Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat upgrade ram și ssd

Sonoma 14.3 iMac i5 Late 2013

Reclama peste imagine Samsung 32M...

Radu Stefan Banica ft. Juno - Sam...
 Întrebare lichid de frana pe saboti

Grupul de firme Paysera Bulgaria ...

Upgrade Ryzen 9 5900X -> Ryze...

Priza aplicata cu intrerupator cu...
 Tor cu IP de UK

Sugestii road trip Moldova + Mara...

Recomandare apartament 3 camere

Casa in constructie la tara, ce s...
 Procesor cu pini indoiti, vandut ...

Examene competența lingvisti...

Probleme vw golf 7

laptop acer nu merge tastatura

Impozitare cryptomonede

• Please log in to reply
272 replies to this topic

imnotsmith

imnotsmith

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postedrian88, on 10 august 2021 - 17:25, said:

Eu sunt curios daca e cineva cu experienta concreta, cineva care a scos zeci de mii de euro si are ceva de impartasit in ceea ce priveste eventualele probleme cu bancile, verificari de la ANAF sau alte institutii ale statului.

Cine e conștient de faptul că piața e pe creștere nu prea are motive să scoată.

edrian88

edrian88

New Member

• Grup: Candidate Members

View PostSethNY, on 10 august 2021 - 18:47, said:

platesti pe profitul pe care l-ai facut, chit ca e intr-un exchange de pe vreun vapor din Asia, nu cat scoti tu intr-o banca romaneasca sau din alta tara.
Asa ai facut tu?

catalina1

catalina1

Superior Member

Cine vrea sa doarma bine noaptea asa face.

Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

Legendary

View Postedrian88, on 10 august 2021 - 17:25, said:

Eu sunt curios daca e cineva cu experienta concreta, cineva care a scos zeci de mii de euro si are ceva de impartasit in ceea ce priveste eventualele probleme cu bancile, verificari de la ANAF sau alte institutii ale statului.

2018 incasat fara probleme chestie de 5 cifre la ING
Anul asta, suma cu ordin de marime peste,  Luni dimineata la ora noua si un minut una saraca care nici nu cred ca stia bine ce vrea sa afle ma intreaba de banii care venisera de la bitstamp, sa ii spun exact cat sunt de la ce firma, cand a fost facut trasnferul, i-am zis ho ca habar nu am si nici nu am chef sa verific, ca am declaratii la anaf de 4 ani de zile ca pot sa verifice cat vor ce vor ca nu ma grabesc,mai balbajeste ceva si inchide. E drept banii nu au aparut in cont decat probabil undeva intre Joi si Luni.

In ceea ce priveste ANAF-ul am declarat mereu toata suma de a intrat ca profit, decat sa mai stau sa dau explicatii cu cat am luat ce am luat si pentru 10% sa imi pierd zile intregi cu intrebari stupide mai bine asa

Dar, in momentul in care suma de o incasezi prin banca e defapt profit 10% si 90% recuperarea investitiei lucurile se schimba, si daca ai ghinion si dai de un inspector tampit cum a patit un cunoscut o sa iti blestemi ziua cand ai ales sa declari. Cu cat e IQul mai mic cu atat o sa iti ceara mai multe documente, si extrasuri de cont, iar daca ai mai avut si norocul sa cumperi de la un exchange care acum e dat disparut, mai bine emigrezi si iei drumul Madagascarului .Posted Image

Edited by Jammalan-the-Prophet, 18 August 2021 - 04:34.

donjoe

donjoe

Senior Member

View PostJammalan-the-Prophet, on 18 august 2021 - 04:29, said:

In ceea ce priveste ANAF-ul am declarat mereu toata suma de a intrat ca profit
Ce înseamnă "mereu"? Declari cripto anual la categoria "alte", deja dinainte de schimbarea Codului Fiscal din 2020?
Ce înseamnă "toată suma de a intrat ca profit"? Ai luat la chinezărit absolut toate tranzacțiile în ordine cronologică și ți-ai calculat procent de impozit pe fiecare tranzacție cu fiat în care ai ieșit pe plus, cum zic experții că se face? Sau doar ai plătit impozit pe toată suma fiat adusă în bancă, fără să ții cont de recuperarea investiției? (În cazul al doilea, calculul încă mai poate să fie greșit, strict vorbind, și un "chinez bătrân" cu capsa pusă să te poată prinde într-o zi.)

Edited by donjoe, 18 August 2021 - 12:10.

Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

Legendary

View Postdonjoe, on 18 august 2021 - 12:09, said:

Ce înseamnă "mereu"? Declari cripto anual la categoria "alte", deja dinainte de schimbarea Codului Fiscal din 2020?

Exact.

Ce înseamnă "toată suma de a intrat ca profit"? Ai luat la chinezărit absolut toate tranzacțiile în ordine cronologică și ți-ai calculat procent de impozit pe fiecare tranzacție cu fiat în care ai ieșit pe plus, cum zic experții că se face?

Eu nu fac trading, cand am lichidat ce am vrut sa lichidez a fost o singura tranzactie deci nu am avut bataia de cap pe care o sa o aiba cine face rulaj de 1k pentru 2$.

Sau doar ai plătit impozit pe toată suma fiat adusă în bancă, fără să ții cont de recuperarea investiției? (În cazul al doilea, calculul încă mai poate să fie greșit, strict vorbind, și un "chinez bătrân" cu capsa pusă să te poată prinde într-o zi.)

Iarasi exact,si sunt curios cum va suna acuzatia ANAF, paratul a supraestimat veniturile sale in medie cu 42$ la 50500$, platind ilegal 200 de RON in plus la taxe. Posted Image

Edited by Jammalan-the-Prophet, 18 August 2021 - 17:11.

donjoe

donjoe

Senior Member

View PostJammalan-the-Prophet, on 18 august 2021 - 17:10, said:

Iarasi exact,si sunt curios cum va suna acuzatia ANAF, paratul a supraestimat veniturile sale in medie cu 42$ la 50500$, platind ilegal 200 de RON in plus la taxe. Posted Image
Dacă n-ai făcut trading... da, așa va suna. :) Altfel erau șanse să fi plătit prea puțin.

catalina1

catalina1

Superior Member

De ce? Voi faceti trading pe perechi crypto-fiat?

hugo

hugo

Junior Member

• Grup: Members
Cand btc e in uptrend este mai ok crypto\btc, iar cand e btc in downtrend e mai ok crypto\usd ptr ca btc isi pierde din valoare.

donjoe

donjoe

Senior Member

View Postcatalina1, on 18 august 2021 - 23:53, said:

De ce? Voi faceti trading pe perechi crypto-fiat?
Not to blow your mind or anything, dar când se adaugă o monedă tânără pe un exchange nu întotdeauna are imediat perechi cu alte crypto, așa că "făcem ce putem". ;)

catalina1

catalina1

Superior Member

USDT, de exemplu, nu e fiat. Despre asta e vorba.

Not to blow your mind or anything

Edited by catalina1, 19 August 2021 - 18:03.

donjoe

donjoe

Senior Member

View Postcatalina1, on 19 august 2021 - 18:03, said:

USDT, de exemplu, nu e fiat. Despre asta e vorba.
USDT e cripto, drept pentru care... revezi ce am scris. Despre asta e vorba.

Edited by donjoe, 19 August 2021 - 21:04.

catalina1

catalina1

Superior Member

Huh?
Vrei sa zici ca Binance, de exemplu, intai adauga monedaX/USD si abia apoi monedaX/USDT?
Mda...

Edited by catalina1, 19 August 2021 - 21:10.

donjoe

donjoe

Senior Member

View Postcatalina1, on 19 august 2021 - 21:08, said:

Vrei sa zici ca Binance, de exemplu
Binance nu e "de exemplu", e cel mai mare jucător de pe piaţă, face cam orice vrea. Dar nu toţi acceptăm să lucrăm cu ţepari dacă se poate evita. De ex. pe Kraken nu se poate tranzacţiona MATIC decât vs. fiat, nu este nicio altă opţiune. Şi mai sunt exchange-uri, şi mai sunt monede în situaţia asta. Curios cum nu ştiai, că atitudinea de atotştiutoare se pare că ai învăţat-o repede.

catalina1

catalina1

Superior Member

"De ce? Voi faceti trading pe perechi crypto-fiat?"

Uite aici intrebarea mea initiala. Foarte politicos. Dar na, trebuia sa sari.

In alta ordine de idei, exceptiile sunt exceptii. Drept urmare, ramane cum am presupus: pentru marea majoritate tranzactiile crypto/fiat sunt usor de urmarit.

Si nu, habar nu aveam ca se intampla asta pe Kraken. Nu ma pasioneaza subiectul, eu sunt bine mersi pe Binance, mi se pare super ok.

Edited by catalina1, 19 August 2021 - 23:11.

SethNY

SethNY

Senior Member

kraken are matic/btc nu numai matic/fiat, alte exemple exotice ?
multe burse ca si gate.io nici nu suporta fiat.

Edited by SethNY, 20 August 2021 - 05:56.

donjoe

donjoe

Senior Member

View PostSethNY, on 20 august 2021 - 05:55, said:

kraken are matic/btc nu numai matic/fiat, alte exemple exotice ?
Da, acuma îl văd. De obicei îl ignor că nu-i stablecoin, nu se poate folosi cu efecte previzibile la stop-loss/take-profit, doar la transferuri rapide când vrei să te muți dintr-o monedă în alta. Mersi oricum de exemplul exotic. :)

donjoe

donjoe

Senior Member

De fapt, indiferent ce perechi există pe exchange-uri, câteva lucruri interesante tot rămân neclarificate pe topicul impozitării:
- Cât e profitul după o serie de tranzacții fiat -> cripto1 -> cripto2 -> cripto3 -> fiat? Dacă trebuie să ții evidența prețului în fiat al fiecărui cripto din momentul în care l-ai tranzacționat, e chiar mai oribilă chinezăreala decât să urmărești FIFO doar tranzacții fiat-cripto-fiat. Devine spre imposibil (și totuși ai obligația să faci un calcul al profitului și în cazul ăla).
- Ce înseamnă "inclusiv costurile directe aferente tranzactiei"? Inclusiv unde? La ce se impozitează sau la ce nu se impozitează?

Edited by donjoe, 20 August 2021 - 10:10.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate