Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Impozitare cryptomonede

  • Please log in to reply
272 replies to this topic

#1
gebadaia9

gebadaia9

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.10.2018
Cum se impoziteaza cyrptomonedele?
Intelegerea mea este ca doar in momentul in care le vinzi acestea devin un castig impozabil. Exista printre noi niste experti in fiscsalitate sa ne lamureasca?

Exista cineva care a platit impozite din vanzarea cryptomonedelor?

Multumesc.

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Statul roman e destept, adica le va vedea ca venituri din alte surse si te va rupe la impozit.

https://www.avocatne...a-acestora.html

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postgebadaia9, on 28 octombrie 2018 - 22:40, said:

Cum se impoziteaza cyrptomonedele?
Intelegerea mea este ca doar in momentul in care le vinzi acestea devin un castig impozabil. Exista printre noi niste experti in fiscsalitate sa ne lamureasca?

Exista cineva care a platit impozite din vanzarea cryptomonedelor?

Multumesc.

Da. Pentru fiecare operatiune in parte se determina la vanzare, o diferenta, un castig/pierdere stabilit ca diferenta intre pretul la care le-ai vandut si cel la care le-ai cumparat.
Acest castig se declara la "Alte venituri" la ANAF in declaratia unica, insotit de un extras, ceva de la furnizorul de platforma din care sa reiasa aceste sume.

View PostCourage, on 28 octombrie 2018 - 22:48, said:

Statul roman e destept, adica le va vedea ca venituri din alte surse si te va rupe la impozit.

https://www.avocatne...a-acestora.html

In ce sens "te va rupe" ca au acelasi regim de impozitare ca si celelalte venituri.. adica nu difera ca vinzi si cumperi actiuni la bursa in tara sau ca vinzi si cumperi crypto prin intermediul unui broker din afara... Pana la urma tot exista un pret la care le-ai cumparat si unul la care le-ai vandut...

Edited by rosix, 28 October 2018 - 22:50.


#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Da, e 10%, ai dreptate.

Problema la crypto este ca desea nu le cumperi, ci le creezi/minezi, deci nu poti vorbi despre "cumparare" la valoare X.
Minarea are insa costuri mari, dar nu prea poti sa le dovedesti.

Edited by Courage, 28 October 2018 - 22:57.


#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
ca sa le dovedesti ti-ar trebui un sc criptomoneda srl. si atunci nu mai scapi cu 10%...

#6
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Totusi eu stau si ma intreb cum pot dovedi cei ce au primit bitcoini  la inceput si care s-au trezit cu milioane de euro in conturi peste ''noapte''?

Edited by YourFan, 28 October 2018 - 23:24.


#7
gebadaia9

gebadaia9

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.10.2018

View Postrosix, on 28 octombrie 2018 - 22:51, said:

Da. Pentru fiecare operatiune in parte se determina la vanzare, o diferenta, un castig/pierdere stabilit ca diferenta intre pretul la care le-ai vandut si cel la care le-ai cumparat.
Acest castig se declara la "Alte venituri" la ANAF in declaratia unica, insotit de un extras, ceva de la furnizorul de platforma din care sa reiasa aceste sume.

Eu deocamdata nu am schimbat cryptomonede in monede clasice (EUR/RON/USD/etc.), ci doar cryptomonede in alte cryptomonede. In cazul asta, trebuie platit impozit?
Iar cryptomonedele initiale au fost cumparate, nu minate.

Edited by gebadaia9, 28 October 2018 - 23:34.


#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postgebadaia9, on 28 octombrie 2018 - 23:33, said:

Eu deocamdata nu am schimbat cryptomonede in monede clasice (EUR/RON/USD/etc.), ci doar cryptomonede in alte cryptomonede. In cazul asta, trebuie platit impozit?
Iar cryptomonedele initiale au fost cumparate, nu minate.

Da. In momentul in care le-ai schimbat, le-ai trecut probabil prin dolari sau euro.. Se calculeaza castigul/pierderea din fiecare astfel de pozitie, chiar daca ulterior ai cumparat altceva cu banii disponibili.
Acele sume se declara, respectiv ce a rezultat din inchiderea fiecarei pozitii.. toate adunate daca dau castig sau pierdere.

#9
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Se impoziteaza [orice] daca declari la fisc.
Daca nu, nu.
:) ;)

#10
gebadaia9

gebadaia9

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.10.2018

View Postrosix, on 29 octombrie 2018 - 07:34, said:


Da. In momentul in care le-ai schimbat, le-ai trecut probabil prin dolari sau euro.. Se calculeaza castigul/pierderea din fiecare astfel de pozitie, chiar daca ulterior ai cumparat altceva cu banii disponibili.
Acele sume se declara, respectiv ce a rezultat din inchiderea fiecarei pozitii.. toate adunate daca dau castig sau pierdere.

Tocmai, nu le-am trecut prin monede clasice (USD/EUR), ci direct in alte criptomonede.

#11
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012

View Postgebadaia9, on 29 octombrie 2018 - 19:25, said:


Tocmai, nu le-am trecut prin monede clasice (USD/EUR), ci direct in alte criptomonede.
N-ai treaba atunci, ca la noi nu-i ca in USA unde se taxeaza si trade-urile crypto pe crypto. Probabil o sa ai de platit impozit pe profitul facut cand le scoti in lei (asta daca scoti profituri serioase prin banca si chiar ai chef sa le declari)

#12
agostoncosmin1988

agostoncosmin1988

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.12.2018

 trollerul_de_serviciu, on 29 octombrie 2018 - 09:20, said:

Se impoziteaza [orice] daca declari la fisc.
Daca nu, nu.
Posted Image Posted Image
bine pe raspuns :))

#13
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Augustin Jianu:

"Ai pierdut bani tranzacționând #criptomonede? Nicio problemă! Va trebui să plătești și impozit. Posted Image
Prin trei amendamente făcute pe "genunche" la OUG 25/2018, statul se pregătește să impoziteze "veniturile din transferul de monedă virtuală". Deși mi se pare o idee bună să existe un cadru clar de reglementare și de impozitare pentru criptomonede, abordarea heirupistă, cu amendamente băgată pe ușa din dos a procesului legislativ, lasă mult de dorit.
Practic, orice vânzare de criptomonedă este impozitată cu 10%. Dacă ai cumpărat un Bitcoin cu $4000 și l-ai vândut cu $4200, având un câștig de $200, va trebui să plătești un impozit pe venit de $420. Iar dacă ai cumpărat un Bitcoin cu $6000 l-ai vândut cu $4000, pe lângă pierderea de $2000 mai plătești $400 impozit pe "venit".
În plus, deși în amendamentele propuse sunt menționate "monedele virtuale", acestea nu sunt definite nicăieri în legislația românească sau europeană. Folosirea termenului de "monedă virtuală", fără o minimă definiție, pune statul român într-o postură ingrată. Pe deoparte recunoaște existența unor monede, altele decât cele emise de băncile centrale, dar pe de altă parte nu le definește. Dacă un contribuabil nu plătește impozitul datorat, statul va avea o problemă destul de serioasă în a demonstra că respectivul contribuabil chiar deține "monedă virtuală". Unde mai pui că nu toate cripto-activele sunt monede."

https://www.facebook...njianu.oficial/

Edited by Remicade, 19 December 2018 - 08:39.


#14
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

View PostRemicade, on 19 decembrie 2018 - 08:39, said:

Practic, orice vânzare de criptomonedă este impozitată cu 10%. Dacă ai cumpărat un Bitcoin cu $4000 și l-ai vândut cu $4200, având un câștig de $200, va trebui să plătești un impozit pe venit de $420. Iar dacă ai cumpărat un Bitcoin cu $6000 l-ai vândut cu $4000, pe lângă pierderea de $2000 mai plătești $400 impozit pe "venit".

10% din 200 este 420? Misto matematica lu' Jianu ăsta...

#15
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017
E crypto matematica. Nu toti o intzelege.

#16
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 02.12.2012
Statul a introdus în România, în anul 2019, un impozit, definit expres, pe vânzarea monedelor virtuale, cum sunt Bitcoin și Ethereum, prin modificarea Codului fiscal.

sursa : https://www.startupc...e-2019.htm?hpHN

La cat de bine functioneaza sistemul informatic din Romania  ... vor avea '' succese '' ... in impozitarea ...

Cei fricosi
vor declara tot ...

Cei cu '' sange in instalatie '' ... isi vor vedea in continuare de activitatile lor ...

Edited by noname44, 24 January 2019 - 23:35.


#17
nicotin3

nicotin3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 01.09.2004
Nu am Revolut inca, dar intreb. Se poate face un cont Revolut, unde sa tranzactionezi crypto si sa poti folosi banii fara a fi vizibili pentru ANAF? Stiu ca nu e legal, dar mi se pare absurd sa platesc 10% taxe cu toate ca profitul este sub 10% din suma.

#18
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012

View Postnicotin3, on 02 februarie 2019 - 10:13, said:

Nu am Revolut inca, dar intreb. Se poate face un cont Revolut, unde sa tranzactionezi crypto si sa poti folosi banii fara a fi vizibili pentru ANAF? Stiu ca nu e legal, dar mi se pare absurd sa platesc 10% taxe cu toate ca profitul este sub 10% din suma.
Exclus Revolut si orice este legat de sistemul bancar.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate