Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Impozitare cryptomonede

• Please log in to reply
272 replies to this topic

nicotin3

nicotin3

Junior Member

• Grup: Members

View Postrola_ocb, on 02 februarie 2019 - 23:00, said:

Exclus Revolut si orice este legat de sistemul bancar.
In principiu se poate folosi contul cu card electronic, fara a avea un card fizi, respectiv un cont intr-o banca din UK. Corectati-ma daca gresec.

rola_ocb

rola_ocb

Active Member

View Postnicotin3, on 03 februarie 2019 - 23:06, said:

In principiu se poate folosi contul cu card electronic, fara a avea un card fizi, respectiv un cont intr-o banca din UK. Corectati-ma daca gresec.
Bun, si ce faci cand ANAF o sa ceara lista cu clientii Revolut din Ro? :)) O sa se ajunga si la asta in cativa ani.

Nenea Zap

Nenea Zap

Zuperman

• Grup: Senior Members
Revolut deja raporteaza tot ce fac userii la ANAF.
Nu e nevoie de cativa ani.
In prezent.

rola_ocb

rola_ocb

Active Member

Good to know Posted Image

atreyyu

atreyyu

Member

Un nou episod din cryptovineri, de data asta despre taxe:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LN0b0CBbzn8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

lady_valentine80

lady_valentine80

New Member

• Grup: Candidate Members
Am urmărit și eu filmulețul, foarte util, dar tot am rămas cu o nelămurire. Când se calculează profitul se iau în calcul fix tranzacțiile din anul respectiv? Adică, să zicem că eu am cumpărat în dec 2019 crypto de 1000 eur, în martie 2020 din nou crypto de 1000 eur, iar în iunie 2020 scot 1500 eur. Eu fac calculul per total, 2000-1500, și sunt pe minus, sau doar pe anul 2020, caz în care plătesc impozit la 500 eur?

wertyck

wertyck

Guru Member

Calculul se face doar pe "vanzare" cripto sau actiuni, ce or fi.  Adica impozit platesti doar cand vinzi  si pe cantitatea vanduta (impozit pe profit, profitul e obtinut prin diferenta dintre pretul cu care ai vandut si pretul cu care ai achizitionat acea cantitate de criptomonede) , indiferent ca ai cumparat in ultimi ani. Ce vinzi in 2021, impozitul il declari si il platesti in 2022....

Edited by wertyck, 26 February 2021 - 17:36.

lady_valentine80

lady_valentine80

New Member

Ah, acum am înțeles, e logic. Nu știu de ce eu mă gândeam doar la valoare, nu la monedele efective. Mulțumesc!

diva_hipsterova

diva_hipsterova

Active Member

Dacă am cumpărat în ianuarie un bitcoin cu 20000, în februarie un bitcoin cu 40000 și vând în martie un bitcoin cu 30000 cum faci? Zici ca l-ai vândut pe ăla luat cu 40000 în pierdere și pe ăla luat cu 20000 îl păstrezi?

wertyck

wertyck

Guru Member

FIFO
primul intrat primul ieșit, cam asta e regula; orice platformă ar trebui să îți dea un extras al tranzacțiilor pentru ANAF.

quentin_quarantino

quentin_quarantino

New Member

View PostNenea Zap, on 09 februarie 2019 - 00:43, said:

Revolut deja raporteaza tot ce fac userii la ANAF.
Nu e nevoie de cativa ani.
In prezent.

De unde ai aceste informatii?
Revolut tu raporteaza nimic direct la ANAF, e posibil sa furnizeze date daca exista o cerere expresa de la ANAF, care se face de fapt intial catre fiscul din UK sau Lituania (incepand cu 2020 dupa Brexit).
Nici macar in 2021 ANAF nu are access direct la conturile Revolut.
Nu mai raspandi prostii daca nu stii de fapt ce vorbesti.

Surse:
https://economie.hot...evolut-anaf.htm
https://www.economic...naf_195271.html

_Smiley_

_Smiley_

Guru Member

Revolut a anuntat ca vor introduce in curand (daca nu au facut-o deja) conturi romanesti (cu IBAN de ro, deci la o banca din ro). cand se va intampla asta, ANAF va primi si date privind transferurile prin Revolut ( https://www.zf.ro/fi...ci-ale-19858574 )

catalina1

catalina1

Superior Member

Pentru cine e interesat si are timp in seara asta:

Astăzi,  la ora 19:00, discutăm despre #taxele pe care trebuie să le plătim la stat în cazul în care obținem venituri din tranzacționarea de #criptomonede.
Invitați, un super-contabil și un super-avocat: Flavius Valentin Jakubowicz și Sergiu Vasilescu

#BONUS: poți câștiga prin tragere la sorți un pachet de consultanță particularizată cu cei doi specialiști.

Înscrieri aici: https://ldvbank.com/...rea-acestora-4/

Aceasta e prezentarea lor, habar nu am cat de super contabili sau avocati sunt aia

quentin_quarantino

quentin_quarantino

New Member

View Post_Smiley_, on 21 martie 2021 - 19:56, said:

Revolut a anuntat ca vor introduce in curand (daca nu au facut-o deja) conturi romanesti (cu IBAN de ro, deci la o banca din ro). cand se va intampla asta, ANAF va primi si date privind transferurile prin Revolut ( https://www.zf.ro/fi...ci-ale-19858574 )

Asta e complet altceva, ca ANAF va avea acces la conturi.
Dar nu inseamna ca Revolut raporteaza ceva la ANAF. Pe langa asta, conturile de RO pe care le vedeti in aplicatia Revolut nu sunt de fapt "ale voastre", pe persoana fizica, pentru ca Revolut nu are licenta bancara in Romania. Sunt de fapt conturi ale firmei Revolut Romania, care intern (in aplicatie si in sistemul lor) sunt asignate catre diversi useri.

atreyyu

atreyyu

Member

View Postcatalina1, on 22 martie 2021 - 16:19, said:

Astăzi,  la ora 19:00, discutăm despre #taxele pe care trebuie să le plătim la stat în cazul în care obținem venituri din tranzacționarea de #criptomonede.
Invitați, un super-contabil și un super-avocat: Flavius Valentin Jakubowicz și Sergiu Vasilescu

Interesanta prezentarea. Buba cea mare este complexitatea calcularii taxelor in realitate.
Pentru actiuni merge foarte bine FIFO (first in first out) cum spun ei, pt ca daca ai cumparat 4 actiuni Tesla, vei vinde maxim 4 actiuni Tesla si nu 10 actiuni Tesla si 3 actiuni IBM pe care le-ai castigat din tranzactiile interne din platforma folosind capital cele 4 actiuni Tesla initiale.
La cryptomonede e mai incalcit pentru ca mai faci si tranzactii interne pe platformele de tranzactionare si esti in situatii de genul:
-fiat->1 BTC-> 1.2BTC+3ETH->fiat +0.2BTC+3ETH->fiat+fiat+3ETH->fiat+fiat+fiat

Cazul de sus e inca unul simplu, majoritatea au facut zeci de tranzactii pe an pe diverse monede in paralel, dupa vreo 2-3 ani se pot aduna mii de tranzactii.

Edited by atreyyu, 23 March 2021 - 11:26.

fuscobal

fuscobal

Member

View Postatreyyu, on 23 martie 2021 - 11:25, said:

Interesanta prezentarea. Buba cea mare este complexitatea calcularii taxelor in realitate.
Pentru actiuni merge foarte bine FIFO (first in first out) cum spun ei, pt ca daca ai cumparat 4 actiuni Tesla, vei vinde maxim 4 actiuni Tesla si nu 10 actiuni Tesla si 3 actiuni IBM pe care le-ai castigat din tranzactiile interne din platforma folosind capital cele 4 actiuni Tesla initiale.
La cryptomonede e mai incalcit pentru ca mai faci si tranzactii interne pe platformele de tranzactionare si esti in situatii de genul:
-fiat->1 BTC-> 1.2BTC+3ETH->fiat +0.2BTC+3ETH->fiat+fiat+3ETH->fiat+fiat+fiat

Cazul de sus e inca unul simplu, majoritatea au facut zeci de tranzactii pe an pe diverse monede in paralel, dupa vreo 2-3 ani se pot aduna mii de tranzactii.

Exact asta e situatia iar in ani de zile strangi poate sute sau mii de astfel de tranzactii in care stii doar cati bani ai dus initial in exchange si cati ai scos (daca ai reusit sa scoti ... nu pricep cum vrea ANAF sa platim impozitul daca bancile blocheaza din start tranzactiile dinspre exchange-uri). Exemplu aleator >

1. Luat BTC prin localbitcoins cu plata dintr-un cont bancar care nu e pe numele meu si trimis BTC in Binance. Cumparat 17 Altcoins cu acei BTC si pe urma vandut din ele partial sau total inapoi in BTC sau in USDT, dupa care reinvestit in altele. La final convertit in EUR si trimis catre un alt cont bancar din RO fata de cel de unde s-a facut achizitia initiala.
2. Trimis EUR din Revolut sau banca locala catre Binance, cumparat si vandut diverse ca si in cazul de mai sus dupa care convertit in EUR si incercat sa retragi in banca din RO.

Intoate aceste miliarde de variabile este practic imposibil sa calculezi profitul exact. Poti sti doar exact cat RON ai dus in total de-a lungul timpului via EUR sau BTC in exchange si evident cat ai scos. Daca cat ai scos NU este tot ce ai acolo, iar e imposibil de calculat profitul. Calculul se poate face doar in varianta simpla "am luat "X" BTC la "a" RON si am vandut acelasi X BTC la "b" RON.

rola_ocb

rola_ocb

Active Member

View Postfuscobal, on 29 aprilie 2021 - 13:28, said:

Exact asta e situatia iar in ani de zile strangi poate sute sau mii de astfel de tranzactii in care stii doar cati bani ai dus initial in exchange si cati ai scos (daca ai reusit sa scoti ... nu pricep cum vrea ANAF sa platim impozitul daca bancile blocheaza din start tranzactiile dinspre exchange-uri). Exemplu aleator >

1. Luat BTC prin localbitcoins cu plata dintr-un cont bancar care nu e pe numele meu si trimis BTC in Binance. Cumparat 17 Altcoins cu acei BTC si pe urma vandut din ele partial sau total inapoi in BTC sau in USDT, dupa care reinvestit in altele. La final convertit in EUR si trimis catre un alt cont bancar din RO fata de cel de unde s-a facut achizitia initiala.
2. Trimis EUR din Revolut sau banca locala catre Binance, cumparat si vandut diverse ca si in cazul de mai sus dupa care convertit in EUR si incercat sa retragi in banca din RO.

Intoate aceste miliarde de variabile este practic imposibil sa calculezi profitul exact. Poti sti doar exact cat RON ai dus in total de-a lungul timpului via EUR sau BTC in exchange si evident cat ai scos. Daca cat ai scos NU este tot ce ai acolo, iar e imposibil de calculat profitul. Calculul se poate face doar in varianta simpla "am luat "X" BTC la "a" RON si am vandut acelasi X BTC la "b" RON.
Lol, stai sa vezi cand pe langa trading/investit in alts mai primesti si random airdrops pe mai multe wallet-uri, sau cumperi un token inainte de data x ca sa primesti airdrop un alt token nou, apoi mai faci ceva profit si din staking, mai bagi si un yield farming pe cine stie ce monede marunte, and so on. Plus exchange-urile care sunt inchise, deci orice tranzactie ai facut pe ele e lost forever Posted Image Eu am avut cont pe Cryptopia, Coinexchange si inca vreo doua d-astea mici, si toate s-au inchis in 2018-19, ori din cauza de hacks, ori pentru ca n-au mai avut volum si au devenit neprofitabile in bear market. Anyway, cel mai lejer daca vrei sa platesti taxe and shit mi se pare sa vinzi cand creste pretul pe stablecoins, si la final sa faci cashout o data mai mult si gata. Asa ai o singura tranzactie de exit, plus un calup de tranzactii in care ai cumparat cu cardul sau chitante de la ATM, whatever, si e mai lejer de calculat diferenta de 10% intre ele. Mai pastrezi acolo niste crypto in caz ca bullmarketul continua, si vezi tu mai incolo ce faci cu ei.

atreyyu

atreyyu

Member

Poate intr-o zi cu soare ajung si romanii la solutia nemtilor si usureaza tot procesul. Reamintesc ca in Germania daca monedele crypto au fost pastrate mai mult de un an, esti scutit de orice taxe pe ele.
https://tokentax.co/...xes-in-germany/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate