Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Diferenta instalare SSD si HDD

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010
Salut, am un calculator si vreau sa pun un SDD pe el doar pentru Windows si HDD normal sa il tin pentru restul, dar nu inteleg cum merge treaba, stiu ca in mare este vorba sa nu se scrie de multe ori si sa se stearga de pe SSD ca nu este bine, dar daca de exemplu salvez programele sau ce downloadez in HDD, prima data nu se salveaza in SSD, in temp,cache? Se downloadeaza direct in HDD fara sa afecteze SSD-ul? Sau jocurile, unde se instaleaza si programele? Cam cum merge treaba asta. Se poate izola SSD fata de HDD?

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu ai nici o treaba cu scrierile, sint enorm de multe calculatoare in ziua de azi ce nu au decit ssd.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Depinde doar de setarile facute de tine.
Poti muta temp, cache, tot pe hdd.
Alegi ce programe instalezi pe ssd si ce pe hdd.

#4
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Iei un NVME din seria PRO de la samsung si nu mai ai nici o treaba cu fiabilitatea in timp. Nu tine computerul at tine SSD-ul ala la scrieri intense pe el.

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View Postro_explorer, on 29 octombrie 2018 - 13:32, said:

Iei un NVME din seria PRO de la samsung si nu mai ai nici o treaba cu fiabilitatea in timp. Nu tine computerul at tine SSD-ul ala la scrieri intense pe el.
Nici macar.
Daca alege un 860 Evo deja are 150TBW chiar si la cel de 250GB. La utilizare normala il duce si 20 de ani cu sistem de operare, programe si jocuri instalate pe el.

View PostLife2Live, on 29 octombrie 2018 - 13:22, said:

Salut, am un calculator si vreau sa pun un SDD pe el doar pentru Windows si HDD normal sa il tin pentru restul, dar nu inteleg cum merge treaba, stiu ca in mare este vorba sa nu se scrie de multe ori si sa se stearga de pe SSD ca nu este bine, dar daca de exemplu salvez programele sau ce downloadez in HDD, prima data nu se salveaza in SSD, in temp,cache? Se downloadeaza direct in HDD fara sa afecteze SSD-ul? Sau jocurile, unde se instaleaza si programele? Cam cum merge treaba asta. Se poate izola SSD fata de HDD?
Cum ti s-a spus deja, nu mai ai grija asta cu SSD-urile vandute acum.
Ia minim un Samsung 860 Evo de 250GB si te doare la patina, atat timp cat nu-l folosesti pentru torrente. Si daca folosesti cumva Popcorn Time sau altceva asemanator seteaza-i cache-ul pe HDD.

Edited by Hider141, 29 October 2018 - 13:37.


#6
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
SSD nu il folosesti la torente, in rest programe, jocuri tot ce vrei. Cauti pe google ce setari trebuie sa faci dupa ce instalezi windows.

#7
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Lasa-l asa cum e, nu fac nici o setare nicaieri.
Doar torentii/DC++/ce mai folosesti tu pe acolo pune-i sa descarce pe hdd si atit, restul nu te intereseaza.
NU te apuca sa muti cache browser, swap file si alte nebunii din astea.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Eu le-am mutat multe pe hdd de vreo 5 ani pe 2 laptopuri ce au ssd de 60 GB (erau scumpe atunci) si de 3 ani pe un desktop.
O multime de setari am facut atunci. Daca voi face vreun reinstall, nu cred ca le voi mai face. Asa era moda prin 2013.

#9
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Am la laptop-uri(unul eu si unul fi-miu) numai SSD. Fara nicio setare, cu W10.
In SSDLife imi spune durata minima de viata de cel putin 8 ani. Si sunt SSD-uri SATA, Intel.
Fi-miu ruleaza PhotoShp si ACAD pe laptop(student la Arhitectura), deci scrieiri la greu la randari.
La PC am SSD Samsung 250 GB pentru SO, la fel fara setari speciale.
Normal ca stocarea o am pe 2 HDD-uri de cate un GB, oglindite.

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostLife2Live, on 29 octombrie 2018 - 13:22, said:

Se poate izola SSD fata de HDD?
Se poate. Unele aplicatii iti permit sa schimbi caile respective. Sau poti apela la comanda mklink unde redirectionezi o cale de pe un disc pe altu' si la nivel de utilizator nu se schimba nimic, doar sistemul cand sa ajunga pe un disc, duce pe altu' fizic.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Lasa-l asa cum e, nu fac nici o setare nicaieri.
Se mai recomanda cateva setari totusi - in functie si de sistemul de operare - la 10 se fac cele mai putine - de obicei se micsoreaza sau elimina pagefile-ul - depinde cata memorie e in sistem si se poate renunta la hibernare.
Daca ai windwos 7 trebuiesc facute mult mai multe setari.

Oricum cea mai importanta se face la instalare - se lasa loc de OP.

In topicul asta s-a discutat destul de mult - https://forum.softpe...40-alegere-ssd/
In primul sau post sunt si ceva linkuri utile - de citit.

#12
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Pe macbook pro am doar ssd nvme de 256GB. Dupa 4 ani plini de exploatare zilnica, fara nici o setare, health este 100%, 0 warning, 0 errors.
Pe Win am ca data storage pentru jocuri un Evo 850 sata de 1TB, utilizare de vreo 4 ani si ala, primii 2 ca disc principal in playstation, urmatorii 2 ani ca disc de date in PC. 100% health, 0 degradare.

Mergi linistit pe ssd fara nici o grija.

#13
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014
Nu-ți bate capul, ia și foosește-l.
Eu am un SSD din 2011 (din primele generații de Corsair), i-am făcut un test zilele trecute și e tot in parametrii specificați.

#14
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Posttrollerul_de_serviciu, on 29 octombrie 2018 - 13:38, said:

Lasa-l asa cum e, nu fac nici o setare nicaieri.
Doar torentii/DC++/ce mai folosesti tu pe acolo pune-i sa descarce pe hdd si atit, restul nu te intereseaza.
NU te apuca sa muti cache browser, swap file si alte nebunii din astea.

Niste setari tot trebuie sa faca, incepand cu cea din BIOS, daca mai tin bine minte (scuze, dar nu am mai instalat un windows de ani de zile, ca nu am mai avut nevoie).
Din lista aia de setari, eu nu le-am facut pe toate, am facut doar cateva. Si aia cu lasat 10% liber la formatare e important parca

#15
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postspe_ripper, on 29 octombrie 2018 - 15:34, said:

Niste setari tot trebuie sa faca, incepand cu cea din BIOS, daca mai tin bine minte
daca te referi la AHCI, nici nu cred ca mai exista setarea in multe bios-uri, si chiar daca exista, e setat pe AHCI by default. nu am mai vazut IDE sau compatible de ani buni.

personal nu am facut nici o setare, nu am lasat nici OP....
poate ar trebui sa ma uit la pagefile, acu ca am 32GB ram mi-e ca ma trezesc cu un fisier de 30Gb inutil...

@eiffel - daca nu am lasat OP, dar ssd-ul e minim 50% liber, foloseste din spatiul ramas ca si OP?
si daca nu prea scriu nimic, ci in general doar citesc, chiar trebuie OP?

Edited by shmu, 29 October 2018 - 15:59.


#16
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010

View PostHider141, on 29 octombrie 2018 - 13:36, said:

Nici macar.
Daca alege un 860 Evo deja are 150TBW chiar si la cel de 250GB. La utilizare normala il duce si 20 de ani cu sistem de operare, programe si jocuri instalate pe el.


Cum ti s-a spus deja, nu mai ai grija asta cu SSD-urile vandute acum.
Ia minim un Samsung 860 Evo de 250GB si te doare la patina, atat timp cat nu-l folosesti pentru torrente. Si daca folosesti cumva Popcorn Time sau altceva asemanator seteaza-i cache-ul pe HDD.
Ai de mine, multa informatie, mersi :) Cum setez cache-ul pe celalalt hdd? asta imi era mie

View Postshmu, on 29 octombrie 2018 - 15:58, said:

daca te referi la AHCI, nici nu cred ca mai exista setarea in multe bios-uri, si chiar daca exista, e setat pe AHCI by default. nu am mai vazut IDE sau compatible de ani buni.

personal nu am facut nici o setare, nu am lasat nici OP....
poate ar trebui sa ma uit la pagefile, acu ca am 32GB ram mi-e ca ma trezesc cu un fisier de 30Gb inutil...

@eiffel - daca nu am lasat OP, dar ssd-ul e minim 50% liber, foloseste din spatiul ramas ca si OP?
si daca nu prea scriu nimic, ci in general doar citesc, chiar trebuie OP?
Ce este OP?:D

View PostpexCom, on 29 octombrie 2018 - 14:38, said:

Nu-ți bate capul, ia și foosește-l.
Eu am un SSD din 2011 (din primele generații de Corsair), i-am făcut un test zilele trecute și e tot in parametrii specificați.
Cu ce ai facut test?

#17
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
OP=Over Provisioning=spatiu de mutare a datelor din celulele "moarte"

#18
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010

View Postneagu_laurentiu, on 29 octombrie 2018 - 14:14, said:

Se poate. Unele aplicatii iti permit sa schimbi caile respective. Sau poti apela la comanda mklink unde redirectionezi o cale de pe un disc pe altu' si la nivel de utilizator nu se schimba nimic, doar sistemul cand sa ajunga pe un disc, duce pe altu' fizic.
Asta ce inseamna sau de unde as putea sa citesc despre asta?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate