Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Impozitare RSU (restricted stock units)

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
gebadaia9

gebadaia9

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.10.2018
Lucrez pentru o companie listata la bursa in SUA cu sucursala in Romania, iar ca beneficii primesc periodic un anumit numar de actiuni RSU (restricted stock units) printr-un broker din SUA.

Cum/cat se impoziteaza acestea? Trebuie sa declar ceva la ANAF/sa platesc impozite in momentul in care le primesc? sau doar in momentul vanzarii/exercitarii acestora?

In cazul in care se plateste impozit doar in momentul vanzarii, se plateste impozit doar pe castig (pret vanzare - pret primire) sau pe intreaga suma obtinuta in momentul vanzarii?

Multumesc anticipat.

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Oho, daca pui aceasta intrebare la ANAF, cred ca ia foc.
Problema e cam asa: tu inteleg ca nu cumperi acele actiuni, ci le primesti ca venit, deci nu putem vorbi de "impozit doar pe castig (pret vanzare - pret primire)".

De fapt, acele actiuni pot fi vazute ca un salariu mascat, si sa vezi distractie atunci.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 gebadaia9, on 28 octombrie 2018 - 22:32, said:

Lucrez pentru o companie listata la bursa in SUA cu sucursala in Romania, iar ca beneficii primesc periodic un anumit numar de actiuni RSU (restricted stock units) printr-un broker din SUA.

Cum/cat se impoziteaza acestea? Trebuie sa declar ceva la ANAF/sa platesc impozite in momentul in care le primesc? sau doar in momentul vanzarii/exercitarii acestora?

In cazul in care se plateste impozit doar in momentul vanzarii, se plateste impozit doar pe castig (pret vanzare - pret primire) sau pe intreaga suma obtinuta in momentul vanzarii?

Multumesc anticipat.

Unde iti faci taxele in SUA sau in Romania?
In Romania, pentru stock options plan regimul fiscal e ca se plateste impozitul la castigul rezultat din vanzare (pretul de piata - valoarea de alocare in cont la broker). Impozitul este de 10% iar CAS-ul si CASS-ul se platesc doar daca depasesti un plafon de 22.800 lei pe an, pentru 2018.  Declaratia se depune pana la 15 martie a anului urmator celui de realizare a venitului, acesta fiind si termenul de plata a impoztului.

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
depinde de valoarea de intrare în portofoliul tău a acelor acțiuni.pot să fie primite cu valoarea 0 iar la vânzare este considerată toată valoarea lor ca și profit pe care plătești impozit,sau pot să-ți intre la valoarea nominală.dacă ai o fișă de portofoliu unde se văd numărul de acțiuni deținute este o rubrică cu valoarea de intrare și una cu valoarea la zi a acțiunilor

#5
gebadaia9

gebadaia9

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.10.2018

 rosix, on 28 octombrie 2018 - 22:42, said:


Unde iti faci taxele in SUA sau in Romania?
In Romania, pentru stock options plan regimul fiscal e ca se plateste impozitul la castigul rezultat din vanzare (pretul de piata - valoarea de alocare in cont la broker). Impozitul este de 10% iar CAS-ul si CASS-ul se platesc doar daca depasesti un plafon de 22.800 lei pe an, pentru 2018.  Declaratia se depune pana la 15 martie a anului urmator celui de realizare a venitului, acesta fiind si termenul de plata a impoztului.

Eu sunt angajat in sucursala din Romania (SRL).
"Stock options plan" e acelasi lucru cu RSU?

 EMPP, on 28 octombrie 2018 - 22:49, said:

depinde de valoarea de intrare în portofoliul tău a acelor acțiuni.pot să fie primite cu valoarea 0 iar la vânzare este considerată toată valoarea lor ca și profit pe care plătești impozit,sau pot să-ți intre la valoarea nominală.dacă ai o fișă de portofoliu unde se văd numărul de acțiuni deținute este o rubrică cu valoarea de intrare și una cu valoarea la zi a acțiunilor

In portofoliu, exista 2 valori - award price si cost basis. Award price intr-adevar e undeva aproape de 0$, iar cost basis pare sa fie pretul per actiune in ziua in care s-au maturat actiunile.
Intre timp, actiunile au scazut fata de cost basis, iar in portofoliu imi arata ca am pierderi. So, referinta reala ar trebui sa fie award price si nu cost basis in momentul vanzarii pentru a decide daca am castig (impozabil) sau nu?

#6
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,634
  • Înscris: 21.06.2016
In SUA RSUs sint considerate venit echivalent cu cash la pretul din momentul in care le-ai primit. Din momentul in care le-ai primit, aprecierea lor e capital gains.

Practic e exact echivalentul primirii sumei echivalente in cash cu care tu imediat ai cumparat in secunda aia actiunile respective.

In Romania ... m-as duce la un contabil sau avocat.

 gebadaia9, on 28 octombrie 2018 - 23:28, said:

Eu sunt angajat in sucursala din Romania (SRL).
"Stock options plan" e acelasi lucru cu RSU?

Nu. Stock options sint cu totul altceva.


Quote

In portofoliu, exista 2 valori - award price si cost basis. Award price intr-adevar e undeva aproape de 0$, iar cost basis pare sa fie pretul per actiune in ziua in care s-au maturat actiunile.
Intre timp, actiunile au scazut fata de cost basis, iar in portofoliu imi arata ca am pierderi. So, referinta reala ar trebui sa fie award price si nu cost basis in momentul vanzarii pentru a decide daca am castig (impozabil) sau nu?

E irelevant ca actiunile scad daca nu le-ai vindut.
Cind le vinzi scaderea lor e pierdere care se inregistreaza conform legilor fiscale din Romania (in USA daca e short term se scade din venit in limita a 3000$, restul se poate porta in anii viitori).

Aia de la HR etc de la SRLul local ar trebuie sa va tina niste cursuri de cum trebuie facut cu actiunile astea.

Edited by vrajitoruldinoz, 29 October 2018 - 00:37.


#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 gebadaia9, on 28 octombrie 2018 - 23:28, said:

Eu sunt angajat in sucursala din Romania (SRL).
"Stock options plan" e acelasi lucru cu RSU?

In portofoliu, exista 2 valori - award price si cost basis. Award price intr-adevar e undeva aproape de 0$, iar cost basis pare sa fie pretul per actiune in ziua in care s-au maturat actiunile.
Intre timp, actiunile au scazut fata de cost basis, iar in portofoliu imi arata ca am pierderi. So, referinta reala ar trebui sa fie award price si nu cost basis in momentul vanzarii pentru a decide daca am castig (impozabil) sau nu?

Stock options plan nu stiu daca e acelasi lucru cu RSU dar regimul fiscal in legislatia romaneasca e cel specific stock options plan.
Ideea e ca, in portofoliu ar trebui sa ai o valoare de alocare, la data la care s-au alocat, precum si o valoare de piata.. daca le-ai vine azi.. In functie de cele doua valori ai castig sau pierdere, dar acestea nu sunt efective decat in momentul in care vinzi actiunile (atunci ai de platit impozitul).

In Romania nu se impoziteaza alocarea de actiuni ci doar in momentul vanzarii.. daca ai un castig.

https://legestart.ro...cepand-cu-2017/

Edited by rosix, 29 October 2018 - 07:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate