Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Aport la incalzire cu fotovoltaice

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postvalos, on 29 octombrie 2018 - 15:08, said:


Momentan nu sunt legat la retea, am instalat deja un sistem fotovoltaic de 5KWh (12 x 270W poli, 6 x 300W mono), sistem pe 48 V, 22KWh stocati in baterii la C20.
Am un acoperis orientat SSV de 4 x 9 m, 23 grade inclinatie si inca unul orientat SSE 3 x 7 m, 35 grade inclinatie, deci loc pentru panouri mai am.
Am soare cam toata ziua pe acoperisuri, nu am obstacole prin preajma.
Ce intretinere ar trebui la panourile fotovoltaice, in afara de curatat zapada?
Dar despre ploile cu nisip rosu din Africa , cum au fost cele din vara asta, ce parere ai? Si de matuirea suprafetei panoului din cauza vant+praf? Pentru ca astea sunt marile probleme intalnite in exploatarea marilor campurilor cu panouri fotovoltaice

#20
valos

valos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.01.2004
Eu locuiesc in partea de nord a tarii, nu am avut aici ploi cu nisip Rosu, si nu am observat sa se fi matuit panourile.

#21
valos

valos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.01.2004
Cred ca se poate trage concluzia ca nu merita fotovoltaice pentru incalzire pe timpul iernii.
Topicul se poate inchide.
Multumesc tuturor pentru opinii.

#22
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postflorin71_skoda, on 29 octombrie 2018 - 15:11, said:

Ai calculat necesarul casei ?
Daca casa exista, trebuie sa o iei de la coada la cap. Prima data trebuie calculat necesarul casei si dupia alegi pufferul in functie de necesarul casei.

Spre exemplu, daca ai un puffer de 1000 litri incalzit la 80grd si casa ta ar consuma noaptea 5kWh, ca sa racesti pufferul respectiv cu 20grd (pina la 60grd cind devine inutil daca ai radiatoare), dureaza cam 4 ore si 40 minute. Ori iarna ai perioada de "noapte" , peste 15 ore. (cam de 3 ori mai mult)
Panourile fotovoltaice dau curent si in noptile senine cu luna plina.

#23
adibrl

adibrl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 01.09.2014
Din ( mica) experiența a mea eu spun că merita. Depinde de foarte multi factori , dar în final , dacă alegem cum trebuie , merita

#24
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Trecand peste faptul ca dai o caruta de bani pt o uzina care iarna produce 5-6 lei pe zi, de ce iti trebuie invertor pt a lega la panouri niste sarme care se incalzesc?
Fa cativa pasi inapoi si arunca o privire de ansamblu asupra "investitiei" si beneficiilor obtinute.

View Postvalos, on 30 octombrie 2018 - 10:38, said:

Cred ca se poate trage concluzia ca nu merita fotovoltaice pentru incalzire pe timpul iernii.
Topicul se poate inchide.
Multumesc tuturor pentru opinii.
Acum am vazut postarea.
Ai ajuns la concluzia corecta.

#25
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Ar putea face oares'ce sens pt posesorii de pdc, masini electrice si injectie in retea. De asemeni, o eventuala subventie poate relansa subiectul.

#26
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Mai mult sens ar face o masina electrica incarcata moka la Kaufland sau pe unde mai e si descarcata acasa, daca nu esti racordat la retea. Ipotetic vorbind...


Panourile nu au niciun sens acasa (economic vorbind) daca ai acces la retea. Sunt mai mult un "statement" dar cu 2 fete, una cand incerci sa fii green, si a doua cand le dai o flegma alora care chiar nu au acces la retea si se chinuie cum pot si sa tot fie vreun miliard care n-au acces la retea, daca nu mai multi. Nu mai zic de aia care au electricitate cateva ore pe zi, ca trecem de un sfert din populatia globului.
Am mai scris treaba asta si o repet. E ca si cand te-ai plimba de placere intr-un carucior cu rotile in timp ce altii se deplaseaza asa de nevoie.

Edited by underb, 30 October 2018 - 21:06.


#27
zut1

zut1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 18.02.2018
Deocamdata KWh din retea e la un pret bun dar peste vreo 5-10 ani nu se stie cat va fi
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A62ze18Jgck?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008

View Postvalos, on 30 octombrie 2018 - 10:38, said:

Cred ca se poate trage concluzia ca nu merita fotovoltaice pentru incalzire pe timpul iernii.
Topicul se poate inchide.
Multumesc tuturor pentru opinii.
Concluzia era cunoscuta si de pe alte topicuri similare chiar nu merita , insa , ca sa nu ramai cu inima franta , daca ai deja puferul si are rezistentele pe el , ai putea sa legi panouri fotovoltaice serie paralel astfel incat tensiunea generata sa nu depaseasca 260 in gol si nici amperajul  si le legi direct pe rezistenta , de amorul artei lasi invertorul ca nu iti trebuie e de umplutura , rezistentele merg si fara invertor direct in curent continuu , le legi printrun termostat , in serie poti pune si un ampermetru cu ac , ca sa vezi ce amperaj ai acolo , poate si un voltmetru cu ac , faci un panou de comanda separat cu sigurante etc ,

Edited by marius_vfp, 31 October 2018 - 19:42.


#29
valos

valos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.01.2004
Treaba asta o am facuta deja, boiler ACM de 200 litri, rezistenta cu termostat de 1200W legata la un releu care e comandat de Victron Multiplus. Cand tensiunea pe baterii > 54V, releul baga o parte din curent la boiler. Cand tensiunea scade sub 52V nu se mai alimenteaza boilerul (asta ca sa nu-mi consume curent din baterii).
Configuratia asta merge foarte bine in perioada Aprilie - Octombrie.

Banuiesc ca poti lega direct panourile la rezistenta din boiler dar nu scoti randament maxim in absenta unui controler MPPT.
Mai sunt si probleme cu arcul electric in curent continuu (scantei mari care vor topi contactele in timp), daca folosesti o rezistenta cu termostat.

#30
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010

View PostHunor_66, on 30 octombrie 2018 - 11:04, said:

Panourile fotovoltaice dau curent si in noptile senine cu luna plina.

Pe bune?!Posted Image
Ce model sunt acele panouri, poti da un exemplu, pentru cultura generala?
Posted Image

#31
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008

View Postvalos, on 02 noiembrie 2018 - 12:06, said:

Treaba asta o am facuta deja, boiler ACM de 200 litri, rezistenta cu termostat de 1200W legata la un releu care e comandat de Victron Multiplus. Cand tensiunea pe baterii > 54V, releul baga o parte din curent la boiler. Cand tensiunea scade sub 52V nu se mai alimenteaza boilerul (asta ca sa nu-mi consume curent din baterii).
Configuratia asta merge foarte bine in perioada Aprilie - Octombrie.

Banuiesc ca poti lega direct panourile la rezistenta din boiler dar nu scoti randament maxim in absenta unui controler MPPT.
Mai sunt si probleme cu arcul electric in curent continuu (scantei mari care vor topi contactele in timp), daca folosesti o rezistenta cu termostat.
Da poti lega panourile direct insa daca sa ai pe acelasi pufer rezistente mai multe legate separat fiecare prin termostatul ei si sunt legate direct la panouri  in momentul cand declanseaza una din rezistente  cealalta se poate arde ,

Ei mppt, are si ala pierderile lui  , uneori e bun , alteori nu ,depinde de ce vrei sa faci.

Edited by marius_vfp, 02 November 2018 - 21:58.


#32
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostXTH, on 02 noiembrie 2018 - 21:34, said:


Pe bune?!Posted Image
Ce model sunt acele panouri, poti da un exemplu, pentru cultura generala?
Posted Image
Asta mi-o spus-o cineva care si-o instalat.

#33
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Aha..!, dar nici el probabil nu stie, este informatie data de vinzator...aha...m-am prins..!
Stai cuminte fratica, ele nu produc nici pe lumina de zi daca este nor mai puternic, dar ce sa mai vorbim de lumina...lunii.A...poate lumina lunii ...august sau iulie, asa da.
Seara buna!Posted Image

#34
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Eu am niste panouri mult mai destepte , imi trimite energia produsa wifi catre baterie , cu un arduino am facut sa imi incarce telefonul  free Posted Image Posted Image Posted Image .

#35
zut1

zut1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 18.02.2018
O sa produca panourile si noapte cand o sa puna Chinezi luna artificeala o sa fe energie wifiPosted Image

#36
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,414
  • Înscris: 13.02.2006
Totusi, eu in perioada asta, cu 6 panouri mono de 180W legate direct pe boiler de 85 litri am dus apa pe la 50 grade.
Un dus la pranz si spalat vase pentru o persoana.
Panourile instalate in zona Suceava.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate