Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

radiatoare quartz - a testat cineva concret ?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010
salutare,


Foloseste cineva pentru incalzire Radiatoare cu quartz ?
Sunt eficiente ? au randament bun ?

am vazut la o locatie publica asemenea Radiatoare cu quartz de incalzeau f consistent abia puteai sta langa ele la ce caldura emanau
incat faceau orice centrala de rusine la ce caldura degajau,

dar ca si Consum energetic a testat cineva concret (o iarna, o luna sa vada pe contor cam cat de eficiente sunt ?
caci: - daca ele emana asa multa caldura practic inseamna ca nu au nevoie sa consume putin timp curent

(adica in reprize scurte pare ca a si incalzit camera ceea ce ar duce la economii la curent prin faptul ca in loc sa incalzesti o ora cu un Radiator Halogen cu cel cu Quartz ar necesita o treime din timp> )

#2
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Nu exista miracole, e vorba de fizica elementara. Cele mai eficiente pentru incalzit apartamente sunt caloriferele cu ulei.

#3
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 burkina, on 29 octombrie 2018 - 04:49, said:

da asa ziceam si eu pana am vazut acele Radiatoare cu quartz care dau caldura extrem de mare fata de orice altceva,
pai gandeste-te la cum radiaza de mult daca tii si doar 15 minute in 15 minute a incalzit ca caloriferul ala cu ulei intr-o ora si consuma doar 15 minute, pare mai eficient....

#4
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
sa traiasca marchetingul si lipsa de cunostinte tehnice de baza!!!

nu exista radiator "cu quartz"!!
cuartzul nu conduce electricitatea, deci nu are cum sa produca caldura, in schimb, este un material bun rezistent termic, asa ca, ce s-au vindit niste baieti destepti, hai sa le vindem ... necunoscatorilor, acelas vechi radiator pe care-l cumpara de zeci de ani sub diferite forme si denumiri, doar bagind prozaica rezistentza intr-un tub de STICLA termorezistenta (ca quartzul este scump), ii zicem radiator cu quartz si gata.

deci DA, radiatorul cu quartz este una dintre cele mai noi cucreriri ale stiintei si tehnicii, ale cunoasterii umane in general, o inventie epocala, fara de care omenirea nu ar fi putut sa evolueze.

intelegi ca pina la utma este un radiator cu ceva mai mult design?

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Atita vreme cit rezultatul care te intereseaza este caldura randamentul este practic 100% (daca reusesti sa furi niste caldura de afara prin pompa de caldura e altceva dar aici vorbim de un sistem inchis). Nu conteaza ca e radiator, calorifer, calculator sau chiar ventilator (!).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ziglw2mXbS8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 July02, on 29 octombrie 2018 - 03:12, said:

am vazut la o locatie publica asemenea Radiatoare cu quartz de incalzeau f consistent abia puteai sta langa ele la ce caldura emanau
incat faceau orice centrala de rusine la ce caldura degajau,
Centralele nu au ambitia sa te faca sa scoti limba de caldura, asa ca nu au de ce sa se simta rusinate.
Asa, si o soba de teracota degaja caldura ca nu poti sa stai langa ea.

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
De fapt, sunt radiatoare in infrarosu, "quartzu´" ala fiind  un filtru de radiatie infrarosie. E adevarat ca dau o caldura mare, local, dar inspatii largi se diminuiaza drastic efectul. Din pdv. al consumului, nu sunt mai economice decat radiatoarele in ulei cu termostat si eventual ventilarea aerului.

#8
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Nu au cum sa fie prea eficiente din cauza lipsei suprafetei prin care sa se miste aerul si din cauza ca nu pot stoca prea multa caldura.
Ia un calorifer electric de calitate cu cat mai multi elementi, momentan nu se mai gaseste cu 15, maxim 14. Nu e nevoie sa il tii la maxim dar avand o suprafata mare incalzita incalzeste repede si pastreaza caldura.
Vrei sa incalzesti rapid un loc, pur si simplu iti trebuie un convector de putere mare. Dar mai e vorba si de cat de grav usuca aerul, iar aici caloriferul pe ulei e din nou cel mai bland la uscat aerul.
E normal ca astea pe halogen/quart sa se incalzeasca in draci si sa iti para foarte cald langa ele, am un reflector cu halogen de 400W si stiu ca incalzeste in draci langa el.
Apoi mai e aspect ca tuburile de halogen se tot ard, tot trebuie schimbate.
Oricum ca stocarea caldurii caramida ramane rege.

#9
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

 burkina, on 29 octombrie 2018 - 04:49, said:

Nu exista miracole, e vorba de fizica elementara. Cele mai eficiente pentru incalzit apartamente sunt caloriferele cu ulei.
Eu cred ca cele mai eficiente pentru incalzit sunt AC_urile.

#10
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Cel mai eficient din punct de vedere al costurilor este godinul, daca bagi in el vreascuri adunate din padure, costurile de incalzire sunt 0Posted Image

Edited by anaki, 29 October 2018 - 10:34.
offtopic


#11
nexus_3

nexus_3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 16.01.2007
rezistenta in bloc de BCA sau in caramida are fix aceeasi eficienta ca si "panoul cu quartz"
o sarcina pur rezistiva ca toate tipurile de sisteme de incalzire pe curent , mai putin pompele de caldura , au eficienta 100%, adica sunt fix la fel de eficiente.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Quartz-ul mai are si rol de a proteja rezistenta - nu mai exista riscul de a o atinge din greseala - nu neaparat cu mana - si de a o rupe.
Dar in rest e la fel ca un resou ordinar. Ofera caldura foarte rapid si se raceste la fel de rapid.

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
july, nu face greseala sa compari caldura resimtita de tine la nu's ce locatie publica. acolo te-ai dus probabil cu treburi, imbracat "de strada", asdar era firesc sa simti ca este foarte cald langa acele radiatoare. probabil nu ti se mai par atat de eficiente daca le ai in casa si stai imbracat in tinuta obisnuita de stat prin casa.
vezi ca vremea buna nu mai tine mult, ai reusit sa-ti gasesti centrala termica, sa-ti faci instalatia ? acus vine iarna, cu ce te vei incalzi ?

#14
doh

doh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 07.06.2018

 burkina, on 29 octombrie 2018 - 04:49, said:

Cele mai eficiente pentru incalzit apartamente sunt caloriferele cu ulei.
Au fix aceeasi eficienta ca aerotermele sau radiatoarele cu quartz. Difera doar modul in care imprastie caldura.

Doar pompele de caldura au eficienta mai mare (de exemplu aparatele de aer conditionat pot functiona ca pompe de caldura aer-aer, ele extragand caldura de afara pana la o temperetura de -xx grade celsius).

#15
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 eiffel, on 29 octombrie 2018 - 10:39, said:

Ofera caldura foarte rapid si se raceste la fel de rapid
asa sunt si caloriferele de aluminiu se racesc repede , dar multi le considera cele mai eficiente caci consuma mai putin...

 tehnics, on 29 octombrie 2018 - 09:23, said:

Eu cred ca cele mai eficiente pentru incalzit sunt AC_urile
da doar ca am inteles ca AC-urile:
- usuca aerul mai mult decat caloriferele
- pot transmite in aerul de inspirat resturi de praf  (caci filtrarea nu e perfecta) si bacteriile din interior odata cu suflarea aerului

#16
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
july, la cate dileme si probleme iti faci legat de fiecare varianta de incalzire, tare ma tem ca o sa faci iarna asta fara caldura, te gasesc vecinii intr-o zi cu turturi la nas, inghetat in casa...
tu nu intelegi ca nu exista un sistem de incalzire perfect, care sa te satisfaca pe tine, pentru ca despici prea mult firul in paispemii de alte fire ? uite ca altii se incalzesc bine-merci cu aer conditionat, de ani de zile, si n-au murit nici din cauza aerului uscat, pentru ca folosesc umidificatoare si poate au higrometre, sa verifice umiditatea aerului, nici din cauza prafului si a bacteriilor din unitatea de AC.
tu ai masina, o conduci ? nu folosesti sistemul de incalzire iarna si cel de aer conditionat - vara ? ai murit pana acum sau te-ai imbolnavit de ceva ?

#17
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 corinadaniela, on 29 octombrie 2018 - 17:04, said:

bacteriilor din unitatea de AC
am avut o colega de birou care s-a imbolnavit la plamani statea langa aparatul de AC iarna

 corinadaniela, on 29 octombrie 2018 - 17:04, said:

masina, o conduci ? nu folosesti sistemul de incalzire iarna si cel de aer conditionat - vara
sistemul de AC de la masina il folosesc putin timp doar vara cand e f cald sau iarna cand e f frig , plus ca am facut igenizarea conductelor de AC
  
Iar cu AC-ul trebuie sa ai unitate dinaceea Multi-split cu mai multe unitati interioare ca sa incalzesti si baia, si camerele
sau daca se pune AC pe fiecare camera trebuie sa dai gaura pentru scurgerea condesnului in afara....

Avantajul la AC e ca ai caldura iarna(desii unii sustin ca nu face fata cand scade mai mult temperatura) dar nu ai apa calda instant iar cu boiler electric cica ar consuma mult

Edited by July02, 29 October 2018 - 17:20.


#18
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Aparatul de AC trebuie igienizat cam odata la 1-2 ani, se aduna bacterii in el si dupa ai mosnegi expirati care viseaza noaptea in somn ca i-a tras curentul de la AC.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate