Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

De ce nu este WinRAR free?

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#19
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
E gandit sa obtina bani de la clientii comerciali, pe firma trebuie sa il cumperi. Si ca si Windows se bazeaza pe popularitatea lui.
Adica na firmele ar putea sa ii instaleze lu Coculeana un Linux sa scrie in LibreOffice alea cateva documente care le bate la calculator zi de zi dar se tem sa nu o compleasca cu prea multe elemente noi...
Personal folosesc 7-Zip de vreo 10 ani, era o vreme cand dezarhiva/arhiva mai repede pe quad core decat WinRAR.
7-zip e free si pt uz comercial, dar nu e la fel de popular.

#20
STARTREK1

STARTREK1

    cãutãtor pe gugãl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,145
  • Înscris: 27.06.2007

View Postnu_exista_dumnezeu, on 30 octombrie 2018 - 03:59, said:

Ideea este ca Firefox, Chrome, BS Player, Winamp, CCleaner, Skype, uTorrent s.a.m.d. sunt free.
Eu consider ca programele de baza, acele must-have, trebuie sa fie free.
inclusiv Photoshop, 3ds Max, Catia, Solidworks ca si asta sunt de baza
Posted Image

Edited by STARTREK1, 30 October 2018 - 08:15.


#21
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Si windows-ul e un must-have si nu e free Posted Image

#22
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,309
  • Înscris: 08.02.2011
Dar algoritmul este gratis si open-source si e folosit de toate celelalte programe ce se lauda ca dezarhiveaza asemenea arhive. Doar WinRAR ( interfata grafica ) nu este gratuit.

#23
puiu_pe_diezel

puiu_pe_diezel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 01.10.2018
stai asa ca nu este chiar asa. Are IBM niste patente pe arhivatoare pe care WinRAR s-ar putea sa le foloseasca.

#24
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Probabil te-ai nascut mai proaspat, gen daca erai nascut prin 80, gen copilareai prin 90, cam intelegeai ca toate astea au fost platite la inceput.
Gen trebuia sa piratezi TOT de la windows, program pentru video, program pentru facut CD-uri, program pentru facut back-up la calculator etc...

Acum este o perioada mai cu softuri gratuite, gen si windows 10 poti tine fara licenta ca nu este vreo chestie, gen activezi cand cumperi o licenta cu 5 dolari de pe ebay si cam atat.

Folosesc numai si doar programe FREE, ma amuza cand vad subiecte despre soft platit, ma amuza cand vad antivirusi platiti la home user dar asta este, cumva trebuie sa se puna taxe pe naivitate.

FREE.

#25
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostArgent, on 30 octombrie 2018 - 08:46, said:

Probabil te-ai nascut mai proaspat, gen daca erai nascut prin 80, gen copilareai prin 90, cam intelegeai ca toate astea au fost platite la inceput.
Gen trebuia sa piratezi TOT de la windows, program pentru video, program pentru facut CD-uri, program pentru facut back-up la calculator etc...

Acum este o perioada mai cu softuri gratuite, gen si windows 10 poti tine fara licenta ca nu este vreo chestie, gen activezi cand cumperi o licenta cu 5 dolari de pe ebay si cam atat.

Folosesc numai si doar programe FREE, ma amuza cand vad subiecte despre soft platit, ma amuza cand vad antivirusi platiti la home user dar asta este, cumva trebuie sa se puna taxe pe naivitate.

FREE.


Si pe mine ma amuza cand userii aia cu antivirusi home free plang cand ii prinde vreun ransomware, dar deh, tot vorbeai de piratat prin anii aia, pai este foarte simplu, se pirata pentru ca nu aveai sursa de unde sa cumperi si salariile erau atat de mici incat dupa o saptamana nu mai aveai un leu in buzunar, si inflatia crestea atat de tare incat Fat Frumos ar fi fost invidios, si ar fi plans in pumni.

#26
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
Doar incearca 7Zip si-ti garantez ca nu mai ai nevoie de WinRAR.
Eu as intreba de ce nu sunt free alte softuri la care n-am gasit alternativa la fel de buna, dar deja stiu raspunsul... ca trebuie sa manance si creatorii softurilor alora ceva.
Multe din exemplele tale (de softuri vechi) au chiar alternative mai bune: Winamp - Aimp, BSPlayer - PotPlayer, uTorrent - qBittorrent.

#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Intotdeauna exista alternative free. SI nu vad de ce ti-a casunat tocmai pe WinRAR.
In ziua de azi nu prea mai ai nevoie de el, in special acasa.

Pe vremuri era util din lipsa de spatiu de stocare, viteza mica la internet - etc. Acum nu stiu daca l-am mai folosit in ultimii 2-3 ani.
Si apropo, am o licenta de WinRar free. Ocazional au avut ceva oferte de genul, insa erai limitat doar la acea versiune, nu puteai upgrada.

#28
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostPlaton, on 30 octombrie 2018 - 09:17, said:



Si pe mine ma amuza cand userii aia cu antivirusi home free plang cand ii prinde vreun ransomware, dar deh, tot vorbeai de piratat prin anii aia, pai este foarte simplu, se pirata pentru ca nu aveai sursa de unde sa cumperi si salariile erau atat de mici incat dupa o saptamana nu mai aveai un leu in buzunar, si inflatia crestea atat de tare incat Fat Frumos ar fi fost invidios, si ar fi plans in pumni.
am eu o solutie simpla impotriva oricarui forme de ransomware....cum ar fi de exemplu un programel care inregistreaza temporar toate conversiile in  fisiere .....si ai practic cheia de decriptare direct din OS.... asa  ceva e extrem de simplu  de facut....

#29
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postnu_exista_dumnezeu, on 30 octombrie 2018 - 03:59, said:

Ideea este ca Firefox, Chrome, BS Player, Winamp, CCleaner, Skype, uTorrent s.a.m.d. sunt free.
Eu consider ca programele de baza, acele must-have, trebuie sa fie free.
Cel putin 3 din alea (bsplayer, skype, utorrent) au si varianta platita.
Deci rationatemnul tau este gresit din start, si apoi la fiecare pas.

Dar, ca sa-ti raspund, WinRAR nu este free pentru ca producatorul acelui program vrea sa faca bani.
Pe el il intereseaza, in primul rind, profitul lui.
Faptul ca este un must-have (nu este), este cu atit mai bine pentru incasarile lui.

#30
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
La cat de vechi este producatorul deja si-a scos banii pe el....asa ca eu as stabili o cutuma...chestiile de pe care un producator si-a scos banii sa devina automat free dupa un timp....

#31
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
Si cum stabilesti tu cine si cat ar trebui sa castige? Si ce faci cu toti milionarii si miliardarii lumii, care au castigat "prea mult" dupa aceeasi opinie? Le confisti averile si le imparti la orfelinate & stuff? :P Cine esti tu sa pui pret pe munca si aspiratiile altuia? Vrei free, fa tu alt soft la fel de bun free, ca nu cred ca te opreste cineva.
N-ar fi rau daca toate softurile ar fi free pt personal use, eventual cu un nag screen sau ceva gen Total Commander, dar nu poti impune asta.

#32
Dragos_20

Dragos_20

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 12.10.2018

View Posttrollerul_de_serviciu, on 30 octombrie 2018 - 10:06, said:

Dar, ca sa-ti raspund, WinRAR nu este free pentru ca producatorul acelui program vrea sa faca bani.
Pe el il intereseaza, in primul rind, profitul lui.
Scuze de off-topic , dar acelasi lucru pot sa spun de renderforest (video maker online) , care din cauza ca multi cumpara versiunea pro , au preferat sa reduca timpul unui clip de la 5 minute la un minut. :(

#33
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Fara piraterie si linkuri de acest gen.
O luati pe coaja.

#34
ursan2003

ursan2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 22.04.2007
Citesc si ma minunez :)
eu totusi cred ca e trolling mascat
Cum dracu sa pui in 2018 asemenea intrebari?De ce laba e free si la curve trebuie sa platesti?De ce WinRAR cel mai utilizat soft din galaxie nu e gratuit?

#35
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009

View Postnu_exista_dumnezeu, on 30 octombrie 2018 - 03:59, said:

Ideea este ca Firefox, Chrome, BS Player, Winamp, CCleaner, Skype, uTorrent s.a.m.d. sunt free.
Eu consider ca programele de baza, acele must-have, trebuie sa fie free.
Sunt must have doar pt tine. Din ce ai enumerat tu eu folosesc doar Chrome si Skype. Nu inteleg pt ce Ar fi must have Fierfox si Chrome in acelas timp.

#36
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Post1nqiu, on 30 octombrie 2018 - 10:31, said:

Si cum stabilesti tu cine si cat ar trebui sa castige? Si ce faci cu toti milionarii si miliardarii lumii, care au castigat "prea mult" dupa aceeasi opinie? Le confisti averile si le imparti la orfelinate & stuff? Posted Image Cine esti tu sa pui pret pe munca si aspiratiile altuia? Vrei free, fa tu alt soft la fel de bun free, ca nu cred ca te opreste cineva.
N-ar fi rau daca toate softurile ar fi free pt personal use, eventual cu un nag screen sau ceva gen Total Commander, dar nu poti impune asta.
Pai de la 100 milioane de dolari avere personala ce dracu sa iti mai doresti de la viata? De fapt pentru un om normal ar veni de  la vreo 5 milioane $ dar am zis hai sa fie 100 milioane $

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate