Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

De ce nu este WinRAR free?

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#37
nu_exista_dumnezeu

nu_exista_dumnezeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 29.09.2018
Unii dintre voi sustin ca producatorii WinRAR urmaresc un scop pecuniar. Dar atunci, sa bage reclame. E mult mai simplu decat sa ceara bani aiurea.
O sa incerc si eu 7Zip asta, de care aud acum pentru prima oara.

#38
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Pai da dar reclame inseamna google si google inseamna pierderea intimitatii...

#39
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
dar de ce zici ca cere banii aiurea? e munca omului, poate face ce vrea cu ea

#40
nu_exista_dumnezeu

nu_exista_dumnezeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 29.09.2018
Atunci sa faca in felul urmator. Sa introduca reclame iar cine vrea sa scape de ele, sa plateasca. Nu e mai fair asa?

#41
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Da dar gicu din vascautii de sus nu poate in felul asta sa aiba softuri pe calculator ca salariul lui e prea mic si uite asa e limitat...ce vina are gicu din vascauti ca economia la el e asa de slaba si nu isi permite sa cumpere soft ?

#42
nu_exista_dumnezeu

nu_exista_dumnezeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 29.09.2018
Cum fac sa intru in 7-Zip?
Aici intru? C:\Program Files\7-Zip\7zFM.exe
E mult mai greu de folosit fata de WinRAR. Posted Image

#43
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,594
  • Înscris: 30.07.2003

View Postnu_exista_dumnezeu, on 30 octombrie 2018 - 12:21, said:

Atunci sa faca in felul urmator.
In ce calitate le dai ordine?

#44
nu_exista_dumnezeu

nu_exista_dumnezeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 29.09.2018
In calitate de utilizator.

#45
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postnu_exista_dumnezeu, on 30 octombrie 2018 - 12:21, said:

Atunci sa faca in felul urmator. Sa introduca reclame iar cine vrea sa scape de ele, sa plateasca. Nu e mai fair asa?

Mai fair ca ce exact? Poti sa folosesti shareware-ul in continuare, nu vezi decit cel mult o reclama la el insusi...
Sau poti sa folosesti unul dintre cele 12297+1 programe similare. Daca ai nevoie de vreun program, de cind os-urile mainstream (XP?) suporta arhive .zip nu am mai vazut programe de dezarhivare speciale instalate decit la trei pirati pe fundul marii.

#46
nu_exista_dumnezeu

nu_exista_dumnezeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 29.09.2018
As dori mai multe detalii despre WinRAR. Deci daca il instalez, fara sa il cumpar, doar imi baga pe gat ceva reclame la el insusi? Adica il pot folosi fara probleme? Esti sigur? Sa nu il instalez degeaba...

#47
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ce probleme sa ai, sa iti sparga mascatii usa ca ai depasit trial-ul de la un shareware? Da, nu-i nici o problema sa-l instalezi (si sa dai un click in plus dupa ce expira), nu cred ca trebuie sa te tina de mina toata softpedia pentru asta. Daca il instalezi degeaba, da probabil - am intrebat inainte unde mai gasesti rar-uri in afara de ceva pirati.

#48
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014

View Postnu_exista_dumnezeu, on 30 octombrie 2018 - 12:28, said:

Cum fac sa intru in 7-Zip?
Aici intru? C:\Program Files\7-Zip\7zFM.exe
E mult mai greu de folosit fata de WinRAR. Posted Image
Depinde cum l-ai instalat "7zFM.exe" e executabilul, dar il poti accesa din "Start - 7Zip - 7-Zip File manager" sau chiar cu click dreapta pe fisier  "7z - add to archive/unpack etc" daca l-ai lasat sa se integreze in context si shell menu (poti activa din optiuni daca ai dezactivat la instalare). E fix la fel de usor de folosit ca WinRar, ba chiar face niste unpacks pe care winrar nu le face by default.
Attached File  7zip context menu.jpg   61.91K   26 downloads
Mai poti seta sa faca default arhiva zip pt a fi universal valabila in caz ca arhivezi, etc... trebuie doar sa arunci o privire peste setari.
Faci si cu asta arhive cu parola, nu stiu daca si cu logo, pe mine nu m-a intersat partea de logo Posted Image
Attached File  7zip optiuni arhivare.jpg   99.08K   21 downloads

Edited by 1nqiu, 30 October 2018 - 13:35.


#49
nu_exista_dumnezeu

nu_exista_dumnezeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 29.09.2018
Da. Multumesc. Totusi, se pare ca nu e asa greu de folosit cum am crezut initial. Dar cu WinRAR faceam niste arhive executabile foarte faine. Cu logo si parola.

#50
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014

View Postkarax, on 30 octombrie 2018 - 11:57, said:

Pai de la 100 milioane de dolari avere personala ce dracu sa iti mai doresti de la viata? De fapt pentru un om normal ar veni de  la vreo 5 milioane $ dar am zis hai sa fie 100 milioane $
Cand ai milioane de cheltuit nu mai stai in apartament, vrei si tu cateva vile prin statiuni/orase unde preferi sa petreci mai mult timp, poate vrei si elicoptere, avioane, masini de peste 1mil $/buc, toate trebuie intretinute, vin cu personal ce trebuie platit etc... ajungi la cheltuieli de cateva milioane lunar. S-ar putea sa-ti dai seama ca 100 mil nu-ti ajung pt un an macar Posted Image Stii cum se spune, cand ai bani multi, cheltui si ai nevoie de si mai multi Posted Image
Sigur, multi din multimilionari/miliardari fac si actiuni caritabile, dar nu poti forta omul sa dea tuturor gratuit ca asa vrea muschiul tau! In plus nu cred ca e cazul celor ce produc/comercializeaza WinRAR, cate persoane stii ca ar fi cumparat softul asta... eu l-am folosit multi ani si nu l-am cumparat. Am avut si giveaway (cred ca o mai am) v3.80 parca si tot piratat l-am folosit pana am trecut pe 7-Zip Posted Image

Edited by 1nqiu, 30 October 2018 - 13:46.


#51
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,496
  • Înscris: 15.06.2004
Win Rar ca si Total Commander sunt creatia unei singure persoane,
Ca ulterior a mai evoluat ceva si poate acum e o firmulita cu cativa angajati e foarte posibil.

Respectivul trebuie sa traiasca din ceva. De-asta cere bani. Din moment ce asta e singurul lucru care ii aduce profit.

#52
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,227
  • Înscris: 24.02.2007
Softul a mai evoluat fata de acum 20 de ani. Ce parea atunci un lux, acum poate fi ceva banal.

#53
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Post1nqiu, on 30 octombrie 2018 - 13:46, said:

Cand ai milioane de cheltuit nu mai stai in apartament, vrei si tu cateva vile prin statiuni/orase unde preferi sa petreci mai mult timp, poate vrei si elicoptere, avioane, masini de peste 1mil $/buc, toate trebuie intretinute, vin cu personal ce trebuie platit etc... ajungi la cheltuieli de cateva milioane lunar. S-ar putea sa-ti dai seama ca 100 mil nu-ti ajung pt un an macar Posted Image Stii cum se spune, cand ai bani multi, cheltui si ai nevoie de si mai multi Posted Image
Sigur, multi din multimilionari/miliardari fac si actiuni caritabile, dar nu poti forta omul sa dea tuturor gratuit ca asa vrea muschiul tau! In plus nu cred ca e cazul celor ce produc/comercializeaza WinRAR, cate persoane stii ca ar fi cumparat softul asta... eu l-am folosit multi ani si nu l-am cumparat. Am avut si giveaway (cred ca o mai am) v3.80 parca si tot piratat l-am folosit pana am trecut pe 7-Zip Posted Image
man in materie de confort ce iti poti dori mai mult dupa ce ai 1 mil dolari? Ce dracu pat sa iti cumperi pentru spate cand cu 3000 lei  ti-ai luat patul cel mai pat cu care nu ai probleme toata viata ? Ce camera sa iti mai aranjezi cand cu 50 000 iti faci 2-3 camere aranjate super  lux sa nu mai ai probleme toata viata cu sanatatea si confortul? Pana la 300000 $ sa zicem ca e vorba de necesitate si sanatate ...de acolo incolo totul e fitza...numai fitza te mai motiveaza sa cheltuiesti. Gen vrei masina nu stiu de care suflata cu aur....asta cand cu 50 000 banii jos iti cumperi o masina cu toate dotarile posibile in materie de siguranta

View Posteiffel, on 30 octombrie 2018 - 14:11, said:

Win Rar ca si Total Commander sunt creatia unei singure persoane,
Ca ulterior a mai evoluat ceva si poate acum e o firmulita cu cativa angajati e foarte posibil.

Respectivul trebuie sa traiasca din ceva. De-asta cere bani. Din moment ce asta e singurul lucru care ii aduce profit.
Da  dar un softist care a scos odata un  soft si de atunci traieste numai din softul ala e cam slabut ,nu crezi? Mai ales daca vorbim de softuri mici...sunt cate unii  care considera realizarea vietii lor ca au facut un soft care e un reminder ce aminteste note si zile de nastere ettc etc
Altii lucreaza la nivelul blizzard sau EA ..scot anual  cateva titluri grele de jocuri ce au presupus codare intensa timp de 2-3 ani

#54
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 25.01.2002
ultima versiune de win rar a fost adusa la zi la data de 1 Octombrie 2018. destul de recent. asta inseamna ca SE LUCREAZA LA EL in continuare. iar munca in general se plateste.

din pagina de contact a rarlab (producatorul win rar) am extras adresa de email oficiala: [email protected]. propun ca cei foarte curiosi vizavi de fenomenul platii sa se intereseze acolo si vor primi poate un raspuns mult mai exact decit de aici, de pe softpedia.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate