Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

AC facultatea

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#37
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

View Postneagu_laurentiu, on 06 noiembrie 2018 - 11:01, said:

Toate in materie de astfel de cursuri minune.
Trebuie totusi ca oamenii sa fie avertizati asupra tzepelor. Trebuie in acelasi timp unde castigul cu orice pret si cat mai mare nu este obictivul major.
Eu nu am intalnit asemenea avertismente nici pe forumul java, nici pe .net si nici in alta parte.

View PostRazvanMedicul, on 06 noiembrie 2018 - 13:22, said:

Nu cred ca am nevoie de cursuri...Am carte de C++/Java + prietenul google...
Domeniile sunt vaste; multe carti trateaza chestiuni specializate; risti sa pierzi timp util cu lucruri care nu le vei folosi niciodata dar care se invata greu; sa nu gasesti ca;la directa.
Ori timpul este critoic in ziua de azi. In rest sunt intru totul de acord cu tine.

Edited by RomeoM, 06 November 2018 - 15:21.


#38
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
E plin cde cursuri intre grtais si foarte ieftine, cine naiba e prost sa dea banimulti  pe cursuri?
1. Coursera si udemy au cusrsuri la 10$ sau in genul asta.
2. O multime de univresitati au cursuri pe youtube sau alte portaluri. Ma refer la nume ca MIT sau Berkeley, IITurile indiene etc

#39
RazvanMedicul

RazvanMedicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.09.2018
Nu are legatura cu subiectul: facultatea de matematica-informatica, specializarea matematica-informatica este ok daca cumva nu iau la AC ? Din cate am citit am vazut ca iesi specializat in matematica(nu am treaba cu matematica) insa eu vreau sa invat programare...? Este ok aceasta specialziare in caz de nu intru la AC ?

#40
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Nu prea. Alternativa e Informatica.
Matematica-informatica are ca domeniu de studiu matematica (deci vei iesi matematician) cu niste cunostinte de informatica. Diploma in sine nu-i rea si nici absolventul nu-i prost daca reuseste sa treaca pe acolo. Dar iar e vorba aia, de ce ziua cea si seara hais!

#41
RazvanMedicul

RazvanMedicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.09.2018
Off, m-am uitat la programă si is cursuri doar de matematică, mai ales din anul 2...Mai multa mate decât la poli

#42
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Pai crezi ca mananc cu polonicul degeaba!

Uite si domeniul de licenta: https://www.edu.ro/s...158 - 2018 .pdf

#43
RazvanMedicul

RazvanMedicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.09.2018
Am inteles, multumesc mult pentru informație

#44
RazvanMedicul

RazvanMedicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.09.2018
Încă o întrebare dacă se poate: la specializarea automatică se face programare sau mai exact ce iesi după terminare fata de cei de la calculatoare?

#45
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
In realitate nici una dins specializarile astea nu pregateste code monkeys, or asta pare a fi tinta ta.
Cum merge cu alea 8 ore pe i de invatat, ar trebui deja sa fii destul de bun in unele chestii.

#46
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostRazvanMedicul, on 07 noiembrie 2018 - 23:09, said:

la specializarea automatică se face programare sau mai exact ce iesi după terminare fata de cei de la calculatoare?
Programare gasesti la multe din facultati daca ne uitam in cele studiate (cum si matematica ori fizica gasesti iarasi la diferite facultati). Da' una-i una si alta-i alta. Asa si cu inginerul in automatizari industriale (sau electronistul ori pe unde mai cauti tu sa scapi de dracu' dar el tot negru ramane).

Edited by neagu_laurentiu, 08 November 2018 - 02:16.


#47
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Si specialitatea calculatoare are programarea numai intr-o parte din materii, probabil nici jumatate. In rest se fac multe altele, incepind cu matematica si fizica si terminind cu arhitectura procesoarelor.  Nu mai zic de limbaje abstracte si algoritmi si compilatoare si sisteme de operare.

#48
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

View PostRazvanMedicul, on 07 noiembrie 2018 - 17:10, said:

Off, m-am uitat la programă si is cursuri doar de matematică, mai ales din anul 2...Mai multa mate decât la poli
La sectia matematica din anul al II lea ai specializarea matematica-informatica - asta e singura care te intereseaza. Dupa 3 ani (licenta) poti urma anul al IV lea, "de aducere la nivel" ci cei de la informatica. Dupa 4 ani ai dubla calificare, prof de mate si prof de info, putand urma licenate de ,master la informatica (orice sectia), devenind informatician cu acte in regula.
Cerintele si disciplinele la matematica sunt cumplit de grele, pt cel pregatit sa faca informatica; cele de informatica mai simple decat la sectia informatica.
Pe disciplinele matematice se pune accentul. Daca numai cativa profesori ar da note de promovare dupa merit, am avea in Romania un mare deficit de profesori de matematica.

PS: Cand se elaboreaza subiectele de capacitatea la finalul clase a VIII a, impresia mea este ca obiectivul major este ca sa fie procentul de promovabilitate de 70-80-90% in conditiile in care o mare masa de elevi au o pregatire precara.

Edited by RomeoM, 08 November 2018 - 07:28.


#49
RazvanMedicul

RazvanMedicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.09.2018
Am înțeles, deci matematica este foarte grea...Singura optiune rămâne informatică.

#50
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Daca vrei o alta alternativa (mai apa de ploaie - 50% studiu in economie si restul informatica) atunci ai Informatica Economica: https://econ.ubbcluj...-2019 FINAL.pdf

#51
RazvanMedicul

RazvanMedicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.09.2018
Nuu, opțiuni: Calculatoare, Informatică, Automatică, etti

#52
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Tu ce vrei sa-ti iasa din maini? Soft pentru ce?

Edited by neagu_laurentiu, 08 November 2018 - 15:04.


#53
hanssick

hanssick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 11.07.2006
Uite aci,sa-ti faci o parere despre examenele de la FMI-DL Informatica : https://github.com/palcu/fmi.
Cursurile de la AC-UPB : http://andrei.clubcisco.ro/cursuri/

Edited by hanssick, 08 November 2018 - 16:22.


#54
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 28.07.2014
Daca nu stii pic de programare , iti va fi greu la CTI si ti se va parea mai simpla matematica. Doar o paranteza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate