Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Impozitare cryptomonede

  • Please log in to reply
272 replies to this topic

#253
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005
De obicei, platformele care se respecta, îți dau acel raport anual, pentru declararea veniturilor obținute la ei.

#254
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005

View PostKaffir2018, on 19 decembrie 2018 - 08:52, said:



10% din 200 este 420? Misto matematica lu' Jianu ăsta...
Nu a greșit. Din explicația lui, statul vrea sa ii dai 10% din cei 4200 încasati la vânzarea criptomonedelor, adică nu ar ține cont de prețul de achiziție a criptomonedelor sau de minare...

#255
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postwertyck, on 30 august 2022 - 12:28, said:

De obicei, platformele care se respecta, îți dau acel raport anual, pentru declararea veniturilor obținute la ei.
În care se arată numai tranzacțiile reale, nu și profitul pe fiecare unitate de crypto considerată separat, mai ales că ei n-au de unde să știe că asta e legea la tine-n țară, plus că n-au de unde să știe ce să facă la crypto-2-crypto când nici legea nu specifică.

View Postwertyck, on 30 august 2022 - 13:16, said:

Nu a greșit. Din explicația lui, statul vrea sa ii dai 10% din cei 4200 încasati la vânzarea criptomonedelor, adică nu ar ține cont de prețul de achiziție a criptomonedelor sau de minare...
Nu re-verific despre ce vorbea el, dar vreau să zic că asta e valabil la venituri crypto pre-2019, când nu exista prevederea cu "diferența pozitivă dintre", deci pe anii ăia nu-ți deduci investiția inițială, plătești pe tot venitul.

#256
amr007

amr007

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.10.2022

View Postuntip01, on 29 august 2022 - 17:45, said:

Salutare,
  As avea si eu cateva intrebari in legatura cu impozitarea cryptomonedelor.
  In decursul a vre-o 2 ani am facut ceva profit cat sa scap de datorii. Am scos 80..90% mi-am platit datoriile si mi-am mai pastrat ceva in caz de zile negre. Faza e ca nu am declarat nimic la ANAF.
  Acum ma gadesc din ce in ce mai des sa-mi platesc taxele ca sa nu ma trezesc cu vre-o surpriza din urma, avand in vedere ca ma astept sa mai scot cate ceva in fiecare an.


   Daca merg " de bunavoie si nesilit de nimeni" si declar profitul (FIAT-ul transferat in banca) risc sa ma inchida si/sau sa-mi dea penalitati cat sa nu am de unde sa platesc?
  Pentru a "dovedi" venitul este necesar calcularea profitului pe tranzactii sau doar pe ceea ce am transferat in Banca?

Ms frumos de ajutor!
Si eu sunt cam in aceeasi situatie, urmeaza sa depun declaratia unica pe 2021 cu intarziere si mi-e putin frica de penalitati si dobanzi (0,01 si 0.02% pt fiecare zi intarziata din ce am mai citit), nu stiu sigur daca aceste penalitati se adauga doar in cazul in care se emite o decizie de impunere din oficiu sau nu.
Intrebarea mea este daca ai depus pana la urma declaratia unica, daca ai platit penalitati sau amenda?

#257
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005
Ai încercat să întrebi pe siteul ANAF? Ei știu răspunsul cel mai bine...

#258
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postamr007, on 13 octombrie 2022 - 12:45, said:

Intrebarea mea este daca ai depus pana la urma declaratia unica, daca ai platit penalitati sau amenda?
Eu am plătit cu întârziere și am primit în plus numai penalități și dobândă, prin decizie separată venită în SPV mai târziu. Amendă nu știu când se aplică, poate numai la pești mai mari, sume mai mari...

#259
linkingstar

linkingstar

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.11.2023

View Postgebadaia9, on 28 octombrie 2018 - 22:40, said:

Cum se impoziteaza cyrptomonedele?
Intelegerea mea este ca doar in momentul in care le vinzi acestea devin un castig impozabil. Exista printre noi niste experti in fiscsalitate sa ne lamureasca?

Exista cineva care a platit impozite din vanzarea cryptomonedelor?

Multumesc.


În România, veniturile realizate din transferul de monedă virtuală sunt considerate venituri din alte surse și sunt supuse impozitului pe venit. Impozitul se calculează prin aplicarea cotei de 10% asupra câștigului realizat, determinat ca diferență pozitivă între prețul de vânzare și prețul de achiziție, inclusiv costurile directe aferente tranzacției.
În practică, acest lucru înseamnă că, dacă cumpărați 1 Bitcoin la prețul de 10.000 USD și îl vindeți la prețul de 12.000 USD, câștigul dvs. impozabil este de 2.000 USD. Impozitul pe această sumă este de 200 USD.
Impozitul pe venit din criptomonede trebuie declarat și plătit anual, prin completarea și depunerea Declarației unice privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice.
Din câte știu, există deja persoane care au plătit impozite din vânzarea criptomonedelor. De exemplu, în 2022, ANAF a colectat peste 10 milioane de lei din impozite pe venit din criptomonede.

#260
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,181
  • Înscris: 08.01.2021
Dar dacă fac tranzacții crypto însă nu fac conversia în lei sau euro? Adică speculez un bitcoin și la anul am doi.
Îmi ia.. Ce? 10% dintr-un bitcoin? La care curs?
Sau accepta plata în bitcoin?

Edited by KiloW, 28 November 2023 - 17:24.


#261
Trust25

Trust25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 26.02.2009
Din cate stiu eu in Romania se platesc taxe doar la conversia in valute.

#262
atreyyu

atreyyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 28.05.2008

View Postlinkingstar, on 28 noiembrie 2023 - 16:48, said:

dacă cumpărați 1 Bitcoin la prețul de 10.000 USD și îl vindeți la prețul de 12.000 USD, câștigul dvs. impozabil este de 2.000 USD. Impozitul pe această sumă este de 200 USD.

Doar ca in realitate situatiile pot fi mult mai complicate, exemplu tipic (varianta simpla):

-in primul an cumperi 0.1 BTC cu 3000 USD
-vinzi 0.03 BTC pentru 1000 USDT (theter), din care pastrezi 500 USDT si cu restul cumperi 0.25 ETH
-pe la jumatatea anului mai cumperi 0.05 ETH cu 120 USDT
-in anul 2 vinzi 0.2 ETH cu 600 $
-tot in anul 2 mai cumperi 0.2 BTC cu 7000 USD
-in anul 3 nu vinzi nimic si nu cumperi nimic
-in anul 4 vinzi 0.17 BTC si 0.06 ETH contra fiat
-in anul 5 vinzi 200 USDT contra fiat

Calculeaza acum ce platesti in fiecare an.

Problema este ca aceste criptomonede nu sunt la fel ca stocurile la bursa, al caror numar este imposibil de variat fara sa faci tranzactii cu fiat. Criptomonedele pot fi pierdute sau inmultite prin tranzactii cripto-cripto pe platforme, fara a implica fiat. Asa ca poti fi in situatia de a nu mai regasi acel bitcoin pe care l-ai cumparat cu o suma X, in locul lui poate fi jumate de BTC, sau nspe alte monede.

#263
Trust25

Trust25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 26.02.2009
Prețul achiziției se poate lua în calcul doar dacă cumpărarea și vânzarea sunt efectuate în același an fiscal.

Sa ma corecteze cineva daca gresesc dar pe stat il doare-n paispe de cat ai investit initial dupa primul an fiscal. Daca scoti valuta se presupune ca e profit si isi cere partea, Nu ? Desigur daca vinzi la finalul anului fiscal si cumperi in urmatorul se reia povestea .

Edited by Trust25, 28 November 2023 - 22:35.


#264
atreyyu

atreyyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 28.05.2008
Eu nu zic nu, nu am intrebat ce platesti la final.
Intrebarea mea e valida: ce platesti in fiecare an din lista de mai sus ?
Ma indoiesc ca poti calcula.

#265
Trust25

Trust25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 26.02.2009

View Postatreyyu, on 28 noiembrie 2023 - 23:16, said:

Eu nu zic nu, nu am intrebat ce platesti la final.
Intrebarea mea e valida: ce platesti in fiecare an din lista de mai sus ?
Ma indoiesc ca poti calcula.

Pai ti-am enuntat esentialul mai departe trebuie sa faci tu calculele...in fine

an 1 = zero profit
an2
profit 10% din 600$
an3 nimic
an4
10% din 0.17btc+0.06eth/usdt/usd la data respectiva
an 5
10% din 200$

Edited by Trust25, 28 November 2023 - 23:33.


#266
atreyyu

atreyyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 28.05.2008
Pai asa cum ai calculat, reiese ca impozitezi cu 10% valoarea vanduta, in loc sa aplici 10% pe profit pt simplu fapt ca nu se afla in acelasi an.
Really ?
Cu alte cuvinte, daca ai luat  1 BTC cu 70,000 $ acum doi ani, iar acum il vinzi in pierdere cu 38,000 $, pe langa pierderea inregistrata mai platesti si un impozit de 10% din 38k$, adica 3800 $.
Really ?????

Adica daca ai luat 1 BTC, trebuie sa te grabesti sa il vinzi in acelasi an, altfel daca il vinzi anul urmator platesti 0.1BTC impozit.

Eu consider ca e mai corect in felul urmator:
Pentru cei 0.2 ETH din anul 2 vanduti cu 600$, s-au platit [(500+120)/(0.25+0.05)]*0.2= 413$, deci profitul nu e 600$, ci 600-413=187$, pe care ar trebui impozit 18.7$.

#267
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005

View Postatreyyu, on 28 noiembrie 2023 - 22:12, said:


Doar ca in realitate situatiile pot fi mult mai complicate, exemplu tipic (varianta simpla):

-in primul an cumperi 0.1 BTC cu 3000 USD
-vinzi 0.03 BTC pentru 1000 USDT (theter), din care pastrezi 500 USDT si cu restul cumperi 0.25 ETH
-pe la jumatatea anului mai cumperi 0.05 ETH cu 120 USDT
-in anul 2 vinzi 0.2 ETH cu 600 $
-tot in anul 2 mai cumperi 0.2 BTC cu 7000 USD
-in anul 3 nu vinzi nimic si nu cumperi nimic
-in anul 4 vinzi 0.17 BTC si 0.06 ETH contra fiat
-in anul 5 vinzi 200 USDT contra fiat

Calculeaza acum ce platesti in fiecare an.

Problema este ca aceste criptomonede nu sunt la fel ca stocurile la bursa, al caror numar este imposibil de variat fara sa faci tranzactii cu fiat. Criptomonedele pot fi pierdute sau inmultite prin tranzactii cripto-cripto pe platforme, fara a implica fiat. Asa ca poti fi in situatia de a nu mai regasi acel bitcoin pe care l-ai cumparat cu o suma X, in locul lui poate fi jumate de BTC, sau nspe alte monede.

Platesti la anaf ceea ce declari.
DAR daca lui Anaf i se pare ca nu ai platit/declarat suma "corecta", iti trimite o felicitare sa te conformezi si eventual inainte sa clarifici cu ei ca suma ceruta de ANAF nu e corecta....

Pentru ca grosier ANAF o sa iti ceara impozitul de 10% pe:
cei 600$,
7000 USD,
0.06 ETH contra fiat
si 200 USDT contra fiat

#268
atreyyu

atreyyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 28.05.2008
Discutia nu era despre daca sau nu declari, ci despre cum calculezi.

#269
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005

View Postatreyyu, on 29 noiembrie 2023 - 18:44, said:

Discutia nu era despre daca sau nu declari, ci despre cum calculezi.

https://static.anaf....monede_2023.pdf

Spor la citit brosura ANAF pe aceasta tema.

#270
Trust25

Trust25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 26.02.2009
https://www.reddit.c...impozitarea_pt/

Vorbeste cu un contabil,cel mai sigur.In Romania e ambigua legea impozitarii crypto Posted Image  

Quote

Referitor la stabilirea bazei impozabile in cazul efectuarii unor multitudini de tranzactii ( la unele se realizeaza castig, iar la altele pierdere, apreciem ca potrivit prevederitor legale actuale, persoana fizica nu are posibilitatea sa recupereze pierderea fiscala inregistrata la o tranzactie de transfer de moneda virtuala, cu castigul obtinut din vanzarea/transferut de moneda virtuala la o tranzactie anterioara, in cursul aceluiasi an fiscal. In vederea definitivarii impozitului anual pe venit, (a determinarea castigului din transferul de moneda virtuala, persoanele fizice nu au dreptul la deducerea din venitul net anual, a pierderilor fiscale din anii precedenti (reportate), intrucat veniturile din alte surse nu se regasesc intre categoriile de venituri precizate la art.118 - 11P din Legea nr.227/Z015 privind Codul fÎSCal, cu modificarile si completarile ulterioare.

https://www.juridice...iptomonede.html

Edited by Trust25, 29 November 2023 - 18:59.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate