Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Proiect de lege: Ziua fara legi

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#37
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ce idee nebuneasca : Purge day !
Pt initiator : in ziua aia iti doresc s-o petreci in mijlocul clanurilor rromesti sa vezi cat de " fun " poate fii !

#38
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostBaxon, on 30 octombrie 2018 - 11:49, said:

Pt initiator : in ziua aia iti doresc s-o petreci in mijlocul clanurilor rromesti sa vezi cat de " fun " poate fii !
Ce poate fi mai interesant decat sa vezi cele mai abisale trsasaturi de caracter ale acestor minunati locuitori* ai acestei planete ?
Sa vezi ca exista in realitate nu doar in teorie, sa il atingi si sa stii ca el este rautatea intruchipata, ca exista cu adevarat ?

*si ei sunt oameni

#39
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Ar fi interesant. Ce de bani as face.. nici nu imi vine sa ma gandesc. Imi ajung 24 ore. Bine, asta pe langa alte tampenii, mai ales ca stiu ca nu patesc nimic Posted Image. Sunt sigur ca majoritatea ar face la fel. Totusi, chestia asta suna in genul "Haos pentru o zi".

Edited by Zark, 30 October 2018 - 12:13.


#40
bogdan9901

bogdan9901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 07.07.2013
r

View Postkalu4u, on 30 octombrie 2018 - 09:24, said:

In America exista deja o astfel de zi in care oricine poate comite crime fara sa fie arestat timp de 24 de ore!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/K0LLaybEuzA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] IN FILME DA

#41
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Zark,

Ar iesi in evidenta caracterul tau si pentru tot restul vietii oamenii te vor vedea asa cum esti in realitate. Merita riscul ?

#42
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
nu cred ca o zi din asta in Romania ar semana cu filmu Purge.
mai degraba s-ar inghesui lumea la furat decat la omorat.
probabil ca s-ar defrisa toate padurile peste noapte, s-ar fura sine de tren, cablurile de la electrica, materiale de constructii, porumb, grau de pe camp, marfa din depozite greu de pazit etc
a 2a zi fiecare roman ar avea curtea plina de fieratanii :))

la yankei poate ca ar merge scenariul, pt ca aia toti au arme si normal ca or se le foloseasca ca sa se apare de hoti.
aici ce poti sa faci decat sa te uiti cum dispare tot ce e de valoare din jurul tau

#43
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postalx42, on 30 octombrie 2018 - 12:24, said:

mai degraba s-ar inghesui lumea la furat decat la omorat.
probabil ca s-ar defrisa toate padurile peste noapte, s-ar fura sine de tren, cablurile de la electrica, materiale de constructii, porumb, grau de pe camp, marfa din depozite greu de pazit etc
Eu nu cred ca s-ar inghesui la nimic, daca respectivele bunuri sunt filmate cu camere de supraveghere sau daca exista martori. Prea putini vor risca sa fie TOATA VIATA aratati cu degetul: hotul, criminalul, etc.

#44
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,420
  • Înscris: 10.08.2005

View PostPlatonX, on 30 octombrie 2018 - 09:09, said:

Exista multe zile decretate prin lege, de aceea am si eu o propunere: ziua nationala a Romaniei sa fie decretata zi in care legile nu se aplica. Motivul: avand in vedere solemnitatea acestei zile, nici un adevarat roman nu va indrazni sa faca ceva ce in celelalte zile ar fi ilegal. Este o zi solemna, incarcata de semnificatie, in care fiecare dintre noi vibreaza la jerfta si daruirea inaintasilor nostri.
Daca legea va fi un succes, vom extinde si la alte zile.
Daca totusi, cineva va face lucruri nedemne de un roman, vom vedea cu totii adevaratul lui caracter. Pana la urma, caracterul oamenilor iese la iveala in libertate, nu in constrangeri de legi si interdictii.

Cine ma sustine cu o astfel de propunere, va rog sa de adunam si sa inaintam Parlamentului legea Zilei fara legi.
nu s-au facut cateva filme din astea, Seria Purge ?

View PostPlatonX, on 30 octombrie 2018 - 09:09, said:

Cine ma sustine cu o astfel de propunere, va rog sa de adunam si sa inaintam Parlamentului legea Zilei fara legi.
acum te intreb, vrei sa ii omori sau vrei sa ii vezi cum fura tot ce se poate prinde ?

#45
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Am mai spus de cateva ori ca nu am stiut de filme cand am deschis topicul, de asta am pus la fun: m-am gandit ca asa ar iesi la iveala adevarul caracter al fiecarui om.

View PostMarianG, on 30 octombrie 2018 - 12:40, said:

acum te intreb, vrei sa ii omori sau vrei sa ii vezi cum fura tot ce se poate prinde ?
A doua varianta - vreau sa vad adevaratul caracter al oamenilor - ce ar face oamenii de buna voie, nu obligati.

Edited by PlatonX, 30 October 2018 - 12:48.


#46
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017

View PostPlatonX, on 30 octombrie 2018 - 12:14, said:

Zark,

Ar iesi in evidenta caracterul tau si pentru tot restul vietii oamenii te vor vedea asa cum esti in realitate. Merita riscul ?

Fi serios, majoritatea ar face la fel. Ce risc? Crezi ca as fi singurul ? Ar fura lumea pe rupte stiind ca au sansa asta "legal". "Oamenii care ma vor vedea" ca pe un nenorocit vor fi maxim 2 din 10 persoane, adica minoritatea ce isi va plange de mila ca n-au furat si ei cand au avut ocazia si trebuie sa mai astepte 1 an sa poata. Ia pune ceva de valoare in mijlocul strazii (chiar si de valoare foarte mica) alaturi de un afis cu textul "Luati cat vreti, e gratis." Vei vedea atunci cati dintre trecatori vor zice ca nu vor, indiferent de produsul expus Posted Image . Eh, cam acelasi lucru s-ar intampla si cu bunurile altora in cazul unei astfel de zile, doar ca la un nivel mult mai mare sa zicem asa.

Edited by Zark, 30 October 2018 - 14:28.


#47
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostZark, on 30 octombrie 2018 - 14:28, said:

Eh, cam acelasi lucru s-ar intampla si cu bunurile altora in cazul unei astfel de zile, doar ca la un nivel mult mai mare sa zicem asa.
Daca le dai voie sa ia nu este furt. Daca sustragi din magazin/proprietate privata stiind ca nu vei fi pedepsit se numeste furt. Singura diferenta intre acea zi si altele este ca nu vei fi pedepsit. Practic un hot care nu poate fi pedepsit.

#48
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017

View PostPlatonX, on 30 octombrie 2018 - 14:54, said:

Daca le dai voie sa ia nu este furt. Daca sustragi din magazin/proprietate privata stiind ca nu vei fi pedepsit se numeste furt. Singura diferenta intre acea zi si altele este ca nu vei fi pedepsit. Practic un hot care nu poate fi pedepsit.

Eu am spus mai "la figurat" treaba cu afisul si produsul. Daca te gandesti un pic, e o invitatie libera pentru toti sa fure, sa jefuiasca, sa faca tot ce vor, stiind ca nu vor fi pedepsiti.

#49
ursan2003

ursan2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 22.04.2007
Vad ca pe zi ce trece apar niste topicuri cu niste temate de ti se face parul maciuca
Au echipat spitalul 9 cu calculatoare si acces la net?

#50
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostZark, on 30 octombrie 2018 - 15:05, said:

Daca te gandesti un pic, e o invitatie libera pentru toti sa fure, sa jefuiasca, sa faca tot ce vor, stiind ca nu vor fi pedepsiti.
Este o invitatie sa faca ce vor: si ce vor sa faca, asta este intrebarea ? Motivatia alegerilor noastre nu trebuie sa fie frica de consecinte, trebuie sa fie convingerea ca asta este societatea incare vrem sa traim. Vrem sa traim intr-o societate in care fiecare ar dori sa puna mana pe bunul altuia ? Sau vrem sa traim intr-o societate in care oamenii au posibilitatea sa faca raul dar aleg sa faca binele ?

View Postursan2003, on 30 octombrie 2018 - 15:21, said:

Vad ca pe zi ce trece apar niste topicuri cu niste temate de ti se face parul maciuca
Este pe aria de Fun.

Edited by PlatonX, 30 October 2018 - 15:53.


#51
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017

View PostPlatonX, on 30 octombrie 2018 - 15:52, said:

Este o invitatie sa faca ce vor: si ce vor sa faca, asta este intrebarea ? Motivatia alegerilor noastre nu trebuie sa fie frica de consecinte, trebuie sa fie convingerea ca asta este societatea incare vrem sa traim. Vrem sa traim intr-o societate in care fiecare ar dori sa puna mana pe bunul altuia ? Sau vrem sa traim intr-o societate in care oamenii au posibilitatea sa faca raul dar aleg sa faca binele ?


Este pe aria de Fun.

Eu as propune ca in aceasta zi minunata, sa facem si un concurs cu cine face cele mai multe infractiuni intr-o singura zi. Cu siguranta vom intra in cartea recordurilor si vom fi premiati. Banii (premiul) ar putea fi folositi in scopuri umanitare, de genul: cumpararea de masini noi pentru politicienii nostri, pentru preoti, etc.

#52
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,012
  • Înscris: 23.09.2005
Vin eu cu o idee mai buna:

Sa nu fie "ziua fara legi", ci "ziua in care poti sa spui orice". Despre orice, despre oricine, oricui.

In public, la TV, pe net, nu conteaza.

Eu zic ca ar fi interesanta o astfel de zi... Posted Image

Edited by Phobos, 30 October 2018 - 16:05.


#53
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Si totusi nu a observat nimeni ca e cam "meta" chestia asta: daca nu se aplica nici o lege inseamna ca nu se aplica nici legea ca nu e nici o lege deci la ce bun sa o mai dai?

#54
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postf300, on 30 octombrie 2018 - 16:22, said:

Si totusi nu a observat nimeni ca e cam "meta" chestia asta: daca nu se aplica nici o lege inseamna ca nu se aplica nici legea ca nu e nici o lege deci la ce bun sa o mai dai?
A observat cineva mai la inceput si am spus ca facem un amendament pentru aceasta exceptie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate