Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

centrala pe lemne sau soba?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 25.02.2017
salut, am o camera de aproximativ 30 de m2 o baie mica si o bucatarie. ce ar fi mai economic din punct de vedere al consumului de lemne, o soba sau o centrala pe lemne? pana anul asta m am incalzit cu o soba din aia luata din dedeman de 600 de lei din tabla cu samota pe interior..a facut fata binisor dar am zis ca este timpul sa evoluez si eu putin..ca soba m am gandit la una de la horbarch   am  vazut o in realitate si este foarte frumoasa..insa pretul este aproape de cel al unei centrale pe lemne ferolli e 20 kw.acum nu stiu care ar fi varianta mai economica...

Attached Files


Edited by EneStelian, 28 October 2018 - 19:11.


#2
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Păi cu centrala rezolvi și consumul de apă caldă la baie și bucătărie dar vor mai fi și costuri pentru instalația respectivă, ar mai fi și problema spațiului pentru centrală.

#3
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 25.02.2017

 eugeniusro, on 28 octombrie 2018 - 19:24, said:

Păi cu centrala rezolvi și consumul de apă caldă la baie și bucătărie dar vor mai fi și costuri pentru instalația respectivă, ar mai fi și problema spațiului pentru centrală.
apa calda am de la un instant pe gpl, nu l as inlocui cu nimic altceva.. si costurile pentru montarea centralei nu ar fi mari, niste teava de ppr si fitinguri.. calorifere am destule din aluminiu.. ma intereseaza cel mai mult care ar fi mai economice din pct de vedere al consumului de lemne..

Edited by EneStelian, 28 October 2018 - 19:27.


#4
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
sobă de zidarie.

#5
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Varianta mai ieftină este să ei un aparat de aer condiţionat 12.000BTU cu pompă de căldură clasa A+++ pe încălzire și ieși mai ieftin decât cu lemnele, cel puțin încălzești camera de 30mp și nu mai ai dureri de cap să procuri lemne scumpe ! Posted Image

#6
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
poate arde cocs..

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cu centrala creste confortul, dar si costurile (investitia+ cele curente).

#8
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Centrala ar fi mai economica, bineinteles, mai ales daca ii adaugi un puffer sa bagi surplusul de caldura in el, nu sa iasa pe cos dar ramane problema alimentarii continue cu electricitate, sa nu se opreasca pompa cand pica reteaua si intr-o oarecare masura a calitatii lemnului.
As pastra soba actuala pt a duce greul cand e f frig si as completa/mentine temperatura cu un AC.

#9
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017
mi se pare naspa sa te incalzesti de la ac.inteleg ca e mai economic si mai simplu si ca unele or fi silentioase.dar tot aiurea mi se pare.
eu as alege o soba buna.
acum depinde si de situatia ta mai exact.soba o sa faca caldura repede si multa.daca ai o casa izolata bine, o sa se pastreze, daca nu, o sa pierzi repede caldura.
in cazul centralei pe lemne, probabil castigi ca randament insa din cate stiu eu, centralele pe lemne nu-s cele mai fiabile chestii din lume.dupa mine o centrala pe lemne nu e niciodata o idee buna.poate pe peleti?

Edited by bobitad, 28 October 2018 - 22:40.


#10
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Pentru confort , centrala pe gaz , pentru economie , teracota pe lemne .

#11
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cu o teracotă cam tremuri la asa suprafață

#12
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,412
  • Înscris: 25.08.2009
Nu stiu daca te ajuta dar imi amintesc de un subiect pe care l-am intalnit si pe forum:
http://bhudeva.org/r...a-la-noi-acasa/

#13
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 EneStelian, on 28 octombrie 2018 - 19:26, said:

si costurile pentru montarea centralei nu ar fi mari, niste teava de ppr si fitinguri..
La temperaturile agentului termic la o centrala pe lemne, ma indoiesc ca ppr-ul rezista.

 EneStelian, on 28 octombrie 2018 - 19:26, said:

ma intereseaza cel mai mult care ar fi mai economice din pct de vedere al consumului de lemne..
Nu cred ca gasesti o centrala termica pe lemne cu o putere f. mica, asa cum ai avea nevoie.
Plus ca nu o poti monta in casa, ca nu ai unde.

Parerea mea este ca o soba de teracota construita jumatate in camera, jumatate in bucatarie (cu plita si cuptor) ar fi cea mai buna solutie.

 silesax, on 29 octombrie 2018 - 05:42, said:

cu o teracotă cam tremuri la asa suprafață
Cu asa ceva ?

Attached File  1400395_657827060924122_193052065_o 2.jpg   284.2K   43 downloads

#14
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 bobitad, on 28 octombrie 2018 - 22:38, said:

mi se pare naspa sa te incalzesti de la ac.inteleg ca e mai economic si mai simplu si ca unele or fi silentioase.dar tot aiurea mi se pare.
eu as alege o soba buna.
acum depinde si de situatia ta mai exact.soba o sa faca caldura repede si multa.daca ai o casa izolata bine, o sa se pastreze, daca nu, o sa pierzi repede caldura.
in cazul centralei pe lemne, probabil castigi ca randament insa din cate stiu eu, centralele pe lemne nu-s cele mai fiabile chestii din lume.dupa mine o centrala pe lemne nu e niciodata o idee buna.poate pe peleti?

Probabil doar ție ți se pare nașpa încălzirea cu aer condiționat, că n-ai avut parte de așa ceva și nu te mai uiți din când în când peste gard la norvegieni și alții din vest !!! Eu am un 12.000btu Daikin A+++ pe răcire și încălzire și mă declar de o mie de ori mai mulțumit decât cu soba de lemne, mai ales că pot produce curentul moka dintr-un sistem cu panouri fotovoltaice care își amortizează cheltuielile în max. 10 ani ! Tu și alții când vă amortizați cheltuielile arzând lemne scumpe pe bandă rulantă ??? Deșteptați-vă fraților ! Suntem vai de capul nostru de înnapoiați, ne chelim pădurile noi și austriecii, dar nu prea plantăm nimic în locul lor și apoi ne plângem de viituri și inundații catastrofale !!! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 29 October 2018 - 19:44.


#15
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Viorele curentul tău nu e moca, e cel mai scump, spre deosebire de muritorii de rând care își plătesc lunar factura la energie tu ai plătit-o în avans pe 10 ani, iar după 10 ani îți mai cade un panou un invertor sau un charger și dai alt avans pe 10 ani.

#16
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017

 Viorelsolar, on 29 octombrie 2018 - 19:42, said:

Probabil doar ție ți se pare nașpa încălzirea cu aer condiționat, că n-ai avut parte de așa ceva și nu te mai uiți din când în când peste gard la norvegieni și alții din vest !!! Eu am un 12.000btu Daikin A+++ pe răcire și încălzire și mă declar de o mie de ori mai mulțumit decât cu soba de lemne, mai ales că pot produce curentul moka dintr-un sistem cu panouri fotovoltaice care își amortizează cheltuielile în max. 10 ani ! Tu și alții când vă amortizați cheltuielile arzând lemne scumpe pe bandă rulantă ??? Deșteptați-vă fraților ! Suntem vai de capul nostru de înnapoiați, ne chelim pădurile noi și austriecii, dar nu prea plantăm nimic în locul lor și apoi ne plângem de viituri și inundații catastrofale !!! Posted Image

nu am vazut postul tau asa ca incerc sa raspund acum, desi ma gandeam sa nu. de ce zic asta? ai facut atatea presupuneri despre mine si nu ai nimerit cam niciuna.

1.incalzire pe aer conditionat am la servici.si nu-mi place. fiindca bacterii si parca e ciudata caldura aia.si intr-o camera mai mare iti trebuiesc vreo 2 ca sa nu ai diferente de temperatura dintr-un colt in altul.
2.nu stiu de ce romanii apeleaza la argumentul asta cu:" vezi ce fac aia din alta tara". asta nu a fost si nici nu este un argument.am intalnit o groaza de oameni de diverse nationalitati, unii destepti, altii mai putin.si vorbim de oameni nu popoare.sa zicem ca e okish cu pompele de caldura.desi e o intreaga discutie despre asta si panouri si cat de mult scoti tu si etc.dupa parerea mea sunt overrated.au fost n topicuri si nimeni nu era asa de incatat de ele ca tine.
3.eu chiar sunt anti defrisare si toate cele, la modul ca de Craciun nu o sa vezi never brad la mine in casa. doar ca la unii nu au ajuns gazul si nici nu au bani de curent sau de fotovoltaice.sunt de parere ca daca se planteaza ce se taie, suntem ok.oamenii nu traiesc de ieri si azi cu lemn.trebuie doar intelepciune.

in principiu ai discutat foarte general si offtopic.daca treaba cu aer+fotovoltaice a funcionat pentru tine nu inseamna ca functioneaza pentru toti.

Edited by bobitad, 30 October 2018 - 00:48.


#17
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 bobitad, on 30 octombrie 2018 - 00:40, said:

nu am vazut postul tau asa ca incerc sa raspund acum, desi ma gandeam sa nu. de ce zic asta? ai facut atatea presupuneri despre mine si nu ai nimerit cam niciuna.

1.incalzire pe aer conditionat am la servici.si nu-mi place. fiindca bacterii si parca e ciudata caldura aia.si intr-o camera mai mare iti trebuiesc vreo 2 ca sa nu ai diferente de temperatura dintr-un colt in altul.
2.nu stiu de ce romanii apeleaza la argumentul asta cu:" vezi ce fac aia din alta tara". asta nu a fost si nici nu este un argument.am intalnit o groaza de oameni de diverse nationalitati, unii destepti, altii mai putin.si vorbim de oameni nu popoare.sa zicem ca e okish cu pompele de caldura.desi e o intreaga discutie despre asta si panouri si cat de mult scoti tu si etc.dupa parerea mea sunt overrated.au fost n topicuri si nimeni nu era asa de incatat de ele ca tine.
3.eu chiar sunt anti defrisare si toate cele, la modul ca de Craciun nu o sa vezi never brad la mine in casa. doar ca la unii nu au ajuns gazul si nici nu au bani de curent sau de fotovoltaice.sunt de parere ca daca se planteaza ce se taie, suntem ok.oamenii nu traiesc de ieri si azi cu lemn.trebuie doar intelepciune.

in principiu ai discutat foarte general si offtopic.daca treaba cu aer+fotovoltaice a funcionat pentru tine nu inseamna ca functioneaza pentru toti.

Ai dreptate doar în ciorapul stâng ! Mie îmi place să gândesc în viitor, tu și alții gândiți doar în trecut, nici măcar la prezent !!! Posted Image

 eugeniusro, on 29 octombrie 2018 - 19:52, said:

Viorele curentul tău nu e moca, e cel mai scump, spre deosebire de muritorii de rând care își plătesc lunar factura la energie tu ai plătit-o în avans pe 10 ani, iar după 10 ani îți mai cade un panou un invertor sau un charger și dai alt avans pe 10 ani.

Din păcate pentru tine și din fericire pentru mine, mi-am recuperat deja investiția în sistemul fotovoltaic de 3Kwp montat în 2012 și sunt pe plus de vreun an, așa că mă lasă rece părerea ta despre viitor !!! Posted Image

Next game, urmează să montez pe o structură solidă peste 20Kwp panouri fotovoltaice pe care le-am achiziționat deja din Italia la un preț excelent !!!

Edited by Viorelsolar, 05 November 2018 - 22:41.


#18
uforom89

uforom89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 13.06.2010
Soba.
O varianta ar fi o soba de zidarie cu schimbator de caldura. Cu o izolatie corespunzatoare consumul va fi minim si confortul maxim. Iar dc faceti ca instalatia sa functioneze prin termosifonare nu va trebuie nici un pic de electricitate. Independenta 100% fata de retelele nationale.
Editare ulterioara: desigur dc va permite aranjamentul sa pozitionati soba intre camera si bucatarie cu atat mai bine. Veti mai avea nevoie sa incalziti doar baia si ACM iar inspre bucatarie puteti avea si un cuptor.

O varianta ce poate avea cuptorul in partea opusa, spre bucatarie. Dar posibilitatile de design sunt infinite.

Attached Files


Edited by uforom89, 08 November 2018 - 20:48.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate