Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Micul Alexander napârlește sau e bolnav?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
mirocat

mirocat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.03.2006
Buna ziua
Vă rog să mă ajutati cu o opinie. Am cumparat un Micul Alexander de 3-4 luni de la un crescator care sustine ca lipsa penelor din jurul urechilor, pe ambele parti, se datoreaza faptului ca e pui si inca nu are penajul format. Poate fi asta o explicatie? Atasez si 2 fotografii. Multumesc

Attached Files



#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Din filmuletul de aici se vede clar ca de la 5 saptamani toate penele de la nivelul capului au cam aceeasi dimensiune:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pZ8e2Q-DhjY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



#3
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007
naparleste, stai linistit. in cateva saptamani va avea penaj frumos daca ii oferi o dieta corespunzatoare. mai baga-i si lui fructe si legume, nu numai seminte. ai grija sa nu ii dai seminte negre ca sunt prea grase, fara samburi de mar, samburi piersica sau caise, migdale, sare, dulciuri, etc. vezi aici o lista

dar ai mei n-au naparlit la cateva luni ci dupa un an si ceva. ce scrie pe inel? oricum se vede ca e pui.

si mai pune-i si lui jucarii, chestii de ros pe acolo. lemne de salcie, mar sau prun, vezi daca faci bradul de craciun sa nu-l lasi sa roada din el ca moare a doua zi.

Edited by laffin, 29 October 2018 - 09:34.


#4
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Pune-i si un os de sepie si mai cumpara-i din cand in cand vitamine care se fac cu apa, scrie pe sticluta la cat timp se da vitamina.

#5
mirocat

mirocat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.03.2006
M-ati mai linistit un pic. Papagalul din filmulet pare a fi Marele Alexander, poate naparleste altfel.
Îi dau si fructe si legume in afara de seminte dar nu prea se atinge de ele, la fel si cu osul de sepie, nu-l baga in seama deloc.
Pe inel scrie: "Ro. N. Rosu 11 18". Presupun ca 18 inseamna anul cand a iesit din ou dar 11 nu stiu ce ar putea fi.
Multumesc pt. sfaturi!

#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007
Si ai mei naparlesc la fel, zona de sub ochi, deasupra capului si le cade din coada. dar creste repede.

Da, 18 este anul. 11 probabil este un numar al crescatorului.
Pune-i fructe si legume chiar daca nu se atinge de ele, se invata si le va manca. N-are cum sa nu-i placa marul, dar vezi sa ii scoti samburii.

Edited by laffin, 29 October 2018 - 13:00.


#7
mirocat

mirocat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.03.2006
O zi, doua îi voi da doar fructe si legume, trebuie sa îl conving sa manance "sănătos".

#8
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007
Bre, nu asa se convinge, pune-i la discretie si se serveste el, stai linistit.
are nevoie de o dieta echilibrata si diversificata si semitele alea sunt bune.

Fii atent, daca vrei sa-i dai ceva bun de mancare cumpara-i din astea. E 33 lei 2 pungi de 600 g, au seminte si fructe premium. Gasesti si la noi, dar dai 32 lei pe o punga.

https://www.zooplus....ele_laga/254856

Poti sa-i dai sau sa-i amesteci si cu din asta daca ti se pare prea scumpa prima

https://www.zooplus....ele_laga/254645

Apoi cu timpul, ar fi bine sa-l inveti (dar e greu) sa manance si pelete din astea, ca el o sa isi formeze un obicei sa aleaga doar ce-i place din semintele alea. in general ai mei mananca ce-i gras, nuci, arahide, seminte si lasa restul. ii obisnuisem sa manance pelete o perioada, dar apoi s-au dezobisnuit si acum nu mai mananca Posted Image

https://www.zooplus....ele_laga/254742

Oricum, citeste pe net mai multe despre introducerea mancarii noi. Nu se face brutal, ci treptat la cateva zile ii dai si din cea noua. Pana intr-o luna ajungi sa i-o inlocuiesti total si el s-o accepte.

Eu dau comanda dupa zooplus ca au preturi bune fara de petshopurile de la noi, si livrare gratuita peste 179 lei.

Edited by laffin, 30 October 2018 - 08:38.


#9
mirocat

mirocat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.03.2006
Ieri i-am dat doar bucati de mar si banana si a inceput sa manance cateva bucati de mar. Într-adevar nu e o idee buna sa-l trec brusc doar pe legume si fructe si mi-e mila de el sa il stiu înfometat. O sa îi pun doua cutii, una cu mai multe legume si fructe si alta cu seminte dar in cantitate ceva mai mica. O sa incerc si varianta cu pelete dar prin magazine am gasit doar amestecuri se seminte...probabil o sa comand online.

#10
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

 mirocat, on 30 octombrie 2018 - 22:04, said:

Ieri i-am dat doar bucati de mar si banana si a inceput sa manance cateva bucati de mar. Într-adevar nu e o idee buna sa-l trec brusc doar pe legume si fructe si mi-e mila de el sa il stiu înfometat. O sa îi pun doua cutii, una cu mai multe legume si fructe si alta cu seminte dar in cantitate ceva mai mica. O sa incerc si varianta cu pelete dar prin magazine am gasit doar amestecuri se seminte...probabil o sa comand online.
De unde l-ati achizitionat? Caut si eu un crescator. In privat va rog.

#11
mirocat

mirocat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.03.2006
Când ajung diseară acasă o să vă dau mai multe informații.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate