Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Aport la incalzire cu fotovoltaice

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
valos

valos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.01.2004
Salutare.

Dat fiind faptul ca in ultima vreme pretul panourilor fotovoltaice a scazut, ma gandesc sa fac o instalatie pentru aport la incalzire folosind panouri fotovoltaice.
Am facut urmatorul calcul:
  • Panou policristalin Photowatt 250W x 30 buc x 500 RON/buc = 15000 RON
  • Elemente sustinere panouri, conectori MC4, cablu solar, etc. 30 panouri x 100 RON/panou = 3000 RON
  • Invertor cu MPPT Kerberos 2500 W x 3 buc x 2700 RON / buc = 8310 RON
  • Manopera 1 x 1500 RON = 1500 RON

Invertorul Kerberos Lite 110.B este comercializat de o forma din Brasov, nu dau nume ca sa nu se considere reclama (il gasiti pe Google).

Rezulta o putere instalata de 7.5 KW, sistemul va alimenta 3 rezistente de 2500 W introduse intr-un puffer de 1000L.
La puterea maxima, temperatura apei din puffer ar trebui sa creasca cu aproximativ 6 grade pe ora.

Pretul sistemului ar trebui sa fie in jur de 27000 RON (5900 EUR).
Sistemul propus va aduce doar aport la incalzire, sistemul principal de incalzire fiind o centrala cu peleti + calorifere aluminiu + incalzire in pardoseala.

Un sistem similar dar folosind panouri termice plane ar costa jumatate din suma de mai sus, la aceeasi putere termica de 7.5 KW, problema fiind ca nu stiu cat de eficiente vor fi panourile cand temperaturile exterioare sunt negative, panourile fotovoltaice neavand aceasta problema.

Casa de incalzit are o suprafata de 160 MP construiti, izolatie polistiren grafitat 10 cm.

Va rog niste pareri legate de solutia propusa, vi se pare o solutie viabila sau arunc cu banii pe fereastra?

Multumesc.

#2
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
panourile solare nu sunt mai bune?
panourile fotovoltaice au probleme cu soarele/umbra, temperatura, intretinerea
si unde pui 30 de panouri de 1.5x1m?
ai acoperis la 30-35 grade spre sud?

parerea mea e ca arunci banii pe geam

si calculul e defectuos
30 panouri de 250W nu produc energia echivalenta a 7.5kw electrici

in iulie produci maxim 35kWh/zi dar in decembrie ai doar 10kWh/zi

Edited by mihnearau1, 29 October 2018 - 15:00.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Si bateriile care sa stocheze energia produsa unde sunt ?
Il folosesti doar pentru aport la incalzire ?
In cazul asta, iti dai seama ca investitia nu se amortizeaza niciodata ?
Consum mare si constant = o economie mai mare si amortizare mai rapida
Consum mic si periodic = nema economie si zero amortizare

#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
mie mi se pare mare costul doar pentru un adaos la incalzire. in al doilea rand, 1500 manopera? mi se pare optimista estimarea.

Edited by born2lose, 29 October 2018 - 15:01.


#5
valos

valos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.01.2004

 mihnearau1, on 29 octombrie 2018 - 14:53, said:

panourile solare nu sunt mai bune?
panourile fotovoltaice au probleme cu soarele/umbra, temperatura, intretinerea
si unde pui 30 de panouri de 1.5x1m?
ai acoperis la 30-35 grade spre sud?

parerea mea e ca arunci banii pe geam

si calculul e defectuos
30 panouri de 250W nu produc energia echivalenta a 7.5kw electrici

Momentan nu sunt legat la retea, am instalat deja un sistem fotovoltaic de 5KWh (12 x 270W poli, 6 x 300W mono), sistem pe 48 V, 22KWh stocati in baterii la C20.
Am un acoperis orientat SSV de 4 x 9 m, 23 grade inclinatie si inca unul orientat SSE 3 x 7 m, 35 grade inclinatie, deci loc pentru panouri mai am.
Am soare cam toata ziua pe acoperisuri, nu am obstacole prin preajma.
Ce intretinere ar trebui la panourile fotovoltaice, in afara de curatat zapada?

#6
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
pentru casă...doar de amorul artei şi-a pus un pretin.
le vinde pe bucăţi
nu are cui
probabil un rezervor de cîteva tone şi panouri solare ar fi mai rentabile

Edited by sarac.lipit, 29 October 2018 - 15:10.


#7
valos

valos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.01.2004

 Naijax, on 29 octombrie 2018 - 14:59, said:

Si bateriile care sa stocheze energia produsa unde sunt ?
Il folosesti doar pentru aport la incalzire ?
In cazul asta, iti dai seama ca investitia nu se amortizeaza niciodata ?
Consum mare si constant = o economie mai mare si amortizare mai rapida
Consum mic si periodic = nema economie si zero amortizare

Nu trebuiesc baterii, tot ce produc panourile merge in rezistente si incalzeste apa.

Edited by valos, 29 October 2018 - 15:11.


#8
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 valos, on 29 octombrie 2018 - 14:42, said:

Casa de incalzit are o suprafata de 160 MP construiti, izolatie polistiren grafitat 10 cm.
Ai calculat necesarul casei ?
Daca casa exista, trebuie sa o iei de la coada la cap. Prima data trebuie calculat necesarul casei si dupia alegi pufferul in functie de necesarul casei.

Spre exemplu, daca ai un puffer de 1000 litri incalzit la 80grd si casa ta ar consuma noaptea 5kWh, ca sa racesti pufferul respectiv cu 20grd (pina la 60grd cind devine inutil daca ai radiatoare), dureaza cam 4 ore si 40 minute. Ori iarna ai perioada de "noapte" , peste 15 ore. (cam de 3 ori mai mult)

Edited by florin71_skoda, 29 October 2018 - 15:14.


#9
valos

valos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.01.2004

 florin71_skoda, on 29 octombrie 2018 - 15:11, said:

Ai calculat necesarul casei ?
Daca casa exista, trebuie sa o iei de la coada la cap. Prima data trebuie calculat necesarul casei si dupia alegi pufferul in functie de necesarul casei.

Spre exemplu, daca ai un puffer de 1000 litri incalzit la 80grd si casa ta ar consuma noaptea 5kWh, ca sa racesti pufferul respectiv cu 20grd (pina la 60grd cind devine inutil daca ai radiatoare), dureaza cam 4 ore si 40 minute. Ori iarna are perioada de "noaptea" de peste 15 ore. (cam de 3 ori mai mult)

Casa este locuita si are acum o centrala termica cu peleti de 30 KW.
Nu stiu cat ar fi necesarul termic al casei. Din observatiile mele, daca opresc seara centrala la ora 22.00 cand in casa sunt 23 grade, pana dimineata temperatura scade la 19 grade in conditiile in care afara sunt -10 grade (deci in 9 ore scade temperatura cu 4 grade la o temperatura exterioara de -10 grade).

#10
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

 valos, on 29 octombrie 2018 - 15:08, said:

Momentan nu sunt legat la retea, am instalat deja un sistem fotovoltaic de 5KWh (12 x 270W poli, 6 x 300W mono), sistem pe 48 V, 22KWh stocati in baterii la C20.

una e sa ai 22kwh stocati in baterii si alta e sa ai 7.5kwh permanent produsi
valorile de mai sus pe iulie si decembrie sunt pentru bucuresti, inclinare 35 grade, conditii generale
atata produci

Edited by mihnearau1, 29 October 2018 - 15:20.


#11
valos

valos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.01.2004

 mihnearau1, on 29 octombrie 2018 - 15:19, said:

una e sa ai 22kwh stocati in baterii si alta e sa ai 7.5kwh permanent produsi
valorile de mai sus pe iulie si decembrie sunt pentru bucuresti, inclinare 35 grade, conditii generale
atata produci

Nici nu se pune problema de 7.5 KWh produsi permenent, 7.5 KWh se vor produce doar la amiaza timp de 1-2 ore, in conditii de cer senin si doar in intervalul mai-septembrie cand soarele e mai sus pe cer.

Sistemul actual pe care il am instalat produce cam 20KWH pe zi cu cer senin, din mai pana in septembrie.

#12
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Ca sa incalzesti un puffer cu 20grd (de la 60 la 80grd) cu un grup de rezistente de 6kW ai nevoie de ~4 ore
Ca sa-l incalzesti cu 60grd (de la 20 la 80grd) cu un grup de rezistente de 6kW ai nevoie de apraope 12 ore

#13
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005
Nu iesi mai rentabil cu o pompa de caldura aer apa alimentata din fotovoltaice? Ar trebui sa-ti permita sa reduci puterea instalata cu cel mai mic COP pe care il previzionezi si sa ai capacitate superioara la orice temperatura deasupra celei aferente acelui COP.

#14
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Pare un proiect sanatos si plin de surprise...

Eu am si panouri PV solare si tuburi solare.
Pot demonstra prin grafice ca in zilele cand PV panouri produceau current cat sa tina cald invertorul,tuburile imi incalzeau apa la 40-50 de grade.

Nu poti bate un system facut sa intre incontact direct cu apa din cilindru de apa care are poate cativa zeci de metri contact direct ...cu unul din rezistenta electrica ce are doar jumatate de metru contact direct.
Avantajul PV panouri este ca poti sa produci current cand apa este calda prin diversiunea energiei la elementul de incalzire.
La tuburi solare,10 tuburi la un tanc de 100 litre de apa.

Multa bafta...


#15
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
De 6000 EUR eu as pune pompa de caldura aer - aer sau aer - apa (fara fotovoltaice).

#16
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 13.02.2006
Eu ma ocup de asa ceva -vezi semnatura-.
Iti spun sincer (ca si altor clienti) ca panourile fotovoltaice NU dau randament pe incalzire pe timp de iarna.
30 de panouri (adica 7kWp) produc in lunile de iarna (nov-dec-ian-feb) o medie de 9kWh/zi.Nu merita investitia.Si nu iti monteaza nimeni 30 de panouri cu 1.500 lei-adica sub 400 Euro.
Ai atasat un tabel cu productia a 7kWp pe zona Cluj.
Stiu invertoarele Kerbos, sistemul e bun pentru lunile apr-oct.

Attached Files


Edited by rinaldoparaipan, 29 October 2018 - 16:54.


#17
valos

valos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.01.2004
OK, s-ar parea ca ar fi bani aruncati pe fereastra.
Cred ca as iesi mai bine cu o pompa de caldura aer-apa, dar asta cand o sa am bransament la retea.

#18
zut1

zut1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 18.02.2018
Am si eu un sistem fotovoltaic, si un pufer de 500L si o centrala pe lemne ziua sulplusu din fotovoltaice merge in rezistentele de la pufer seara mai fac un foc si teperatura ajunge la 70-80 grade, daca e inorat  si apa nu e ferbinte de la rezistente trebuie sa fac foc cateva ore deci ajuta mult si fotovoltaicu, mai dificile sunt lunile decebrie si ianuarie unde fotovoltaicu ajuta foarte putin.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate