa/vila/pensiune.
Deocamdata, ce am gasit cel mai ieftin se invarte in jurul sumei de 9000 de lei pentru 4 nopti de cazare, ce ar insemna 560 de lei/pers, suma care mi se pare cam mare pentru 4 nopti de distractie.

As fi recunoscator, daca ati veni macar cu statiuni frumoase, unde as putea sa gasesc cazare avand in vedere "pretentiile" mentionate mai sus. Multumesc anticipat.

PS: mentionez ca nu caut ceva cu event organizat, masa, lautari. Ceva sa-mi ofere doar cazare.
Parerea mea : la trecerea dintre ani stai acasa ca e " sezonul " spargerilor de locuinte fara proprietari acasa !
Vrei un sejur fain si lesne la pret ( ca bugetul precizat e sarac bine ) il faci dupa revelion cand preturile scad drastic !

#28
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 Aranzazu, on 30 octombrie 2018 - 11:50, said:

Pentru ca Revelionul se tine intr-o incapere cu usi bine inchise sa nu intre gerul, de ce trebuie mers departe pentru o noapte de betie?  sint de parere ca este inutil in cel mai instabil timp din an cand poate apare o furtuna de zapada sau altceva si viata devine un peisaj mort.  Si de la cel mai apropiat sat ar fi o problema de revenit in capitala dupa Revelion daca nu poate circula nimic decat tancul militar.

Dar de unde toate fricile astea puse inainte?

Eu zic ca o sa fie mare lucru daca o sa prinda zapada decenta.

 Baxon, on 30 octombrie 2018 - 11:52, said:

Parerea mea : la trecerea dintre ani stai acasa ca e " sezonul " spargerilor de locuinte fara proprietari acasa !


Tocmai ce scriam si hop! alta frica...

Sa fim sinceri cu noi insine; cred ca astea sunt din registrul "daca eu nu merg, sa nu mearga nimeni"

Edited by cattavencu, 30 October 2018 - 11:57.


#29
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007

 daniMMM, on 30 octombrie 2018 - 11:19, said:

Nu stiu de ce e boala asta pe Valea Prahovei.Eu mi-am gasit in Alpii austrieci din 23 dec-27 dec,3 adulti si un copil pensiuni cu preturi intre 1100 si 1700 ron.De revelion preturile urca cu maxim 100 E,deci cam 2000 ron.La 14 persoane posibil sa fie in jur de 6000-7000 ron,cu mic dejun.

Ca mai e si costul transportului + s-ar putea sa nu gaseasca o vila doar pentru ei.

#30
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009

 rosix, on 30 octombrie 2018 - 11:40, said:

Am stat eu odata la o pensiune prin Maramures.. stii cum se auzea "Pusca si curaua lata" la 3 dimineata, din pensiunea vecina...? Vai de mine...
Si erau in interior, nu erau afara... si nu era revelion.. era joi noapte.

Ok, dar acum vorbim despre revelion. Asa pot sta acasa cu Dan Negru. Posted Image In fine, eu n-am avut niciodata vreo problema cu vecinii daca dadeau o petrecere marti, de exemplu, chiar daca mergeam la munca a doua zi. Poate voi fi nevoit sa dau si eu un chef candva si nu mi-ar conveni sa ma trezesc cu politia la poarta cand mi-e lumea mai draga. Poate dupa 50 de ani imi voi face si eu probleme de genul. Posted Image

 cattavencu, on 30 octombrie 2018 - 11:54, said:

Sa fim sinceri cu noi insine; cred ca astea sunt din registrul "daca eu nu merg, sa nu mearga nimeni"

Bine punctat!

Edited by alekz31, 30 October 2018 - 12:02.


#31
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 rosix, on 30 octombrie 2018 - 11:01, said:


Pai si de cand fac studentii Revelionul la munte, bai nene...  ??   Revelionul e destul de scump de rezervat mai ales in locuri in care se duce tot romanu..  
Eventual ati putea sa cautati locuri mai putin bantuite, poate e mai ieftin.. Nu inteleg la ce va foloseste peisajul (care tre sa se vada din restaurant)..  Pana la urma va duceti acolo sa chefuiti.

Cand dai pocnitoarea, trebuie sa ai peisaj de munte, altfel nu merge. Nu ai inteles ca nu au bani sa treaca strada, ei vor doar peisajul sa faca gratarul. Sunt curios daca au bani pentru ce pun pe gratar, sau poate culeg ciupercute prin padure.

#32
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

 cattavencu, on 30 octombrie 2018 - 11:54, said:

Dar de unde toate fricile astea puse inainte?  

Sa presupunem ca am pomenit mai multe revelioane si am avut experiente diferite.  Frica nu-mi e, insa inconvenienta cand n-ai cum sa te misti si mai sint si niste mistreti in jurul locului, flamanzi si ei, capul ti se invarte si de foame si n-ai incotro decat sa astepti, injuri sistemul politic cum a mentionat un alt forumist, etc.

Daca stau pana-n primavara ingropati in omat, vor culege si ciuperci proaspete din zapada!

#33
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 Aranzazu, on 30 octombrie 2018 - 12:20, said:

Sa presupunem ca am pomenit mai multe revelioane si am avut experiente diferite.  Frica nu-mi e, insa inconvenienta cand n-ai cum sa te misti si mai sint si niste mistreti in jurul locului, flamanzi si ei, capul ti se invarte si de foame si n-ai incotro decat sa astepti, injuri sistemul politic cum a mentionat un alt forumist, etc.

Daca stau pana-n primavara ingropati in omat, vor culege si ciuperci proaspete din zapada!

Ok, am inteles, deci fuse si se duse.
Acum lasa-i si pe altii sa traiasca lucrurile astea, cum e normal, fiecare e stapan pe varsta si pe timpul sau.

Daca eu am facut ceva, odata, la timpul meu, si nu mi-a placut, sfatuiesc toata omenirea de dupa mine sa nu faca ce-am facut eu?

Fiecare poate face ce vrea (si chiar e bine sa faca cat mai multe) la timpul sau.

Edited by cattavencu, 30 October 2018 - 12:23.


#34
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,500
  • Înscris: 16.03.2007

 cattavencu, on 30 octombrie 2018 - 12:21, said:

Acum lasa-i si pe altii sa traiasca lucrurile astea, cum e normal, fiecare e stapan pe varsta si pe timpul sau.

Stai bre usor, ca n-am inteles, cine-l tine legat cu lantu sa nu se duca?

Edited by laffin, 30 October 2018 - 12:31.


#35
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015

 daniMMM, on 30 octombrie 2018 - 11:19, said:

Nu stiu de ce e boala asta pe Valea Prahovei.Eu mi-am gasit in Alpii austrieci din 23 dec-27 dec,3 adulti si un copil pensiuni cu preturi intre 1100 si 1700 ron.De revelion preturile urca cu maxim 100 E,deci cam 2000 ron.La 14 persoane posibil sa fie in jur de 6000-7000 ron,cu mic dejun.
Serios, cind ai facut rezervarea, in martie?...

Eu m-am uitat ieri si la Kitzbuhel e ocupata toata statiunea in perioada sarbatorilor...

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 _Dadi_, on 30 octombrie 2018 - 12:39, said:

Poate veniti cu "mansarda" la vale...sa vedeti atunci distractie...
Nu am spus-o la mişto. La Băile Tuşnad chiar în asemenea condiţii am stat: într-o mansardă construită peste o casă veche. Soba avea scăpări de gaze, în "baie" nu intra decât o singură persoană, iar podeaua tremura sub paşii noştri.
Condiţiile oribile de cazare au fost compensate, oarecum, de amabilitatea gazdelor, o familie de unguri. Doamna nu ştia deloc româneşte, traducea soţul, dar am plătit foarte puţin pe noapte, vreo 40 sau 50 de lei, parcă.
Ca să fiu cinstit până la capăt: acea căsuţă nu cred că mai există acum. Deja de atunci (2010) construiau o pensiune mare în curte, iar mansarda aceea o mai închiriau unora ca noi, care nu se sinchisesc prea mult pentru o noapte. Pensiunea promitea să arate foarte bine, cu vreo trei niveluri. Drumul aştepta asfaltul promis de primar, iar infrastructura edilitară era în curs de extindere, pentru ca şi prelungirea vechii străzi să aibă iluminat, canalizare şi apă curentă. Însă a fost nevoie de zeci de hârtii la primărie şi de o contribuţie financiară importantă din partea tuturor locuitorilor din zonă pentru ca lucrurile să se mişte. Că aşa e la noi, facem ceva numai atunci când n-avem încotro.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate