Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Aport la incalzire cu fotovoltaice

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Super afacere. Sa dai cateva mii de euro ca sa faci un dus gratis. Si nu oricand, ci la pranz!

#38
adibrl

adibrl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 01.09.2014
Unul scrie ceva .....altul înțelege tot ce are el în cap ( fara sa proceseze) .

Cam cate ' mii de euro ' să fie 6 panouri mono?? Hai că nu or fi legate chiar așa direct, wireless , ci prin niste fire și eventual un releu de comanda ( câteva zeci de euro)

Edited by adibrl, 06 November 2018 - 06:42.


#39
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Procesarea se face in functie de procesor , si de cum sunt facute setarile initiale ,spre exemplu unii seteaza sa se incarce bancul de baterii apoi surplusul e trimis catre boiler , altii invers .  Totul depinde de mai multi factori , numarul de panouri capacitatea bancului de baterii , activitatile zilnice , etc. Cu maxim 5 mii poti deveni aproape independent de electrica , vara  ai si apa calda .

Edited by marius_vfp, 06 November 2018 - 07:06.


#40
zut1

zut1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 18.02.2018

View Postgodaro, on 05 noiembrie 2018 - 22:47, said:

Super afacere. Sa dai cateva mii de euro ca sa faci un dus gratis. Si nu oricand, ci la pranz!
Sase panouri fotovoltaice de 180w la mana doua le cumperi cu 450 euro, la boiler mai trebuie modificat termostatul cu mosfet.

#41
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Zut, sincer nu merita ,parerea mea, sa cumperi panouri sh , mai pui 200 euro si le cumperi noi plus castig inca jumate din wati  sunt panouri poli noi de 245w la 485 lei.

#42
zut1

zut1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 18.02.2018
Eu nu mai am nevoie am fotovoltaic 8700w .

#43
zut1

zut1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 18.02.2018
Astazi am produs din fotovoltaic 26,3 Kwh  20,7 Kwh au intrat in rezistentele de la pufer.

#44
palexdum

palexdum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.03.2009
Merita sa folosesc un regulator de incarcare ca acesta sau   acesta pe post de diverter s-au exista alte variante/sugestii mai rentabile, pentru un sistem la 24v/48v?

#45
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 13.02.2006

View Postgodaro, on 05 noiembrie 2018 - 22:47, said:

Super afacere. Sa dai cateva mii de euro ca sa faci un dus gratis. Si nu oricand, ci la pranz!
Fiecare intelege ce poate.

#46
mmitocariu

mmitocariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 09.10.2006

View Postzut1, on 29 octombrie 2018 - 18:05, said:

Am si eu un sistem fotovoltaic, si un pufer de 500L si o centrala pe lemne ziua sulplusu din fotovoltaice merge in rezistentele de la pufer seara mai fac un foc si teperatura ajunge la 70-80 grade, daca e inorat  si apa nu e ferbinte de la rezistente trebuie sa fac foc cateva ore deci ajuta mult si fotovoltaicu, mai dificile sunt lunile decebrie si ianuarie unde fotovoltaicu ajuta foarte putin.
Intenționez să direcționez surplusul din sistemul fotovoltaic către un puffer de 500 litri, pentru suplimentarea încălzirii în lunile martie, aprilie, septembrie și octombrie respectiv apă caldă menajeră în lunile mai-august.
Ce rezultate ai obținut cu surplusul și pufferul de 500 litri? Ce diverter folosești?

Edited by mmitocariu, 23 February 2022 - 19:33.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate