Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presiune apa fluctuanta pompa sub...

Revizie auto la Bucuresti

identificare component defect

Recomandare tableta
 Ansamblul Neofort Rezidenția...

Caderea in apostazie a Bisericii ...

Inselatoria secolului!

Problema soft samsung galaxy watc...
 Recomandare tastatura compatibila...

Sfat legat de achizitonarea unui ...

Festivalul de Film Cannes 2024

Scaun auto
 La mulți ani @ranit6996!

La mulți ani @Ciubex!

Reparat difuzor membrana hartie, ...

Restaurantele cu stele Michelin

Impozitare cryptomonede

• Please log in to reply
272 replies to this topic

imnotsmith

imnotsmith

Senior Member

• Grup: Senior Members

darkangel2, on 03 iunie 2021 - 10:06, said:

In acest caz, cred ca vei plati impozit 10% din cauza ca ai obtinut venit din vanzarea crypto (nu cred ca are importanta ca acel crypto este imprumutat).

Și eu mă gândesc că ar fi așa, cam greu să le dovedesc sau bine spus să îi conving că este un credit luat de pe o piață nereglementată, fără acte pe hârtie.

SethNY, on 03 iunie 2021 - 10:08, said:

ca sa imprumuti crypto trebuie sa lasi garantie mai mult crypto deci depinde de cati bani a bagat intial in ...crypto

Nu înțeleg ce vrei să spui referitor subiect.

SethNY

SethNY

Senior Member

Ce lasi garantie cand iei un imprumut in crypto ?

laffin

laffin

Senior Member

cateva degete.

Edited by laffin, 04 June 2021 - 06:44.

Axel74

Axel74

New Member

• Grup: Junior Members
Mi se pare aiurea faptul ca profiturile obtinute in urma crypto se impoziteaza, dar multe banci iti blocheaza/inchid contul daca vad ca faci tranzactii cu exchange-urile crypto. Din moment ce este o activitate impozitata, ar trebui sa fie o activitate legala, iar bancile sa nu poata face asta.

Ru-Warrior

Ru-Warrior

Active Member

• Grup: Members
E normal ca bancile sa fie reticente. Per a contrario, daca ar lasa laxa chestia, s ar trezi cu mari mase la usa, in caz de crah? Ce banca nu vrea sa se fereasca de asa ceva?

bossake

bossake

Guru Member

nu inteleg ce spui. pt ce sa se duca un om la banca in caz de "crash" (te referi banuiesc la o pierdere masiva totala a banilor)

Magicwisewolf

Magicwisewolf

Senior Member

ruzgar, on 07 iunie 2021 - 19:21, said:

E normal ca bancile sa fie reticente. Per a contrario, daca ar lasa laxa chestia, s ar trezi cu mari mase la usa, in caz de crah? Ce banca nu vrea sa se fereasca de asa ceva?

E normal sa fie reticente la concurenta...
N-are nicio legatura cu ce spui tu cu "crah" si altele...
Crypto e la fel de legal ca pariurile sportive, doar ca bancile nu au astfel de servicii si de aia nu au o problema cu pariurile, pe cand cu cele financiare de tip crypto au pt ca sunt concurenta digitala si mai avansata a serviciilor financiare clasice, oferite de...ei.
Deci, unde e problema ?

Edited by Magicwisewolf, 08 June 2021 - 10:21.

Axel74

Axel74

New Member

• Grup: Junior Members
Bancile nici nu trebuie sa aiba astfel de servicii, e vorba doar de un transfer bancar din exchange in contul meu, ce ii intereseaza pe ei ca e din crypto/bursa/pariuri atata timp cat veniturile respective sunt impozitabile (deci legale).

Magicwisewolf

Magicwisewolf

Senior Member

Axel74, on 09 iunie 2021 - 09:06, said:

Bancile nici nu trebuie sa aiba astfel de servicii, e vorba doar de un transfer bancar din exchange in contul meu, ce ii intereseaza pe ei ca e din crypto/bursa/pariuri atata timp cat veniturile respective sunt impozitabile (deci legale).

Ii intererseaza, pt ca pierd bucata din placinta. Tot mai mult in ultimul timp. Sunt oameni care nu mai depun economiile in banci, ii baga in cripto. Sunt oameni care fac tranzactii P2P direct prin cripto in loc de cele clasice.
Sumele care nu mai ajung pe la banci sau care nu mai trec prin banci nu mai sunt asa putine ca acum cativa ani. Usor, usor pierd teren si au observat asta. Un alt minus este viteza si timpul de procesare vs cripto, in special pe zona internationala. La fel si comisioanele, care sunt mult mai mari pe la banci comparativ cu cripto. Crez ca ei nu stiu asta ?
Fiind mai conservatoare, pana acum, bancile au ales sa lupte cu cripto in loc sa le integreze in serviciile lor.

Edited by Magicwisewolf, 09 June 2021 - 09:24.

Ru-Warrior

Ru-Warrior

Active Member

La fel si comisioanele, care sunt mult mai mari pe la banci comparativ cu cripto

Da exemple

pralostas

pralostas

New Member

• Grup: Candidate Members
Aveti idee cum se procedeaza la plata taxelor pt trading cu skinuri cs go (steam)?  Ce se impoziteaza? momentul cand realizez profit in urma unui trade pe steam sau la final cand vand aceste skinuri pt crypto si intru in posesia la bani reali?

wertyck

wertyck

Guru Member

Când ai bani reali, că nu ești impozitat pentru "vouchere' Steam.

exisle

exisle

New Member

Am tot citit o gramada de thread-uri si reply-uri, dar nu mi-e clar cum se platesc taxele in cazul in care scoatem doar o parte din fonduri. Desi profitul din exchange e mult mai mare, eu daca scot doar 100euro, platesc impozit de 10% doar pe 100euro? Multumesc in avans pentru raspuns.

roPopa

roPopa

Active Member

exisle, on 22 iulie 2021 - 18:43, said:

Am tot citit o gramada de thread-uri si reply-uri, dar nu mi-e clar cum se platesc taxele in cazul in care scoatem doar o parte din fonduri. Desi profitul din exchange e mult mai mare, eu daca scot doar 100euro, platesc impozit de 10% doar pe 100euro? Multumesc in avans pentru raspuns.
Tu declari suma "castigul" la care platesti impozit. Si da in cazul in care valorifici (scoti) 100 E 10 e este impozitul.
Este o "declaratie pe proprie raspundere".
Daca cineva te controleaza si are dovezi ca nu ai declarat corect pot exista 2 situatii.
1. Faci o declaratie RECTIFICATIVA.
2. Esti pasibil de dosar penal.

Din cunostintele mele sumele sub 2000 $ nu sunt obligate a fi inregistrate si raportate la ANAF de banca prin care efectuezi retragerea.

Edited by roPopa, 23 July 2021 - 08:14.

exisle

exisle

New Member

Multumesc de raspuns. Nu se pune problema sa nu declar, e o prostie care eventual te va ajunge din urma. Eram curios daca trebuie sa-mi bat capul cu CSV-urile din exchange si sa vad cat am bagat cat am scos. Daca pot doar pe suma respectiva de 100e, e perfect.

Edited by Dany_Darke, 23 July 2021 - 14:31.

pralostas

pralostas

New Member

Am o nelamurire.. Fac ceva tranzactii pe FTX exchange cu USDC, insa imi apar ca usd cand am ceva in wallet... Uhm, trebuie cumva platite taxe? (In mailuri scrie totusi ca sunt USDC, insa vreau sa fiu sigur)

edrian88

edrian88

New Member

Eu sunt curios daca e cineva cu experienta concreta, cineva care a scos zeci de mii de euro si are ceva de impartasit in ceea ce priveste eventualele probleme cu bancile, verificari de la ANAF sau alte institutii ale statului.

SethNY

SethNY

Senior Member

exisle, on 22 iulie 2021 - 18:43, said:

platesti pe profitul pe care l-ai facut, chit ca e intr-un exchange de pe vreun vapor din Asia, nu cat scoti tu intr-o banca romaneasca sau din alta tara.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate